ساعدنیوز
ساعدنیوز

رمزگشایی از تصمیم شورای رقابت برای تغییر 30 تا 70 درصدی قیمت خودرو

  سه شنبه، 15 فروردین 1402   کد خبر 335361
رمزگشایی از تصمیم شورای رقابت برای تغییر 30 تا 70 درصدی قیمت خودرو
ساعد نیوز: رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور درباره تصمیم افزایش 30 تا 70 درصدی قیمت خودرو در کارخانه می‌گوید: این تصمیم باعث می‌شود که قیمت خودرو در بازار شکسته شود، چون تولید خودرو افزایشی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعد نیوز به نقل از خبرآنلاین، تصمیم درباره افزایش 30 تا 70 درصدی قیمت خودرو امروز نهایی می‌شود. خبرها از درون شورای رقابت، حاکی از آن است که این شورا در جلسه امروز، 15 فروردین، قیمت کارخانه‌ای خودروها را تعیین‌تکلیف می‌کند.

آن‌طور که گفته شده، پیشنهادها درباره قیمت‌گذاری خودروها در کمیته خودروی شورا، کارشناسی شده که ابتدا در جلسه کارگروه جمع‌بندی و سپس در صحن شورا بررسی و تصویب می‌شود.

به این ترتیب، پس از تصویب و تعیین‌تکلیف قیمت‌ها، این مصوبه در اختیار وزارت صمت قرار می‌گیرد و بلافاصله از سوی نهاد متولی در وزارت صمت، یعنی سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان ابلاغ می‌شود.

خبرها حاکی از آن است که خودروهایی که خودروسازان بابت تولید آنها زیان بیشتری پرداخت می‌کنند، افزایش قیمت بیشتری در مقایسه با خودروهایی خواهند داشت که فاصله قیمت کارخانه‌ای آنها با حاشیه بازار کمتر است.

نقشه راه شورای رقابت برای قیمت خودرو چه خواهد بود؟

پیش از این، در اسفندماه سال گذشته سپهر دادجوی توکلی، مدیر روابط عمومی مرکز ملی شورای رقابت اعلام کرده بود برای سال 1402 قیمت کارخانه‌ای برخی خودروهای داخلی افزایش می‌یابد. وی عنوان کرده بود: براساس فرمول‌ها و داده‌های جمع‌آوری شده درباره قیمت خودرو، بعد از تعطیلات نوروز نقشه راه نهایی را شورای رقابت ارائه می‌دهد و پس از آن دستگاه مربوطه قیمت را اعلام می‌کند.

وی در عین حال با اشاره به اینکه برای سال آینده قیمت کارخانه‌ای برخی خودروهای داخلی افزایش می‌یابد، اما ممکن است در مورد برخی خودروها این افزایش قیمت کمتر و در برخی دیگر این افزایش قیمت بیشتر باشد، متذکر شده بود: درج موضوع افزایش 30 تا 70 درصدی قیمت خودرو نزدیک به واقعیت است، اما واقعی نیست.

توکلی توضیح داده بود: در واقع براساس جلساتی که تشکیل شده، این نتیجه حاصل شده که خودروها 30 تا 70 درصد افزایش قیمت داشته باشند، اما در بعضی خودروها این عدد می‌تواند کمتر از 30 درصد و در برخی از خودروها نیز می‌تواند بیشتر از 70 درصد باشد لذا در واقع میانگین افزایش قیمت می‌تواند درست باشد، اما دقیق نیست.

وی تاکید کرده بود: امیدواریم به زودی با تنظیم بازار خودرو شاهد رفع انحصار باشیم؛ به نحوی که دیگر نیاز به دخالت تعیین دستورالعمل برای قیمت خودرو نباشیم و شورای رقابت بر پرونده‌های مهمتر و بنیادی تری که در دست بررسی دارد، تمرکز کند.

محمود دودانگه، نایب رییس شورای رقابت نیز در روزهای پایانی اسفندماه، از اعلام قیمت فروش کارخانه‌ای خودروها در نیمه دوم فروردین سال آینده خبر داده و تاکید کرده بود که در سال جدید بازار خودرو آرامش خواهد داشت و قیمت‌های بازار به تعادل می‌رسد.

وی متذکر شده بود: تغییر قیمتی که در چارچوب دستورالعمل شورای رقابت مصوب و ابلاغ می‌شود، به معنای این نیست که قیمت بازار خودروها افزایش خواهد یافت. در واقع با عرضه و تولید بیشتر و همچنین شناسایی دقیق مصرف‌کنندگان، قیمت بازار و کارخانه بهم نزدیک شود. از سوی دیگر با توجه به برنامه‌ریزی برای واردات خودرو و عرضه در قالب سامانه یکپارچه عطشی که در بازار وجود دارد، از بین می‌رود و خودرو از حالت کالای سرمایه‌ای به کالای مصرفی تبدیل می‌شود.

دودانگه تاکید کرده بود: در یک دوره زمانی میان مدت شش ماهه خودروسازان باید برای جلب نظر مشتری دنبال روش‌های جدید فروش و بازاریابی و صادرات محصولات خود باشند. مصرف‌کنندگان اطمینان داشته باشند که در سال جدید بازار خودرو آرامش خواهد داشت و قیمت‌های بازار به تعادل خواهد رسید.

صف خرید خودرو جمع می‌شود؟

در همین رابطه، محمدرضا نجفی‌منش، رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور درباره جلسه شورای رقابت برای تعیین تکلیف قیمت خودرو، می‌گوید: اگر بین 30 تا 70 درصد قیمت خودرو افزایش یابد و قیمت‌ها اصلاح شود -البته بستگی به نوع خودروها دارد. برخی کمتر و برخی خودروها افزایش قیمت بیشتری دارند- قیمت کارخانه‌ای خودروها 30 درصد زیر قیمت حاشیه بازار خواهد بود که هم برای خودروساز مقرون به صرفه خواهد بود و می‌تواند تولید داشته باشد و برنامه تولید یک میلیون و 600 هزار خودرو عملی شود و هم قطعه‌ساز می‌تواند کار خود را انجام دهد و هم موضوع بازار و صف خرید خودرو حل شود.

وی می‌افزاید: موضوعی که در حال حاضر در بازار خودرو شاهد هستیم، فقط و فقط به دلیل اختلاف قیمت کارخانه و بازار خودرو است که با این اتفاق، این سیستم از هم می‌پاشد و بازار حالت منطقی خود را پیدا می‌کند؛ کمااین‌که در دهه 70 نیز یک چنین مشکلی را داشتیم و با این ترفند حل شد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور تصریح می‌کند: شورای رقابت قول داده که براساس قیمت تمام شده قیمت‌ها را تعیین کند؛ نه براساس زیان. اگر شورای رقابت این را عملیاتی کند، من فکر می‌کنم مشکل بازار خودرو حل می‌شود.

نجفی‌منش عنوان می‌کند: با توجه به این‌که شعار امسال، رشد تولید است، اگر چنین تصمیمی گرفته شود، موضوع رشد تولید حل می‌شود و مردم هم به خودروی با قیمت مناسب دسترسی پیدا می‌کنند و صف رانت‌خواری و اختلاف قیمت خودرو برچیده می‌شود.

بازار به حالت نرمال بازمی‌گردد

وی در ادامه با ذکر مثالی، می‌گوید: در حال حاضر قیمت یک خودرو را خودروساز 200 میلیون تومان اعلام می‌کند، اما در بازار 400 میلیون تومان است. با این قیمت اولیه، خودروساز زیان می‌کند و در این‌جا فقط یک رانت عظیمی در جامعه توزیع شده است.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور عنوان می‌کند: اما اگر خودروساز این خودرو را 280 یا 300 میلیون تومان بفروشد، به دلیل این‌که اختلاف قیمت با بازار کم می‌شود، دیگر صف برای خرید تشکیل نمی‌شود. از سوی دیگر، به دلیل این‌که قیمت مناسب است، برای خودروساز مقرون به صرفه است که تولید خود را بیشتر کند. تولید که افزایش یابد، قیمت‌ها هم متعادل می‌شود و بازار به حالت نرمال و طبیعی خود بازمی‌گردد.

تضمین شکاف دوباره قیمت خودرو در کارخانه و بازار چیست؟

نجفی‌منش در پاسخ به این که چه تضمینی وجود دارد که فاصله قیمتی که الان بین قیمت خودرو در کارخانه و بازار وجود دارد، در صورت افزایش 30 تا 70 درصدی قیمت خودرو، باز هم ایجاد نشود؟ می‌گوید: یک‌بار این تجربه را در دهه 70 داشتیم و عین این رویه اجرا شد. ما تا آن‌جایی پیش رفتیم که قیمت بازار هم زیر قیمت خودروساز آمد.

