ساعدنیوز
ساعدنیوز

سرو چنجه و شیشلیک در مدارس لاکچری دردسر شد

  چهارشنبه، 05 مهر 1402   کد خبر 357588
سرو چنجه و شیشلیک در مدارس لاکچری دردسر شد
ساعد نیوز: بار دیگر حاشیه‌ای از مدارس غیردولتی خبرساز شد.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعد نیوز به نقل از برترین ها، بار دیگر حاشیه‌ای از مدارس غیردولتی خبرساز شد. روز گذشته لیستی از منوی غذای یک مدرسه غیردولتی منتشر شد که نشانگر قیمت بالای غذاهای این مدرسه بود مثل شیشلیک 440 هزارتومانی برای دانش‌آموزان. طبق گفته رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش، این گونه اقدامات از سوی انجمن اولیا و مربیان مدارس شکل می‌گیرد.

احمد محمودزاده در واکنش به این اقدام مدرسه خاطرنشان کرد: «برخی فاکتورها مانند غذا و سرویس ایاب و ذهاب در قالب تصمیمات انجمن اولیا و مربیان مدرسه صورت می‌گیرد یعنی بحث غذا مستقیماً زیر نظر نهادهای دولتی مانند آموزش و پرورش نیست.»

معاون وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر این موضوع که اقدامات لاکچری خارج از عرف بوده و با مدارس متخلف برخورد خواهد شد، گفت: «اگر تصمیمات یک مدرسه خارج از عرف باشد یا بحث‌هایی مانند اشرافیت را ترویج کند که موجب ضربه به وجهه فرهنگی در مدرسه باشد، حتماً از سوی آموزش و پرورش نظارت و برخورد صورت خواهد گرفت.»

محمود‌زاده در پاسخ به این سؤال که در حال حاضر برخی از مدارس غیردولتی پول غذا را سالانه می‌گیرند و برخی از مدارس که منصف‌تر هستند هزینه غذا را ماهانه تمدید می‌کنند، کدام رویه درست است و اصلاً بحث ارائه غذا در مدرسه تا چه حد ضرورت دارد، گفت: «هیچ کدام‌؛ این موضوع به طور کل اقدامی از سوی انجمن اولیا و مربیان مدرسه است و با رضایت خود اولیا انجام می‌شود. اولیا می‌توانند انتخاب کنند در آن مدارس باشند یا نباشند. مثلاً یک مدرسه‌ای شاید اعلام کند تا ساعت 14 در مدرسه هستند و می‌توانند به دانش‌آموزان غذا بدهند و یک لیست عادی از غذاها دارند. اولیا می‌توانند مدرسه را انتخاب کنند یا نکنند.»

رئیس مدارس غیردولتی با اشاره به اینکه مدرسه مکانی برای آموزش فرهنگ، تربیت، همنوع دوستی و برابری به دانش‌آموزان است، خاطرنشان کرد: «در مدرسه کارهای فرهنگی و تربیتی اتفاق می‌افتد و ما به دانش‌آموزان یاد می‌دهیم نباید میان افراد تفاوتی وجود داشته باشد. از این رو غذاهای خارج از عرف یا هر نوع اشرافی‌گری نباید در مدارس باشد وگرنه با آنها برخورد می‌کنیم. توصیه ما این است که همه مدیران مدارس دولتی و غیردولتی پیش از شروع ثبت نام، تمام دستورات و پیام‌هایی را که آموزش و پرورش آماده می‌کند، رعایت کنند زیرا تمام حرکات مدارس باید مطابق دستورات آموزش و پرورش باشد.»

کلاس درس

همین چالش در خصوص لوازم التحریر نیز وجود دارد. به عنوان مثال برخی اولیا اعلام کرده‌اند مدرسه فرزندشان یک لیست بلند بالا از لوازم التحریر به آنها داده‌ تا لوازم را خریداری و به مدرسه تحویل دهند. هزینه تهیه این لیست‌ها حدود شش تا هفت میلیون تومان است و این هزینه برای تهیه لوازم التحریر زیاد است. محمود‌زاده درباره این موضوع گفت: «این اقدام هم خارج از عرف و چهارچوب بوده از این رو لازم است والدین این گونه کارها را به ما گزارش دهند تا با آنها برخورد شود. همچنین از والدین می‌خواهیم به فرهنگ‌سازی‌هایی که آموزش و پرورش انجام می‌دهد، عمل کنند. علاوه بر این به مدیران نیز توصیه می‌کنیم وارد این مسائل نشوند.»

ارتباط مستقیم تبعیض با کاهش اعتماد به نفس

نادر قلم‌بر، کارشناس ارشد روان‌شناسی، مشاور خانواده و مدرس دانشگاه، درباره تأثیر این گونه تصمیمات روی دانش‌آموزان و ایجاد حس تبعیض و فاصله میان آنها گفت: «آموزش و پرورش فشارهای زیادی بر جامعه می‌آورد و تفکر ما این است که آموزش و پرورش به جای اینکه تولیدکننده باشد به مصرف‌کننده تبدیل شده است. مثلاً گروهی از جوان‌های 18و 19 ساله و نخبه که از مدرسه فارغ التحصیل شده‌اند، جذب کشورهای خارجی می‌شوند و آنها از هوش جوان‌‎های ما بهره می‌برند. پیشتر، برخی مسئولان که نمی‌توانستند سیستم آموزشی را تقویت کنند از این رو مدرسه‌های غیرانتفاعی را باب کردند اما در میان همین مدارس غیرانتفاعی یک سری از مدارس به شکل جزیره‌ای عمل کردند.»

قلم‌بر به نقش مدارس غیردولتی تأکید کرد و گفت: «قرار بود مدارس غیردولتی کمک حال مدارس دولتی باشند اما کم کم آن خانواده‌هایی که وضع مالی خوبی داشتند یا خانواده‌هایی که از کیفیت مدارس عادی ناراضی بودند به سمت مدرسه غیردولتی رفتند، حتی برخی از والدین از تفریح خود زدند تا فرزندشان را در مدرسه غیردولتی ثبت نام کنند. اتفاقاً اگر دقت کنید می‌بینید که برخی خانواده‌های متوسط که سرمایه‌دار هم نیستند فرزندشان را در مدارس غیردولتی ثبت نام می‌کنند. در همان مدرسه شاید دانش‌آموزانی باشند که شهریه پرداخت می‌کنند اما نمی‌توانند شیشلیک سفارش بدهند.»

با این قبیل اقدامات، دانش‌آموزان همان مدرسه که نمی‌توانند غذای گران قیمت تهیه کنند و البته سایر دانش‌آموزان که این نوع اخبار را می‌شنوند اما بضاعت مالی خانواده شان اندک است، احساس کمبود و تفاوت می‌کنند.

این روان‌شناس آموزش و پرورش، در این باره گفت: «این اقدامات موجب تبعیض میان دانش‌آموزان می‌شود به این شکل که چرا آنها دارند و ما نداریم. این موضوع منجر به تنفر اجتماعی می‌شود و حتی مسئولان را زیر سؤال می‌برد. این موجب نگاه خود کم بینی و کاهش اعتماد به نفس در دانش‌آموزان می‌شود.»

کارشناس ارشد روان‌شناسی، مشاور خانواده و مدرس دانشگاه توضیح داد: «در حال حاضر شاهد فاصله طبقاتی هستیم. از این رو آموزش و پرورش باید سیاست‌های خود را مشخص کند. اولین کار این است که باید از افزایش فاصله طبقاتی در مدارس جلوگیری کرد. برای مثال بچه‌ها غذای خانگی به مدرسه بیاورند. همچنین باید آموزش و پرورش در آموزش‌ها و دوره‌هایی که به والدین ارائه می‌کند به آنها یاد بدهد برای فرزندان خود غذای خانگی و ساده بگذارند. طبیعتاً خانواده‌ها نمی‌خواهند از رفاه برای فرزندان خود کم بگذارند به همین خاطر به او خدمات زیادی می‌دهند که این درست نیست. این اقدام علاوه بر اینکه آسیب‌هایی به لحاظ تربیتی به فرزندشان وارد می‌کند، باعث می‌شود افراد دیگری که امکانات ندارند دچار کمبود و عقده شوند. این قبیل مسائل تبعات سنگینی برای جامعه دارد.

نباید عدالت آموزشی را زیر سؤال برد

وزیر آموزش و پرورش درباره انتشار فهرست غذای تجملاتی در برخی مدارس غیردولتی شهر تهران گفت: هیچ‌گونه حرکتی مبنی بر اشرافیت مورد تأیید ما نیست و نباید با این حواشی عدالت آموزشی را زیر سؤال برد.

رضامراد صحرایی در حاشیه آیین جشن عاطفه‌ها در جمع خبرنگاران گفت: ما بر فهرست غذایی مدارس غیردولتی نظارتی نمی‌کنیم و هیچگونه حرکتی مبنی بر اشرافیت در مدارس مورد تأیید ما نیست.

توصیه می‌کنیم که خانواده‌ها از چنین مواردی استقبال نکرده و به ما کمک کنند تا چنین اتفاقاتی رخ ندهد. ما باید بر کیفیت آموزش نظارت کنیم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
بازسازی چهره شگفت انگیز زلیخای یوسف در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چقدر زیباست.. (582 نظر) تصاویری از عیادت جواد عزتی و هنرمندان از رهبر معظم انقلاب و استقبال گرم ایشان (436 نظر) گرد و خاک افغانی ها در مترو تهران تاریخ ساز شد/ یه همینو کم داشتیم... (354 نظر) رونمایی هالک ایرانی (سجاد غریبی) از استاد قَدَرش که یَل بودنش را مدیون اوست+عکس (236 نظر) کشف تابوت ارزشمند آخناتون با چشم طلا متعلق به مصر باستان+عکس (208 نظر) ایده خلاقانه دانشجو برای گرم کردن غذا در خوابگاه +عکس/ اجاق گاز با دیدن این صحنه تشنج کرد🤣 (192 نظر) بازسازی چهره شگفت انگیز یوزارسیف عزیز مصر(یوسف) در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چه چهره منحصربفردی.. (165 نظر) تمرینات سخت هالک ایرانی (سجاد غریبی) برای رو کم کنی ستاره های بوکس جهان (162 نظر) کشف مجسمه فیروزه ای و فوق العاده زیبای دختر کوروش در اطراف تخت جمشید+عکس (160 نظر) کشف شگفت انگیز یک کوه واقعی پر از طلا و گنج از دنیای باستان/ گنجینه هایی که قیمت ندارند+ویدیو (154 نظر) (عکس) کشف مومیایی سالم زلیخا، همسر عزیز مصر برای اولین بار/ اگه راس میگی الان خوشگل شو😂 (148 نظر) مومیایی شگفت انگیز چشمهای واقعی زلیخای یوسف پیامبر در داخل تندیس +عکس/چه چشمان رنگی دلربایی! (146 نظر) بازسازی چهره همسران پادشاهان هخامنشی توسط هوش مصنوعی +عکس /یکی از یکی زیباتر و جذاب تر (142 نظر) رفتار نامناسب هادی چوپان با یک نوجوان در مراسم استقبال از بعد از بازگشت به شیراز (141 نظر) شگفت انگیزترین درخت دنیا که 40 نوع میوه میدهد+عکس (129 نظر)
دیگران می‌خوانند   
جمهوری اسلامی: فاصله پرند تا تهران 20 کیلومتر است چطور رئیسی متروی 40 کیلومتری را افتتاح کرد؟! نحوه ی مشاهده کارنامه در سامانه گلستان دانشگاه بجنورد+ آموزش تصویری تفریح عجیب و جدید در اصفهان؛ پیاده‌روی با حلزون! +فیلم خنده دارترین جوابی که حامد آهنگی از بهرنگ علوی شنید/ سن رو دیگه قرار نشد بپرسی😂🤣+ویدیو نحوه ی پرداخت شهریه در سامانه گلستان دانشگاه بجنورد زن عجیبی که با 100 هزار سوسک زندگی می کند! +عکس /دخترا یاد بگیرین😂 نحوه ی انتخاب واحد سامانه گلستان دانشگاه بجنورد+ آموزش تصویری نحوه ثبت نام غیر حضوری در سامانه گلستان دانشگاه بجنورد! غوغای پسر خوش صدای ایرانی به سبک شجریان/ زهی باغ زهی باغ...