ساعدنیوز
ساعدنیوز

تکلیف پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی چه شد؟

  چهارشنبه، 24 دی 1399   کد خبر 129299
تکلیف پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی چه شد؟
ساعد نیوز: یک سال و نیم است که کره جنوبی بهانه‌های مختلف برای پس ندادن منابع ایران می‌آورد.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، اواخر هفته گذشته هیئتی از کره جنوبی وارد تهران شد که قائم مقام وزارت خارجه این کشور بخشی از این هیئت بود که یکشنبه به تهران سفر کرد. سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در این باره گفته بود که سفر این هیئت قبل از توقیف کشتی متخلف کره ای مورد توافق قرار گرفته و دستور کار اصلی آن مذاکره در مورد چگونگی دسترسی به منابع مالی ایران در کره است.

توسعه روابط تهران_سئول، تنها در صورت پرداخت بدهی کره

«چویی جونگ کان» قائم مقام وزیر امور خارجه کره جنوبی که به تهران سفر کرده است، ۲۱ دی با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت وگو کرد. در این دیدار مقام کره ای تاکید کرد که سفر وی به تهران نشان دهنده اهمیتی است که آن کشور برای توسعه مناسبات با ایران قائل است و کره جنوبی درصدد است که در سال جدید میلادی با حل مشکلات در روابط دو کشور، اعتماد را به روابط بازگرداند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان نیز با اشاره به مسدود شدن منابع مالی ایران در کره، گفت که حدود دو سال و نیم است بانک های کره ای به طور غیر قانونی منابع ارزی ایران را به دلیل آنچه ترس از تحریم های آمریکا ذکر می شود، مسدود کرده اند. این اقدام که تنها تسلیم شدن در برابر باج خواهی آمریکاست قابل قبول نیست و طبعا توسعه روابط نیز تنها زمانی معنا دار خواهد بود که این مشکل حل شود.

عراقچی با اشاره به ناموفق ماندن مذاکرات مختلفی که در این مدت با مقامات کره ای به ویژه توسط بانک مرکزی کشورمان صورت گرفته است، گفت از نظر ما مسدود ماندن منابع ارزی ایران در کره بیش از آن که به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا باشد ناشی از فقدان اراده سیاسی نزد دولت کره جنوبی است. وی از قائم مقام وزارت امور خارجه آن کشور خواستار اهتمام جدی سئول برای یافتن سازوکار لازم برای حل این موضوع، به عنوان اولویت اول در روابط دو کشور شد.

مقام کره ای هم گفت که فراهم آوردن دسترسی ایران به منابع ارزی خود در کره از جمله اولویت های دولت آن کشور نیز است و سئول مصمم است که این موضوع را تا حل نهایی پیگیری کند.

عراقچی در پاسخ به درخواست قائم مقام وزیر خارجه کره مبنی بر کمک به حل موضوع توقیف نفتکش کره ای خاطر نشان کرد که توقیف این کشتی در خلیج فارس و آب های ایران صرفا اقدامی بر پایه ملاحظات فنی و به دلیل آلودگی زیست محیطی بوده و رسیدگی به موضوع از سوی مقامات قوه قضائیه آغاز شده است. معاون سیاسی وزیر خارجه به طرف کره ای توصیه کرد از سیاسی کردن موضوع و تبلیغات بی حاصل خودداری کرده و اجازه دهد روال قانونی رسیدگی در دادگاه مربوط در آرامش طی شود.

کره جنوبی چقدر به ایران بدهکار است؟

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ۲۲ دی در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه گفت که در دیدار های هیئت کره جنوبی با مقامات وزارت امور خارجه درخصوص پول های بلوکه شده ایران مباحثی مطرح شد و طرف کره ای سوالات فنی در مورد نفتکش این کشور داشت. موضوع سفر مقامات کره اى از قبل برنامه ریزى شده بود و پول هاى ایران باید به سرعت در اختیار ایران قرار بگیرد، اما به یک فرمول کاملا مشخصى نرسیدیم و این ها در تاریخ روابط دو کشور باقی می ماند، ما دوباره تاکید می کنیم که کشور کره منتظر ٢٠ ژانویه ننشیند تا تصمیم گیرى کند، چراکه مناسبات در آن زمان فرق خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی ایران میزان دارایی های بلوکه شده کشور در کره جنوبی را حدود ۷ میلیارد دلار اعلام کرده، ولی دولت کره جنوبی رقم ۹ میلیارد دلار را ذکر کرده و وزارت خارجه به عنوان متولی انجام مذاکرات برای آزادسازی پول های بلوکه شده ایران در کره چه رقمی را دقیق می داند، توضیح داد: متولی مذاکرات در خصوص آزادسازی پول های بلوکه شده ایران در کره جنوبی بانک مرکزی است و ما در وزارت خارجه به عنوان هماهنگ کننده سیاست خارجی هماهنگی ها و همکاری های لازم را در این مسیر انجام می دهیم، ولی متولی اصلی بانک مرکزی است و شما باید آمار و ارقام دقیق را از بانک مرکزی جویا شوید.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که اگر کره پول های بلوکه شده ایران را آزاد نکند تهران چه اقدامی را انجام می دهد، گفت که امکان عدم پرداخت این پول ها وجود ندارد و ما از همه مجاری قانونی و حقوقی برای آزادسازی این پول ها استفاده می کنیم. قانون جنگل که حاکم نیست و از طرف دیگر دولت کره جنوبی نیز هیچ وقت نگفته است که این پول ها را پس نمی دهد. کره ای ها به تعهدات خود به بهانه های مختلف از جمله تحریم های آمریکا در این زمینه عمل نکرده اند، ولی هیچ وقت نگفته اند که این پول نیست و یا آن را پرداخت نمی کنند بلکه در بازگشت آن بهانه آوری کرده اند و ما بار ها به آن ها گفته ایم که بهانه های آن ها مورد قبول ما نیست و باید این بهانه ها را کنار بگذارند.

سئول در انتظار ۲۰ ژانویه ننشیند!

خطیب زاده همچنین در ارتباط با سفر هیئت کره جنوبی به ایران گفت: در مورد سفر این هیئت از قبل تصمیم گرفته شده بود و برنامه ریزی انجام گرفته بود. در جریان مذاکرات بین مقامات ایران و کره موضوعات مختلف مورد بحث قرار می گیرد که در رأس آن موضوع پول های بلوکه شده ایران در کره جنوبی است.

وی با اشاره به دیدار هیئت کره جنوبی با وزیر خارجه و معاون سیاسی، گفت: ما به کره ای ها تأکید کرده ایم که اقدام آن ها در عدم آزادسازی پول های بلوکه شده ایران در کره غیرمتعهدانه است و آن ها باید این پول ها را هر چه زودتر در اختیار ایران قرار دهند. ما همچنین به آن ها می گوییم که در انتظار ۲۰ ژانویه ننشینند چرا که بعد از ۲۰ ژانویه اقدامات کشور ها جور دیگری ارزیابی می شود.

همتی رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با چوی جونگ کان، قائم مقام وزیر امور خارجه کره جنوبی ضمن ابراز امیدواری درخصوص نتایج این مذاکرات گفت که بانک های کشور کره جنوبی سالهاست منابع ما را در این کشور متوقف کرده اند و موضوع را تعیین تکلیف نمی کنند و حتی به سپرده ما سود نیز تعلق نگرفته است.

وی با بیان اینکه مسدود شدن پول مان در کره جنوبی چالش اصلی ما با این کشور است، تاکید کرد: ما در سایر کشور ها نیز منابعی داشتیم و علی رغم تحریم های آمریکا از آن ها استفاده کردیم و به آن ها دسترسی داشتیم؛ اما در مورد کره جنوبی که یکی از شرکای تجاری مهم و اصلی ایران بوده است، هنوز نتوانستیم به منابع مان در این کشور دسترسی داشته باشیم.

همتی با اشاره به سفر سال پیش خود به سئول گفت که یک سال و نیم پیش با مقامات کره جنوبی و از جمله معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد آن کشور درباره این موضوع مذاکراتی داشتم و آن ها قول مساعدت و همکاری دادند که متأسفانه عملیاتی نشد. حتی نامه نگاری هایی نیز با مقامات کره ای انجام شد که علی رغم قول وقرار ها نتیجه ای در پی نداشت و ما نتوانستیم از منابع مان حتی برای خرید کالا و دارو استفاده کنیم. هفت میلیارد دلار حق طبیعی و مسلم ملت ایران بیش از دو سال است در بانک های کره جنوبی متوقف شده است و البته امیدوارم این مسئله که مانعی بر سر روابط ایران وکره جنوبی است هر چه سریع تر برطرف شود و قطعاً هدف اصلی این مذاکرات نیز حل مشکل بانکی است.

رئیس شورای پول و اعتبار، درخصوص عملکرد کشور کره جنوبی در قبال منابع ایران در این کشور گفت که این رفتار کشور کره جنوبی خطای بزرگی است و اساساً این نکته که کره با تبعیت از دستور کشوری ثالث پول ایران رامسدود کند غیرقابل قبول است.تأکید می کنم شرکای تجاری باید در شرایط حساس و سخت در کنار یکدیگر باشند والا درشرایط عادی دادن اجازه برداشت از حساب ها که هنری نیست بر همین مبنا ما نیز انتظار داریم دولت کره جنوبی به صورت مستقل و بدون در نظر گرفتن دستورات دولت درحال اخراج آمریکا در این باره تصمیم گیری کند.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن تأکید مجدد مبنی بر پیگیری های حقوقی در این باره گفت: در صورتی که این موضوع حل نشود برای احقاق حقوق مان و استفاده از حق طبیعی و منابع مان در کره، پیگیری های حقوقی را که شروع کرده ایم ادامه خواهیم داد. کره جنوبی نباید به آمریکایی ها اعتماد کند، معتقدم کره جنوبی نباید مبنای روابط قدیمی و صمیمی خود با ایران را براساس روابط سایر کشور ها و شخصی همچون ترامپ قرار دهد.

یک سال و نیم بهانه های مختلف سئول برای عدم پرداخت پول های ایران /گلایه های همتی از مقام کره ای چه بود؟

همتی رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه دیدار با هیئت کره جنوبی، گفت که جلسه مهمی بود و نکات مهمی به قائم مقام وزارت امور خارجه کره جنوبی متذکر شدم. منابع بلوکه شده در کره، منابع ملت ایران است و نباید با آن شوخی کرد. یک سال و نیم است که کره ای ها بهانه های مختلف برای پرداخت نکردن منابع ایران می آورند، اما تاکنون این مشکل حل نشده است هر چند من احساس می کنم که قائم مقام وزارت خارجه کره جنوبی برای حل این مشکل عزمی جدی دارد.

او همچنین گفت که متذکر شدم برای منابعی که در کره متوقف شده باید سود پرداخت کنند. دوم اینکه کره ای ها به مسائل حاشیه ای و پرداخت آمبولانس و دستگاه های تست کرونا به جای این منابع اشاره کردند که مسئله ما این نیست و با ۲۰ یا ۵۰ میلیون دلار حل نمی شود، ۷ میلیارد دلار منابع ایران در کره بلوکه شده است و به طور جدی باید برای پرداخت آن اقدام شود. به هیئت کره جنوبی اعلام کردم که ایران بهانه آن ها مبنی بر مشکلات با کشور آمریکا برای عدم آزادسازی منابع ایران را نمی پذیرد، چرا که کشور های دیگری هم بودند که ما در آن کشور ها منابعی داشتیم، اما توانسته ایم منابع خود را از آن ها دریافت کنیم.

همتی تصریح کرد: نماینده کره جنوبی هم مسائل ما را شنید و اظهار امیدواری کرد ضمن انتقال موارد ذکر شده به مقامات این کشور، در سفر بعدی مشکلات برطرف شود. کره ای ها حق ندارند این منابع را در کشورشان نگه دارند و سودی بابت آن پرداخت نکنند. موارد مهم به آن ها گفته شد باید ببینیم نتیجه این مذاکرات در سفر های بعدی چه خواهد شد.

تاکید ظریف به مقام کره ای برای پرداخت بدهی سئول

قائم مقام وزیر امور خارجه کره جنوبی با محمد جوادظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی کشورمان هم دیدار و گفت وگو کرد. در این دیدار ظریف بزرگ ترین مانع توسعه روابط دو کشور در شرایط فعلى را محدودیت ایجاد شده براى منابع ارزى ایران نزد بانک هاى کره اى ذکر کرد و از دولت کره خواست که هرچه سریع تر در جهت رفع این موانع اقدامات لازم معمول نمایند. با توجه به پیامد های بهداشتی و اقتصادی کرونا، در حال حاضر اولویت اصلی مناسبات دو کشور فراهم شدن دسترسى به این منابع است.

ظریف در ادامه همچنین گفت که اقدام غیرقانونی بانک هاى کره، جو عمومى و دیدگاه مردم ایران نسبت به کره را به شدت منفى کرده و به وجهه این کشور آسیب جدى وارد کرده است، لذا نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر حق قانونی خود برای ورود به موضوع، تاکید دارند که این مشکل باید هرچه زودتر حل شود.

مقام کره ای نیز در این دیدار با تاکید بر اراده کشورش برای حل مشکل خاطرنشان کرد سئول از همه توان خود براى فراهم آوردن شرایط دسترسى به این منابع استفاده خواهد کرد.قائم مقام وزیر امور خارجه کره با اشاره به توقیف کشتی متعلق به این کشور، خواستار تسریع در حل این موضوع شد. ظریف در این خصوص تاکید کرد کشتى کره ای به دلیل آلوده سازى آب هاى خلیج فارس توقیف شده، لذا صرفا موضوعی فنى است که رسیدگى به آن در چارچوب مقررات حقوقی و قضائی در حال پیگیری است و طبعا دولت امکان دخالت در این فرآیند قضائی را ندارد.

هفت میلیارد دلار دارایی ها ایران در بانک های کره گروگان گرفته شده است

قائم مقام وزیر امور خارجه کره جنوبی همچنین با سید کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی دیدار و گفت وگو کرد. قائم مقام وزیر خارجه کره جنوبی در این ملاقات ضمن تأکید بر اهمیت روابط ایران و کره جنوبی و اراده سئول برای گسترش همکاری ها از مشکلات ناخواسته ای که بر روابط دو کشور تحمیل شده است، ابراز تأسف و در همین حال، اظهار امیدواری کرد که بتوان با رفع مشکلات موجود، گام های مؤثری در جهت توسعه پایدار روابط و همکاری های بین دو کشور برداشت.

خرازی با اشاره به احترام مردم ایران به مردم کره از رویکرد دولت کره و شرکت های کره ای در تسلیم نسبت به فشار های آمریکا و مشارکت در تحریم های ظالمانه آمریکا علیه مردم ایران شدیداً انتقاد کرد و گفت که در گذشته روابط خوبی بین ایران و کره جنوبی برقرار بود، اما در حال حاضر متأسفانه به دلیل تبعیت دولت کره از فشار های آمریکا هفت میلیارد دلار دارایی های ایران در بانک های کره ای گروگان گرفته شده است و ما حتی برای خرید دارو نمی توانیم از حساب های خود برداشت کنیم.

فرصت های خوبی که کره در سال های اخیر در ایران از دست داده است

وی ادامه داد: در سال های اخیر شرکت های کره ای فرصت های خوبی را در ایران از دست دادند و تحریم ها باعث تمرکز ایران بر توان تولید داخلی شده است به طوری که اینک ما از نظر بسیاری از نیاز ها ازجمله لوازم خانگی خودکفا هستیم و اگر هم روابط دو کشور در آینده عادی شود شرکت های کره ای از این پس باید به جای فروش کالا های خود به ایران، درباره سرمایه گذاری، انتقال دانش فنی و مشارکت در تولید در ایران فکر کنند.

قائم مقام وزیر امور خارجه کره جنوبی هم در این ملاقات با ارائه گزارشی از دیدارهایش در تهران و همچنین ابراز خشنودی از برقراری امکان تماس تلفنی اش با ناخدای کشتی توقیف شده کره جنوبی در ایران و دسترسی کنسولی سفارت کره به خدمه این کشتی، بر ضرورت بهبود و ارتقای روابط سئول - تهران تأکید و تصریح کرد که سفرش به ایران باید پیش از این صورت می گرفت و کره جنوبی بر ارتقای روابط با ایران تأکید دارد.

