شهادت شیرین ابوعاقله و رسالت رسانه های جهان

  پنجشنبه، 22 اردیبهشت 1401 ID  کد خبر 204942
شهادت شیرین ابوعاقله و رسالت رسانه های جهان
خبر شهادت شیرین ابوعاقله خبرنگار شبکه بین المللی الجزیره در بیت المقدس به اندازه ای تکان دهنده بود که نام این خبرنگار شهیده به اصلی ترین هشتگ در شبکه های اجتماعی تبدیل شود. ساعدنیوز در گفتگوی اختصاصی با دکتر سید جعفر قنادباشی به ابعاد این رویداد تلخ پرداخته است.

حق این خون زمانی ادا می شود که رسانه های جهان شهادت شیرین ابوعاقله را به عنوان سمبلی برای آشکار کردن ماهیت رژیم غاصب صهیونیستی به کار ببرند.

ساعدنیوز: شهادت مظلومانه شیرین ابوعاقله خبرنگار فلسطینی شبکه الجزیره قطر به دست رژیم غاصب صهیونیستی موجی از اعتراضات را در کل جهان و منطقه به همراه داشته است. شبکه های اجتماعی پر شده است از فیلم لحظه شهادت این خبرنگار باسابقه فلسطینی و حتی بسیاری از مقامات سیاسی و کنشگران اجتماعی مطرح در دنیا در این خصوص موضع گرفته اند. تحلیل حضرتعالی درباره این رویداد تلخ که برای ما اهل رسانه واقعاً تحمل ناپذیر است چیست؟ چرا رژیم کودک کش صهیونیستی بر علیه رسانه با چنین کار جنون آمیزی اعلام جنگ کرده است؟

دکتر سید جعفر قنادباشی: بسم الله الرحمن الرحیم؛ شهادت این خبرنگار یک نماد، سمبل و نشانه از درون رژیم غاصب صهیونیستی برای کل جهانیان است. شهادت مظلومانه شهید شیرین ابوعاقله آینه رنج ها و ستم هایی است که در هفتاد سال گذشته بر فلسطینیان رفته است. این جنایت نشان می دهد که اسرائیلی ها هیچ اهمیتی برای انسان قائل نیستند؛ رسانه برای آنها مهم نیست؛ افکار عمومی برای آنها مهم نیست. امروز دیگر نسل اول یا دوم فلسطینیان نیست که با رژیم صهیونیستی سر جنگ دارد؛ بلکه نسشل چهارم و پنجم فلسطینیان است که در عصر اشغال به دنیا آمده است و جوانی که باید به فکر تفریح، کار و زندگی باشد، ترجیح می دهد که در میدان نبرد با اشغالگران صهیونیست حاضر شود و خون خودش را برای آزادی وطن اش بدهد! این جوان می داند که شهادت در انتظارش است؛ ولی ستمی که اشغالگران بر ملت اش می کنند را نیز شاهد است و به همین دلیل وارد صحنه می شود.

سالهاست که رژیم صهیونیستی و رسانه های وابسته به این رژیم و حامیانش تلاش می کنند که کشتار فلسطینی ها را یک امر عادی جلوه دهند. شهادت این خبرنگار نشان میدهد که رژیم صهیونیستی تا چه اندازه جنایتکار است. مردم را از خانه هایشان به زور بیرون کرده اند؛ سالهاست غزه در محاصره است؛ کرانه باختری در اشغال صهیونیست ها است؛ شهرک سازی ادامه دارد؛ این نشان از گستاخی رژیم غاصب صهیونیستی دارد.

شهید ابوعاقله خودش زاده بیت المقدس بوده است و در آنجا بزرگ شده و رنج مردمش را برای جهانیان گزارش می کرده است. گزارشگر یک شبکه خبری مطرح دنیا را در روز روشن با شلیک مستقیم می کشند و این نشان از بی تفاوتی اسرائیلی ها به رسانه ها و افکار عمومی جهان دارد.

حق این خون زمانی ادا می شود که رسانه های جهان شهادت شیرین ابوعاقله را به عنوان سمبلی برای آشکار کردن ماهیت رژیم غاصب صهیونیستی به کار ببرند.

یک نکته دیگر، جنونی است که بر رژیم صهیونیستی حاکم شده است؛ این جنون ریشه در این واقعیت دارد که صهیونیست ها بیش از هر زمان دیگری، احساس ناامنی می کنند. فلسطینی ها امروز در صحنه هستند و آتش خشم فلسطینی ها در حال شعله ور شدن است؛ اسرائیلی ها به جای تدبیر این آتش، با کشتار این آتش را شعله ورتر می کنند؛ این خبرنگاری که شهید شده است خودش اهل فلسطین است؛ یک خبرنگار خارجی هدف قرار نگرفته است؛ بلکه یک خبرنگار فلسطینی است که شهید شده است؛ اگر صهیونیستها بنا را بر این گذاشته بودند که به صورت برادرانه با مسلمانان در کنار همدیگر زندگی کنند، این اخوّت باید تا به امروز شکل می گرفت؛ در حالی که احساسات صهیونیستی بر عقل و درایت رژیم غاصب صهیونیستی غلبه کرده است.

همان طور که قبلاً هم گفته ام، در تحلیل سیاسی ما تمام بازیگران را عاقل فرض می کنیم و می گوئیم که کنش های این بازیگران، بر اساس محاسبات سود و زیان است؛ ولی در مورد رژیم صهیونیستی، نه تنها ما هیچ نوع حرکت عاقلانه را شاهد نیستیم؛ بلکه عملشان خلاف عقل و دقیقاً به ضرر خودشان است. حال، به این فکر کنید که همین رژیم جانی مجنون لایعقل صاحب پیشرفته ترین سلاح های هسته ای است! عمق فاجعه را نگاه کنید. بزهکارترین رژیم در منطقه صاحب سلاح های هسته ای است!

بنابراین، در مقام جمع بندی باید بگویم که اولاً خون این شهید مظلومه خبرنگار باید به عنوان یک نشانه جهت انعکاس واقعیت ضدبشری صهیونیسم به کار برده شود و تنها زمانی حق این خون ادا می شود که رسانه های جهان، ماهیت جنایتکارانه این رژیم را عیان سازند. ثانیاً، باید رژیم صهیونیستی به عنوان یک تهدید بین المللی شناخته شود. طی این 20 سال، حداقل 10 جنگ توسط این رژیم علیه غزه آغاز شده است. بیشترین تعداد کشته شدگان غیرنظامی در فلسطین بوده است. در داخل ایران هم تمام احزاب و جناح ها در مسأله فلسطین یک صدا هستند؛ اسرائیل را طاعون و سرطان در منطقه توصیف می کنند. بنابراین، همه باید اسرائیل را یک تهدید بین المللی به حساب آورند. نظرسنجی هایی که در سال های گذشته در اروپا صورت گرفته نشان می دهد که بیش از 70 درصد اروپایی ها، اسرائیل را یک تهدید بین المللی می دانند؛ داعش برای این به وجود آمد که این فضای فکری به نفع اسرائیل تغییر کند و اسلام را به عنوان تهدید معرفی کنند. بنابراین، این وظیفه ای است بر ذمه رسانه های جهان، که اسرائیل را به عنوان اصلی ترین تهدید برای جهان معرفی کنند.

تصویر

باید رژیم صهیونیستی به عنوان یک تهدید بین المللی شناخته شود. طی این 20 سال، حداقل 10 جنگ توسط این رژیم علیه غزه آغاز شده است. بیشترین تعداد کشته شدگان غیرنظامی در فلسطین بوده است.

ساعدنیوز: بعد از شهادت این خبرنگار مظلوم در بیت المقدس، شاهد موضع گیری برخی سران در منطقه بودیم. نظر شما در خصوص این مواضع چیست؟

دکتر سید جعفر قنادباشی: موضع جریان ها و حکومت هایی که در منطقه وجود دارد، در این خصوص دو نوع است: یک دسته مواضعی است که به صورت موجی گرفته می شود؛ این مواضع ذاتاً تحت تأثیر فضای به وجود آمده گرفته می شوند و به هیچ وجه به علت نمی پردازند. جریان های سازشکار شاید اعتراضی هم بکنند ولی با علت این جنایت کاری ندارند. این جریان ها دغدغه فلسطین را ندارند. اما یک سری از جریان ها، واقعاً مقاوم هستند و به جای شهید و قربانی این رویداد، به شلیک کننده و جانی و باعث این جنایت می پردازند؛ به جای معلول به علت می پردازند. در این سال ها تعداد زیادی از خبرنگاران توسط رژیم صهیونیستی به شهادت رسیدند.

این کشتار ادامه دارد. رژیم صهیونیستی فقط در فلسطین کشتار نمی کند؛ بلکه در سوریه هم این کار را می کند؛ در جاهای دیگر هم با کمک به جریان هایی مثل داعش آدمکشی می کند؛ همین رژیم جانی از طرف آمریکا و متحدانش به سلاح های فوق پیشرفته مجهز می شود؛ عین این که کارد و قمه را به دست یک جانی بدهید. سامانه های پیشرفته دفاعی در اختیارش قرار داده می شود. دانشمندان ایرانی را ترور می کند. زبان فارسی یاد می گیرند تا به ایران ضربه وارد کنند. بنابراین، باید به علت این رویداد پرداخت. این که این رژیم صهیونیستی است که در حال آدمکشی است.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
اختصاصی ساعدنیوز: قهرمان عملیات جستجوی هلی‌کوپتر شهیدان خدمت: پهپاد ترکیه‌ای یا موتورسواران تبریزی؟ (8 نظر) واکنش فرزاد حسنی به شهادت شهدای خدمت: درود بر ابراهیم، نیکوکاران را چنین پاداش می دهیم، در حقیقت او از بندگان با ایمان ما بود (3 نظر) انا لله و انا الیه راجعون / مرد خدمت آسمانی شد ... (2 نظر) فوری؛ لحظه اعلام خبر شهادت ابراهیم رئیسی در شبکه خبر (2 نظر) چهره محزون و ناراحت وحید شمسایی در مراسم تشییع رئیس جمهور شهید و همراهانش+عکس (1 نظر) انتشار برای اولین بار ؛ جدیدترین تصاویر ثبت‌شده از آخرین پرواز بالگرد رئیس‌جمهور شهید و همراهانش (1 نظر) فیلمی تاریخی و دیده نشده از شهید جمهور / اینجانب سید ابراهیم رئیسی هستم ... (1 نظر) نگاهی به دیدارهای مردمی استاندار جوان و شهید آذربایجان شرقی/ روحشان شاد+ویدیو (1 نظر) تعبیر جالب حجت‌الاسلام قرائتی درباره شهادت ابراهیم رئیسی+ویدئو (1 نظر) (عکس) ادای احترام استقلالی ها به رئیس جمهور شهید در تمرین امروز این تیم (1 نظر) استوری اینستاگرامی ملیکا زارعی (خاله شادونه) از مراسم تشییع آیت الله رئیسی+عکس (1 نظر) حضور رهبر معظم انقلاب در خانه سید ابراهیم رئیسی برای قوت قلب همسر و فرزندانش+عکس/ خانه ایی سراسر فرش ماشینی و بدون تجملات! (1 نظر) آخرین قاب دو نفره پدر و پسری شهید مالک رحمتی که در تاریخ ماندگار شد+عکس (1 نظر) آخرین نامه به رئیس جمهور شهید (1 نظر) صحبتهای قابل تامل برادر سید ابراهیم رئیسی و زینب سلیمانی درباره رئیس جمهور شهید کشور+ ویدیو (1 نظر)
دیگران می‌خوانند   
سفر به «اندرونی»؛ وقتی عکس‌های عادی کسالت‌آور می‌شدند!+ عکس رعد و برق جان مرد60 ساله در شهرستان ورزقان را گرفت شروه خوانی در سوگ شهدای خدمت در بوشهر+ فیلم زیبایی مثال زدنی سنگاپور در غروب خورشید + ویدئو فال انبیاء روزانه شنبه 5 خرداد 1403 حال‌وهوای مزار رئیس جمهور شهید یک روز پس از تدفین در حرم رضوی+ فیلم لحظه دلخراش زیر گرفتن یک کودک توسط موتورسوار فراری؛ نگرانی بی‌امان مادر+ فیلم استقبال دیدنی جواد نکونام از یک هوادار معلول +ویدئو تغییر قیافه باورنکردنی محمد صلاح/ صلاح موهای فرفری اش را زد+ عکس 9 حقیقت جالب و عجیب درباره زندگی مردم مصر باستان این پسر با دستهای مصنوعی دروازه بانی می کند علاقه رئیس جمهور شهید به این شخصیت طنز حقایق گفته نشده از زینب پاشا شیرزن تبریزی دوران قاجار/ درس بزرگ او برای محتکران غلات شهید رئیسی : شاگرد اول نبودم ولی سعی می کردم عقب نمانم+فیلم این داور سرشناس فوتبال ایران تهدید به قتل شد!+عکس جزئیات فیلم خودسوزی یک فرد در میدان انقلاب پاسخ جالب ابراهیم رئیسی به سوال هاشمی رفسنجانی در مورد پذیرش مسئولیت آستان قدس+فیلم جای خالی آیت الله آل هاشم در نماز جمعه تبریز/چه جمعه غریبانه ای+فیلم زندگی سید ابراهیم رئیسی در دوران پهلوی چگونه گذشت؟ جسد سید محرومان غرق در طلا و مرمر! تحمیق کاربران فضای مجازی به شیوه اینترنشنال عکس دیده نشده از شهید آیت الله آل هاشم میان تصاویر امام جمعه های شهید تبریز بی‌تابی‌های بی‌پایان پدر شهید آل هاشم در مراسم بازگشت پیکر فرزندش+ویدئو فال ابجد روزانه شنبه 5 خرداد 1403 ابتکار جالب برای حفظ یک درخت در ایستگاه مترو در تهران+ عکس فال روزانه امروز شنبه 4 خرداد ماه 1403 فال شمع روزانه امروز شنبه 5 خرداد 1403 عکسی تلخ از آخرین وداع خانواده استاندار شهید با پیکر فرزندشان+عکس فال قهوه با نشان روز شنبه 5 خرداد ماه 1403 نگاهی به خانه ابدی شهید مالک رحمتی، استاندار دهه شصتی آذربایجان شرقی+عکس/روحش شاد و یادش گرامی فال حافظ با تفسیر امروز شنبه 5 اردیبهشت 1403 + فیلم این عکس به شایعات درباره گم شدن بادیگارد رئیس جمهور پایان داد حضور مادر شهید سردار موسوی بر سر مزار مطهر ایشان +ویدئو تشییع باشکوه شهید مالک رحمتی در مراغه+ویدئو تزئین خانه ابدی شهید مالک رحمتی با گل رز سفید و سرخ پرپر شده+عکس/روحش شاد و یادش گرامی نگاهی به خانه ابدی شهید سیدمهدی موسوی در حرم حضرت شاه‌عبدالعظیم(ع) +ویدئو بیقراری خواهر شهید مالک رحمتی در مراسم تشییع برادرش +ویدئو/ سلام ای غروب غریبانه دل... روایت انتخاب نام کوچک شهید امیرعبدالهیان از زبان خودش؛ قدرت‌الله؟ + فیلم مداحی استاندار شهید، مالک رحمتی در روز اربعین در کربلا+ویدیو عکس‌هایی از خانه شهید ابراهیم رئیسی در تهران پس از مراسم خاکسپاری+عکس شهید رئیسی: تصویر حضرت آقا رو می‌کشیدید، من که کسی نیستم +ویدئو