سرانجام مجلل‌ترین عروسی قرن در ایران به کجا کشید؟ ترس عروس از سوار شدن بر «فیل» تا...

  دوشنبه، 28 خرداد 1403 ID  کد خبر 393106
سرانجام مجلل‌ترین عروسی قرن در ایران به کجا کشید؟ ترس عروس از سوار شدن بر «فیل» تا...
ساعدنیوز: در شرایطی که مردم معمولی جامعه در سخت‌ترین شرایط اقتصادی زندگی می‌کردند، نه فقط یک مورد بلکه چندین جشن عروسی پرخرج‌ترین و مجلل توسط خانواده‌های رجال و اعیان و اشراف که منتسب به حکومت آن زمان بودند، برگزار شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعد نیوز، در روزگار ما وقتی حرف از جشن های عروسی پر خرج و گران و به قول نسل امروز لاکچری می شود، برایمان چندان عجیب و غریب نیست.

به هر دلیلی جدای از خود زوج های جوانی که شوق دارند جشن عروسی شان را باشکوه و شگفت انگیز آن هم به هر شکل غیر متعارفی برگزار کنند، خانواده هایی نیز هستند که برای مراسم ازدواج فرزندانشان برنامه های متنوع و پر خرجی را در نظر می گیرند حتی اگر از نظر مالی شرایط مناسبی نداشته باشند و از پس هزینه  های آن برنیایند.

برپایی چنین جشن های پر از تجمل که متاسفانه با معنای «باشکوه» گره خورده است، فقط به زمان ما برنمی گردد که حتی در همین یکصد سال پیش وقتی که خانواده های معمولی جامعه در سخت ترین شرایط اقتصادی زندگی می کردند، نه فقط یک مورد بلکه چندین جشن عروسی پرخرج ترین و مجلل توسط خانواده های رجال و اعیان و اشراف که منتسب به حکومت آن زمان بودند، برگزار شد

ترس عروس از سوار شدن بر «فیل»

یکی از این جشن ها مربوط به مراسم ازدواج «عصمت الدوله» یکی از دختران ناصرالدین شاه قاجار بود. این داستان از آنجایی شروع می شود که این دختر در سن 10 سالگی با خواستگاری یکی از سرشناس  ترین و ثروتمندترین رجال آن زمان معروف به «معیرالممالک »مواجه می  شود که او را برای پسر دهساله خود «دوست‌محمدخان» می‌خواست.

جناب شاه پدر هم به این خواستگاری پاسخ مثبت می دهد و نتیجه این جواب می شود ازدواجی که برای سرگرفتن آن یکی از بزرگترین و پرخرج ترین و گرانترین جشن های عروسی توسط پدر داماد برگزار می شود.

مراسم ازدواج مجللی که سال ها وصف آن، نقل میان مردم و جمع  های خانوادگی شده بود. در این مراسم مسیر خانه داماد تا خانه عروس، با فرش‌های مجلل، مفروش شده بود و گروه نوازندگانی از کشمیر و افغانستان به این مراسم دعوت شده بودند.

شبی که می‌خواستند «عصمت‌الدوله» را از قصر سلطنت، به باغ «معیرالممالک» ببرند از «فیلخانه» دولتی یک فیل بزرگ آوردند و روپوش مروارید دوزی روی فیل انداختند و حجله مرصعی نیز روی گرده‌اش قرار دادند و قرار شد عروس را سوار فیل کنند اما عصمت‌الدوله می‌ترسید سوار فیل شود!

خاطره ای شگفت انگیز برای خانواده های تهران

در پی این تشریفات مجلل مسافت بین قصر تا خانه داماد، همه جا چراغانی شده بود. سربازان شهر همه مسلح بودند. هر سربازی در لوله تفنگ خود شمع روشن حمل می کرد. دیوارهای شهر با پارچه های گرانقیمت و شال  های کشمیری تزئین شده بود و از قصر تا خانه داماد زیر پای عروس قالی های گرانبها پهن کرده بودند.

به گفته شاهدان آن زمان که بعدها نقل آن در میان نوشته های تاریخی آمده است چراغانی بازار، افسانه  ای بوده است. معیرالممالک پیشاپیش عروس و داماد هزاران شمع به آنجا فرستاده بود تا سر تا سر بازار را غرق در نور کنند. مطمئنا خانواده های آن روزگار که بیشترشان در شرایط اقتصادی نامناسبی زندگی را می گذراندند، به یاد نداشتند که این چنین روز زیبا و این قدر دیدنی های خیره کننده در تهران را شاهد باشند. در این میان جهیزیه هم بدون کم و کاست و بسیار مجلل در پشت شترها و قاطرها به خانه ای که برای عروس آماده شده بود، حمل شد.

بر اساس گزارش ها نقل و انتقالات این اسباب و اثاث، 10 روز طول کشیده بود. روز دهم هم روی سینی های بزرگ نقره ای، جواهرات عروس را به همراه پنج میلیون سکه طلای ضرب شده ـ که مهریه عروس خانم بود ـ به خانه جدید او بردند.

پیشکش دو میلیون قرانی برای پدر عروس

در واقع پدر داماد با توجه به جایگاه اجتماعی و اقتصادی که در آن وقت داشت به حدی ثروتمند بود که تمامی هزینه های این جشن عروسی را خود به تنهایی پرداخت. این هزینه ها تنها مربوط به مراسم های جشن نبود که از همان ابتدای خواستگاری ولخرجی ها شروع می شود. چنانکه به وقت خواستگاری یک پیشکش ناقابل دو میلیون قرانی به حضور شاه تقدیم می کند و البته نتیجه این خرج کردن ها در کنار موقعیت خانوادگی داماد که برای شاه در جایگاه بالایی از هر نظر داشت، شد جواب مثبت پدر عروس ناصرالدین شاه قاجار. در پی این رضایت معیرالممالک برای نامزد فرزندش عصمت الدوله شروع به فرستادن عالی ترین هدیه ها را می کند تا پایان جشن عروسی که نزدیک به 10 شب طول کشیده است؛  جشنی که نه فقط اشراف و ثروتمندان تهران برای حضور در آنها به صورت خصوصی دعوت شده بودند، که تمام خانواده های پایتخت هم با حضور در ضیافت  های عمومی که برپا شده بود اجازه شرکت داشتند.

