تب دلار خوابید؛ خوش بینی بازار به دولت مسعود!

  سه شنبه، 19 تیر 1403 ID  کد خبر 396426
تب دلار خوابید؛ خوش بینی بازار به دولت مسعود!
ساعدنیوز: بازار ارز از صبح شنبه 16 تیرماه 1403، هم زمان با نهایی شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی مسعود پزشکیان در برابر سعید جلیلی، روند کاهشی را آغاز کرد. به گونه‌ای که در همان ساعات نخست روز شنبه، نرخ دلار در بازار آزاد به کانال 58 هزار تومان سقوط کرد. این در حالی است که تا چند روز قبل، دلار به 62 هزار تومان هم رسیده بود.

به گزارش پایگاه خبری ساعدنیوز، فعالان ارزی معتقدند فضای بازار ارز با تخلیه انتظارات تورمی همراه شده است و دلیل اصلی آن نیز صحبت‌های پزشکیان در مناظره‌های اقتصادی است؛ چراکه وی بر رفع تحریم و مذاکرات برجامی تأکید داشته است و این باعث شده تا ریسک‌های مربوط به نامزد مقابل پزشکیان، از بازار خارج شود و در نتیجه تب صعودی نرخ ارز سرد شود و بازار به سمت آرامش حرکت کند.

گفت و گوی بازیگران ارزی در یکی دو روز گذشته نیز بر این نکته مشترک است که دولت چهاردهم از ابزار دیپلماسی برای جلوگیری از ایجاد فشار جدید بر بازار استفاده خواهد کرد و در نتیجه پیش‌بینی‌ها از کاهش انتظارات تورمی در بازار ارز خبر می‌دهد. گروهی نیز بر لزوم اصلاح سیاست‌های ارزی کنونی تأکید دارند تا منجر به بازگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصادی شود.

خوش بینی بازار به دولت مسعود

کامران سلطانی زاده کارشناس ارشد بازار ارز در گفتگو با تابناک با اشاره به کاهش نرخ دلار به کانال 58 هزار تومان پس از پیروزی پزشکیان در انتحابات روز جمعه اظهار داشت: بازار ارز به حضور دکتر پزشکیان به عنوان رئیس جمهور خوش بین است و انتظار می‌رود که در هفته‌های آتی، شاهد بهره گیری از تیم اقتصادی قوی و دارای تجربه حرفه‌ای در زمینه‌های اقتصادی و ارزی در دولت چهاردهم باشیم. به بیان دیگر؛ با توجه به گمانه زنی‌ها در انتخاب تیم اقتصادی کارکشته و کاربلد و با تجربه، بازار ارز به نتایج انتخابات پاسخ مثبت داد.

وی افزود: مسلماً با خارج‌شدن تیم اقتصادی قبلی و تغییرات قابل انتظار در بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و صمت، شاهد رونق دوباره در فعالیت‌های اقتصادی مبتنی بر علم اقتصاد خواهیم بود و امیدواریم که خبری از صحبت‌های غیرکارشناسی در حوزه ارزی نباشد. چراکه در یکی دو سال اخیر، برخی از مسئولان بانکی و اقتصادی دولت صحبت‌های غیرکارشناسی داشتند، به‌عنوان نمونه گفته می‌شد که «بازار را قبول نداریم» و یا «نرخ ارز آن چیزی است که ما می‌گوییم»؛ بنابراین خروجی این تفکر اشتباه که بازار آزاد ارز را قبول نداریم، باعث ایجاد رانت با نرخ‌گذاری دستوری ارز شد و تلاش‌های چند ساله از سال 97 برای کاهش فاصله بین ارز نیمایی و بازار آزاد که با زحمت به‌دست‌آمده بود، عملاً هدر داده شد و در نهایت کالا‌های وارداتی با نرخ ارز دستوری، به قیمت مناسب به دست مردم و مصرف‌کننده نرسید.

سلطانی زاده در ادامه با اشاره به سبزپوشی بورس در واکنش به پیروزی پزشکیان گفت: این امر نشانه خوبی از آغاز یک دوره تصمیم‌گیری بر اساس واقعیات علم اقتصاد و واقعیات جاری و درست در بازار است. معتقدم اقتصاد یک علم است و باید از نخبگان، برای بهترین برنامه‌های اقتصادی بهره گرفت.

این کارشناس و فعال ارزی با اشاره به ضرورت تشکیل تیم اقتصادی و فنی قوی در دولت آینده گفت: پیشنهاد من به‌عنوان یک فعال و کارشناس اقتصادی تغییرات سریع در مدیریت کلان اقتصادی کشور و بهره‌گیری از مدیران دارای سوابق تحصیلی و مدیریتی و عملیاتی در اقتصاد و تشکیل تیمی از کارشناسان و اقتصاددانان قوی برای درمان بیماری‌های مزمن اقتصادی است. همانند مدیرانی که در دوران آن‌ها یکی از باثبات‌ترین بازار ارز و کمترین اختلاف نرخ بین سامانه‌های رسمی و بازار‌های غیررسمی را تجربه کردیم.

سلطانی زاده در پاسخ به این سؤال که چرا روند نزولی دلار متوقف شد گفت: بازار در برابر این کاهش نرخ مقاومت کرد؛ به‌گونه‌ای که در این مدت کوتاه بسیاری از دلالان سعی در نگه‌داشتن بازار در نرخ‌های بالا جهت خالی‌کردن منابع ارزی و جلوگیری از ریزش ناگهانی و ضرر‌های هنگفت ارز داشته و دارند. اما معتقدم تلاش دلالان کوتاه‌مدت خواهد داد و بازار ارز با نگاه مثبت به انتخابات، روند کاهشی را ادامه خواهد داد. زیرا با برنامه‌های خوب دولت در زمینه پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد و تغییرات اثرگذار در بخش‌های اقتصادی، خوش‌بینی بازار به آینده بسیار زیاد است.

تحلیل‌گر بازار ارز معتقد است در این شرایط، افزایش فعالیت سامانه‌های رسمی، واقعی‌سازی نرخ ارز، بازگشایی و فعال‌کردن و بازگشایی شبکه صرافی‌ها در سراسر کشور، بازگشایی بازار متشکل ارزی که دستاورد دو رئیس‌کل بانک مرکزی قبل است، از بین رفتن توهم نرخ‌های نادرست ارز، قبول کردن واقعیت بازار و استاندار‌های اقتصادی بازار، کاهش اختلاف سامانه نیما با بازار آزاد ارز، توقف رانت اختلاف نرخ ارز و تسهیل بازگشت ارز صادراتی به شبکه اقتصادی و ارزی کشور، از جمله اقدامات پیشنهادی به تیم اقتصادی دولت پزشکیان است تا شاهد مدیریت مؤثر بازار ارز، تعدیل شاخص ارزی و رسیدن به ارز تک‌نرخی در دولت جدید باشیم، وگرنه تداوم رویه فعلی، نتایج مثبتی به همراه نخواهد داشت و انگیزه صادرات و ارزآوری از بین می‌رود.

پیش بینی روند قیمت دلار

دبیرکل سابق کانون صرافان در بخش پایانی گفتگو با اشاره به اینکه باتوجه‌به اقدامات آتی دولت جدید، روند نرخ ارز در بازار کاهشی خواهد بود، بیان داشت: هم‌وطنان هوشیار باشند در این شرایط به‌هیچ‌عنوان برای خرید ارز اقدام نکنند، زیرا در این روزها، بیشتر فروشنده هستند. به‌گونه‌ای که بسیاری از فعالان اقتصادی و صادرکنندگان به دنبال فروش ارز هستند؛ ولی واردکنندگان و خریداران عمده ارز، به‌اصطلاح دست نگه داشته‌اند و خرید ارز را متوقف کرده‌اند؛ بنابراین پیش‌بینی می‌شود که روند بازار ارز، کاهشی باشد و امیدواریم در تیم اقتصادی دولت پزشکیان به پیشنهاد‌های مذکور توجه شود تا نتایج مثبتی برای کلیت اقتصاد کشورمان رقم بخورد.


  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
همسر رهبر معظم انقلاب بعد از خریدن مبل دست دوم توسط رهبری: تا الان زندگی ‌ما طلبگی بوده، الان هم مبل در خانه نیاورید! (354 نظر) تزئین میز عزای سعید راد با شمع و گل و خرما و عکس های یادگاری در خانه مجللشان/ خدا رحمتشون کنه+عکس (256 نظر) روایتی از عصبانیت رهبر معظم انقلاب از عوض کردن فرش کهنه و نخ نمای خانه شان: اشتباه کردید که عوض نمودید بروید همان زیلوها را بیاورید (138 نظر) رهبر معظم انقلاب: ما درخانه تنها یک فرش دستباف داریم که جهیزیه همسرم بوده بقیه خانه موکت است/ ساده زیستی ایشان مثال زدنی است (129 نظر) عروسِ رهبر معظم انقلاب: بچه ام اسباب بازی ندارد، در اتاق آقا یک میز هست و 6 تا صندلی پلاستیکی و یک تلفن که به دیوار وصل است+عکس (108 نظر) خلاقیت خنده دار مغازه دار اردبیلی برای کشاندن مشتری به مغازه حماسه آفرید/ مغز نیس که معدن طلاست😂👌+عکس (100 نظر) ابتکار جالب یک مرد خلاق در دادن انواع لقب به مسعود پزشکیان حماسه آفرید+ویدئو/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (67 نظر) نگاهی به اعلامیه ترحیم مادر جوان حمید گودرزی که دیشب خبر فوتش را آقای بازیگر اعلام کرد +عکس/ روحش شاد (65 نظر) خلاقیت خنده دار هندوانه فروش سمنانی برای جذب مشتری حماسه آفرید/ مغز نیست که معدن طلای خالصه😂+عکس (61 نظر) خلاقیت خنده دار هندونه فروش شیرازی، برای فرار از گرما حماسه آفرید/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (61 نظر) خلاقیت خنده دار مغازه دار شیرازی برای کشاندن مشتری به مغازه حماسه آفرید/ مغز نیست که معدن طلاست😂👌+عکس (48 نظر) تصویری از خانه ابدی برادر زاده نرگس محمدی / روحش شاد و یادش گرامی (41 نظر) نگاهی به جشن تولد عاشقانه 45 سالگی الهام چرخنده بازیگر سریال آوای باران و باکس گل شیک روی میز/ مبارکا باشه+عکس (38 نظر) استوری تبریک خاص سرلشگر باقری به مناسبت روز چپ دست‌ها به رهبر معظم انقلاب+عکس (32 نظر) نگاهی به خونه زندگی مجلل و شاه نشین مهران مدیری به سبک پادشاه عربستان/ خونه نگو کاخ بگو قصر بگو+عکس😍👌 (32 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
فال روزانه امروز جمعه 5 مرداد 1403
فال ابجد روزانه جمعه 5 مرداد 1403
حمله گازانبری ندا چملانیان همسر دانیال اسماعیلی فر به سروش رفیعی با اسم رمز یه سری آدماااا/ نظرتون در موردش چیه؟ +سند
فال شمع روزانه امروز جمعه 5 مرداد 1403
فال قهوه با نشان روز جمعه 5 مرداد ماه 1403
فال حافظ با تفسیر امروز جمعه 5 مرداد 1403 + فیلم
فال انبیاء روزانه جمعه 5 مرداد 1403
خلاقیت رسانه ای سمی باشگاه استقلال خوزستان با لو رفتن یک پست اینستاگرامی فیک درباره بازیکن معروف ساحل عاجی جنجالی شد/ مغز نیست که طلا است +عکس
ناگفته‌های سخنگوی وقت وزارت بهداشت از دستگاه کرونایاب مستعان
(تصاویر) اولین پسر جهان که با بلندترین مو روی همه دخترا رو کم کرد!/ موی 1.5 متری که رکوردار گینس شد
هدف نهایی زندگی شما با توجه به ماه تولدتان چیست؟
قاب تلخ و غم‌انگیزی از وداع آخر دختر و پسر سعید راد با پیکر پدرشان
(تصاویر)اگه دنبال رژلب های خنک و تابستونی میگردی این 6 مدل رو امتحان کن!/ مخصوص خانم های سخت پسند!
پزشکیان از کجای اقتصاد باید شروع کند؟
(تصاویر) حیاط پر گل و گیاه خانه مادری احسان علیخانی با صندلی‌های فلزی سفید
منتخب روز   
ابتکار جالب یک مرد خلاق در دادن انواع لقب به مسعود پزشکیان حماسه آفرید+ویدئو/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (فیلم) سکانس فوق عاشقانه شهاب حسینی و لیلا حاتمی در فیلم "پرسه در ماه" / ما کاملا شبیه همیم طرز نگاهامون دو دو زدن چشامون ...😍 استارت تمرینات سخت علیرضا بیرانوند در تراکتور +فیلم/ آقای دروازه بان آمادگی بدن بالایی دارد! سکانس عاشقانه دل باختن قباد به شهرزاد/ نشود فاش کسی آنچه میان من و توست (فیلم) سکانس فوق العاده احساسی و عاشقانه از شهاب حسینی و معشوقه‌اش در سریال "شهرزاد" / با چراغی همه جا گشتم و گشتم در شهر هیچکس به تو مانند نشد😍 (فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان....