روایت خصوصیات آیت الله آل هاشم از زبان تنها زنی که از تریبون نماز جمعه در تبریز با مردم صحبت کرد

  چهارشنبه، 23 خرداد 1403 ID  کد خبر 392354
روایت خصوصیات آیت الله آل هاشم از زبان تنها زنی که از تریبون نماز جمعه در تبریز با مردم صحبت کرد
ساعدنیوز: نماینده ادوار مجلس گفت: برای آیت الله آل هاشم روز جمعه بسیار خاص بود. ایشان روز جمعه را تعیین کرده بودند که تمام مدیران استانی در آن روز پشت میزی قرار گیرند و به مشکلات مردم رسیدگی کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعدنیوز، روز یکشنبه 30 اردیبهشت ماه بود که خبر سانحه بالگرد حامل ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و همراهانش، کشور را در شوک سیاسی بزرگ فرو برد. ضربه نهایی روز بعد وارد شد؛ اینکه خبر رسید همه سرنشینان بالگرد به شهادت رسیدند. یکی از مسافران شهید شده این بالگرد کسی نبود جز آیت الله محمدعلی آل هاشم، امام جمعه محبوب تبریزی ها.

شهادت آیت الله آل هاشم، استان آذربایجان شرقی به ویژه شهر تبریز را در غم و اندوه فرو برد. پیر و جوان، بزرگ و کوچک، زن و مرد در فراقش گریستند؛ چنانچه تشییع پیکر باشکوهش و خیل جمعیت در مراسم گویای همه چیز است.

آل هاشم

در این راستا ، زهرا ساعی نمانیده پیشین تبریز در مجلس و کاندیدای لیست«صدای ملت» در انتخابات مجلس دوازدهم درباره خصوصیات امام جمعه شهید شده تبریز به خبرگزاری خبرآنلاین گفت: آیت الله آل هاشم ویژگی های منحصر به فرد اخلاقی داشتند و به خاطر همین اخلاق متفاوتشان در سراسر کشور معروف بودند.

آیت الله آل هاشم مردم دار بود/ دفتر او به روی همه مراجعه کنندگان باز بود

وی ادامه داد: ایشان از سال 96 که به عنوان نماینده ولی فقیه در استان انتخاب شد، روش و منش متفاوتی نسبت به امام جمعه پیشین در پیش گرفت. وی بسیار مردم دار بودند. شاید واژه مردم داری بسیار گسترده باشد؛ اما ایشان به تمام معنا به تمام اقشار مردم توجه داشتند و رفتار و کردارشان متوجه قشر خاصی نبود. همه مردم مورد توجه آیت الله آل هاشم بود و به موضوعاتشان رسیدگی می کرد و دفترشان همیشه به روی مراجعه کنندگان باز بود.

نماینده ادوار مجلس خاطرنشان کرد: زمانی که نماینده تبریز در مجلس بودم، شاهد بودم که هر موقع که برای طرح موضوعات به دفترشان مراجعه می کردیم، ایشان به بسیاری از موضوعات و امور مختلف اشراف داشت و طرف مشورت ما بود و بسیار کمک می کرد تا کارها را با همفکری و هم افزایی بیشتر در استان جلو ببریم.

زهرا ساعی، آیت الله آل هاشم را محور وحدت دانست و گفت: در دفترشان جلسات بسیار خوبی مبنی بر موضوعات مهم استان تشکیل می شد. یکی از ویژگی های آیت الله آل هاشم این بود که نمایندگان از طیف های سیاسی مختلف، مسئولین استان، حتی گروههای نظامی و انتظامی، افرادی از بخش خصوصی و هر کس که می توانست کمک کند، دور هم جمع می کرد تا موضوعات در فضایی آرام به صورت کارشناسی شده جلو رود و خود نیز پیگیر مسائل بودند. همچنین علاوه بر مسئولان، اقشارمختلف مردم در شبانه و روز مراجعه می کردند و مشکلاتشان را مطرح می کردند.

خاص ترین روز آیت الله آل هاشم/ گوش شنوای جوانان بود

کاندیدای انتخابات مجلس دوازدهم درباره روزهای جمعه امام جمعه فقید اینگونه گفت: برای آیت الله آل هاشم روز جمعه بسیار خاص بود. ایشان روز جمعه را تعیین کرده بودند که تمام مدیران استانی در آن روز پشت میزی قرار گیرند و به مشکلات مردم رسیدگی کنند. مردم قبل از نماز جمعه می توانستند کسانی چون مدیرکل بهزیستی استان یا مدیرکل کمیته امداد استان و .. را ملاقات کنند و مشکلاتشان را بدون اینکه وقت قبلی بگیرند، به اطلاع مسئولان برسانند. چنین ابتکار آیت الله ال هاشم در فضای مجازی هم پخش شده بود.

او درباره برخورد آیت الله آل هاشم با جوانان نیز تصریح کرد: موضوع دیگر مورد توجه امام جمعه تبریز، بحث جوانان بود. استان آذربایجان شرقی از هر لحاظ ظرفیت قابلی دارد، بخصوص در زمینه جوانان، جوانان تحصیل کرده قابلی دارد که آیت الله آل هاشم با این قشر استان ارتباط بسیار خوبی برقرار کرده بود. آنها را جذب کرده و گوش شنوای آنها شده بود و با جوانان با سلائق مختلف ارتباط داشت. بارها شاهد بودم که تیپ های مختلف جوانان که شاید مورد پسند خیلی ها نباشد، به دفتر ایشان می آمدند و یا آیت الله در اجتماعات این جوانان حضور می یافت.

ساعی ادامه داد: نمایندگان تبریز در بسیاری جاها و برنامه ها حضور داشتند، شاهد بودیم که حاج آقا هم می آمدند چه در کمپ ترک اعتیاد، چه موضوعات هنری یا در دانشگاهها و مباحث هنر، شعر، موسیقی حضور جدی داشتند. آیت الله در تئاترهایی که مضامین خاص داشت و یا حتی در سینما و فیلمی اگر اکران می شد حضور می یافت. ایشان به گروههای تئاتر فعال یا تئاترهای خاص توجه به خصوصی داشتند.

نمایندگان خانم و آقا باید از حق برابری برخوردار باشند

نماینده پیشین مجلس خاطرنشان کرد: در یک کلام می توان گفت که آیت الله آل هاشم شعاری نبود. نمونه بارز شعر« هرچه از دل برآید لاجرم بر دل نشیند» بود. چرا که حرف و عملش یکی بود.

زهرا ساعی درباره ماجرای فیلمی که منتشر شده که در آن عده ای از آل هاشم خرده گرفته بود که چرا یک نماینده زن تبریز را به عنوان سخنران پیش از خطبه نماز خطبه آورده اند، چنین گفت: برای خطبه های پیش از نماز جمعه معمولا آقایان دعوت می شوند و حدود نیم ساعت یا 40 دقیقه به ارائه کار و طرح موضوع می پردازند. اما آیت الله آل هاشم برای اولین بار در تاریخ 1397/8/25 به بنده به عنوان خانم فرصت دادند که پیش از خطبه های نماز جمعه سخنرانی کنم. به طوریکه از دفتر ایشان با من تماس گرفتند و گفتند به شما هم مانند سایر نمایندگان اجازه سخنرانی و استفاده از تربیون نماز جمعه داده شده است. برایم خوشایند و خوشحال کننده بود. خودم را آماده کردم و حدود یک ساعت پیش از خطبه نماز جمعه آن روز سخنرانی کردم.

او در ادامه ماجرا گفت: بعدها شنیدم که برخی از افراد به ایشان خرده گرفتند که چرا یک خانم در تریبون نماز جمعه حضور پیدا کرده است و چرا چنین فرصتی به وی داده اید. ایشان در این ویدئو تصریح کردند که نمایندگان چه خانم و چه آقا که نماینده شهرمان هستند، باید از حق برابری برخوردار باشند و همانگونه که آقایون در آن تریبون موضوعات و فعالیت های خود را مطرح می کنند، نمایندگان خانم هم باید از آن برخوردار باشند.

ساعی افزود: آیت الله آل هاشم با این کارشان فضا را برای خانم های استان فراهم کردند تا در کنار مدیران مرد، تلاش های آنان هم دیده و از آنها تقدیر و قدردانی شود و اگر نیاز است جایی سخنرانی شود، حق آنها هم حفظ شود. چنین خصوصیاتی در آیت الله آل هاشم وجود داشت و یک انسان چقدر باید منعطف باشد که بخواهد این چیزها را در ترازوی مساوی بسنجد و رفتار نماید.

این نماینده ادوار با تأسف از شهادت آیت الله آل هاشم تصریح کرد: همگی در غم از دست دادن چنین عالم وارسته ای ناراحت هستیم . ایشان به معنای تمام نشان دادند که روحانیت می تواند در دل مردم جا داشته باشد، در کنار مردم باشد و جدای از مردم نیست. ایشان رفتار علوی را با عمل خود به مردم به خصوص قشر جوان نشان داد و آنها را جذب کرد.

امام جمعه ای که چشم بینای استانش بود

زهرا ساعی درباره نگاه آیت الله آل هاشم به زنان و مشخصا زنان سیاستمدار نیز گفت: در جلساتی که در دفترشان تشکیل می شد، ایشان به مباحثی که ما خانم ها به عنوان نمایندگان مطرح می کردیم و اگر نظری می دادیم، دقت و نظر داشتند و راهکارهای ارائه شده را با دقت بررسی می کردند.

او ادامه داد: همچنین اگر درباره موضوعی بنده وقت جلسه می خواستم، در اولین فرصت داده می شد و مباحث را با ایشان مطرح می کردم. چون می دانستم ایشان به موضوعات اشراف دارند و برای تسهیل کارها پیگیری می کنند تا موضوعات و مشکلات استان هر چه زودتر حل شود.

ساعی در پایان گفت: خداوند به خاطر اعتبار و عزتی که به آیت الله آل هاشم داده بود و پشتکاری که خودشان داشتند، همیشه مورد اعتماد و وثوق بسیاری از افراد در استان بودند. می توان گفت نقطه ثقل برای وحدت و پیگیری کارها و به تمام معنا یک چشم بینا در استان بود.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
خلاقیت خنده دار هندونه فروش شیرازی، برای فرار از گرما حماسه آفرید/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (240 نظر) نگاهی به اعلامیه ترحیم مادر جوان حمید گودرزی که دیشب خبر فوتش را آقای بازیگر اعلام کرد +عکس/ روحش شاد (139 نظر) مراسم تشییع پدر حامد بهداد، با حضور چهره های سرشناس و بازیگران +عکس/ روحش شاد و یادش گرامی (70 نظر) رونمایی از همزاد و بدل ایرانی هانده ارچل، بازیگر ترکیه‌ای محبوب ایرانی ها/ ایشون هم بازیگر خیلی معروفیه+عکس (63 نظر) سینه زنی شاهرخ خان، بازیگر معروف هندی در هیئت عزاداری امام حسین (ع) +ویدئو (56 نظر) خلاقیت خنده دار میوه فروش وانتی با عکس رضا گلزار حماسه آفرید/هنر نزد ایرانیان است و بس+ عکس (53 نظر) نگاهی به ماشین مازراتی هوش پران علی دایی که همه آرزوشو دارن/ شهریار فوتبال ایران سوار بر دلبر مشکی😍 (31 نظر) خلاقیت خنده‌دار اوستا بنّا در ساختن توالت کنار روشویی برای راحتیِ صاحبخانه حماسه آفرید+ عکس/ مغز نیست که فسفر خالصه😂 (30 نظر) انتخاب محمدرضا گلزار و بهرام رادان به عنوان خوش‌تیپ‌ترین و خوش قیافه‌ترین بازیگران ایران از منظر الیف ارول بازیگر چشم آبیِ ترکیه‌ای+ ویدیو/ چشم آیسان خانوم و مینا مختاری روشن! (28 نظر) مات و مبهوت موندن مهران مدیری از دیدن همزاد خودش تو دورهمی/ چقدرم که شبیه همدیگه هستن!+عکس (26 نظر) برادر رهبر معظم انقلاب: ایشان در عروسی من با ماشین فولکس‌شان، شب تا ساعت12 برای آنهایی که جهاز آورده بودند دنبال شام بودند+ عکس (21 نظر) درخت خرمای بزرگ حیاط باصفای خونه ویلایی زهرا گونش/ نخل های هم قد والیبالیست مشهور ترکیه ای (19 نظر) خلاقیت منحصر به فرد آرایشگر خوش ذوق در تغییر چهره داماد حماسه ساز شد+ویدئو/سلطان بی چون و چرای گریم در سطح خاورمیانه😂 (19 نظر) نگاهی به ماشین بی ام و هوش پران کریم باقری که همه آرزوشو دارن/ زیدان فوتبال ایران سوار بر هواپیمای رویاهایش😍 (17 نظر) رهبر معظم انقلاب: آرزوی کفش بنددار به دلم بود؛ تا الان هم من کفش بنددار نپوشیده‌ام (16 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
منتخب روز   
(فیلم) سکانس فوق عاشقانه شهاب حسینی و لیلا حاتمی در فیلم "پرسه در ماه" / ما کاملا شبیه همیم طرز نگاهامون دو دو زدن چشامون ...😍 استارت تمرینات سخت علیرضا بیرانوند در تراکتور +فیلم/ آقای دروازه بان آمادگی بدن بالایی دارد! سکانس عاشقانه دل باختن قباد به شهرزاد/ نشود فاش کسی آنچه میان من و توست (فیلم) سکانس فوق العاده احساسی و عاشقانه از شهاب حسینی و معشوقه‌اش در سریال "شهرزاد" / با چراغی همه جا گشتم و گشتم در شهر هیچکس به تو مانند نشد😍 (فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت