200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی ایده آل است، اما تحریم هستیم/ تکنولوژی لازم داریم تا پول

  یکشنبه، 03 تیر 1403 ID  کد خبر 394004
200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی ایده آل است، اما تحریم هستیم/ تکنولوژی لازم داریم تا پول
ساعدنیوز: رئیس انجمن سرمایه‌گذاری خارجی ایران گفت: جذب 200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی یک موضوع ایده آل است، اما در شرایط تحریم امکان‌پذیر نیست و نهایتاً حدود 50 میلیارد دلار در صنایع غیرنفتی و بدون تحریم امکان جذب سرمایه وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری ساعدنیوز به نقل از تابناک، حسین سلیمی در خصوص وعده‌هایی مبنی بر جذب چند ده میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی از سوی نامزد‌های ریاست جمهوری گفت: یکی از نامزد‌های ریاست جمهوری تأکید داشته‌اند که بدون جذب سرمایه‌گذاری خارجی نمی‌توانیم رشد اقتصادی هشت درصد را محقق کنیم.

به گفته وی، برخی استنباط می‌کنند که در کشورمان فقط نیاز به پولِ سرمایه‌گذاران خارجی داریم. در حقیقت جذب سرمایه‌گذاران خارج از کشور به این مفهوم است که نیاز به ارتباطات و تجهیزات بین‌المللی و ماشین‌آلات با استاندارد‌های روز دنیا داریم تا بتواند کمک کند؛ بنابراین صرفا جذب منابع ارزی طرف‌های خارجی نباید مطرح باشد و باید به این موضوع توجه شود که با جذب سرمایه‌گذار خارجی، تکنولوژی‌های روز دنیا به کشورمان وارد خواهد شد.

سلیمی افزود: باید به این موضوع توجه کنیم که سرمایه‌گذاری خارجی در کشور ترکیه و چین که منجر به رشد اقتصادی این کشور‌ها شده است، صرفاً جذب پول نبوده و فنّاوری و تجربیات هم به همراه خود برده‌اند. به‌گونه‌ای که سرمایه‌گذار خارجی تکنولوژی‌ای که در کشور مبدأ موفق بوده را به کشور سرمایه پذیر خواهد برد؛ بنابراین بدون جذب سرمایه‌گذار خارجی مشروط به موارد مذکور، نمی‌توان به رشد اقتصادی واقعی بیش از یکی دو درصد دست‌یافت و باید سرمایه‌گذاران خارجی، تکنولوژی، ماشین‌آلات، ارتباطات بین‌المللی و مدیریتشان را با خود به کشورمان بیاورند.

رئیس انجمن سرمایه‌گذاری خارجی ایران یادآور شد: از سوی دیگر پیش از ورود سرمایه‌گذار خارجی، باید بستر و قوانین و مقررات را فراهم کنیم تا سرمایه‌گذار خارجی بتواند از منافعش در اینجا، سود حاصل کند. تحولات ارزی و خروج ارز از کشور در این چند دهه به‌گونه‌ای بوده است که نشان می‌دهد سرمایه‌گذار خارجی نیازمند فضای باثبات اقتصادی و ارزی در کشور مقصد است. مقررات خلق‌الساعه در بخش‌های مختلف نظیر بانک مرکزی، باب میل سرمایه‌گذار خارجی نیست. مثلاً سرمایه‌گذار خارجی با این پرسش مواجه است که اگر در قوانین مالیاتی تا سال آینده معافیت مالیاتی در نظر گرفته‌شده است، آیا برای سال بعد نیز ثابت است یا اینکه هرسال تغییر خواهد کرد؟ این‌ها نمونه‌هایی است که نشان می دهد، باید در داخل کشور، مقررات اقتصادی را به سمت ایجاد فضای با ثبات داخلی و بین‌المللی سوق دهیم تا سرمایه‌گذار خارجی با دیدگاه حفظ منافع و سوددهی وارد کشورمان شود.

جذب 200 میلیارد دلار سرمایه‌گذار خارجی، ایده آل است اما تحریم هستیم/ ساختار دولت آینده چه کسانی هستند؟

سلیمی با اشاره به سخنان یکی از نامزد‌های ریاست جمهوری مبنی بر اینکه نیاز به جذب 200 میلیارد دلار سرمایه‌ داریم، اظهار داشت: معتقدم شاید بیش از این رقم هم نیاز به جذب سرمایه‌گذار داشته باشیم تا عقب‌افتادگی‌های این سال‌ها را جبران کنیم. اما سؤال اساسی این است که آیا ظرفیت جذب 200 میلیارد دلار را داریم؟ پاسخ می‌تواند مثبت باشد با این شرط که پروژه‌های نفت و پتروشیمی را هم شامل شود. چرا که در پروژه‌های متوسط، امکان جذب 200 میلیارد دلار در سال را نداریم.

وی ادامه داد: معتقدم جذب 50 میلیارد دلار با الگو‌هایی در صنایع غیرنفتی نظیر صنایع غذایی، طبیعی است؛ بنابراین پروژه‌های نفتی و پتروشیمی کشورمان مشمول تحریم‌هاست و نمی‌توانیم روی جذب سرمایه‌گذاری‌های چند ده میلیارد دلاری حساب بازکنیم. مگر اینکه به سمت حل‌و فصل تحریم‌ها حرکت کنیم تا منابع سرمایه‌گذاران خارجی راهی اقتصادمان شود.

سلیمی خاطرنشان کرد: درنتیجه جذب 200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی یک موضوع ایده آل است، اما در شرایط تحریم امکان‌پذیر نیست و نهایتاً حدود 50 میلیارد دلار در صنایع غیرنفتی و پتروشیمی امکان جذب وجود دارد. این در حالی است که به نظرم عدم تحقق رشد اقتصادی بالای 10 درصد در برنامه‌های توسعه، وجود تحریم‌ها بوده است که انتقال پول و فنّاوری را با مشکل مواجه کرده است.

ساختار دولت آینده چه کسانی هستند؟

رئیس انجمن سرمایه‌گذاری خارجی ایران در بخش پایانی گفت و گو با تابناک در خصوص امکان تحقق وعده‌های اقتصادی کاندیدا‌های ریاست جمهوری اظهار داشت: معتقدم هر کاندیدایی که وعده اقتصادی می‌دهد، باید اعلام کند برای تحقق این شعارها ، چه افرادی را در تیم اقتصادی و کابینه خود خواهد داشت؟ معمولاً در کشور‌های دیگر، اعلام می‌شود که با این تیم وزیر اقتصادی و امور خارجه و رئیس‌کل بانک مرکزی قرار است به سمت اجرای برنامه‌ها حرکت کنند؛ بنابراین نامزد‌های ریاست جمهوری در فرصت باقی‌مانده به‌صراحت اعلام کنند که ساختار دولت آینده چه کسانی هستند؟ باید مشخص شود جذب سرمایه‌گذار خارجی همسو با ارتقای سطح تعاملات بین‌المللی است یا خیر؟