وی می‌افزاید: بازار از قانون عرضه و تقاضا کاملا پیروی می‌کند. اگر قیمت خودرو در کارخانه درست شود، عرضه خودرو نیز افزایش می‌یابد. با افزایش عرضه خودرو، قیمت‌ها در بازار نیز متعادل خواهد شد.

سیگنال جدیدی به بازار خودرو وارد نمی‌شود؟

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور در پاسخ به این که افزایش 30 تا 70 درصدی قیمت خودرو، شوک جدیدی به قیمت‌ها در بازار خودرو وارد نمی‌کند و پالس افزایش قیمت را به بازار نمی‌دهد؟ تصریح می‌کند: خیر، شوک به دلالی خودرو وارد می‌شود؛ وگرنه قیمت خودرو در بازار 400 میلیون تومان است و این‌گونه 300 میلیون تومان می‌شود. یعنی قیمت برای مصرف‌کننده نهایی پایین‌تر هم در می‌آید.

نجفی‌منش در پاسخ به این پرسش که این تصمیم شورای رقابت، روی بازار خودرو اثر می‌گذارد؟ عنوان می‌کند: خیر، بازار خیلی هوشمندانه از قانون عرضه و تقاضا پیروی می‌کند؛ البته این به شرط ثابت ماندن شرایط است. یعنی اگر نرخ ارز افزایش یابد، حتما این روی بازار اثر می‌گذارد.

وی متذکر می‌شود: شما پیش‌فرض را روی این بگذارید که شرایط ثابت باشد، بنابراین در این شرایط قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند. اما اگر تورم و نرخ ارز بالا رود، قیمت همه کالاها تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد و قیمت خودرو نیز به تبع اثر می‌گیرد.

قیمت خودرو بازار شکسته می‌شود

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور درباره تصمیم افزایش 30 تا 70 درصدی قیمت خودرو در کارخانه می‌گوید: این تصمیم باعث می‌شود که قیمت خودرو در بازار شکسته شود، چون تولید خودرو افزایشی می‌شود.

نجفی‌منش می‌افزاید: در حال حاضر نزدیک به 400، 500 هزار خودرو در خانه‌ها است؛ یعنی خودرو خریده‌اند و منتظر هستند که قیمت خودرو گران شود و بعد خودرو را بفروشند.

وی تصریح می‌کند: این آمار، از تعداد خودروهایی گرفته شده که مردم خریده‌اند و بعد از 3 ماه به خدمات پس از فروش مراجعه نکردند، چون خودروها باید بیایند و دوره گارانتی را انجام دهند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
خلاقیت خنده دار شهرداری در نصب بنر برای ترغیب زوج ها به فرزندآوری+عکس/ماشاءالله استعداد🤣 (746 نظر) بنر جالب شهرداری برای تبریک تولد یک آقا به خانومش+عکس/ماشاءالله خلاقیت🤣 (410 نظر) خلاقیت جالب شهرداری شیراز با ایجاد یک ایستگاه اتوبوس منحصر به فرد/ فقط تو ایران میشه این منظره زیبا رو دید!+عکس (261 نظر) خلاقیت خنده دار ناخدای کشتی با ایجاد مُستراح در لِنج+عکس/ بمیرم برای ماهی های کف دریا🤣 (192 نظر) خلاقیت یک ایرانی در تعمیر آینه بغل ماشین اش حماسه آفرید+عکس/صنعت خودروسازی به این بشر نیاز داره🤣 (190 نظر) خلاقیت خنده دار یک شاطر خوش ذوق در پخت نان لواش برای کباب پزها +عکس/ هنر نزد ایرانیان است و بس😂 (175 نظر) تبدیل بیمارستان غزه به باشگاه بدنسازی اسرائیل! (141 نظر) جوانی پری(ثریا) معشوقه دلربای استاد شهریار که غم فراقش تا ابد بر دل شهریار ماند+عکس/ من اختیار نکردم بعد تو یار دگر... (134 نظر) ایران در زمان یوزارسیف (یوسف پیامبر) چگونه بود؟ (131 نظر) تصاویری از منحصر به فردترین نان هایی که یک شاطر خانوم میپزد/ از بس خوشگلن آدم دلش نمیاد بخوردشون! (121 نظر) رونمایی از عکس واقعی آسنات، رقیب عشقی زلیخا و مادر بچه های یوسف پیامبر (121 نظر) تولد جانوری عجیب به سفیدی برف +عکس/ سبحان الله (106 نظر) کشف شگفت انگیز حلقه طلایی و زیبای کوروش هخامنشی در روسیه/ چهره شاه ایران باستان رونمایی شد+عکس (83 نظر) (فیلم) لحظه دیده نشده از تجلیل آیت الله هاشمی رفسنجانی از مریم میرزاخانی بعد از کسب مدال طلای المپیاد ریاضی با مجری گری حداد عادل (81 نظر) تنها فرزند ناصرالدین شاه که انقلاب اسلامی را دید (79 نظر)
دیگران می‌خوانند   
تصاویر دیدنی از دیدار تاریخی خواهران منصوریان با رهبر انقلاب سلنا گومز با این پسر نامزد کرد+عکس/ واقعا با این سلیقش چش بازار رو کور کرد😂 (عکس) قدیمی ترین تصویر از آرایش عروس نوجوان زرتشتی متعلق به عهد قاجار غوغای سورپرایز عاشقانه مجری معروف برای همسرش در سالگرد دوم ازدواجشون/ براش سنگ تموم گذاشته+عکس دختر پژمان بازغی و مستانه مهاجر بازیگر شد+عکس نفس بازغی (فیلم) سکانس خنده دار کل کل بهتاش و نقی با دامن چین دار در سریال پایتخت/ فقط خنده های هما 😂 فیلم واقعی بلعیده شدن یک کارگر معدن توسط اجنه! 😱 برای بیماران قلبی توصیه نمی شود ماجرای غم انگیز دختر زیبایی که لقب زشت ترین زن جهان را گرفت+عکس ازدواج عجیب زن 74 ساله با گوساله اش/ روح شوهرش را در این حیوان می بیند😐+عکس الهام حمیدی: 2 جا تحمیل سکوت را دیدم، شادی بعد از گل در جام جهانی، شرکت در جشنواره‌ فجر (فیلم) ماجرای ازدواج عاشقانه یکتا ناصر و منوچهر هادی/ زندگیشون با دعوا شروع شد با دعوا هم تموم شد😐 (فیلم) چالش زن و شوهری یکتا ناصر و منوچهر هادی زمانی که عاشق و معشوق هم بودند (عکس) جشن عروسی پیرترین عروس و داماد دنیا/ چه لباس عروس باحالی پوشیده😄 (فیلم) رفتار عجیب و احمقانه مدیر مدرسه با گوشی دانش آموزان/ مگه مریضی آخه😐 تولد جانوری عجیب الخلقه به شکل یک انسان با بدن گربه+عکس رونمایی از خودرو های لاکچری یحیی گل‌محمدی که آرزوی خیلی از ایرانی هاست+عکس (فیلم) شیر دادن کیوت نیوشا ضیغمی و دخترش به یک بچه آهو (فیلم) غوغای نوازندگی فوق العاده سپیده خداوردی بازیگر سریال آوای باران در کنسرت سکانس غش آور شوخی حامد آهنگی با مجید واشقانی !/ شبیه پیکی بلایندرز مناطق محرومی ! (فیلم) آموزش حرکات بدنسازی توسط یک روحانی که سیکس‌پک دارد سکانس خنده دار علی صادقی: آقا حشمت قبرستون رفتن🤣 این خانه بهشتی مخصوص افرادی است که از دنیا خسته شده اند! (+عکس) نکات مهم در انتخاب برج خنک کننده آدیاباتیک سکانس غمگین فرهاد و شهرزاد : وقتی فرهاد گردنبند مرغ آمین شهرزاد رو پاره کرد+فیلم این بچه ها حاصل عشق یوسف و زلیخای زیبا هستند/ عزیز مصر چند فرزند داشت؟ سکانس خنده دار سریال پایتخت: وقتی نقی میگه شراره که تو لیست نبود🤣 سکانس جذاب سریال بی گناه با بازی سارا رسول زاده +فیلم /مچ گیری به سبک خواهری... قدیمی‌ترین و شوم‌ترین سیاه‌چاله‌ جهان کشف شد بازی درخشان نفس دختر پژمان بازغی در فیلم جدید شهاب حسینی +فیلم (ویدیو) صحنه ای نادر در دنیای فوتبال/ گل بسیار زیبا مربی برای تیمش تصویری با کیفیت از اولین دستگاه رادیولوژی وارد شده به ایران / اون بالشت چی میگه اونجا! غوغای صدای بهشتی پسر معلول با آهنگ احساسی در تالار عروسی/ ای تو بهونه واسه موندن ...+ویدیو کشف گنجینه گرانقیمت در جاروبرقی هتل! (ویدئو) استحمام خنده‌دار یک گوریل/ شامپوی بی‌کیفیت خریده، خوب کف نمیده تصویر تاریخی از وسیله نقلیه لاکچری یکی از ثروتمندان چوسان قدیم در کره جنوبی رئیس دانشگاه تبریز: در جذب اعضای هیئت علمی، از هیچ نمایندۀ مجلسی دستور نمی‌گیریم (عکس) خلاقیت خنده دار جوان های دهه شصتی با عکس گرفتن به همراه موز! / شما یادتون نمیاد، موز یه زمانی حرمت داشت😂 یکتا ناصر بالاخره طلاق یکساله اش رو از منوچهر هادی علنی کرد/ چقدر توضیح بدم من؟+ویدیو (ویدئو)می‌دانید طولانی ترین قطار جهان چگونه است؟ (فیلم) صحنه ای تاریخی و تکرار نشدنی در تاریخ فوتبال/ بیچاره تا چند مدت نمیتونه خودشو پیدا کنه😂🤣
تیتر امروز   
سلنا گومز با این پسر نامزد کرد+عکس/ واقعا با این سلیقش چش بازار رو کور کرد😂 دختر پژمان بازغی و مستانه مهاجر بازیگر شد+عکس نفس بازغی ماجرای غم انگیز دختر زیبایی که لقب زشت ترین زن جهان را گرفت+عکس ازدواج عجیب زن 74 ساله با گوساله اش/ روح شوهرش را در این حیوان می بیند😐+عکس الهام حمیدی: 2 جا تحمیل سکوت را دیدم، شادی بعد از گل در جام جهانی، شرکت در جشنواره‌ فجر تولد جانوری عجیب الخلقه به شکل یک انسان با بدن گربه+عکس رونمایی از خودرو های لاکچری یحیی گل‌محمدی که آرزوی خیلی از ایرانی هاست+عکس این خانه بهشتی مخصوص افرادی است که از دنیا خسته شده اند! (+عکس) این بچه ها حاصل عشق یوسف و زلیخای زیبا هستند/ عزیز مصر چند فرزند داشت؟ قدیمی‌ترین و شوم‌ترین سیاه‌چاله‌ جهان کشف شد کشف گنجینه گرانقیمت در جاروبرقی هتل! رئیس دانشگاه تبریز: در جذب اعضای هیئت علمی، از هیچ نمایندۀ مجلسی دستور نمی‌گیریم بازداشت ساسی مانکن بخاطر تجاوز به ذهن کودکان! / آمنه سادات ذبیح پور بیان کرد هرآنچه که درباره سریال محبوب «امپراتور بادها» نمی دانید سانگا در سریال امپراطور بادها کیست؟
منتخب روز   
(فیلم) غوغای نوازندگی فوق العاده سپیده خداوردی بازیگر سریال آوای باران در کنسرت (فیلم) آموزش حرکات بدنسازی توسط یک روحانی که سیکس‌پک دارد ابتکار جالب یک ایرانی در ساخت منحصر به فردترین گلدان ها با ظرف مایع سفید کننده+فیلم/ آدم دوس داره یه دل سیر نگاشون کنه (فیلم) بازسازی صحنه جرم تجاوز به خانم تهرانی توسط شیطان پایتخت / شیطانی که در حین بازسازی صحنه جرم قسم قرآن می خورد! (فیلم) ضرغامی شلوارش را به یک ماهیگیر هدیه داد! / وزیر مردمی دمت گرم! (فیلم) حس خوب و بهشتی هنگ درام نوازی پسر جوان ایرانی در جنگل بکر/ هرکی بلده هنگ درام بزنه یک هیچ از بقیه جلوتره😍 (ویدئو) واکنش احساسی یک سگ به اولین دیدار با صاحبش بعد از چند سال زندان/ چه احساسات قوی دارن این موجودات خدا😭 (فیلم) کشف چاهی باستانی در فلسطین که یوسف پیامبر را در آن انداختند! یوسف از قعر چاه به قصر عزیز مصر رسید مادر و خاله دوقلو این بچه را گیج کردند + فیلم (فیلم) واکنش احساسی نوزاد تازه متولد شده به صدای مادرش فضای مجازی رو ترکوند! چه ناز داره مامانشو نگا میکنه😍 (فیلم) واکنش بامزه سگ خجالتی به قربون صدقه رفتن خانم دکتر مهربون/ ای جانم خنده هاشو نگاا😍 (فیلم) وضعیت خنده دار جوان ایرانی در متروی مشهد/ کودک درونش فعاله😂