خرازی در پاسخ به درخواست قائم مقام وزیر امور خارجه کره جنوبی برای مساعدت در رفع توقیف کشتی کره ای و تسریع این روند اظهار کرد: توقیف کشتی کره ای موضوعی کاملاً فنی و حقوقی است که پرونده آن در اختیار قوه قضاییه است که به صورت مستقل پیگیری و رسیدگی به این پرونده را در دست دارد. تردد کشتی های کره ای همانند دیگر کشتی ها در خلیج فارس ادامه دارد و این نشان از سیاسی نبودن توقیف این کشتی است.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی همچنین ابراز امیدواری کرد سفر قائم مقام وزیر امور خارجه کره جنوبی به درک بهتر مقامات این کشور از واقعیت های ایران و فرصت های جدید همکاری کمک کند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رفتار شرم آور بیرانوند، قهرمان بدنسازی و شوت کردن عکس شهدا به سمت داور مسابقه به نشانه اعتراض+ویدئو (1832 نظر) بی ادبی فجیع و شنیع یک دانش آموز به معلم+عکس (1331 نظر) (ویدئو) دانش آموز پسر ایرانی که در اولین روز مدرسه از آقای گزارشگر پس گردنی خورد😐😂/ عاقبت پررو بودن همینه (496 نظر) رقص خفن داماد افغانی و ساقدوش هایش با آهنگ ایرانی شاد +فیلم (304 نظر) (فیلم) خودروی BMW لوکس و سوپرلاکچری لو رفته رهبری (235 نظر) آبروریزی ابی وسط کنسرت زنده و خوانندگی به حالت درازکِش +فیلم (215 نظر) (فیلم) اجرای جالب آواز سنتی ایرانی توسط زن فرانسوی / دهن همه وا می‌مونه از این اجرا! (132 نظر) (فیلم) افشای خاطره شهربانو و خواهران منصوریان از حضورشان در خانه کریس رونالدو/ دعوتشون کرده بود باغ!😐 (130 نظر) رقص قر و قاطی دانش آموزان پسر برای شاد کردن دل خانوم معلم/ بیچاره معلمی که قراره یک سال به اینا درس بده😂 (130 نظر) رقص ایرانی پیرزن در پمپ بنزین با آهنگ واویلا لیلی دوست دارم خیلی +فیلم (119 نظر) استوری جدید محمد صادقی از بند رخت خونه دلبازِ مادربزرگش فضای مجازی رو ترکوند! (117 نظر) زیباترین مدرسه جهان در یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان که برنده جایزه بین المللی معماری شد/ ویو رو نگاااا😍 (110 نظر) آمریکا قیمتی برای احیای برجام تعیین کرده است که ایران توان پرداخت آن را ندارد (101 نظر) بنر جالب شهرداری برای دانش‌آموزان در سطح شهر/ بهتر از این نمیشه به دانش آموز انگیز داد (93 نظر) (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 (91 نظر)
منتخب روز   
(فیلم) حمله هولناک پدر یک دانش آموز با قمه به معلم پسرش و ایجاد رعب و وحشت شدید در مدرسه ! 😳 (ویدئو) این روحانی سرشناس، سر شوخی را با اجنه باز کرد! (عکس) تیپ برازنده شاه پهلوی با دمپایی پلاستیکی وقتی فرح میفرستتش که آشغالا رو بزاره دم در😂 شاه مملکت سر کوچه رویت شد پخش آهنگ دافی در مدرسه دخترانه و تشویق کودکان توسط کادر مدرسه به مصرف مواد مخدر و فاحشه‌گری +فیلم غوغای رقص شاد آقای بلال فروش سر خیابون با آهنگ تو چشمام نگاه کن و دستتو بذار تو دستم/ به به این بلال خوردن داره😍 خراشیدن تابلوی خیابان استاد شجریان توسط افراد ناشناس +عکس (ویدئو) حضور اتفاقی رونالدو، ابی و اندی در هتل معروف تهران/ یک معجزه اتفاق افتاد😂 (فیلم) سنگ تمام رقص عربی آقای خوشتیپ با پیژامه/ فقط حرکت پاباز آخرش 😂 خواستگاری حامد آهنگی از نعیمه نظام دوست، تو باید عروس ننم بشی +فیلم (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 مردی که از سینه خود به فرزندش شیر می دهد!!!😐+عکس فیلم لورفته از رقص مار هوتن شکیبا در پشت صحنه لیسانسه ها با آهنگ عروسی دلگیرم از تو ، تا بی نهایت
تیتر امروز   
دانشمندان برای اولین بار موفق شدند روی آب بنویسند +عکس کشف شگفت انگیز لوح 7000 ساله ای که تاریخ را تغییر می دهد تیپ تینیجری و بَگ مهناز افشار در آمریکا / لو رفتن منبع دلارهای خانم بازیگر ! مرگ مشکوک دختر 14 ساله در پرند / قتل یا خودکشی؟! شوهر سیاهپوست خانم مجری ایرانی شبکه من و تو + عکس بچه دورگه شان غوغا کرد ! زیباترین خانم مدل جهان دختری ایرانی است! +عکس برق گرفتگی وحشتناک کودک در خیابان شلوغ هند+ فیلم😨 خودکشی مسلحانه جراح بیمارستان طالقانی / اسلحه گم شده است! دیدار وحشتناک 100 مهمان عروسی با عزرائیل!/ عروسی به عزا تبدیل شد!+ فیلم معلم قائمشهری غمگین ترین معلم امسال ایران!/ گنگستر آمل برای خانم معلم گران تمام شد!+ عکس دادگاه مهدی یراحی کی برگزار می‌شود؟ شرم آورترین عکس از گلشیفته فراهانی در آغوش مرد غریبه جنجال به پا کرد!/ خانوم فکرش نمیرسید روزی این عکس لو برود!+ عکس قیمت روغن و شکر اعلام شد 24 مهر، روز سرنوشت ساز مهدی یراحی! مشاور رئیس جمهور در امور روحانیت: در حال تبدیل شدن به یک امپراطوری هستیم/رییسی با خبرنگار معلوم الحال به خاطر عدم رعایت حجاب مصاحبه نکرد