  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
همسر رهبر معظم انقلاب بعد از خریدن مبل دست دوم توسط رهبری: تا الان زندگی ‌ما طلبگی بوده، الان هم مبل در خانه نیاورید! (347 نظر) تزئین میز عزای سعید راد با شمع و گل و خرما و عکس های یادگاری در خانه مجللشان/ خدا رحمتشون کنه+عکس (252 نظر) روایتی از عصبانیت رهبر معظم انقلاب از عوض کردن فرش کهنه و نخ نمای خانه شان: اشتباه کردید که عوض نمودید بروید همان زیلوها را بیاورید (138 نظر) رهبر معظم انقلاب: ما درخانه تنها یک فرش دستباف داریم که جهیزیه همسرم بوده بقیه خانه موکت است/ ساده زیستی ایشان مثال زدنی است (128 نظر) خلاقیت خنده دار مغازه دار اردبیلی برای کشاندن مشتری به مغازه حماسه آفرید/ مغز نیس که معدن طلاست😂👌+عکس (99 نظر) عروسِ رهبر معظم انقلاب: بچه ام اسباب بازی ندارد، در اتاق آقا یک میز هست و 6 تا صندلی پلاستیکی و یک تلفن که به دیوار وصل است+عکس (99 نظر) ابتکار جالب یک مرد خلاق در دادن انواع لقب به مسعود پزشکیان حماسه آفرید+ویدئو/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (67 نظر) نگاهی به اعلامیه ترحیم مادر جوان حمید گودرزی که دیشب خبر فوتش را آقای بازیگر اعلام کرد +عکس/ روحش شاد (65 نظر) خلاقیت خنده دار هندوانه فروش سمنانی برای جذب مشتری حماسه آفرید/ مغز نیست که معدن طلای خالصه😂+عکس (61 نظر) خلاقیت خنده دار هندونه فروش شیرازی، برای فرار از گرما حماسه آفرید/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (61 نظر) خلاقیت خنده دار مغازه دار شیرازی برای کشاندن مشتری به مغازه حماسه آفرید/ مغز نیست که معدن طلاست😂👌+عکس (45 نظر) تصویری از خانه ابدی برادر زاده نرگس محمدی / روحش شاد و یادش گرامی (41 نظر) نگاهی به جشن تولد عاشقانه 45 سالگی الهام چرخنده بازیگر سریال آوای باران و باکس گل شیک روی میز/ مبارکا باشه+عکس (38 نظر) استوری تبریک خاص سرلشگر باقری به مناسبت روز چپ دست‌ها به رهبر معظم انقلاب+عکس (32 نظر) رونمایی از همزاد و بدل ایرانی هانده ارچل، بازیگر ترکیه‌ای محبوب ایرانی ها/ ایشون هم بازیگر خیلی معروفیه+عکس (30 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
فال روزانه امروز جمعه 5 مرداد 1403
فال ابجد روزانه جمعه 5 مرداد 1403
حمله گازانبری ندا چملانیان همسر دانیال اسماعیلی فر به سروش رفیعی با اسم رمز یه سری آدماااا/ نظرتون در موردش چیه؟ +سند
فال شمع روزانه امروز جمعه 5 مرداد 1403
فال قهوه با نشان روز جمعه 5 مرداد ماه 1403
فال حافظ با تفسیر امروز جمعه 5 مرداد 1403 + فیلم
خلاقیت رسانه ای سمی باشگاه استقلال خوزستان با لو رفتن یک پست اینستاگرامی فیک درباره بازیکن معروف ساحل عاجی جنجالی شد/ مغز نیست که طلا است +عکس
ناگفته‌های سخنگوی وقت وزارت بهداشت از دستگاه کرونایاب مستعان
(تصاویر) اولین پسر جهان که با بلندترین مو روی همه دخترا رو کم کرد!/ موی 1.5 متری که رکوردار گینس شد
هدف نهایی زندگی شما با توجه به ماه تولدتان چیست؟
قاب تلخ و غم‌انگیزی از وداع آخر دختر و پسر سعید راد با پیکر پدرشان
(تصاویر)اگه دنبال رژلب های خنک و تابستونی میگردی این 6 مدل رو امتحان کن!/ مخصوص خانم های سخت پسند!
پزشکیان از کجای اقتصاد باید شروع کند؟
(تصاویر) حیاط پر گل و گیاه خانه مادری احسان علیخانی با صندلی‌های فلزی سفید
تصاویر دیدنی از دیزاین مجلل جشن تعیین جنسیت برادرزاده‌ی سپیده بزمی‌پور، همسر شاهرخ استخری با دیزاین شیک و جذاب/ عمه خانم که دلش پسر میخواست، ببینین نتیجه چی شد
منتخب روز   
ابتکار جالب یک مرد خلاق در دادن انواع لقب به مسعود پزشکیان حماسه آفرید+ویدئو/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (فیلم) سکانس فوق عاشقانه شهاب حسینی و لیلا حاتمی در فیلم "پرسه در ماه" / ما کاملا شبیه همیم طرز نگاهامون دو دو زدن چشامون ...😍 استارت تمرینات سخت علیرضا بیرانوند در تراکتور +فیلم/ آقای دروازه بان آمادگی بدن بالایی دارد! سکانس عاشقانه دل باختن قباد به شهرزاد/ نشود فاش کسی آنچه میان من و توست (فیلم) سکانس فوق العاده احساسی و عاشقانه از شهاب حسینی و معشوقه‌اش در سریال "شهرزاد" / با چراغی همه جا گشتم و گشتم در شهر هیچکس به تو مانند نشد😍 (فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان....