توله گیری برخی پیمانکاران شهرداری از سگ‌های ولگرد! + فیلم دلخراش

  یکشنبه، 27 خرداد 1403 ID  کد خبر 392972
توله گیری برخی پیمانکاران شهرداری از سگ‌های ولگرد! + فیلم دلخراش
ساعدنیوز: اخبار پیرامون سگ گزیدگی، این روزها بیش از هر زمان دیگری به گوش می رسد و قربانیان اصلی آن، کودکان بی گناه هستند.

به گزارش پایگاه خبری ساعدنیوز به نقل از رکنا، چند هفته قبل یک کودک 10 ساله که همراه با خانواده اش از استان های دیگر به مشهد مهاجرت کرده بود در اطراف مشهد دچار سگ گزیدگی شد که این نوجوان به علت ابتلا به هاری ، جان خود را از دست داد.

چند روز پیش نیز در همدان ، با حمله سگ های ولگرد ، یک کودک هشت ساله جان باخت. اهالی این روستا زمانی پیکر بی جان این پسر بچه را پیدا کردند که طعمه سگ های ولگرد شده و متأسفانه از نواحی مختلف بدن از جمله سر، پا، دست و شکم دچار آسیب های جدی شده و جان خود را از دست داده بود.

از سویی دیگر، در روزهای گذشته نیز فیلمی دلخراش از حمله یک سگ به دختربچه 8 ساله نکایی منتشر شده بود که در نهایت این کودک، به علت ابتلا به بیماری هاری ناشی از گازگرفتگی سگ، جان خود را از دست داد.

همچنین اخیرا، یک دختر 5 ساله، در اثر حمله سگ‌های ولگرد از ناحیه صورت آسیب دید. مسئله سگ‌های ولگرد و سگ‌گردانی در تبریز علی‌رغم آسیب‌های فراوانی که به شهروندان و فضای شهری وارد کرده است، مدت‌هاست در سایه برخی بی‌تدبیری‌ها آرامش شهروندان را سلب کرده است.

چنین خبرهای دلخراشی، این روزها بیش از هر زمان دیگری به گوش می رسند و قربانیان کوچک و بی گناه آن، آسیب پذیرترین افرادی هستند که از حضور این حیوانات در محیط زندگی شان متضرر می شوند.

در کشور انگلستان برای کنترل جمعیت سگ ها دست به کشتار آنها زدند؛ اما این روش غیر انسانی به زودی نقض شد. بهترین روش برای کنترل جمعیت سگ ها و گربه ها این است که به سرپرستی گرفته شوند و تحت حمایت فردی قرار بگیرند اقدامی که در حال حاضر در دنیا اجرا می شود. افرادی که تمایل دارند و به حیوانات عاطفه دارند باید برای نگهداری از آنان اقدام کنند.

در سال 1401 در ایران، 320 هزار و در سال 1402 هم 370 هزار حیوان گزیدگی داشتیم که 70 درصد این آمار توسط سگ ها صورت گرفته بود.

پیمانکاران برای گرفتن پول بیشتر از شهرداری ها، از سگ های ولگرد توله گیری می کنند و آنها را جزء آمار حساب می کنند

محمدرضا عبدالحمیدی، کارگردان و مستندساز است. او چهار سال پیش، مستندی را با عنوان «دومینو» در 6 قسمت با موضوع سگ های ولگرد و آسیب های مربوط به آن تولید کرد.

او در خصوص تجربیاتی که طی ساخت این مستند به دست آورده است به خبرنگار رکنا می گوید: آن زمان، دیدن شرایط سخت خانواده هایی که عزیزانشان را به واسطه حمله سگ های ولگرد از دست داده بودند، به شدت آزارم می داد؛ لذا تصمیم گرفتم تا جایی که شرایط ایجاب می کند، پوشش رسانه ای ویدیویی از این اتفاقات را در دستور کار قرار دهم.

عبدالحمیدی تاکید می کند: بسیاری از افرادی که اعضای خانواده خود را در پی حمله سگ های ولگرد از دست داده بودند، در حاشیه شهرها زندگی می کردند. اخیرا هم پسربچه هشت ساله ای به نام حسین شاه محمدی که سگ ها او را دریده بودند، در روستایی که 40 دقیقه با همدان فاصله داشت زندگی می کرد. این کودک بی گناه، یک ساعت تمام با پنج سگ دست به گریبان بود و زمانی که کار از کار گذشته بود، دیگران به جنازه او رسیده بودند.

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از خانواده هایی که از حمله سگ ها دچار آسیب دیدگی می شوند از قشر اتباع هستند، می افزاید: در قسمت دوم مستند «دومینو» به این موضوع پرداختیم که شهرداری ها در راستای مقابله با سگ های ولگرد، می بایست چه کاری انجام دهند. شهرداری ها، با یک آیین نامه موظف شده اند که به مسئله سگ های ولگرد رسیدگی کنند؛ ولی پیگیری این موضوع خیلی کلان تر از سطح شهرداری هاست و می بایست دولت و مجلس اقداماتی انجام دهند تا قانون مشخصی برای این موضوع وجود داشته باشد.

این کارگردان و مستندساز در پایان می گوید: حتی این موضوع نیز دیده شده است که بسیاری از پیمانکاران، برای کسب درآمد بیشتر، داشته باشند توله کشی می کنند و با تولید سگ های ولگرد، مجددا خودشان آنها را زنده گیری و بر تعداد سگ های فاکتورشان اضافه می کنند! از آنجایی که این مسئله در کشور فاقد قانون است، حتی الان نمی توان گفت که توله کشی نیز فعل غیرقانونی است؛ چراکه اصلا در این زمینه قانونی وجود ندارد.

تعداد سگ های ولگرد در جهرم استان فارس در وضعیت خطرناک است

محمدکاظم رحیمی، نماینده استان فارس در شورایعالی استان ها در گفت و گو با خبرنگار رکنا در خصوص رسیدگی به جمع آوری سگ های ولگرد در این استان توسط شهردای ها، می گوید: سگ های ولگرد در همه جای ایران به عنوان یک معضل شناخته می شود. در استان فارس نیز این حیوانات، به برخی از کودکان آسیب های جدی وارد کرده اند.

وی در ادامه می افزاید: لازم به ذکر است تعداد سگ های ولگرد در شهرستان جهرم زیاد شده اند و وضعیت در این شهرستان خطرناک است و مهم ترین علت آن نیز زاد و ولد فزاینده این سگ هاست. شهرداری ها، طرح زنده گیری را دنبال کردند؛ ولی آنچنان که باید و شاید موفق نبود.

رحیمی در پایان می گوید: شورای شهر پیگیر این موضوع است. در این راستا، ماشین هایی با یک توری بزرگ در پشت آن طراحی کرده اند که سگ ها را در آن جمع آوری و در بیابان ها رها می کنند. با همه اینها، چیزی که مشخص است این است که شهرداری ها نتوانسته اند سگ های ولگرد را کنترل کنند و این طرح ها شکست خورده اند.

چگونه شهرداری هایی که توان پرداخت حقوق کارکنان خودشان را هم ندارند؛ می توانند برای معضل سگ های ولگرد کاری کنند؟

محمدیعقوب باقری، نماینده استان چهارمحال و بختیاری در شورایعالی استانها است. او نیز در گفت و گو با خبرنگار رکنا با ذکر این موضوع که پیگیری کنترل و مبارزه با معضل سگ های ولگرد بر عهده شهرداری هاست و سایر نهادهای مرتبط با این موضوع، هیچ گونه حمایتی از این معضل ندارند، می گوید: با توجه به بودجه ناچیز شهرداری ها و دهیاری ها، به ویژه شهرداری های مناطق کم برخوردار که درآمد اختصاصی خاصی ندارند، این کار به درستی انجام نمی شود. شهرداری هایی که توان پرداخت حقوق و مزایای کارکنان خودشان را هم ندارند؛ چگونه می توانند به ساماندهی موضوع سگ های ولگرد در کشور نیز رسیدگی کنند؟

وی در ادامه می گوید: متاسفانه اخیرا نیز خبرهایی از حمله سگ های ولگرد به کودکان کشورمان مخابره شد که ناشی از بی توجهی به این معضل بود. لازم است یک عزم ملی وجود داشته باشد و همه نهادهای متولی از جمله وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست، به همراه شهرداری ها، کارگروهی تشکیل دهند و با تخصیص اعتبارات لازم، تجهیزات و زیرساخت های آن تامین شود.

برخی از پیمانکاران سگ های ولگرد را جمع آوری و بعد در شهرهای اطراف تخلیه می کنند!

باقری با اشاره به اینکه در استان چهارمحال و بختیاری، به واسطه کوهستانی بودن منطقه و اشتغال مردم به کشاورزی و دامداری، سگ های ولگرد هم به وفور دیده می شوند، می گوید: در این استان 43 شهر وجود دارد که 30 تا از آنها روستا-شهر هستند. این یعنی، شهری تاسیس کرده اند که فاقد هرگونه تجهیزات و زیرساخت های لازم و همچنین فاقد اعتبار و درآمدهای لازم است. این روستا-شهرها، هر کدام شهرداری مجزا دارند؛ ولی فقط اسمشان «شهرداری» است در حالی که سالیانه 5 میلیارد بودجه می گیرند. حال این رقم را صرف کارهای عمرانی، فرهنگی، خدماتی، اداری و... کنند یا به سگ های ولگرد رسیدگی کنند؟

نماینده استان چهارمحال و بختیاری در شورایعالی استانها در پایان می افزاید: متاسفانه عده ای مسئول می شوند که سگ های ولگرد را جمع آوری کنند؛ ولی اطلاع دارم آنها، سگ ها را بعد از جمع آوری، در شهرهای اطراف تخلیه می کنند و مجددا با شهرداری آن شهر نیز قرارداد می بندند تا این سگ ها را جمع آوری کنند! لذا یک عزم ملی است که می تواند این شرایط را ساماندهی کند.

تعداد سگ های ولگرد در اهواز تا 70 درصد کاهش داشته اند

محمد ناصری، نماینده اهواز در شورایعالی استانها نیز در گفت و گو با رکنا می گوید: در شهرداری اهواز و شهرداری های استان خوزستان، طی قراردادی با پیمانکاران مشخص، عملیات عقیم سازی و تجمیع سگ ها را در یک نقطه در حال انجام است. در پی این طرح، نتایج خوبی نیز احصا شده است. در اهواز، کاهش تعداد سگ های ولگرد تا رقمی حدود 70 درصد به دست آمده است.

وی با اشاره به اینکه مهم ترین علت حضور سگ های ولگرد در شهرها، انباشت زباله و جمع آوری زباله در زمان های نامناسب است، می افزاید: مناطق حاشیه ای شهرها خیلی بیشتر با معضل سگ های ولگرد دست و پنجه نرم می کنند. در دوره های گذشته مدیریت شهری در استان، متاسفانه در این زمینه، کوتاهی شده بود، حتی در برخی مناطق زباله گیری 10 تا 20 روز هم انجام نمی شد و این انباشت زباله، باعث می شد پای سگ های ولگرد از بیابان های اطراف، به مراکز شهرها باز شود. اگر سگ ها دیگر دلیلی برای حضور در شهر نداشته باشند، به محل های تجمیع زباله در بیرون شهر می روند و اینگونه مشکلات حل می شود.

در همدان، عقیم سازی سگ های ولگرد فقط به صورت نمایشی انجام شده است

علی شیرمحمدی، نماینده استان همدان در شورایعالی استان ها در گفت و گو با خبرنگار رکنا در خصوص حادثه پیش آمده برای پسربچه هشت ساله ای که به واسطه حمله سگ های ولگرد، از دنیا رفت، می گوید: اتفاقی که برای این کودک افتاد بسیار غم انگیز بود. معضل سگ های ولگرد، فراگیر و کشوری است و وقتی چنین موضوع مهمی را بر عهده شهردای ها و دهیاری ها می گذارند و سایر دستگاه های مرتبط، از جمله وزارت بهداشت، سازمان محیط زیست و همچنین فعالان محیط زیست پای کار نمی آیند وضعیت اینچنین می شود.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا پیگیری جدی این موضوع، در شورایعالی استانها مطرح شده است یا خیر می گوید: در کمیسیون سلامت و محیط زیست پیشنهاداتی مطرح شده است ولی مشخص نیست قرار است چه کاری انجام شود.

شیرمحمدی در خصوص عقیم سازی سگ های ولگرد می افزاید: عقیم سازی هم به آن صورت که باید و شاید انجام نشده است و کارها فقط به صورت نمایشی بوده اند؛ در واقع فعلا شهرداری هیچ کاری نمی کند و بلاتکلیف مانده است. حالا در پی از دنیا رفتن این کودک، همه انگشت های اتهام به سمت شهرداری باز گشته است.

مردم ساکن حلبی آبادها، بیشتر درگیر سگ های ولگرد هستند

علی رضاییان، نماینده استان لرستان در شورایعالی استانها نیز در گفت و گو با رکنا با اشاره به اینکه تعداد سگ های ولگرد در مناطق روستایی این استان کمتر است و بیشتر حاشیه شهرها و حلبی آبادها با آن درگیر هستند می گوید: فرایند بروکراسی ناقص در ایران، زمینه مسئله را در کشور فراهم کرده است. در بعضی جاها، این سگ ها را زنده گیری می کنند؛ ولی در نهایت جایی وجود ندارد که آنها را نگه دارند.

وی با اشاره به اینکه منابع مالی، به اندازه کافی برای جمع آوری سگ های ولگرد تخصیص داده نمی شود، می افزاید: همه شهرداری ها و دهیاری ها از این موضوع گله مند هستند.

رضاییان در پایان می گوید: شورایعالی استانها در این صدد است که طرحی فراهم کند تا متولی پیگیری این موضوع مشخص شود تا معضل سگ های ولگرد، به درستی مدیریت شود. در این مسیر، دولت و مجلس باید پای کار باشند و ردیف بودجه مشخصی برای آن مشخص کنند.


