ساعدنیوز
ساعدنیوز

ستاره‌های خبیث؛ مروری بر مهمترین نقش منفی بازیگران معروف

  سه شنبه، 15 آذر 1401   زمان مطالعه 9 دقیقه
ستاره‌های خبیث؛ مروری بر مهمترین نقش منفی بازیگران معروف
ساعدنیوز/ بسیاری از ستاره‌های محبوب سینما که بارها و بارها به خاطر بازی در نقش‌های مثبت مورد توجه قرار گرفته‌اند در کارنامه بازیگری‌شان یک یا چندبار سراغ نقش‌های منفی هم رفته‌اند؛ نقش‌هایی که بعضی اوقات به شاه‌نقش آنها تبدیل شده.

به گزارش پایگاه خبری_ تحلیلی ساعدنیوز به نقل از فیلم نیوز، به بهانه انتشار فیلم سینمایی «سارا» به کارگردانی داریوش مهرجویی در فیلم نت و نقش منفی جذاب زنده یاد خسرو شکیبایی در این فیلم، مروری داریم بر مهمترین نقش های منفی ستاره های محبوب سینما. برخی از ستاره ها بیش از یک نقش منفی بازی کرده اند اما این ده نقش به انتخاب تحریریه فیلم نیوز، گلچین شده اند.
عزت الله انتظامی| هزاردستان| 1366
نام نقش: خان مظفر
درباره نقش: «خان مظفر» در سریال «هزاردستان» شخصی در ظاهر پیرمردی است مدافع حقوق مردم که اواخر عمرش را در گراندهتل می گذارند اما در پشت پرده تمام اتفاقات سیاسی و اجتماعی روز نقش دارد. برخی این شخصیت را برگرفته از شخصیت عبدالحسین میرزا فرمانفرما می دانند اما خود علی حاتمی در جایی او را چکیده ای از تمام خاندان های حکومتگر ایران معرفی کرده. خان مظفر مردی قدرتمند است که یک جورهایی نظمیه را تحت نظر دارد. مردی زیرک و سیاس که ثروت بی کرانی دارد. با اینکه در کل سریال به نسبت کمرنگ است و کم صحبت می کند اما از همه جا باخبر است.«هزاردستان» دومین همکاری انتظامی و علی حاتمی است. انتظامی طوری به خان مظفر جان داد که مخاطب سایه قدرت و نفوذ او را در تک تک سکانس ها حس می کند و کم کم متوجه می شود با چه موجود خطرناکی روبه روست.
خسرو شکیبایی| سارا | 1371
نام نقش : گشتاسب
درباره نقش: خسرو شکیبایی بعد از درخشش در فیلم هامون، در «سارا» با نقش گشتاسب، در قالب شخصیتی منفی فرو رفت. گشتاسب هم به عنوان کارمند بانک به دنبال کسب منافعش بود و با جعل امضا و درست کردن پاپوش می خواست به مقامی برسد و هم از سادگی و موقعیت یک زن مستاصل برای بهره کشی استفاده می کرد. سارا سال ها پیش به خاطر بیماری همسرش از گشتاسب پول گرفته بود و در ازای پول به او سفته داده بود. برای اینکه هیچکس سر از این قرض در نیاورد، امضای پدرش را جعل کرده بود و حالا بعد از چند دسال درست زمانی که همسر سارا قصد داشت گشتاسب را اخراج کند، او را تهدید می کرد که ماجرا را به همسرش اطلاع می دهد. تهدیدها و مزاحمت های بی جا و ترس و اضطرابی که در سارا به وجود می آورد باعث شده بود بسیار منفور به نظر برسد.
محمدرضا فروتن | دو زن | 1377
نام نقش: حسن
درباره نقش: نقش حسن در فیلم «دو زن» به کارگردانی تهمینه میلانی یکی از انتخاب های جاه طلبانه محمدرضا فروتن در دوره اول بازیگری بود. او زمانی این فیلم را پذیرفت که به عنوان بازیگری خوش قیافه، یکی از عوامل موفقیت فیلم ها در گیشه بود. فروتن این بار در جلد مردی لات فرورفت که عشق و تعصب افراطی او را کور کرده بود. این شخصیت اما تفاوت اساسی با شخصیت شکاک «قرمز» داشت. حسن در فیلم «دو زن» فردی مزاحم و شرور بود که برای رسیدن به معشوق دست به هر کاری می زد. فروتن شمایل یک مرد خشن را طوری بازی کرد که مخاطب او را باور می کرد. طراحی میلانی و درک درست فروتن باعث شد ریسک آن در انتخاب یک شخصیت خشن جواب دهد.