+ویدیو نحوه ی ورود و ثبت نام در سامانه گلستان دانشگاه بجنورد golestan.ub.ac.ir+ آموزش تصویری رونمایی از گدای میلیونر با شُتر دست و پا بریده+عکس/مغزِ متفکر در خالی کردن جیب مردم😂 درخواست کمک گوزن به خانواده گیر افتاده اش در وسط جاده +فیلم /فقط داره سرشو تکون میده... (ویدئو) لحظه وحشتناک برخورد بمب اتمی با شهر هیروشیما/عمق فاجعه اتمی در دنیا (ویدئو) حرکت بسیار زیبا و انسانی یک زن در نجات یک گربه وحشی از تله/فقط آخرش که گربه مهربون زنه رو نگاه میکرد😍 (ویدئو) اقدام عجیب یه کافه دار در ژاپن؛ سیلی خوردن به جای پرداخت پول!/ فقط شدت ضربه ها، واجبه مگه😳 (عکس)ظاهر باورنکردنی اولین کامپیوتر اپل/ حالا اگه من اینو ساخته بودم فرداش مامانم می داد به نمکی🤣 غذای روستایی؛ پخت مرغ پاچینی به سبک و سیاق مادربزرگ روستایی ایرانی +فیلم بلیط 10 میلیونی پرسپولیس و الدحیل فضای مجازی رو ترکوند!+عکس (فیلم) حرکت خنده دار پیرمرد و تقلید مرد جوان از او/بیچاره پسره این چه بلایی بود سرش اومد🤣😂 پایان شکست ناپذیری رونالدو در عربستان/ درخشش ستاره های الهلال و تحقیر تیم رونالدو پیرزنی که مثل زلیخا زیبا شد/ واقعا معجزه نیست؟+ویدیو (ویدئو) لحظه ای بامزه و زیبا از سکسه کردن جنین 11 هفته ای که در سونوگرافی ثبت شده است😍😍 دستگیری قمه کش لیگ فوتبال ایران خبرساز شد حماسه خنده دار یک هموطن در موزه لوور با رکابی و زیرشلواری مامان دوز +فیلم/لامصب آدم تو خونه خودشم انقد راحت نیس🤣 (ویدئو) پشت صحنه خنده دار از سریال جومونگ/ فقط اونجا که موهای سوسانو از سرش میوفته رباتی که باعث راحتی جان خانم های شاغل و خانه دار شد/ ربات انسان‌نما به‌صورت خودکار اشیا را مرتب میکند+ویدیو تولد عجیب ترین نوزاد جهان با هاله ای شیشه ای دور سرش+عکس جنین (عکس) واکنش خنده دار خرس قطبی به دیدن گردشگران/ انگار میگه جا دارین منم تا یه جایی برسونین😂 جذاب ترین کشور جنوب آسیایی برای مسافرت؟! سریلانکا معروف به اشک هندوستان خبر جدید برای داوطلبان دانشگاه فرهنگیان/ شرط سنی ورود به دانشگاه اعلام شد خلاقیت خنده دار یک بچه برای دیدن رهبر معظم انقلاب از پشت درهای بسته+عکس /ای جانم... جان‌سخت‌ترین موجود جهان که در هر شرایطی زنده می‌ماند رونمایی از بنزسواری لاکچری حامد آهنگی مجری شب آهنگی +فیلم غوغای جدید پسر رونالدو در عربستان/ پسر کو ندارد نشان از پدر!+ویدیو شیر دادن به آهو توسط نیوشا ضیغمی به سبک ادری هپبورن وصیت نامه عجیب و جالب چارلی چاپلین به دخترش +عکس واکنش جالب رونالدو به شعار مسی مسی هواداران الهلال/ چه خوب جوابشون رو داد!+ویدیو (عکس) کشف عجیب‌ترین قورباغه جهان در آمازون یوزارسیف، عزیز مصر (یوسف پیامبر) اینبار در ترکیه! +فیلم تصاویری از عجیب‌ترین شکل طراحی برای مبل/ جای بهتری برای آکواریوم نبود!
تیتر امروز   
15 موضوع اساسی در خواستگاری/ قابل توجه آقا پسرا و دختر خانوما.. یک میلیارد و 400 میلیون دلار ارز برای واردات چای دریافت شده، اما هیچ کالایی وارد نشده است جمهوری اسلامی: فاصله پرند تا تهران 20 کیلومتر است چطور رئیسی متروی 40 کیلومتری را افتتاح کرد؟! زن عجیبی که با 100 هزار سوسک زندگی می کند! +عکس /دخترا یاد بگیرین😂 رونمایی از گدای میلیونر با شُتر دست و پا بریده+عکس/مغزِ متفکر در خالی کردن جیب مردم😂 (عکس)ظاهر باورنکردنی اولین کامپیوتر اپل/ حالا اگه من اینو ساخته بودم فرداش مامانم می داد به نمکی🤣 بلیط 10 میلیونی پرسپولیس و الدحیل فضای مجازی رو ترکوند!+عکس پایان شکست ناپذیری رونالدو در عربستان/ درخشش ستاره های الهلال و تحقیر تیم رونالدو دستگیری قمه کش لیگ فوتبال ایران خبرساز شد تولد عجیب ترین نوزاد جهان با هاله ای شیشه ای دور سرش+عکس جنین خبر جدید برای داوطلبان دانشگاه فرهنگیان/ شرط سنی ورود به دانشگاه اعلام شد خودسوزی راننده عصبانی وسط خیابان بی نتیجه ماند حوادث رانندگی در اصفهان 2 کشته و 10 مصدوم برجا گذاشت هدایت شغلی در عصر هوش مصنوعی؛ حکمرانان و تصمیم سازان باید جوانان را در راستای تغییرات جهان تربیت کنند لحظه ترسناکی که بازیگر نقش شیدا در زخم کاری واقعا در قبر خوابید+عکس
منتخب روز   
ادعای کذب درباره رهبر انقلاب /چه کسی گفته بود یهودی ها را به دریا می ریزیم؟ (فیلم) سکانس خنده دار از هزینه های رحمت برای نوسازی دهن فهیمه در سریال پایتخت/ نقی و ارسطو هاج و واج موندن😅 (ویدئو) انگشت مکیدن خنده دار و بامزه جنین در شکم مامانش هنگام سونوگرافی/ دل آدم قیلی ویلی میره براش😍 ویدئو خنده دار و بانمک از لاک زدن دختر بچه به مرغ زنده که قلب همه رو اکلیلی کرد😍این بچه در آینده ناخنکار میشه احتمالا😂 (فیلم) حضور پلیس راهنمایی و رانندگی با لباس بابانوئل سر چهارراه (فیلم) ایده خلاقانه دانش آموز با استعداد ایرانی با قوطی ساندیس وقتی صدای موتور درمیاره/ لامصب انگار موتور قورت داده😁 (فیلم) خوانندگی راننده سرویس خوش اخلاق به زبان کردی برای دانش آموزان/ فریده کیه انقدر روش تاکید داره؟😂 (فیلم) ابتکار جالب یک رستوران کانادایی در نورپردازی خلاقانه برای جلب رضایت مشتری/ آدم دلش میخواد فقط نگاه کنه😍 تنها شعری که استاد شهریار آن را خواند و گریه کرد/ پیرم و گاهی دلم یاد جوانی میکند+ویدیو (فیلم) ثروتمند ترین کودک کار سرچهارراهی در تهران که ماهانه بیشتر از 50 تا 70 میلیون تومان درآمد دارد! (فیلم) غوغای آوازخوانی آقای دکتر ایرانی با صدای بهشتی در پارکینگ مرکز خرید/ تشویق دسته جمعی کارکنان حق این صدا رو ادا کرد (فیلم) حرکت زیبا و منصفانه کاسب قدیمی بازار تبریز/ هنوزم تو دنیا از این آدمای خوب پیدا میشه😍