پایان ثروت پدر داماد و طلب پول از همسر!

این جشن عروسی مجلل و اشرافی در نهایت با گذر از 10 روز به پایان رسید و این عروس و داماد کم سن زندگی خانوادگی خود را زیر سایه شاه ایران و مردی که در زمان خودش بعد از شاه حرف اول را می زد، شروع کردند. زندگی که در میانه راه به دلیل مرگ مادر داماد، در مسیر ناهمواری قرار گرفت که آن همه ثروت و پول و جواهرات برای هموار کردن آن به کار نمی آمد.

آنطور که روایت شده است پس از مرگ مادر دوست محمد خان او، زن و زندگی را رها کرد و به کربلا می رود و بعد از آنجا با ثروت هنگفتی که از اموال پدرش به دست آورده بود، راهی اروپا می شود.

تلاش‌های شاه برای جلب نظر آقای داماد به نتیجه ای نمی رسد و او تمام ثروت پدرش را در اروپا خرج می کند تا جایی که از عصمت الدوله در تهران طلب پول می کند، اما شاه، دخترش را از فرستادن پول برای او منع می کند. در نهایت دوست محمد خان مجبور می  شود تا به ایران بازگردد که عصمت‌الدوله و مادرش برای او نزد شاه وساطت می  کنند تا در حمایت شاه به ایران بازگردد. جالب است که آقای داماد پس از مرگ عصمت‌الدوله او را حضرت عصمت لقب داد و هرگز ازدواج نکرد


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
خلاقیت خنده دار هندونه فروش شیرازی، برای فرار از گرما حماسه آفرید/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (240 نظر) نگاهی به اعلامیه ترحیم مادر جوان حمید گودرزی که دیشب خبر فوتش را آقای بازیگر اعلام کرد +عکس/ روحش شاد (139 نظر) مراسم تشییع پدر حامد بهداد، با حضور چهره های سرشناس و بازیگران +عکس/ روحش شاد و یادش گرامی (70 نظر) رونمایی از همزاد و بدل ایرانی هانده ارچل، بازیگر ترکیه‌ای محبوب ایرانی ها/ ایشون هم بازیگر خیلی معروفیه+عکس (63 نظر) سینه زنی شاهرخ خان، بازیگر معروف هندی در هیئت عزاداری امام حسین (ع) +ویدئو (56 نظر) خلاقیت خنده دار میوه فروش وانتی با عکس رضا گلزار حماسه آفرید/هنر نزد ایرانیان است و بس+ عکس (53 نظر) نگاهی به ماشین مازراتی هوش پران علی دایی که همه آرزوشو دارن/ شهریار فوتبال ایران سوار بر دلبر مشکی😍 (31 نظر) خلاقیت خنده‌دار اوستا بنّا در ساختن توالت کنار روشویی برای راحتیِ صاحبخانه حماسه آفرید+ عکس/ مغز نیست که فسفر خالصه😂 (30 نظر) انتخاب محمدرضا گلزار و بهرام رادان به عنوان خوش‌تیپ‌ترین و خوش قیافه‌ترین بازیگران ایران از منظر الیف ارول بازیگر چشم آبیِ ترکیه‌ای+ ویدیو/ چشم آیسان خانوم و مینا مختاری روشن! (28 نظر) مات و مبهوت موندن مهران مدیری از دیدن همزاد خودش تو دورهمی/ چقدرم که شبیه همدیگه هستن!+عکس (26 نظر) برادر رهبر معظم انقلاب: ایشان در عروسی من با ماشین فولکس‌شان، شب تا ساعت12 برای آنهایی که جهاز آورده بودند دنبال شام بودند+ عکس (21 نظر) درخت خرمای بزرگ حیاط باصفای خونه ویلایی زهرا گونش/ نخل های هم قد والیبالیست مشهور ترکیه ای (19 نظر) خلاقیت منحصر به فرد آرایشگر خوش ذوق در تغییر چهره داماد حماسه ساز شد+ویدئو/سلطان بی چون و چرای گریم در سطح خاورمیانه😂 (19 نظر) نگاهی به ماشین بی ام و هوش پران کریم باقری که همه آرزوشو دارن/ زیدان فوتبال ایران سوار بر هواپیمای رویاهایش😍 (17 نظر) رهبر معظم انقلاب: آرزوی کفش بنددار به دلم بود؛ تا الان هم من کفش بنددار نپوشیده‌ام (16 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
منتخب روز   
(فیلم) سکانس فوق عاشقانه شهاب حسینی و لیلا حاتمی در فیلم "پرسه در ماه" / ما کاملا شبیه همیم طرز نگاهامون دو دو زدن چشامون ...😍 استارت تمرینات سخت علیرضا بیرانوند در تراکتور +فیلم/ آقای دروازه بان آمادگی بدن بالایی دارد! سکانس عاشقانه دل باختن قباد به شهرزاد/ نشود فاش کسی آنچه میان من و توست (فیلم) سکانس فوق العاده احساسی و عاشقانه از شهاب حسینی و معشوقه‌اش در سریال "شهرزاد" / با چراغی همه جا گشتم و گشتم در شهر هیچکس به تو مانند نشد😍 (فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت