ساعدنیوز
ساعدنیوز

توصیه چراغپور به قلعه‌نویی: این کار را بکن و 10 سال سرمربی بمان!

  دوشنبه، 29 اسفند 1401   کد خبر 334199
توصیه چراغپور به قلعه‌نویی: این کار را بکن و 10 سال سرمربی بمان!
ساعدنیوز: مربی و مدرس فوتبال ایران از امیر قلعه‌نویی خواست جام ملت‌های را پله موفقیت در جام جهانی کند و با کنار گذاشتن بازیکنان مسن و بی‌انگیزه، یک نسل جدید را برای جام جهانی بسازد.

به گزارش پایگاه خبری_ تحلیلی ساعدنیوز به نقل از ایسنا، جلال چراغپور، مربی و مدرس فوتبال ایران در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تحولات اخیر در تیم ملی و روی کار آمدن امیر قلعه‌نویی به عنوان سرمربی این تیم و مدت زمان قرارداد این مربی که تا جام ملت‌های فوتبال آسیا منعقد شده است، صحبت کرد. او در این گفت‌وگو درباره رویکرد مناسب به جام ملت‌ها و امکان تعریف یک پروسه و پوست‌اندازی در تیم ملی برای جام جهانی صحبت کرد که جالب توجه است.

در ادامه صحبتهای جلال چراغپور را می‌خوانید:

فیفا بعد از هر جام جهانی گزارش فنی آن رویداد را منتشر می‌کند. از 50 سال پیش به این سمت گزارش فنی تمام مسابقات وجود دارد. فیفا معتقد است هر 10 سال چهره فوتبال عوض می‌شود. فیفا مثال می‌زند اگر زمانی بازیکنی می‌خواست مثل «پله» توپ را کنترل کند، سعی می‌کرد زمان را بکشد و تا جای ممکن تعلل می‌کرد اما حالا می‌گویند کنترل کردن، چرخیدن و فرار کردن روی یک حرکت است. 20 سال پیش هر چه توپ را می‌کشتی بهتر بود اما حالا قبل از کنترل باید حریف و فضا را ببینی و کنترل کنی و دریبلت را هم بزنی. کاری که وینیسیوس جونیور می‌کند متفاوت از حرکات رونالدوی پرتغالی در 10 سال قبل است. جونیور در همان حال که توپ را گرفته، دریبل خودش را هم می‌زند.

پروسه فوتبال اجازه نمی‌دهد تیم‌های ملی به خط قرمز پیری برسند

در فوتبالی که حضور داریم، یک پروسه هوشمندانه وجود دارد. این پروسه اجازه نمی‌دهد تیم‌های ملی از لحاظ پیری به نوار قرمز برسند. رئال مادرید کاسمیرو و واران را قبل از 30 سالگی داد. این بازیکن‌ها هنوز در اوج هستند اما رئال مادرید نمی‌خواهد پیر شود. اگر تیم‌های ملی با یک برنامه هوشمندانه مدیریت نشوند، یک وقت می‌بینی به سرعت آن تیم پیر می‌شود.

13 بازیکن تیم ملی خارج از فایده هستند

13 نفر در تیم ملی کنونی که قلعه‌نویی مربی است، خارج از فایده هستند. خارج از فایده، نه اینکه فوتبالشان تمام شده باشد بلکه کسانی هستند که تیم ملی برای آن‌ها تمام شده است. هنوز هم برای برخی رسیدن به تیم ملی انگیزه بخش است و برای برخی هم مزاحمت است. برخی ممکن است با حضور در تیم ملی پست و تیم باشگاهی خود را از دست بدهند. برخی ممکن است سه بازی باشگاهی انجام ندهند. مثلا طارمی و سردار آزمون گاهی بعد از اردوی تیم ملی نیمکت‌نشین می‌شوند. عده‌ای هم برای تیم ملی و تیم باشگاهی خود متفاوت بازی می‌کنند. جهانبخش در تیم ملی و فاینورد متفاوت است. ما سال‌های دور هم بازیکنانی داشتیم در آلمان یک طور و در ایران طور دیگر و در آلمان هلی‌کوپتر و تانک بودند و در تیم ملی شکل دیگر.

قلعه‌نویی با تیم فرسوده مواجه است

به مورد قلعه‌نویی می‌رسیم. قلعه‌نویی با یک تیم فرسوده مواجه است و یک زمان هشت ماهه دارد. بستگی دارد که نگرش قلعه‌نویی در جام ملت‌های آسیا چه باشد. اگر قلعه نویی جام ملت‌های آسیا را با تمام قدرت تبدیل به یک پله برای ساخت تیم ملی کند، یک سیاست است.

اگر در جام ملت‌ها نسل بسازیم، قلعه‌نویی 10 سال در تیم ملی می‌ماند

نقشه اول نسل‌سازی در جام ملت‌ها است. کره جنوبی بیشر از 3، 4 دوره است که در جام ملت‌ها با نسل جدید خود وارد می‌شود که در جام جهانی نتیجه بگیرد. اگر قلعه‌نویی جام ملت‌های آسیا را پله‌ای کند برای تیم سازی، 10 سال تیم ملی را مدیریت می‌کند. این یک برنامه است.

کی‌روش هم نتوانست قهرمان جام ملت‌ها شود

نقشه دوم ین است که جام ملت‌های آسیا را کمیتی نگاه کنند. دنبال نتیجه باشد و پیرها را ببرد و بازنشسته نکند و نتیجه بگیرد و بگوید سه سال فرصت دارم تیم را درست کنم. این خیلی حرف قشنگی است. اما خود صاحب تیم (کارلوس کی‌روش) هم نتوانست بعد از جام جهانی تیم را قهرمان جام ملت‌های آسیا کند. کی روش هشت سال با این تیم بود و هشت سال در جام جهانی بازی کرده بود. همه کارها را انجام داده بود و خودش نتوانست قهرمان کند. ما چطوری بعد از چهار سال فاصله با تیمی که در وضعیت نامناسب از جام جهانی بیرون آمده است، می‌خواهیم قهرمان جام ملت‌ها شویم؟

نسل فعلی را رها کنیم، نسل جدید بسازیم

اگر قلعه‌نویی از جام ملت‌ها به عنوان پله استفاده کند، می‌تواند تیمش را آبدیده کند. او می‌تواند با افکار عمومی صحبت کند و برنامه‌اش را بگوید. سه سال فرصت داریم و سعی کنیم نسل جدیدی را بسازیم که شاید ترانسفر هم شدند. نسل گذشته را رها کنیم بروند به فوتبالشان در اروپا برسند. هشت سال است از ایران بیرون رفته‌اند و تیم ملی برای آن‌ها انگیزه نیست.

یک بار هم با دیدگاه کره‌جنوبی به جام ملت‌ها برویم

در این 40 سال با این امید به جام ملت‌ها رفتیم که اگر بازیکنان مسن را به این مسابقات ببریم، بهتر است. یک بار هم به عنوان پله ترقی نگاه کنیم. کاری که کره جنوبی در این سال‌ها انجام داده است. من یک سوال می‌کنم. به نظر شما مراکش از 4 سال گذشته که در گروه ما چهارم شد، تا جام جهانی 2022 که چهارم شد، چه کرده بود؟ آیا جز این بود که نسل جدید را ساخت و بازیکنان جوان چهار سال قبل باتجربه شده بودند؟

قهرمانی با باقی‌مانده کی‌روش، ویلموتس و اسکوچیچ سخت است

به نسل جدید اعتماد کنید. اگر شما جام ملت‌های آسیا را پله موفقیت در جام جهانی کنید، 10 سال مربی تیم ملی ایران خواهید بود. اگر نوع قرارداد و نوع نگرش این باشد که با باقی مانده سه مربی یعنی کی‌روش، ویلموتس و اسکوچیچ و باز هم کی‌روش قهرمان جام ملت‌ها شویم، واقعا کار بزرگی است! اگر بشود چه می‌شود!

می‌توانیم کمک کنیم بازی‌های جام ملت‌های آسیا پله ساختمان سازی شود. نه اینکه هدف و آجری برای بقای یک سری شود. اکنون برهه حساسی است. کادر فنی تیم ملی را نترسانید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
5 مَردی که یک زن مشترک دارند+عکس تاسف آور (253 نظر) غرفه عجیب تبلیغ نوار بهداشتی یک شرکت خاص در بام لند تهران +تصاویر (67 نظر) ازدواج پیرمرد با دختر 9 ساله با لبخند رضایت ! (53 نظر) روزی که شاه در برابر تختی تحقیر شد+عکس غرور آفرین تختی (23 نظر) ورود یک مرد مست به داخل قفس شیر در هند +فیلم (16 نظر) گفتگو با بامزه‌ترین سارق تهران! (15 نظر) تغییر قیافه هانده ارچل بعد از لاغری زیاد (12 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (12 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (10 نظر) توضیح میرسلیم درباره ساعت 30 میلیاردی اش در صحن مجلس!+عکس (9 نظر) ذوق عجیب یک راننده اسنپ از دیدن عموپورنگ (9 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (6 نظر) پولدارترین مَرد ایرانی کل ثروتش را وقف کرد+فیلم (6 نظر) تیپ کیوت و بامزه آرتام، پسر دنیا جهانبخت و خنده با نمکش (5 نظر) مقایسه جنجالی لباس فاخر همراهان سلطان عمان با تیپ شنبه چهارشنبه مسئولان ایرانی +عکس (5 نظر)