تئاترتعاملی چیست و چه ارتباطی با اتاق فرار دارد؟

  چهارشنبه، 05 اردیبهشت 1403   زمان مطالعه 4 دقیقه
تئاترتعاملی چیست و چه ارتباطی با اتاق فرار دارد؟
تلفیق اتاق فرار و تئاتر تعاملی امروزه یکی از انواع ویژه اتاق فرار است که محبوبیت زیادی در بین مخاطبان این صنعت دارد. امروز 4 اشتراک بین اتاق فرار و تئاترتعاملی را بررسی می کنیم.

تئاترتعاملی چیست؟

تئاترتعاملی ‌شیوه‌ای‌‌ نو‌ در‌ تئاتر‌ می‌باشد‌. تئاترتعاملی یک جنبش هنر پرفورمنس است که مخاطب را از دریافت کنندگان منفعل به شرکت کننده های فعال تبدیل می کند. در تئاتر تعاملی‌ مخاطبان ‌می‌بایست‌ با ‌بازیگران‌ نمایش ارتباط برقرار کنند و تعامل‌ داشته ‌باشند‌. بدینگونه‌ مخاطب‌‌ هم‌ بخشی‌ از‌نمایش‌ را‌ رقم‌ می‌زند‌ و با ‌گفتگو، حرکات‌ و‌انجام ‌اعمالی‌ در‌اجرای‌ نمایش‌ سهیم‌ می‌شود‌. در این نوع تئاتر مخاطب‌می‌تواند‌ در روند نمایش تاثیر مستقیم بگذارد و نتیجه را تعیین کند. امروزه ‌تئاتر تعاملی‌ در صنعت ‌اتاق‌فرار هم ‌مورد‌ توجه و استفاده‌‌ قرار گرفته‌است.

اتاق فرار چیست؟

اتاق فرار یا اسکیپ روم یکی از پرطرفدار ترین بخش ها در سرگرمی های امروزی به شمار می رود. گروه های چند نفره در فضاهای تعبیه شده که از چند اتاق تشکیل شده است قرار می گیرند. در اتاق فرار، معماهایی طراحی شده و شرکت کنندگان به کمک سرنخ هایی که ابتدا در اختیارشان قرار می گیرد و یا حین بازی کشف می کنند موظف هستند طبق زمان مشخص شده معماهای اتاق هارا حل کنند و از آن فضا نجات یابند. بازیکنان این تجربه را به عنوان قدم گذاشتن در یک بازی ویدیویی زنده توصیف می کنند. در واقع، توسعه دهندگان اولین اتاق فرار زنده توسط شرکت SCRAP در ژاپن در سال 2007 ساخته شد. در ادامه به جزئیات بیشتر درباره اتاق فرار تئاتر تعاملی و شباهتش با نمایش تئاترتعاملی می پردازیم.

رابطه اتاق فرار و تئاتر تعاملی چیست؟

تئاتر و هنر هم مانند اتاق فرار در تمامی مدت زمان پدیدار شدنش مخاطبان و طرفدارهای خودش را داشته که امروزه شاهد تلفیق شیوه جدید تئاتر یعنی تئاتر تعاملی با اتاق فرار یا همان اسکیپ روم هستیم. ترکیبی که می تواند برای طرفداران هرکدام تجربه ای فعالانه و جدید باشد. افرادی که در اتاق فرار و تئاتر تعاملی شرکت می کنند باید با حل معما و چالش ها یا انجام وظایفی که به آن ها محول کرده اند داستان را به انتها برسانند. هردو تجربه برای شرکت‌کنندگان بسیار جذاب است، زیرا آن‌ها در این مدل سرگرمی ها به صورت فعالانه در داستان شرکت می‌کنند و تصمیماتشان بر روند داستان تأثیر گذار است.

اتاق فرار ترسناک

تفاوت اتاق فرار و تئاتر تعاملی در مدل اجرای داستان است. اتاق فرار بازی ای گروهی است که بر اساس معماهای متفاوت و چالش‌های مختلف ساخته شده است. هدف از اتاق فرار یک بازی گروهی است که در آن شرکت کنندگان یا به صورت مستقل و یا به صورت گروهی مسائل را حل می‌کنند. اما تئاترتعاملی بیشتر تمرکز بر داستان و نقش‌آفرینان دارد. در تئاترتعاملی بر خلاف برخی اتاق فرارها همکاری و تعامل با نقش‌آفرینان در اولویت و بسیار مورد اهمیت است.

3 وجه اشتراک بین اتاق فرار و تئاترتعاملی:

با توجه به شباهت‌های زیادی که این دو فعالیت باهم دارند، شرکت کنندگان هر دو سرگرمی تجربه های مشابهی با یکدیگر دارند که ما اینجا 3 مورد آن را بررسی می کنیم.

1- تقویت روحیه تیمی و همکاری:

در هر دو فعالیت هماهنگی و همکاری با اعضای گروه به شرکت‌کنندگان کمک می‌کند با مشورت و تصمیم گیری مناسب تاثیر خوبی در روند داستان بگذارند و مهارت‌های فعالیت تیمی و همکاری را در افراد تقویت می کند.

2- روبرویی با چالش و حل مسائل:

افراد با حضور در موقعیت‌های چالش برانگیر مجبور می‌شوند راه حل‌های مناسب و خلاقانه برای حل چالش ها و مسائل پیدا کنند.

3- تقویت اعتماد بنفس:

افراد با قرار گرفتن در موقعیت های از پیش تعیین نشده هوش و خلاقیت خود را محک می زنند و با تصمیم گیری درست از مسائل گذر می کنند و این موضوع باعث افزایش اعتماد به نفس در شرکت‌کنندگان خواهد شد.

اتاق فرار تئاترتعاملی چیست؟

اتاق فرار تئاتر تعاملی یکی از انواع اتاق فرار است که با الهام از عناصر تئاتر و نمایشنامه ساخته شده است. اتاق فرار تئاترتعاملی یک فرصت منحصر به فرد برای شرکت کنندگان است که هنر و تئاتر را به صورت عملی تجربه می کنند. در این نوع اتاق فرار، شرکت‌کنندگان به عنوان بازیگران یک نمایش تئاتری به نقش‌آفرینی می‌پردازند.

در اتاق فرار تعاملی علاوه بر اکتور ها و بازیگرانی که با شما برخوردی ندارند بازیگرانی هستند نقش آن ها در اتاق فرار تعامل با شرکت کنندگان و برقرار کردن ارتباط با آن ها است. اکتور یا بازیگر اتاق فرار نقشی را بازی می‌کند که می‌تواند کمک‌کننده باشد و یا شخصیت منفی داشته باشد و مانع جلو رفتن شرکت کنندگان شود.

اتاق فرار تئاتر تعاملی بدین صورت است که شرکت کنندگان علاوه بر حل معماها و چالش ها و پیدا کردن راه‌حل‌های کارآمد و جدال با فضا با داستان بازی هم تعامل می‌کنند و در فضای تئاتری قرار می‌گیرند که به آن‌ها اجازه می‌دهد به یک داستان ملحق شوند و به همراه اکتور اتاق فرار نقش‌های متفاوتی را ایفا کنند. شرکت کنندگان باید با ایجاد تعامل با اکتور بازی خود را پیش ببرند و حتی می توانند از او در بهتر شدن روند داستان کمک بگیرند.

شرکت کنندگان اتاق فرار تعاملی بازیگران تماشاگری هستند که روند بازی خود را به دست می گیرند. ارتباط مستقیم با اکتور ها و نقش آفرینی افراد در یک فعالیت گروهی می تواند تجربه ای جالب برای آن ها باشد. این نوع از اتاق فرار فضا و داستان بازی را برای بازیکنان ملموس تر میکند و آن هارا در بطن داستان فرو می برد. در نتیجه اتاق فرار تئاترتعاملی باعث لذت بردن بیشتر بازیکن از اتاق فرار می شود و ساعات لذت بخشی را برای آن ها رقم می زند.

در راستای اتاق فرارتئاترتعاملی به شما اتاق فرار خانواده کالینز را پیشنهاد می کنیم که تمامی پرتکل های مربوط به این ژانر را رعایت کرده است و می تواند تجربه فعالانه خوبی برای طرفداران این نوع از اتاق باشد

اتاق فرار خانواده کالینز

نتیجه گیری:

در نتیجه نهایی با توجه به توضیحات این مقاله مشخص است که هر دو فعالیت اتاق فرار و تئاتر تعاملی بر پایه فعالیت های شرکت‌کنندگان است و آن ها خود کنترل بازی یا نمایش را به دست می گیرند و هدف آن‌ها افزایش مشارکت و تاثیرات شرکت کنندگان در محیطی است که درآن قرار گرفته اند. اگر شما هم به تجربه این اتاق فرار متفاوت علاقمند هستید، میتوانید از طریق وبسایت ایران اسکیپ جهت تهیه بلیط اتاق فرار اقدام کنید. پشتیبانی 24 ساعته این مجموعه آماده پاسخگویی به سوالات شما است.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
فوری؛ لحظه اعلام خبر شهادت ابراهیم رئیسی در شبکه خبر (2 نظر) اعتراف چندش و عجیب اهالی قبیله آدم‌خوارها: من گوشت یک مرد و یک زن را خورده‌ام!+ویدیو (1 نظر) واکنش فرزاد حسنی به شهادت شهدای خدمت: درود بر ابراهیم، نیکوکاران را چنین پاداش می دهیم، در حقیقت او از بندگان با ایمان ما بود (1 نظر) محمدرضا گلزار در استوری قلب عاشقانه نشان داد/ مخاطب این حرکت عاشقانه کیست؟ (1 نظر) ایرانی ربوده شده توسط امریکایی ها در عراق به حبس ابد محکوم شد! + فیلم (1 نظر) لوازم آرایش یک خانم شاغل که همیشه باید با خود داشته باشد (1 نظر) فرح پهلوی در چه شرایطی برای سگ سالومه مجری منوتو گریست؟ + ویدئو (1 نظر) کیک تولد شیک و باکلاس 43 سالگی بهنوش طباطبایی با قلب های صورتی/مبارکا باشه +عکس (1 نظر) واکنش ها به شهادت آیت الله رئیسی و همراهان/رهبر معظم انقلاب: اینجانب پنج روز عزای عمومی اعلام می‌کنم (1 نظر) فیلمی پربازدید از رئیسی: من زندگی خودم را مرهون حضرت رضا علیه‌السلام می‌دانم... (1 نظر) (فیلم) روضه خوانی سید ابراهیم رئیسی در شب قدر ؛ همه کاره در دو عالم حسین است / الهی بالحسین .... (1 نظر) انا لله و انا الیه راجعون / مرد خدمت آسمانی شد ... (1 نظر) شهید آیت الله آل هاشم: تنها شهری که دو امام جمعه سید شهید داره تبریزه، ان شاءالله سومی هم به اونها ملحق بشه +ویدئو (1 نظر) لحظه باورنکردنی شکار یک عقاب توسط خرس گرسنه در نوک درخت!+ فیلم پرچم گنبد حرم رضوی به رنگ سیاه درآمد+عکس
دیگران می‌خوانند   
خاطره دردناک و شنیدنی احمد نجفی از سیدابراهیم رئیسی فال انبیاء روزانه سه شنبه 1 خرداد 1403 دوئل عشقی دو مرد بر سر زن صیغه‌ای/ قتل مرد 40 ساله با شلیک 2 گلوله ترکی صحبت کردن جالب سیدابراهیم رئیسی با لهجه ای شیرین و دلنشین در بین مردم اردبیل+ویدیو پوشش متفاوت و رسمی ابراهیم رئیسی در دوران جوانی+عکس کدام دولتمردان بزرگ جهان با سانحه هوایی درگذشتند؟+عکس کشف راز قدیمی‌ترین تتوی جهان روی بدن «اوتسی مرد یخی» آخرین دیدار سید ابراهیم رئیسی با پهلوان مازندرانی پیش از شهادت+عکس نگاهی به دیدارهای مردمی استاندار جوان و شهید آذربایجان شرقی/ روحشان شاد+ویدیو عرض ارادت سرتیم حفاظت سیدابراهیم رئیسی به رهبر معظم انقلاب+عکس/ بادیگاردی که تا آخرین لحظه کنار رئیس جمهوری بود! لحظه اعلام خبر شهادت سید ابراهیم رئیسی توسط المیرا شریفی‌مقدم/ رئیس جمهموری که با شهادت ماندگار شد+ویدیو تصویری جگرخراش از فرزند سردار شهید موسوی، سرتیم حفاظت رئیس جمهور+عکس بغض برادر شهید آل هاشم؛ امام جمعه تبریز روی آنتن زنده شبکه سه +ویدئو برف روبی مخلصانه و بدون ریای سیدابراهیم رئیسی در حرم امام رضا(ع)+عکس فال روزانه امروز سه شنبه 1 خرداد ماه 1403 فال شمع روزانه امروز سه شنبه 1 خرداد 1403 مصاحبه اختصاصی ساعدنیوز با علیرضا منادی: دو سید بزرگوار در قلب مردم جای داشتند+ویدیو حضور بی نظیر و خودجوش مردم انقلابی تبریز در شام غریبان شهدای خدمت به شکل دسته های عزاداری فال قهوه با نشان روز سه شنبه 1 خرداد ماه 1403 گفتگو با سردار عباسقلیزاده فرمانده سپاه عاشورا در شام غریبان شهدای خدمت/ اندوه و ناراحتی فرمانده و بغض صدایش دلگیر است+ فیلم فال حافظ با تفسیر امروز سه شنبه 1 خرداد 1403+فیلم گفتگو اختصاصی ساعدنیوز با سید محمد حسن آل هاشم برادر امام جمعه شهید تبریز در شام غریبان شهدای خدمت +ویدئو میز عزای ساده و بدون تجملات شهدای خدمت در تبریز+عکس/روحشان شاد و یادشان گرامی... عزاداری شام غریبان شهدای خدمت در مصلی تبریز +ویدئو فال ابجد روزانه سه‌شنبه 1 خرداد 1403 تسلیت متفاوت المیرا شریفی مقدم پس از شهادت رئیس جمهور و همراهانشان+عکس تصاویری از آخرین حضور شهید رئیسی در جمع مردم، سی دقیقه پیش از شهادت +ویدئو معرفی مهمترین تکنیک ها و تمرین های افزایش خلاقیت خرید عمده لوازم آرایشی ارزان گفتگو با نماینده رهبر انقلاب در سپاه عاشورا: مردم عاشق بودند دلباخته شهید آیت الله آل هاشم بودند...+ویدئو زندگی شخصی و خصوصی مالک رحمتی استاندار شهید آذربایجان شرقی + فیلم سخنرانی و شعر ترکی ایشان آغاز مراسم شام غریبان شهدای خدمت در تبریز+ویدئو رمزگشایی از موفقیت "تجارتخانه" در بازارهای صادراتی نگاهی به خانه پدری ساده و بدون تجملات آیت الله آل هاشم امام جمعه محبوب تبریز+عکس تشییع پیکر مطهر شهید آیت‌الله رئیسی فردا در قم عرض ارادت مردم به مالک رحمتی استاندار محبوب و جوان تبریز در راهپیمایی خانوادگی این شهید راه خدمت+ ویدیو خاطره متفاوت یک استاد از امام جمعه شهید تبریز/ راز محبوبیتش در تبریز را من به خوبی می‌فهمم+عکس بغض‌ها و گریه‌های خسروپناه روی آنتن زنده؛ بعدا می‌فهمیم چه کسی را از دست دادیم شهید حسین امیرعبداللهیان: زرنگی نکنید، صف را رعایت کنید، شهادت نوبت ماست +عکس بخش‌هایی از سخنان منتشرنشدۀ شهید آیت‌الله آل‌هاشم در حضور رهبر انقلاب/سلام اولسون سنه ای سرویلردن باش اولان رهبر...
تیتر امروز   
دوئل عشقی دو مرد بر سر زن صیغه‌ای/ قتل مرد 40 ساله با شلیک 2 گلوله
فال روزانه امروز سه شنبه 1 خرداد ماه 1403
فال شمع روزانه امروز سه شنبه 1 خرداد 1403
فال قهوه با نشان روز سه شنبه 1 خرداد ماه 1403
فال حافظ با تفسیر امروز سه شنبه 1 خرداد 1403+فیلم
خاطره دردناک و شنیدنی احمد نجفی از سیدابراهیم رئیسی
کشف راز قدیمی‌ترین تتوی جهان روی بدن «اوتسی مرد یخی»
فال انبیاء روزانه سه شنبه 1 خرداد 1403
فال ابجد روزانه سه‌شنبه 1 خرداد 1403
تشییع پیکر مطهر شهید آیت‌الله رئیسی فردا در قم
خاطره متفاوت یک استاد از امام جمعه شهید تبریز/ راز محبوبیتش در تبریز را من به خوبی می‌فهمم+عکس
واکنش وحید شمسایی به خبر شهادت رئیس جمهور و همراهانشان
پیشنهاد خاکسپاری خادم الرضا(ع) در جوار حرم امام رضا(ع) +عکس/گلستان را به آتش می کشد داغ تو ابراهیم...
شهادت یک ورزشکار در حادثه بالگرد رئیس جمهور
زندگی شخصی و خصوصی مالک رحمتی استاندار شهید آذربایجان شرقی + فیلم سخنرانی و شعر ترکی ایشان