واکنش آمریکا به تلاش برای تشکیل ائتلاف علیه ایران

  چهارشنبه، 03 فروردین 1401 ID  کد خبر 197533
واکنش آمریکا به تلاش برای تشکیل ائتلاف علیه ایران
ند پرایس گفت: از نشست سه‌جانبه میان مصر، امارات متحده عربی و اسراییل که در شرم‌الشیخ برگزار شد، حمایت می‌کنیم. این یکی دیگر از نمونه‌های این است که با وجود روابط عادی‌سازی‌شده، امکان چه چیز‌هایی وجود دارد.

به گزارش ساعد نیوز به نقل از فرارو، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالاتی درباره رویکرد کشور های منطقه و رژیم صهیونیستی در قبال نقش ایران در منطقه و پیش برد مذاکرات وین در راستای احیای توافق هسته ای، پاسخ داد.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور در کنفرانس خبری هفتگی خود، در پاسخ به این سوال که با توجه به دیدار اخیر رهبران مصر، رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی با تمرکز بر موضوع اوکراین و ایران و این که به نظر می رسد یک محور «عربی-اسراییلی» در حال شکل گیری به منظور موازنه با قدرت ایران در منطقه است، چه نظری درباره ایران دیدار دارد و آیا دولت آمریکا با دولت رژیم صهیونیستی و این کشور های عربی درباره این دیدار در ارتباط بوده است، توضیح داد: ما مرتب با هر یک از این دولت ها در ارتباطیم.

وی گفت: از نشست سه جانبه میان مصر، امارات متحده عربی و اسراییل که در شرم الشیخ برگزار شد، حمایت می کنیم. این یکی دیگر از نمونه های این است که با وجود روابط عادی سازی شده، امکان چه چیز هایی وجود دارد. ما به حمایت از توافق ابراهیم و روابط عادی سازی شده میان اسراییل و کشور های جهان عرب و مسلمان ادامه می دهیم.

او ادامه داد: ما برای پیش برد این هدف، از نزدیک با اسراییل همکاری خواهیم کرد، روابط دیپلماتیکمان را با فلسطینی ها تعمیق خواهیم کرد، با شرکایمان در منطقه و فراتر از آن که با ما منافع مشترکی در حمایت از توسعه صلح پایدار دارند، رایزنی خواهیم کرد.

پرایس در این راستا ادامه داد: چند نکته درباره سوال شما. اول این که ما، رابرت مالی [نماینده ویژه آمریکا در امور ایران]و تیمش رایزنی نزدیکی با شرکای ما در منطقه خلیج فارس داشته اند؛ و شاید بیانیه ای که یک سال پیش توسط شرکایمان در شورای همکاری خلیج فارس پس از یکی از این رایزنی ها با تیم رابرت مالی منتشر شد را یادتان باشد که در آن کاملا مشهود بود، شرکای ما در حاشیه خلیج فارس به تهدید های ناشی از پیش رفت های هسته ای ایران واقفند که پس از برچیده شدن محدودیت های هسته ای در سال ۲۰۱۸ [در پس خروج دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا از توافق هسته ای]ایجاد شده بود و همچنان پابرجاست.

وی گفت: کشور ها در سراسر جهان، از جمله شرکای ما در حاشیه خلیج فارس، پی برده اند با وجود بیرون از جعبه بودن برنامه هسته ای ایران، ما گزینه پابرجایی برای بازگرداندن آن به داخل جعبه در قالب بازگشتی دوجانبه به پایبندی به برجام [توافق هسته ای]داریم. در آن بیانیه مشترک، ما شاهد بودیم که شرکای ما در حاشیه خلیج فارس از امکان بازگشتی دوجانبه به پاینبدی به برجام استقبال کردند.

او در این راستا بیان کرد: حالا، این چیزی است که هنوز روی آن کار می کنیم. هنوز در تلاشیم ببینیم آیا چنین چیزی امکان پذیر خواهد بود یا نه. ما خودمان را هم برای جهانی که در آن برجام داریم و هم برای جهانی که در آن برجام نداریم، آماده می کنیم. اما در هر صورت، تعهد رئیس جمهور [جو بایدن]به این امر مسلم که ایران هیچ گاه به یک سلاح هسته ای دست نخواهد یافت، غیرقابل تغییر است، پابرجاست و چیزیست که ما تلاش می کنیم به دست بیاوریمش و به دست خواهیم آورد، چه برجامی در کار باشد چه نباشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از کنفرانس خبری اش در پاسخ به سوالی درباره این که آیا دولت آمریکا راه میان بری برای به کار بردن پلان B [نقشه دوم]آمریکا در قبال برنامه هسته ای ایران دارد و چنین ایده ای تا چه اندازه آماده شده است، گفت: ما همیشه از زمان آغاز این روند [مذاکرات وین در راستای احیای توافق هسته ای]در آوریل گذشته می دانستیم که بازگشتی دوجانبه به پایبندی چیزی است که در راستای منافع ملی ماست، اما همیشه هم می دانستیم که این یک طرح نامعلوم است، چون مسلما به چیزی بیش از تلاش ما برای دست یافتن به آن نیاز است. مستلزم شریکی راغب در سمت ایران است. بنابراین، هنوز مانده است ببینیم که آیا می توانیم به بازگشتی دوجانبه به پایبندی به برجام دست پیدا کنیم یا نه.

پرایس افزود: همان طور که دیروز گفتم، چنین توافقی نه قریب الوقوع است و نه قطعی. بنابراین، دقیقا به همین دلیل است که ما بیشتر سال در حال آماده کردن خودمان برای هر یک از این احتمالات، هر یک از این سناریو ها بوده ایم، جهانی که در آن بازگشتی دوجانبه به پایبندی داریم، یعنی جهانی که در آن برجام ابزاری است که با آن برنامه هسته ای ایران را به داخل جعبه باز می گردانیم، محدودیت های دائمی قابل راستی آزمایی را بر برنامه هسته ای ایران اعمال می کنیم و مانع از دست ‍یابی ایران به یک سلاح هسته ای می شویم.

او همچنین گفت:، اما با توجه به این که این همیشه طرحی نامعلوم بوده است، همیشه درباره گزنیه های دیگر با شرکایمان در منطقه بحث کرده ایم. همین کار را با متحدان اروپایی مان که عضوی از گروه ۱+۵ هستند، تروئیکای اروپا که شامل انگلیس، آلمان و فرانسه است، انجام می دهیم. همین بحث ها را با شرکای اسراییلی مان و شرکایمان در حاشیه خلیج فارس و فراتر از آن نیز داشته ایم. بنابراین، برنامه ریزی زیادی در این زمینه کرده ایم و درباره آن زیاد فکر کرده ایم. بنا به دلایلی معلوم، به طور علنی آن را تشریح نکرده ایم، اما عدم برنامه ریزی از جانب ما در کار نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بخش دیگری درباره فوریت دست یابی به توافق در مذاکرات وین گفت: چیزی که خیلی وقت است درباره فرصت کوتاه گفته ایم، هنوز صادق است. ما می دانیم که باید فوریت زیادی وجود داشته باشد؛ و می دانیم بر عهده تهران است که درباره آمادگی اش برای بازگشت دوجانبه به پایبندی [به توافق]تصمیم بگیرد.

اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پی این مطرح می شود که در پی برخی تحولات اخیر در مناسبات سیاسی بین المللی، دور هشتم مذاکرات وین اخیرا به وقفه ای مواجه شده است.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درباره این وقفه ایجاد شده تاکید کرده بود: وقفه اعلام شده در مذاکرات وین می تواند زمینه ساز حل موضوعات باقی مانده و بازگشت نهایی باشد. دستیابی به موفقیت در گفتگو ها تمرکز اصلی همه طرف ها خواهد بود. هیچ عامل خارجی بر اراده مشترک ما برای حرکت به سمت یک توافق جمعی اثر نخواهد گذاشت.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز اخیرا در گفت وگوی تلفنی با فواد حسین وزیر امورخارجه عراق درباره مذاکرات لغو تحریم ها در وین تاکید کرد: ما به مرحله نهایی توافق نزدیک هستیم. در اندک موضوعات بسیار مهم باقی مانده، ابتکاراتی را از طریق هماهنگ کننده اتحادیه اروپا به آمریکا ارائه کرده ایم. اکنون این طرف آمریکایی است که باید حسن نیت ادعایی خود را در عمل نشان دهد. ما در رسیدن به توافق خوب، قوی و پایدار مصمم هستیم.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
رهبر معظم انقلاب: در ایستگاه منتظر قطار بودم که فردی که اصلا نمی شناختمش شروع کرد به مسخره کردن من+ویدیو (241 نظر) رهبر معظم انقلاب: ساعت 5 صبح که کارم رو شروع می کنم، ده و ربع دیگه دلم میخواد بخوابم+ویدیو (190 نظر) میزبانی رهبر معظم انقلاب از مهمانش در ضیافتی به صرف شام +عکس/سفره ای که اُملت تنها غذای آن بود... (183 نظر) همسر رهبر معظم انقلاب: آقای ما اجازه نمی‌دهد که در خانه، غیر از برنج کوپنی استفاده کنیم و آن هم کفاف خوراک ما را بیش از یک بار در هفته نمی‌دهد (144 نظر) نگاهی به ماشین BMW لوکس و هوش پران رهبر معظم انقلاب+ویدئو (124 نظر) نگاهی به میز عقد ساده و با دیزاین مختصرِ زینب سلیمانی دختر کوچکِ سردار سلیمانی و همسر لبنانی‌اش+عکس/ استندهای اسم و شمع های تک رنگ (110 نظر) ریحانه سادات دختر بزرگ شهید رئیسی: سجاده نماز پدرم را در اندونزی تکه تکه کردند و به عنوان تبرّک بین مردم پخش کردند+ویدیو (103 نظر) تصویری پر بازدید از کابینت های آشپزخانه قدیمی و فلزیِ سبز رنگ خانه پدری رهبر انقلاب/ از وَردنه و دیس مِلامین تا یَخدان و چرخ خیاطی (87 نظر) (فیلم) ورود جالب و معنادار رهبر انقلاب به حسینیه امام خمینی (ره) به همراه مسعود پزشکیان و شعار حیدر حیدر جمعیت (81 نظر) خلاقیت هوش پران مغازه دار کاشانی برای کشاندن مشتری به مغازه حماسه آفرید/ مغزشو باید طلا گرفت+عکس (77 نظر) در خانه شهید رئیسی به روی همه مردم باز می شود (69 نظر) نگاهی به کیک تولد آیتک سلامت کاپیتان چشم آبی تیم ملی والیبال بانوان و رقیب زهرا گونش/ مبارکا باشه (60 نظر) حضور بازیگران و ورزشکاران در ضیافت باشکوه نذری رضا گلزار بدون آیسان آقاخانی+عکس/ از یکتا ناصر و منوچهر هادی تا سعید معروف (24 نظر) نگاهی به خلوت احساسی آزاده نامداری، مجری پرانرژی در ماه محرم و شال سبزرنگ زیبایش/ حیف جوونیش+عکس (21 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده تهرانی، با نوشته جالب پشت پژو پارس حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (18 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
متن نوحه حضرت علی اکبر (ع) + اشعار شب هشتم محرم 1403
ترسناک ترین مکان های جهان؛ 20 مکان اسرارآمیز دنیا
فال قهوه با نشان روز دوشنبه 25 تیر ماه 1403
فال ابجد روزانه دوشنبه 25 تیر 1403
فال انبیاء روزانه دوشنبه 25 تیر 1403
فال حافظ با تفسیر امروز دوشنبه 25 تیر 1403 + فیلم
هر ایرانی اینها را باید در منزل خود داشته باشد
نظر رهبر انقلاب در مورد قمه زنی و برهنه شدن در عزاداری‌ها
تهیه غلور زابلی (حلیم زاهدانی)؛ غذای نذری محرم و صفر
فال روزانه امروز دوشنبه 25 تیر ماه 1403
فال شمع روزانه امروز دوشنبه 25 تیر 1403
دود هوا شدن آرزوی میلیون ها جوان ایرانی/ همستر کامبت تا ابد از دسترس خارج شد؟
همسر رهبر معظم انقلاب: آقای ما اجازه نمی‌دهد که در خانه، غیر از برنج کوپنی استفاده کنیم و آن هم کفاف خوراک ما را بیش از یک بار در هفته نمی‌دهد
(عکس) هدیه ارزشمند و گرانبهای فرماندهان سپاه به مسعود پزشکیان در دیدار امروز / نگهداری این هدیه وفاداری و ادب می‌خواهد ...
11 رنگ نامناسب برای اتاق های کوچک
منتخب روز   
(فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت (عکس) شوخی ظریف با آقای ظریف؛ از مقایسه ظریف با مِسی تا انداختن ماسک به شکل آقای رئیس جمهور!! واکنش عضو دفتر رهبر انقلاب به پست اینستاگرامی پسرش با هشتگ برای ایران، پزشکیان سکانسی از سریال پُرحاشیه این روزها؛ زمین خوردن ثریا در سریال در انتهای شب/ شما چه حِسی داشتین؟ تئوری رنگ قرمز ناگهانی در دکوراسیون منزل ؛ به دیزاین خونتون یه چیز قرمز اضافه کنین تا تاثیرشو ببینین