1 دیدگاه
  دیدگاه ها
بازدید کننده
1 ماه پیش

بهترین راه همان عقیم سازی سگ ها و نگهداری آنها بعد از عقیمی در پناهگاه‌های حیوانات است که توسط شهرداری و دامپزشکی دائر شود آن هم در اطراف شهرها .حتی داخل پارک‌های عمومی و خیابان‌های تهران پایتخت هم سگ ولگرد هست .من از ترس حمله ی آنها چند سالی است که برای ورزش صبح ها به پارک نمی روم
پربحث های هفته   
خلاقیت خنده دار هندونه فروش شیرازی، برای فرار از گرما حماسه آفرید/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (210 نظر) نگاهی به سفره مفصل و تمام و کمال حضرت ابوالفضل در منزل شاه نشین علی دایی+عکس/ از گل آرایی و شمع‌دان‌هایی طلایی تا پَک هایی لاکچری و جذاب (109 نظر) نگاهی به اعلامیه ترحیم مادر جوان حمید گودرزی که دیشب خبر فوتش را آقای بازیگر اعلام کرد +عکس/ روحش شاد (102 نظر) مراسم تشییع پدر حامد بهداد، با حضور چهره های سرشناس و بازیگران +عکس/ روحش شاد و یادش گرامی (70 نظر) رهبر معظم انقلاب: بعد از فوت پدرم همه‌ی موجودی خانه‌اش 45 هزار تومان شد که نمی‌شد با آن گاز یا یخچال خرید (44 نظر) سینه زنی شاهرخ خان، بازیگر معروف هندی در هیئت عزاداری امام حسین (ع) +ویدئو (39 نظر) خلاقیت خنده دار میوه فروش وانتی با عکس رضا گلزار حماسه آفرید/هنر نزد ایرانیان است و بس+ عکس (37 نظر) خلاقیت خنده‌دار اوستا بنّا در ساختن توالت کنار روشویی برای راحتیِ صاحبخانه حماسه آفرید+ عکس/ مغز نیست که فسفر خالصه😂 (29 نظر) انتخاب محمدرضا گلزار و بهرام رادان به عنوان خوش‌تیپ‌ترین و خوش قیافه‌ترین بازیگران ایران از منظر الیف ارول بازیگر چشم آبیِ ترکیه‌ای+ ویدیو/ چشم آیسان خانوم و مینا مختاری روشن! (28 نظر) مات و مبهوت موندن مهران مدیری از دیدن همزاد خودش تو دورهمی/ چقدرم که شبیه همدیگه هستن!+عکس (26 نظر) نگاهی به ماشین مازراتی هوش پران علی دایی که همه آرزوشو دارن/ شهریار فوتبال ایران سوار بر دلبر مشکی😍 (25 نظر) رونمایی از همزاد و بدل ایرانی هانده ارچل، بازیگر ترکیه‌ای محبوب ایرانی ها/ ایشون هم بازیگر خیلی معروفیه+عکس (23 نظر) درخت خرمای بزرگ حیاط باصفای خونه ویلایی زهرا گونش/ نخل های هم قد والیبالیست مشهور ترکیه ای (19 نظر) خلاقیت منحصر به فرد آرایشگر خوش ذوق در تغییر چهره داماد حماسه ساز شد+ویدئو/سلطان بی چون و چرای گریم در سطح خاورمیانه😂 (18 نظر) رهبر معظم انقلاب: آرزوی کفش بنددار به دلم بود؛ تا الان هم من کفش بنددار نپوشیده‌ام (16 نظر)
تیتر امروز   
فال قهوه با نشان روز دوشنبه 1 مرداد ماه 1403
فال حافظ با تفسیر روز دوشنبه 1 مرداد 1403 + فیلم
با این 8 تا روش خونه رو بدون نیاز به کولر خنک نگه دار
پانته‌آ بهرام، نقش اول سریال دلدادگان ممنوع الفعالیت شد+عکس
کوه زنوزی موش زائید/ قول مهدی ترابی به هواداران پرسپولیس: نگران نباشید برمی گردم!
نگاهی به موجودی حساب ثروتمندترین زن گدای مشهدی ! / هوش از سرتان می پراند !
شام امشب با من: سفره‌های رنگارنگ؛ 24 غذای ساده و ارزان برای شام
واگذاری سرپرستی فرزندان افغانی به ایرانیان واقعیت دارد؟
نقطه مشترک همسر دوم علی دایی با همسر حضرت علی(ع) در انتخاب مهریه/ مهریه ضامن خوشبختی نیست
روایتی از عصبانیت رهبر معظم انقلاب از عوض کردن فرش کهنه و نخ نمای خانه شان: اشتباه کردید که عوض نمودید بروید همان زیلوها را بیاورید
طلایی های کشتی در المپیک پاریس پول یک لندکروز صفر کیلومتر را جایزه خواهند گرفت +سند
کرایه اولین خانه اجاره‌ای رهبر انقلاب بعد از ازدواج در 25 سالگی/ 2 اتاقی که متعلق به یکی از فامیل های نزدیک ایشان بود
چگونه در شب‌های گرم تابستان راحت‌تر بخوابیم؟/ 10 ترفند طلایی و کاربردی برای خواب آرام
تابستان کجایِ شمال بریم؟ / معرفی 12 نقطه که فقط شمال بازها می‌شناسند!
رونمایی سامسونگ از اولین حلقه هوشمند خود؛ «گلکسی رینگ» چیست؟
منتخب روز   
(فیلم) سکانس فوق عاشقانه شهاب حسینی و لیلا حاتمی در فیلم "پرسه در ماه" / ما کاملا شبیه همیم طرز نگاهامون دو دو زدن چشامون ...😍 استارت تمرینات سخت علیرضا بیرانوند در تراکتور +فیلم/ آقای دروازه بان آمادگی بدن بالایی دارد! سکانس عاشقانه دل باختن قباد به شهرزاد/ نشود فاش کسی آنچه میان من و توست (فیلم) سکانس فوق العاده احساسی و عاشقانه از شهاب حسینی و معشوقه‌اش در سریال "شهرزاد" / با چراغی همه جا گشتم و گشتم در شهر هیچکس به تو مانند نشد😍 (فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت