شاهزاده تاریکی مشهور به آیت الله مایک امریکایی عامل اصلی ترور سپهبد حاج قاسم سلیمانی را بشناسید

  یکشنبه، 15 دی 1398 ID  کد خبر 56417
شاهزاده تاریکی مشهور به آیت الله مایک امریکایی عامل اصلی ترور سپهبد حاج قاسم سلیمانی را بشناسید
ساعد نیوز : در حالیکه مقامات آمریکایی در صحبت ها و پیام های خود به صراحت اعلام می کنند که «ترامپ» شخصا دستور ترور سردار سلیمانی را صادر کرده اما کمتر اشاره ای به دست های پشت پرده در این جنایت می کنند.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از کارگر آنلاین، نه تنها ایران بلکه جهان هنوز از شوک خبر شهادت سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، خارج نشده؛ خبری که که به غیر از تعداد محدودی از حلقه نزدیکان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اغلب شخصیت های شناخته شده منطقه ای، آمریکایی و حتی بین المللی از آن انتقاد کرده و دست زدن به چنین اقدامی را موجب وخیم تر شدن اوضاع در خاورمیانه ارزیابی می کنند.

شاید گزافه نباشد اگر بگوئیم که سردار شهید به همان میزان که در ایران شناخته شده است به همان میزان و شاید بیشتر در کشورهای منطقه شناخته شده و حتی دشمنانش نیز به وی با دیده احترام یاد می نگرند.

برای مثال ژنرال «دیوید پترائوس» مدیر سابق سازمان سیا، که در زمان جنگ بوسنی فرماندهی نیروهای ناتو را برعهده داشت و در سال ۲۰۰۷ فرماندهی نیروهای نظامی ایالات متحده و هم پیمانان این کشور را در عراق بر عهده گرفت و پیش از آن مقام سرفرماندهی کل ارتش ایالات متحده آمریکا در منطقه خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای مرکزی را برعهده داشت در مورد سردار سلیمانی گفته بود: «قاسم سلیمانی فردی بسیار توانمند و مدبر و دشمنی شایسته است. او بازی خود را به خوبی انجام می دهد، اما این بازی طولانی است. پس اجازه دهید ببینیم حوادث (بازی) چگونه پیش می رود.»

ژنرال «استنلی مک کریستال» رئیس پیشین فرماندهی مشترک عملیات ویژه این کشور با بیان اینکه فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جزو کاریزماتیک ترین رهبران نظامی جهان است، تصریح کرده بود که او کارهایش را با اثربخشی فوق العاده انجام می دهد.

مأمورانی که تحت هدایت دی آندریا کار کرده اند نقشی اساسی در به شهادت رساندن «عماد مغنیه» از فرماندهان ارشد حزب الله لبنان در فوریه ۲۰۰۸ میلادی داشته اند

مک کریستال در مصاحبه با «هیو هویت» مجری شبکه رادیویی «سِیلِم» در آمریکا که با موضوع کتاب جدید وی با نام «رهبران جهانی: افسانه و واقعیت» برگزار شد، درباره سیاست های واشنگتن در غرب آسیا و بازیگران اصلی این منطقه صحبت کرد. مجری با اشاره به کتاب مک کریستال، نظر او را درباره سردار سلیمانی پرسید و گفت: وقتی به قاسم سلیمانی نگاه می کنید، کسی که بزرگترین رقیب شما و فرمانده عملیات ایرانی ها بود، آیا به عقیده شما وی از نظر نظامی و کاریزماتیک با دیگر سران و رهبران جهانی برابری می کند؟ این ژنرال آمریکایی پاسخ داد: بله؛ از چیزهایی که مشاهده کردم می توانم بگویم، او بهترین فرمانده ای است که آنها دارند.

بنا بر این گزارش ، ترور فرماندهی که بزرگترین ژنرال های آمریکایی بدین شکل درباره او سخن می گویند بدون شک نیاز به کاری فشرده دارد و نمی توان گفت که هدف قرار گرفتن سردار سلیمانی و همراهانش به یکباره و از سوی تصادف بوده است.

برخی نویسنده های آمریکایی که با ساختار سازمان جاسوسی (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا / ‏سیا) آشنایی دارند فردی به نام مایکل دی آندریا (Michael D'Andrea)،رئیس عملیات ایران در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ( سیا)، را به عنوان مغز متفکر در ترور سردار قاسمی سلیمانی معرفی می کنند.

مایکل دی آندریا کیست؟

دی آندریا در سازمان سیا به «شاهزاده تاریکی» معروف است و البته وی پس از آنکه برای رسیدن به امیال خود به دروغ به دین اسلام گروید به «آیت الله مایک» نیز شهرت یافت.

در تاریخ دوم ژوئن ۲۰۱۷ نیویورک تایمز با انتشار گزارشی اعلام کرد که مایکل دی آندریا به عنوان رئیس میز ایران در سازمان سیا منصوب شده است. وی پیش از آن مدیریت مرکز ضدتروریستی سی آی ای (سازمان سیا) در سال های ۲۰۰۰ میلادی را برعهده داشته است.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز وی در این زمان عملیات جستجو و تعقیب اسامه بن لادن، بنیانگذار و رهبر سابق گروه تروریستی القاعده را بر عهده داشت. همچنین هدایت برنامه سی آی ای در «قتل های هدفمند پهپادی» نیز برعهده مایکل دی آندریا بوده است. اجرای این برنامه به حذف هزاران مظنون به عضویت در شبکه های تروریستی منجر شده است.

در این گزارش همچنین اشاره شده که مایکل پمپئو، وزیر خارجه فعلی و رئیس سابق سازمان سیا به همراه مایکل دی آندریا احتمال دارد اطلاعات دقیق و مهمی درباره اینکه آیا دولت ایران مفاد توافق هسته ای را رعایت کرده و یا خیر در دست داشته باشند.

به نوشته نیویورک تایمز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با تعیین دی آندریا موضع و خطی مشی بسیار بسته دولت ایالات متحده در برابر ایران را بیش از پیش نمایان کرده است.

درباره دیدگاه شخصی دی آندریا درباره ایران اطلاعات زیادی در دست نیست. مایکل دی آندریا در ویرجینیای شمالی بزرگ شده و پیوندهای او با سیا به دو نسل قبل باز می گردد.

بر اساس گزارش های موجود، «مایکل دی آندریا» پس از ازدواج با یک زن مسلمان، به «آیت الله مایک» معروف شد. وی همسرش را در یکی از مأموریت های خارجی سیا ملاقات کرد و برای ازدواج با او به دین اسلام در آمد گرچه می گویند چندان پایبند اصول دینش نیست.

به گفته کارمندان اطلاعاتی پیشین و کنونی سیا انتصاب «مایکل دی آندریا» را شاید بتوان اولین گام مهم دولت ترامپ برای عملی کردن مواضع سیاسی سرسختانه اش نسبت به ایران دانست.

در سال۹۶ که ایران به صورت محدود درگیر اغتشاشات شد و پا فشاری مقامات آمریکایی در حمایت از این اغتشاشات و تلاش آنها برای کشاندن این موضوع به شورای امنیت مشخص کرد که واشنگتن در بروز این وضعیت در ایران دست دارد، نام دی آندریا به میان آمد.

انتصاب دی آندریا یکی از مجموعه اقداماتی است که در سیا در زمان ریاست مایک پمپئو، به انجام رسیده و نشان از رویکردی خشن تر در عملیات مخفیانه سیا دارد. مایک پمپئو، در کنگره آمریکا یکی از مخالفان سرسخت توافق هسته ای ایران بود.

مقاله نویس نیویورک تایمز می افزاید: «از نظر رئیس سیا، مایکل دی آندریا فردی است معتاد به کار که می تواند به خوبی نقش تجسس درباره ایران را در سیا بر عهده بگیرد.»

پیشینه مایک در سیا

«مایکل دی آندریا» شهرت و سابقه ای فوق العاده در سازمان سیا دارد، شاید هیچکدام از کارمندان سیا به اندازه او در تضعیف القاعده نقش نداشته اند. وی هنگامی که ناظر بر شکار اسامه بن لادن و مدیر برنامه حمله های تهاجمی آمریکا با پهپاد بود به «شاهزاده تاریکی» معروف شد. سیا عملیات تهاجمی با پهپاد را تحت رهبری دی آندریا به یمن گسترش داد و بسیاری در سیا، او را یکی از عوامل اصلی در تضعیف و فلج کردن القاعده می دانند.

علاوه بر آن، مأمورانی که تحت هدایت دی آندریا کار کرده اند نقشی اساسی در به شهادت رساندن «عماد مغنیه» از فرماندهان ارشد حزب الله لبنان در فوریه ۲۰۰۸ میلادی داشته اند. با همکاری اسرائیلی ها سیا با بمبی که در خودرو کار گذاشته شده بود، مغنیه را در دمشق به شهادت رساندند.

گفته می شود که عملیات شکار «ابوبکر بغدادی» سرکرده گروه تروریستی داعش، نیز تحت نظر وی انجام شده است.

دی آندریا یک سیگاری قهار است. او در سیا به همان اندازه که به خاطر زیرکی عملیاتی شهرت دارد به بدخلقی نیز مشهور است. کسانی که با او کار کرده اند در توصیف رفتار او اغلب واژه «تندخو» را به کار می برند و بسیاری از کارمندان سیا حاضر نشده اند با او کار کنند.

سازمان سیا نسبت به مقاله نیویورک تایمز هیچ واکنشی نشان نداد زیرا سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا هیچگاه درباره هویت و کار مأموران مخفی خودش صحبت نمی کند. کسانی که چیزی درباره دی آندریا مایک گفته اند تنها به شرط ناشناس ماندن حاضر به این کار شده اند.

نقش دی آندریا در اغتشاشات ایران

در سال ۹۶ که ایران به صورت محدود درگیر اغتشاشات شد و پا فشاری مقامات آمریکایی در حمایت از این اغتشاشات و تلاش آنها برای کشاندن این موضوع به شورای امنیت مشخص کرد که واشنگتن در بروز این وضعیت در ایران دست دارد، نام دی آندریا به میان آمد.

ترامپ از انجام این اقدام تروریستی بدنبال بُرد انتخاباتی است و اکنون نیز از شهادت سردار سلیمانی خوشحال است اما شاید این خوشحالی عمر زیادی نداشت باشد و «انتقام سختی» که وعده آن داده شده موجب شود که ترامپ در ژانویه ۲۰۲۱ کلیدهای کاخ سفید را به فرد دیگری بدهد.

در آن زمان «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا بود و در اظهاراتی در این رابطه گفته بود که سیاست دولت آمریکا در قبال ایران «انتقال مسالمت آمیز» قدرت است و چند روز پیش از صحبت های تیلرسون، نیویورک تایمز مقاله ای منتشر و در آن عنوان کرد که «چالش به اجرا درآوردن دیدگاه های دونالد ترامپ درباره ایران در سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا بر دوش فردی به نام مایکل دی آندریا قرار دارد.»

بنا بر این گزارش ، سپرده شدن میز ایران در سازمان جاسوسی-تروریستی سیا به فردی با این سابقه نشان از پروژه های کوتاه و بلندمدت آمریکا علیه ایران حکایت دارد. در این میان شهادت حاج قاسم به خیال واشنگتن، یعنی حذف یکی از سرسخت ترین موانع پیش روی تحقق اهداف ایالات متحده در منطقه.

در این میان چه حدس و گمان تحلیلگران آمریکایی در مورد نقش دی آندریا در شهادت حاج قاسم سلیمانی درست باشد چه نباشد، از شدت شنیع بودن اقدام آمریکا نمی کاهد. این اقدام تروریستی آمریکا منطقه خاورمیانه را آبستن تحولات جدیدی کرده که مقدمه آن هراسی بوده که در دل نیروهای غربی حاضر در منطقه افتاده و از همین رو است که نظامیان آمریکایی و انگلیسی در خاورمیانه به حال آماده باش درآمده و اتباع آمریکایی به سرعت از عراق خارج شده و حتی رژیم صهیونیستی نیز مواضع خود در مرز با لبنان را مستحکم تر کرده است.

نکته ای که در این میان بعد از شهادت سردار سلیمانی مهم به نظر می رسد این است که، شخص ترامپ و پمپئو با انتشار پیام های متعدد تلاش دارند اینطور وانمود کنند که سردار سلیمانی در حال برنامه ریزی برای شکار دیپلمات ها و نظامیان امریکایی در منطقه خاورمیانه بوده و از همین رو بود که دستور ترور وی صادر شده است.

ترامپ و پمپئو در این پیام ها هیچ اشاره ای به نقش سردار سلیمانی در شکست داعش در عراق و سوریه نکرده اند حال آنکه گفته می شود این سردار سلیمانی بوده که «ولادیمیر پوتین» را متقاعد به حضور روسیه در عملیات ضد داعش در سوریه کرده است.

ترامپ از انجام این اقدام تروریستی بدنبال بُرد انتخاباتی است و اکنون نیز از شهادت سردار سلیمانی خوشحال است اما شاید این خوشحالی عمر زیادی نداشت باشد و «انتقام سختی» که وعده آن داده شده موجب شود که ترامپ در ژانویه ۲۰۲۱ کلیدهای کاخ سفید را به فرد دیگری بدهد.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
همسر رهبر معظم انقلاب: آقای ما اجازه نمی‌دهد که در خانه، غیر از برنج کوپنی استفاده کنیم و آن هم کفاف خوراک ما را بیش از یک بار در هفته نمی‌دهد (665 نظر) نگاهی به سفره مفصل و تمام و کمال حضرت ابوالفضل در منزل شاه نشین علی دایی+عکس/ از گل آرایی و شمع‌دان‌هایی طلایی تا پَک هایی لاکچری و جذاب (118 نظر) نگاهی به ماشین مازراتی هوش پران علی دایی که همه آرزوشو دارن/ شهریار فوتبال ایران سوار بر دلبر مشکی😍 (93 نظر) رهبر معظم انقلاب: بعد از فوت پدرم همه‌ی موجودی خانه‌اش 45 هزار تومان شد که نمی‌شد با آن گاز یا یخچال خرید (81 نظر) مات و مبهوت موندن مهران مدیری از دیدن همزاد خودش تو دورهمی/ چقدرم که شبیه همدیگه هستن!+عکس (69 نظر) (فیلم) ورود جالب و معنادار رهبر انقلاب به حسینیه امام خمینی (ره) به همراه مسعود پزشکیان و شعار حیدر حیدر جمعیت (65 نظر) میز غذای ساده رهبر معظم انقلاب و خوردن غذا در بشقاب استیل/ ساده زیستی ایشان همیشه مثال زدنی است+عکس (47 نظر) خلاقیت منحصر به فرد آرایشگر خوش ذوق در تغییر چهره داماد حماسه ساز شد+ویدئو/سلطان بی چون و چرای گریم در سطح خاورمیانه😂 (40 نظر) خلاقیت خنده‌دار اوستا بنّا در ساختن توالت کنار روشویی برای راحتیِ صاحبخانه حماسه آفرید+ عکس/ مغز نیست که فسفر خالصه😂 (33 نظر) رهبر معظم انقلاب: من در کلاس اول ابتدایی چشمانم ضعیف بود و تخته سیاه و چهره معلم رو نمی‌دیدم +ویدیو/ از 13 سالگی عینکی شدم (30 نظر) ریحانه سادات دختر بزرگ شهید رئیسی: سجاده نماز پدرم را در اندونزی تکه تکه کردند و به عنوان تبرّک بین مردم پخش کردند+ویدیو (23 نظر) درخت خرمای بزرگ حیاط باصفای خونه ویلایی زهرا گونش/ نخل های هم قد والیبالیست مشهور ترکیه ای (21 نظر) حضور ساده و بدون تشریفات همسر رهبر معظم انقلاب در یک درمانگاه/ ایشان گفتند من نمی‌خواهم پارتی بازی بکنم+ویدیو (17 نظر) بازیگرانی که در جوانی فوت شده اند + ویدئو با صدای معتمدی سریال گرگ و میش / روحشان شاد چقدر حیف شدن😥 عسل بدیعی، پوپک گلدره و .. (17 نظر) هنرمندان و ورزشکارانی که در مراسم نذری پوریا پورسرخ بازیگر سریال کیمیا حضور داشتند/ علی پروین هم بود+عکس (16 نظر)
منتخب روز   
(فیلم) سکانس فوق العاده احساسی و عاشقانه از شهاب حسینی و معشوقه‌اش در سریال "شهرزاد" / با چراغی همه جا گشتم و گشتم در شهر هیچکس به تو مانند نشد😍 (فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت (عکس) شوخی ظریف با آقای ظریف؛ از مقایسه ظریف با مِسی تا انداختن ماسک به شکل آقای رئیس جمهور!! واکنش عضو دفتر رهبر انقلاب به پست اینستاگرامی پسرش با هشتگ برای ایران، پزشکیان