ساعدنیوز
ساعدنیوز

تعداد تنفس طبیعی سگ ها

  چهارشنبه، 30 فروردین 1402   زمان مطالعه 4 دقیقه
تعداد تنفس طبیعی سگ ها
اصولا تعداد حرکات تنفس در سگ در بررسی علائم حیاتی سگ در طول انجام فعالیت های بدنی ، تمرین و دواندن حیوان تغییر خواهد کرد ، در هوای گرم تعداد حرکات تنفسی حیوان افزایش خواهد یافت. ما در این مطلب از ساعد نیوز درباره تنفس نرمال سگ و نحوه اندازه گیری آن بحث خواهیم کرد.

سگی که در حال درد کشیدن است و یا مشکلات قلبی و تنفسی دارد و یا هیجان زده است معمولا نرخ تنفس بالاتری دارد. این مهم است که وضعیت کلی و وضعیت حیوان را برای ارزیابی میزان تنفس تعیین کنید. نفس نفس زدن سگ ها یک راه طبیعی برای دفع گرمای بدنشان میباشد بنابراین اگر سگ خود را در حال نفس نفس زدن دیدید نگران نشوید.

تعداد تنفس طبیعی سگ ها چقدر است؟

تعداد تنفس به طور میانگین 13تا40بار در دقیقه است.که این میزان در سگ های جوان 18تا20،در سگ های بالغ 16تا18و در سگ های پیر 14تا16بار در دقیقه است.

 • فعالیت بدنی

 • دمای هوا

 • چاقی

 • هیجان

 • عصبانیت

 • شادی

 • و حالات روحی غیر عادی

باعث تاثییر گذاری در ریتم تنفسی حیوان می شود.تنفس بسیار سریع، کند ، صدادار و یا با سختی می تواند نشان دهنده بروز بیماری باشد.

سگ

چگونه سرعت تنفس حیوان خانگی خود را در حالت استراحت اندازه گیری کنیم؟

میزان تنفس در حالت استراحت باید در زمانی که سگ شما آرام استراحت کرده یا دراز کشیده است اندازه گیری شود. همچنین تعداد تنفس در خواب وجود دارد که وقتی سگ در خواب است اما نه در حالت رویا به دست می آید. به طور کلی، تعداد تنفس هنگام خواب کمتر از تعداد تنفس در حالت استراحت است. هنگام اندازه‌گیری تعداد تنفس هنگام خواب و تعداد تنفس در حالت استراحت، حیوان خانگی شما باید در محیطی راحت باشد، محیطی که خیلی گرم یا خیلی سرد نباشد و پس از انجام هیچ گونه فعالیت بدنی یا ورزش نباشد.

تعداد تنفس هنگام خواب در بسیاری از مطالعات مشاهده شده است که روشی قابل اعتماد برای تشخیص اینکه آیا نارسایی قلبی سگ به خوبی توسط داروها کنترل می شود یا خیر. هنگامی که داروها به خوبی کار می کنند، تعداد تنفس سگ در خواب باید 10-25 تنفس در دقیقه باشد. اما اگر تعداد تنفس هنگام خواب بیش از 30 باشد، ممکن است نشان دهنده تجمع مایع در ریه ها باشد. در این صورت، باید فوراً به دامپزشک خود اطلاع دهید.

برای اندازه گیری تعداد تنفس حیوان خانگی خود، از یک تایمر یا ساعت برای شمارش تعداد دفعات دم و بازدم سگ خود استفاده کنید. چرخه دم و بازدم معادل یک نفس است. برخی از صاحبان حیوانات خانگی تعداد چرخه های تنفسی را برای 15 ثانیه می شمارند و در 4 ضرب می کنند، برخی آن را 30 ثانیه می شمارند و در 2 ضرب می کنند، در حالی که برخی دیگر برای دریافت تعداد تنفس سگ خود را برای یک دقیقه کامل می شمارند.

اگر متوجه شدید که تعداد تنفس حیوان خانگی شما در حالت استراحت بدون هیچ نشانه ای که نشان دهنده مشکل احتمالی است، مانند سرفه یا مشکل در تنفس افزایش یافته است، پس از 30 تا 60 دقیقه دوباره آن را بررسی کنید. اگر غیر طبیعی باقی بماند، باید در اسرع وقت با دامپزشک خود تماس بگیرید.

افزایش تعداد تنفس حیوان خانگی شما در حالت استراحت می تواند سرنخ مهمی باشد مبنی بر اینکه حیوان خانگی شما ممکن است دچار نارسایی قلبی یا بیماری دیگری شود که به توجه سریع دامپزشکی نیاز دارد.

هنگام نظارت بر میزان تنفس حیوان خانگی خود در حالت استراحت، به میانگین میزان تنفس در هفته اول به عنوان «ضربان تنفسی اولیه در حالت استراحت» گفته می شود.

هنگامی که میزان تنفس اولیه در حالت استراحت را بدست آورید، دامپزشک از شما می خواهد که حداقل هفته ای یک بار میزان تنفس در حالت استراحت حیوان خانگی خود را بررسی کرده و آن را با میزان تنفس در حالت استراحت پایه مقایسه کنید.

سگ

عواملی که می تواند تعداد حرکات تنفسی را در سگ افزایش دهد

 • گرم شدن محیط زندگی سگ ، ممکن است تعداد حرکات تنفسی را حتی به 8 برابر برساند.

 • افزایش رطوبت محیط ، تعداد حرکات تنفسی را تا 2 برابر افزایش خواهد داد.

 • همچنین با پیشرفت دوران آبستنی ، در سگ های ماده ، تعداد حرکات تنفسی در حیوان به تدریج رو به افزایش گذارده و افزایش تعداد آن را گاهی تا دو برابر خواهد کرد.

 • ضمنا ریتم تنفس در سگ ممکن است ، قابل تغییر باشد. زمانی که تنفس با نظم مشخص خود ، در فواصل زمانی معین جریان داشته باشد ، تنفس را در سگ با ریتم ( ریتمیک ) عنوان می کنند.

حال در صورتی که این ریتم طبیعی به هم بخورد و از نظر بیماری شناسی معنی دار گردد ، مرکز تنفس در مغز حساسیت خود را نسبت به دی اکسید کربن از دست داده و با تغییرات پاتولوژیک همراه می شود.

سخن پایانی

تعداد تنفس در حالت استراحت نشان دهنده تعداد دفعاتی است که سگ در مدت 1 دقیقه در حالت استراحت یا خواب نفس کامل می کشد (دم و بازدم). میزان تنفس در حالت استراحت (RRR) همچنین می تواند به شما بگوید که آیا تنفس سگ شما در محدوده طبیعی است یا خیر. این امر به ویژه برای سگ هایی که بیماری های قلبی یا ریوی خاصی دارند بسیار مهم است.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(عکس) ارثیه ساده زیستی رهبر انقلاب برای فرزندش، سید مجتبی خامنه‌ای / برگزاری کلاس روی موکت و با پذیرایی یک استکان چای ! (843 نظر) مورد عجیب آگهی اتباع افغانستانی در تهران +عکس / ما ایران رو تخلیه کنیم افغانیا راضی میشن؟ (401 نظر) آخرین لبخند از ته دل عروس و داماد عراقی حین رقص +فیلم / روزگار تحمل شادیشان را نداشت... (318 نظر) غوغای رقص بازنشستگان ارتش با آهنگ شاد اُمید، تو مث گلی ناز و خوشگلی/ همشون گوله نمکن! (261 نظر) ارکستر حماسی اپوزیسیون در آمریکا با خوانندگی لیلا فروهر، دلقک بازی احسان کرمی و گیتارنوازی برزو ارجمند +فیلم 🤦‍♂️🤦‍♂️ (172 نظر) توبیخ رئیس دانشگاه شریف توسط معاون اول رئیس جمهور در پی اخراج پروفسور مسعود نیلی (110 نظر) غوغای رقص شمالی دسته جمعی با آهنگ شاد+فیلم (98 نظر) مات و مبهوت ماندن داوران صداتو از اجرای آهنگ عارف توسط شرکت کننده خوش صدا +فیلم/مرا ببوس مرا ببوس برای آخرین بار... (92 نظر) فیلم کودکی تا بزرگسالی تتلو ! /چه بچه ساده ای بود و چه هیولایی شد ! (90 نظر) فرو کردن مداد در سر دانش آموز!+عکس (84 نظر) (عکس) اتاق خواب مجلل فرح پهلوی در کاخ نیاوران / آدم مات و مبهوت می‌مونه از وضعیت زندگیشون! (78 نظر) حیرت داوران صداتو از اجرای زیبای آهنگ قرص قمر بهنام بانی توسط شرکت کننده همیار پلیس +فیلم/ عاشق و دربدرم تویی قرص قمرم... (60 نظر) روایت تاریخی هاشمی رفسنجانی از اولین باری که ساواک امام(ره) را حمام عمومی برده بود (59 نظر) عاشقانه یک مرجع تقلید با همسر فقیدش/ فیلم گریه های سوزناک آیت الله جوادی آملی بر سر مزار عشق اش (58 نظر) (عکس) رقص کردی بازیکنان اشتوتگارت بعد از برد در بوندس لیگای آلمان / رقص کردی جهانی شد! (54 نظر)
منتخب روز   
(عکس) اجرای حرکت یته پرنده بروس لی توسط رضا عنایتی / اژدها از هانگژو باز می گردد! (ویدئو) مار کبرا یک مار را زنده زنده خورد 2 تصویر ناراحت کننده و غم انگیز از عروسی معروف عراق / عجب صبری خدا دارد ... کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! فیلم رقص دلبرانه عروس و داماد عراقی که تبدیل به بزرگترین غم عالم شد/زبانه کشیدن آرزوها در شعله های آتش... (ویدئو) جمیله علم الهدی: من بانوی اول نیستم... ( ویدیو) رکورد عبور یک خلبان از داخل تونل با هواپیما (فیلم) حمله هولناک پدر یک دانش آموز با قمه به معلم پسرش و ایجاد رعب و وحشت شدید در مدرسه ! 😳 (ویدئو) این روحانی سرشناس، سر شوخی را با اجنه باز کرد! (عکس) تیپ برازنده شاه پهلوی با دمپایی پلاستیکی وقتی فرح میفرستتش که آشغالا رو بزاره دم در😂 شاه مملکت سر کوچه رویت شد خراشیدن تابلوی خیابان استاد شجریان توسط افراد ناشناس +عکس (ویدئو) حضور اتفاقی رونالدو، ابی و اندی در هتل معروف تهران/ یک معجزه اتفاق افتاد😂
تیتر امروز   
قیمت طلا (مثقال 18 عیار، گرم 18 عیار) چهارشنبه 12 مهر!+ جزئیات خودکشی یکی از عاملان قتل مونا حیدری در اهواز، دختری که سرش را در شهر چرخاندند میمون سبز، گران ترین حیوان دنیا+ فیلم راز جسدی با چهره سوخته در مشهد + اعتراف قاتل اما و اگر‌های ارسال نیروی کار ایرانی به عراق کشف مقبرۀ مرموز یک زن یونانی در فلسطین +عکس روایت جالب دختر ناصرالدین شاه از ماجرای گربۀ پدرش! +عکس وزیر نفت: دکل نفتیِ ناپدید شده برای دولت و بابک زنجانی نیست تقلید باشگاه نساجی از پرسپولیس!/ آخرش نتونست نساجی جلوی خودشو بگیره!+ عکس😏 رونمایی محمدرضا گلزار از عقایدش بعد از 46سال استتار!/ مرد بازیگر برخلاف ظاهرش بسیار مذهبی است! رئیس قوه قضائیه : فرماندهی انتظامی توانسته به معنای واقعی کلمه پناه مردم باشد امیرعبداللهیان: نظر ما و عربستان تکرار بازی سپاهان و الاتحاد است جذابیت بهاره رهنما در آستانه ی میانسالی/ خانم بازیگر حسادت شوهر سابقش را برانگیخت! حواشی داغ خبری امروز چهارشنبه 12 مهر ماه 1402 کارخانه تولید مشروب در محوطه دانشگاه علوم پزشکی ایران؟