علی نصیریان| شهرزاد| 1394
نام نقش: بزرگ آقا
درباره نقش: نقش بزرگ آقا در سریال «شهرزاد» به کارگردانی حسن فتحی، افتخار دیگری در کارنامه علی نصیریان بود. بزرگ آقا فرد ثروتمند و بانفوذی بود که نقش مهمی در کودتای 28 مرداد 1332 داشت. او فرمان جنایت یا قتل های زیادی را صادی می کرد. درواقع یک جور پدرخوانده بود و آدمها را با پول یا تهدید می خرید. فرد شروری بود که پشت ظاهری آرام و منطقی، از هیچ شرارتی رویگردان نبود. حتی به زندگی دختر خودش هم اهمیتی نمی داد. شهرزاد را ز نامزدش جدا می کرد و به عقد دامان خودش درمیاورد و برای دخترش هوو درست می کرد. این شخصیت هیچ نوع عواطف پدرانه ای نداشت. در واقع به نوعی یک تجاوزگر بود. او به حقوق دخترش، حقوق برادرزاده اش و هرکسی که میلش می کشید تجاوز میکرد و هیچ قانونی هم جلودارش نبود. با این حال شخصیت درجه یکی بود و احساسات پنهانی اش را به محبوبیت رساند.
لیلا حاتمی | من| 1394
نام نقش: آذر
درباره نقش: لیلا حاتمی سال ها در نقش زنان و دختران ساده و مهربان ایفای نقش کرده بود تا اینکه در «من» تغییر رویه داد. آذر در فیلم «من» یک خلافکار حرفه ای است. همه رقم کارهای خلاف قانون را انجام می دهد. از از فروش مشروبات الکلی گرفته تا قاچاق انسان و … او کارش را خوب بلد است و به هیچ چیز جز پول فکر نمی کند. از کسی رودست نمی خورد. اعتماد بنفسش بسیار بالاست و به راحتی می تواند از پس دلالی های بزرگ بربیاید. آن قدر حرفه ای رفتار می کند و مثل اب خوردن کارهای خلاف انجام می دهد و خم به ابرو نمی آورد که مخاطب از یک جایی به بعد شیفته شخصیتش می شود. این شخصیت در مرز ظریف میان پررویی و جسارت و اقتدار و زنانگی و احساسات عاطفی حرکت می کند و از این جهت از تصویر کلیشه ای خلافکار آشنایی زدایی می کند. آنقدر پرقدرت است که مخاطب انگار دلش می خواهد در تمام خلاف ها با او به مرحله بعد برود و زورآزمایی او را با اتفاقهای بعدی ببیند.
امیر اقایی| آقازاده| 1399
نام نقش: نیما بحری
درباره نقش: نیما بحری یکی از مهمترین نقش های کارنامه امیر آقایی بود. نیما به عنوان یک آقازاده، رانت خواری می کرد، از هنر برای دستیابی به منافع مالی سوءاستفاده می کرد، با باند قاچاق دختران ایرانی به خارج از کشور همدست بود و مهره هایی که برایش تهدید به حساب می آمدند از میان برمی داشت. به طور کلی برای رسیدن به آمال و آرزو های خود هیچ مرزی قائل نبود. حتی حاضر می شد یک زندگی را تباه کند و مزاحم ها را از سر راه خود کنار بزند. با همه نقاط تیره ای که در شخصیت نیما وجود داشت اما این شخصیت سیاه سیاه نبود. درواقع شخصیتی تنها و پر از عقده به نظر می رسید. در کودکی یتیم شده، زندگی سختی داشت و از تربیت درست برخوردار نبود. مسیر داستان آقازاده به گونه ای پیش رفت که مخاطب مواجهه ای چندگانه با شخصیت نیما داشت. ابتدا به دلیل رفتار های خبیثانه اش منفور بود. کمی بعد سرسختی اش از او چهره ای نسبتا محبوب ساخت.
نوید محمدزاده| قورباغه| 1399
نام نقش: نوری
درباره نقش: نوید محمدزاده در نقش نوری نقش منفی مهمی را تجربه کرد. نوری قاچاقچی مواد مخدر بود. به راحتی آدم می کشت و با ماده معجزه آسایی که در اختیار داشت می توانست هرکسی را به انجام هرکاری وادار کند بدون اینکه گیر بیفتد. نوری از کودکی احساسات و عواطف عجیب و غریبی داشته. در بچگی مدرسه شان را آتش می زد. در جوانی به دو نفر پول می داد که پدرش را با بیل جلوی روی خودش بکشند و در حرکاتش احساساتی به چشم نمی خورد. صورتی بی احساس داشت، زیاد حرف نمی زد و به کسی اجازه نمی داد با او صمیمی شود. نوری گوشت تلخ بود و رفتار خشونت باری با دیگران داشت اما از آنجایی که خیلی تنها بود و همه علیه اش توطئه می کردند تا حدی حمایت مخاطب را برمی انگیخت.
جواد عزتی| زخم کاری| 1400
نام نقش: مالک
درباره نقش: جواد عزتی که تا سال ها به عنوان کمدین شناخته می شد و در اثار جدی هم شخصیتی مثبت داشت، در سریال «زخم کاری» به کارگردانی محمدحسین مهدویان نقش منفی درجه یکی را با کاراکتر مالک به نمایش گذاشت. مالک ابتدا حاج عمو را به قتل رساند. بعد پسرعموی ناتنی اش نجفی را نابود کرد. بعد برای ایجاد رعب و وحشت میان خانواده خان عمو، دستور داد خدمتکار خانه شان را به قتل برسانند و بعد سعی کرد با احساسات منصوره بازی کند و وارد رابطه با حسابدار شرکت شود و … با وجود تمام این اعمال خشونت باری که انجام داد باز هم جذابترین شخصیت سریال بود و از این جهت که بسیار احساساتی بود و از جانب همسرش مورد ظلم قرار داشت و همچنین از این جهت که عذاب وجدان روز به روز حالش را خراب تر می کرد همه طرفدارش بودند. البته بخشی از این محبوبیت به گذشته تلخ او هم برمی گشت.
حامد بهداد| می خواهم زنده بمانم| 1400
نام نقش: امیر شایگان
درباره نقش: حامد بهداد بعد از سال ها فعالیت در سینما و تلویزیون و شبکه خانگی، در سریال «می خواهم زنده بمانم» به کارگردانی شهرام شاه حسینی، یک کاراکتر منفی دوست داشتنی را به نمایش گذاشت. شایگان فرد بانفوذی بود که در ابتدای دهه شصت از خانواده های زندانیان پول های کلان می گرفت و توی پرونده ها دست می برد یا خانه های مصادره ای را در ازای قیمت های گزاف به صاحبانش برمی گرداند. آنقدر قدرت داشت که کسی جرئت نمی کند خلاف گفته هایش دست به اقدام بزند. همه ی اطرافیانش را می خرید و به راحتی آدم می کشت. او برای رسیدن به قدرت، با همسرش ازدواج کرده بود به او علاقه ای نداشت. به همین دلیل هم دختری را که نامزد داشت به زور مجبور به ازدواج با خودش کرد. گذشته تلخ شایگان و دردهایی که در زندگی تجربه کرده بود و همچنین احساساتی که بروز می داد باعث شد شخصیتی منفی اما دوست داشتنی شناخته شود.
پارسا پیروزفر| یاغی| 1401
نام نقش: بهمن
درباره نقش: پارسا پیروزفر جزو بازیگرانی است که مخاطبان تصویری همیشه مثبت از او در ذهن دارند. اینبار اما وضعیت فرق می کرد. در سریال «یاغی» به کارگردانی محمد کارت، پیروزفر نقش مرد قدرتمندی به نام بهمن را بازی می کرد. او ابتدا به عنوان مردی حمایت گر و مهربان معرفی می شد که جز کمک به نوجوانان فرودست جامعه و رساندن آنها به آرزویشان فکر دیگری در سر ندارد. رفته رفته اما با کشف رازهایی درباره زندگی اش متوجه می شدیم که تمام حمایت ها پوششی برای قاچاق مواد است و از بچه های تیم ملی کشتی برای منافع خودش استفاده کرده. او حتی به همسرش هم رحم نکرده. قاتل پدر همسرش است و برای اینکه از شر همسر قبلی اش رها شود او را سالیان سال به حبس انداخته.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
5 مَردی که یک زن مشترک دارند+عکس تاسف آور (102 نظر) غرفه عجیب تبلیغ نوار بهداشتی یک شرکت خاص در بام لند تهران +تصاویر (82 نظر) رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (58 نظر) ازدواج پیرمرد با دختر 9 ساله با لبخند رضایت ! (37 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (22 نظر) تغییر قیافه هانده ارچل بعد از لاغری زیاد (12 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (11 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (10 نظر) گفتگو با بامزه‌ترین سارق تهران! (9 نظر) ذوق عجیب یک راننده اسنپ از دیدن عموپورنگ (8 نظر) حرکات بانمک آرتام پسر دنیا جهانبخت داخل ماشین قرمز لوکسش (7 نظر) ورود یک مرد مست به داخل قفس شیر در هند +فیلم (7 نظر) روزی که شاه در برابر تختی تحقیر شد+عکس غرور آفرین تختی (5 نظر) توضیح میرسلیم درباره ساعت 30 میلیاردی اش در صحن مجلس!+عکس (5 نظر) تیپ کیوت و بامزه آرتام، پسر دنیا جهانبخت و خنده با نمکش (4 نظر)