ساعدنیوز
ساعدنیوز

سازندگان دوربین مخفی در اینستاگرام بازداشت شدند

  پنجشنبه، 07 بهمن 1400   کد خبر 189657
سازندگان دوربین مخفی در اینستاگرام بازداشت شدند
ساعد نیوز: ۱۷ نفر از سازندگان دوربین‌های مخفی ترسناک و آزار دهنده توسط پلیس بازداشت شدند.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، اگر متولد دهه شصت باشید حتما جمعه ها در شبکه پنج دوربین مخفی های جذاب امیرحسین قرایی را دیده اید. هر کدام از دوربین مخفی های امیرحسین قرایی یک درس زندگی و آداب معاشرت بود. او با سناریو های جذابی که طراحی می کرد، شهروندان را در موقعیتی که بیشتر مربوط به حقوق شهروندی بود قرار می داد و بعد از گفتن کات و جمله معروف «شما مقابل دوربین مخفی هستید» از شهروندان یا به خاطر کار درستشان تشکر می کرد یا آن ها را بازخواست می کرد که چرا برای احقاق حقوق خود سکوت کرده اند.

شاید همین کار او بود که باعث می شد بیشتر خانواده ها در ساعت پخش آن برنامه مقابل تلویزیون جمع شوند. حالا اگر کلمه دوربین مخفی ایرانی را در گوگل یا اینستاگرام جست وجو کنید با برخی ویدئو های بسیار وحشتناک روبرو خواهید شد که نه تنها آموزنده نیست بلکه بعضا بدآموزی هم دارد و باعث آزار و وحشت دیگران هم می شود. همین آزار دهنده بودن باعث شد که پلیس ۱۷ نفر از سازندگان دوربین های مخفی را که برای مردم مزاحمت ایجاد می کرد بازداشت کند. امروز با هم ضمن مرور برخی از این دوربین مخفی های ترسناک و آزار دهنده، می خواهیم بدانیم که ساز و کار قانون در برابر ساختن چنین دوربین مخفی هایی چیست؟ آیا افراد بدون اجازه قانونی می توانند به نصب دوربین و ضبط تصاویر دیگران بپردازند؟

سربریدن مصنوعی

یک روز صبح سوار خودروی مسافربر شخصی می شوید تا به مقصد برسید. بعد از چند دقیقه راننده با زنی که کنارش نشسته و ‏گویا همسرش است، دچار درگیری لفظی می شود. خودرو را نگه می دارد و همسرش را تهدید می کند که اگر به حرف زدن ادامه ‏دهد، سر او را خواهد برید. شما برای آرام کردن راننده وارد بحث می شوید و پس از گذشت چند ثانیه راننده چاقوی بزرگی را ‏از داشبورد بیرون می آورد، سر زن را پایین می برد و بعد از چند دقیقه ماکت سر بریده شده خونی را بالا می آورد. شما که ‏با دیدن این صحنه شوکه شده اید، ابتدا سعی می کنید از خودرو فرار کنید و وقتی به دلیل هیجان زیاد نمی توانید این کار را ‏انجام دهید، از حال می روید. بعد از چند دقیقه که به هوش می آیید، راننده و زنی که سرش تا همین چند دقیقه پیش بریده شده بود، ‏هر دو صحیح و سالم جلوی شما ایستاده اند و با خنده ای بر لب می گویند: «شما مقابل دوربین مخفی بودید. این صفحه اینستاگرام ‏من است. اجازه داریم ویدئوی شما را در این صفحه منتشر کنیم؟» ‏ این داستانی کاملا واقعی و شرح یکی از ویدئو های دوربین مخفی در صفحه اینستاگرام شخصی است که خودش را کمدین ‏معرفی می کند و حدود یک میلیون دنبال کننده دارد.

دوربین مخفی جن زدگی

یکی از دوربین مخفی هایی که در زمان منتشر شدنش هم با انتقاد های زیادی همراه بود مربوط به دوربین مخفی خشنی بود که به بیهوش شدن یک نفر منجر شد. یکی از چهره های شناخته شده اینستاگرام در یکی از دوربین مخفی هایش خودش در نقش مسافرکشی که جن به سراغش می آید قرار گرفته و یکی از همکارانش هم در صندلی عقب با چهره گریم شده نشسته است و با این کار مسافرانی را که سوار کرده اند می ترسانند و همه این اتفاقات توسط دوربینی که در جعبه دستمال کاغذی روی داشبورد تعبیه شده ضبط می شود. متاسفانه در این دوربین مخفی که هیچ مجوزی هم ندارد مسافری که از همه جا بی خبر است از ترس بیهوش می شود و این ویدئو در شبکه های اجتماعی دست به دست شد.

پرت کردن کیک خامه ای توی صورت مردم

جدا از دوربین مخفی های ترسناک دیگری که ممکن است باعث مشکلات و حتی واکنش های خطرناک از سوی مردم شود دوربین مخفی دیگری در چند وقت اخیر در شبکه های اجتماعی بازنشر شد که در آن فردی در پله برقی های پل های عابر پیاده با زدن کیک خامه ای به صورت مردم به دنبال جذب فالوئر بود که در کنار آزار و اذیت مردم ممکن بود به درگیری منجر شود که فرجام آن نامشخص است. یا یکی دیگر از سازندگان دوربین های مخفی که توسط پلیس بازداشت شده، می گوید: «پشت مردم راه می افتادم و صدا های عجیب و غریب یا ترسناک درمی آوردم تا آن ها بترسند. انتشار این فیلم ها باعث شد دنبال کننده های زیادی به پیجم سرازیر شوند. تا حالا ۶۰فیلم مشابه گرفتم و حدود ۵۰۰ هزار فالوئر دارم.» یا در مواردی فردی با زدن پس گردنی یا ضربه و فرار از واکنش مردم به این اقدام عجیب فیلم برداری می کند.

واکنش ها به این دستگیری

بعد از انتشار خبر بازداشت ۱۷ نفر به دلیل ضبط دوربین مخفی غیرمجاز که گرداننده ۱۲ صفحه اینستاگرامی بودند. بسیاری از کاربران به تحسین از نیروی انتظامی پرداختند و از آن ها برای دستگیری سازندگان ویدئو های دوربین مخفی تشکر می کنند. برخی نیز می گویند اگر با چنین افرادی رو به رو شوند برخورد فیزیکی با آن ها خواهند داشت. تعدادی نیز بیان می کنند این عمل از دزدی بدتر است و تنها شخصی به این کار روی می آورد که حریمی در زندگی اش برای حفظ آن باقی نگذاشته است. بعضی از کاربران هم، اما معتقدند با اندکی اغماض می توان جنبه جذاب و خنده دار بودن این کلیپ ها را دید. عده ای هم بر این باورند که جوانان زیادی به دلیل وضع نابسامان اقتصادی به سمت راه های نامتعارف کشیده شدند و به جای سرزنش باید به فکر ایجاد کار و فرصت های شغلی برای آن ها باشیم.

تصویر

قانون چه می گوید؟

۱. در هر مکانی که دوربینی نصب می شود باید اعلامیه ای مبنی بر این که «این مکان به دوبین مداربسته مجهز است» گذاشته شود. ۲. مطابق اصل ۲۵ قانون اساسی «هرگونه استراق ‏سمع و تجسس در زندگی دیگران خلاف قانون است مگر به حکم قانون افراد اجازه این کار را داشته باشند» ۳. مطابق ماده ‏‏۴١ منشور حقوق شهروندی: «کنترل های صوتی و تصویری خلاف قانون در محیط های کار، ‏اماکن عمومی، فروشگاه ها و سایر محیط های ارائه خدمت به عموم، ممنوع است.» باید برای ساخت ویدئو های دوربین مخفی با مراجعه به نیروی انتظامی یا مراجع قضایی مجوز های لازم گرفته شود که اگر این کار انجام نشود یک کار غیر قانونی است و مجازات هم دارد.

آیا می شود از سازندگان دوربین مخفی شکایت کرد؟

به گفته سرهنگ رامین پاشایی، معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا، اشخاص با گرفتن مجوز برای ساخت دوربین مخفی باید در انتها از سوژه در قالب یک قرارداد کتبی اجازه پخش تصاویر را بگیرند و اگر این کار را نکنند و تصاویر آن فرد را در فضای مجازی انتشار دهند فرد متضرر می تواند افرادی را که بدون اجازه او تصاویرش ‏را منتشر کرده اند، تحت تعقیب قضایی قرار دهد. همین که فرد اجازه پخش تصاویرش را نداد و قراردادی را امضا نکرد، اما بعد در فضای مجازی با تصاویر شطرنجی شده خود مواجه شد باز هم می تواند شکایت خود را از مسببان این کار در مراجع قضایی مطرح کند. اگر هم در هنگام ضبط این گونه دوربین مخفی ها فرد دچار آسیب جسمی یا روحی شود می تواند شکایت کیفری را با عنوان ایجاد مزاحمت در مراجع قضایی مطرح و همین طور جبران خسارت روحی و جسمی را که به او وارد شده است مطالبه کند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
چهره فوق دخترانه هالک ایرانی باز هم آبرویش را برد! (33 نظر) دوقلوهای بانمک شبنم قلی خانی (27 نظر) نموداری که نشان می دهد هزینه تحصیل دانش‌آموزان اتباع افغانستانی در ایران از کجا می‌آید؟ (17 نظر) ژست پرافاده آرام جوینده با ست لباس ابریشمی و گران قیمتش (11 نظر) حمله منصوریان به بازیکن روسیه: مرتیکه چطوری تونستی تشخیص بدی ما تو ایران چطور زندگی می کنیم؟! (10 نظر) دلبری مهناز افشار با چهره فشن و استایل کیوتش (9 نظر) اجرای ناشیانه ربنا توسط سالار عقیلی همراه با موسیقی خبرساز شد + فیلم (8 نظر) کشف غول پیکرترین کوسه زنده دنیا در خلیج‌فارس+ ویدئو (7 نظر) نگاه کردن نبات استخری به تبلت لاکچریش (6 نظر) خانه اهدایی شهردار تهران به یک زوج، سر و صدای زیادی بپا کرد (6 نظر) پرورش مار در روستایی خطرناک معروف به روستای مار کبرا+ تصاویر (5 نظر) مریم مومن با این مانتوی خاصش چه عکسایی گرفته+فیلم (5 نظر) رستوران رفتن عاشقانه و لاکچری مهدی قائدی و همسرش (3 نظر) سو استفاده گوگوش از احساسات زنان و دختران ایرانی برای کسب درآمد کلان + عکس (3 نظر) همکاری اینستاگرام با علی کریمی در ترویج خشونت (3 نظر)
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/