ساعدنیوز
ساعدنیوز

زنی که از مرگ ناصرالدین شاه دق کرد +عکس

  شنبه، 14 بهمن 1402   کد خبر 373876
زنی که از مرگ ناصرالدین شاه دق کرد +عکس
ساعد نیوز: حکایت زنان ناصرالدین شاه، حکایت عجیب و غریبی است. زنانی که البته پشت چهره های زمخت و مردانه شان، حکایت های جالبی از نفوذ و کیاستی که در مملکت داری به خرج داده اند نقل شده است. گل سرسبد این زن‌ها، انیس الدوله بود که لقب سوگلی ناصرالدین شاه را به خود اختصاص داده بود.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعد نیوز به نقل از خبرنگاران جوان، انیس الدوله ملکه ای بود که برای اولین بار، نشان «تمثال شاه» و «حمایل آفتاب» را در دربار هدیه گرفت. زنی که بدون شک باهوش ترین، با سیاست ترین و با درایت ترین همسر ناصرالدین شاه در امور مملکت بود.

زن زشتی که محبوب شد

نام اصلی اش فاطمه بود، دختر نور محمد، از گرجیانی که در زمان صفویه، اجدادش را از گرجستان کوچانده و در مازندران سکونت داده بودند. پدرش در جوانی درگذشت و از آن پس نزد عمه‏اش زندگی می‏کرد، توسط او به حرمخانه ناصرالدین شاه قاجار (1264 ـ 1313ق) راه یافت و جیران خانم فروغ السلطنه ـ که در آن زمان زن سوگلی شاه بود ـ دختر را به خدمت خود نگاه داشت.

بعد از مرگ جیران تمام اموال او به فاطمه سپرده شد. فاطمه در دربار تصمیم گرفت که با سواد شود و دو سه نفر از ملاباجی‏های اندرون (معلم های زن آن روز دربار) مأمور تعلیم و تربیت او شدند تا آنکه در سفر سلطانیه، شاه او را صیغه کرد و فاطمه خانم را «انیس الدوله» لقب داد و بعد هم مالیات شهر کاشان و دهات آن را به انیس‏الدوله واگذار کرد. ورود این زن به زندگی ناصرالدین شاه و حکومت ایران اینطور رقم خورد.

انیس الدوله در عرصه اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی دوره خودش بسیار تاثیر گذار بوده است به طوری که یکی از افراد آن زمان "تاج‏السلطنه" درباره او می‏نویسد: «به قدری این زن عاقله و با اخلاق بود که با وجود نداشتن صورت خوبی، برای سیرت خوب، او زن اول محترم بود. در این تاریخ که من مذاکره می‏کنم، او تقریباً سی‏ساله، قدی متوسط، خیلی ساده، آرام، باوقار، سبزه، با صورت معمولی بلکه یک قدری هم زشت، لیکن خیلی با اقتدار. تمام زن‏های سفرای خارجه به منزل او پذیرفته شده، در اعیاد و مواقع رسمی به حضور می‏رفتند. و این خانم بزرگ محترم اولاد نداشت، و مرا برای خود اولاد خطاب کرده، مهر مخصوص نسبت به من داشت. و همین قسم، جمیع خانواده‏های محترم و نجیب و زن‏های وزرا و امرا به منزل او پذیرفته می‏شدند. و تمام عرایض اغلب به توسط او انجام گرفته در حضور سلطان عرض و قبول می‏شد.»

سوگلی دست به قلم شاه

انیس الدوله زنی بود که قلم و انشاء روان او را کمتر کسی داشت و روی هم رفته جمال و کمال او باعث چنان سربلندی و امتیاز او نسبت به سایر زنان ناصرالدین شاه بود که به مقام بلند ملکه کشور رسید. به صورتی که یک نفر وزیر به کارهای او رسیدگی می‏کرد و جالب اینجا بود که این‏ وی یک منشی زن داشت و این در تاریخ نیز تا کنون بی‏سابقه است که ملکه کشوری منشی زن داشته باشد.

در واقع هوش سرشار و بصیرت بی‏نظیری که او داشت سبب شد که انیس‏الدوله در سراسر کشور مقام والای ملکه را به دست بیاورد و برای خود جداگانه درباری داشته و سفرای کشورهای دیگر وقتی به ملاقات شاه می‏رفتند، در دفتر این ملکه نیز نام خود را ثبت می‏کردند و حتی هدایای نفیس و نشان‏های قیمتی از جانب سلاطین کشورهای دیگر به عنوان «انیس‏الدوله ـ ملکه ایران» به دربار قاجار می‏رسید.

از طرفی اداره امور حرمخانه شاهی و برقراری حفظ و تعادل بین زنان شاه بر عهده انیس‏الدوله قرار داشت. باید بدانیم که در آن زمان اداره کردن حرمسرا و اینکه اوضاع آرامی داشته باشه جزء مهمات کشور بود و این زن در اداره کردن آن بسیار موفق بود به صورتی که اهمیت مقام انیس‏الدوله در اندرونی از گفته‏های اعتماد السلطنه به‏خوبی آشکار است: «... انیس الدوله ناخوش است... حرم‏خانه شاه منحصر به این زن است،... این‏که من به این زن دعا می‏کنم بیش‏تر برای خاطر شاه است که اگر خدای نکرده این زن بمیرد کلیه وضع حرمخانه به هم می‏خورد.»

درباره چگونگی انتصاب انیس الدوله به سمت ملکه ایران در تاریخ این طور آمده است: «در آن موقع ملکه انگلیس یک گردنبند الماس توسط وزیر مختار انگلیس به تهران فرستاد که به زن سوگلی شاه بدهند. وزیر مختار از صدراعظم پرسید: زن سوگلی شاه کدام یکی است؟ صدر اعظم این سؤال را نزد شاه مطرح کرد و شاه گفت: آن گردن‏بند الماس را برای انیس‏الدوله بیاورند. زن وزیر مختار انگلیس با تشریفات پر طول و تفصیل به اندرون شاهی رفت و گردن‏بند ملکه انگلیس را به گردن انیس‏الدوله انداخت. بعد هم به دستور ناصرالدین شاه حاجی طوطی خانم، که همان مادام عباس فرانسوی باشد، یک نامه به زبان فرانسوی از قول انیس‏الدوله برای ملکه انگلیس نوشت و یک کاسه بشقاب خیلی قیمتی فیروزه با چند قالیچه ابریشمی از طرف انیس‏الدوله برای ملکه انگلیس فرستاد».

در میان اقداماتی که او انجام داده است موقوفات این زن مقتدر قجری نیز قابل توجه است که شامل وقف «جیقه الماس» به حرم امیر المومنین(ع)، «پرده مروارید» به آستان اباعبدالله (ع)، ضریح نقره برای شهدا کربلا، «نیم تاج الماس» به آستان مقدس امام رضا(ع)، تعمیر درنقره طلاکوب مسجد گوهر شاد، وقف روستای کاشانک، بنای پلی در ناصر آباد از توابع لواسان و... است.

قربان صدقه های همایونی

نامه ای تاریخی از انیس الدوله خطاب به ناصرالدین شاه برجای مانده است که نشان از توجه وی به حال رعیت بوده است. ماجرا از آنجا شروع می‌شود که ناصرالدین شاه بنا به دلایلی تصمیم می‌گیرد حاکم شیراز رکن الدوله را که به تازگی منصوب شده بود از سمت خود برکنار کند که در این میان این زن درباره این تصمیم به شاه نامه ای می‌نویسد که نشان از قدرت وی در تصمیم گیری های شاه داشته است:

«قربان خاک پای مبارک گردم، جواب عریضه نواب رکن‏الدوله را مرحمت نفرموده‏اید، آدمش طلب می‏کند. دستخط و عریضه مزین التفات فرمایید. باری شنیدم که حکومت شیراز را باز تغییر داده‏اید، واللَّه خیلی تعجب است. بیچاره رکن‏الدوله هفت ماه است نرفته، با آن همه خسارت، اگر برای پیشکشی است از خود شاهزاده بگیرید. این‏طورها پدر رعیت بیچاره در می‏آید، رعیت این‏طور تمام می‏شود. حاکم از خودش نمی‏دهد. دور از مروت است، از همه جهت بیچاره‏ها تمام شده‏اند، عریضه را به دست کسی ندهید محرمانه ملاحظه فرموده پس بدهید خواجه بیاورد..»

پذیرایی از زنان سفرای خارجی یکی دیگر از وظایف این زن بوده است او در کلیه تشریفات رسمی درباری و روزهای اعیاد و میلاد شاه به عنوان ملکه ایران از شاهزاده خانم‏ها و بانوان اعیان و اشراف و همسران وزرا و سفرای خارجی پذیرایی می‏کرد. از جمله دوستعلی خان معیرالممالک درباره عید تولد شاه چنین می‏نویسد: «انیس‏الدوله از بانوان سفرا و دیگر بانوان اروپایی مقیم تهران و همسران وزرا و اعیان و اشراف دعوت می‏کرد و خود حمایل بر سینه و نیم‏تاج بر فرق، غرق در نشان‏هایی که شاهان کشورهای خارجی برایش فرستاده بودند از میهمانان پذیرایی می‏کرد.»

حتی انیس الدوله وقتی باخبر می‏شد که یکی از سفرای خارجی قصد ترک ایران را دارد برای خداحافظی از زنان همراه دستور میهمانی به افتخار آن‏ها می‏داد. یکی از این سفرا نقل می‏کند که: «هنگامی که در سال من به آمریکا احضار شدم و قرار شد تهران را ترک نمایم انیس‏الدوله، خانم و دختر مرا دعوت کرد که در ضیافت کوچکی که به افتخار آن‏ها در اندرون بر پا می‏شود شرکت کنند و همانجا مراسم خداحافظی به عمل آید.»

او گاهی خانم‏های سفرای خارجی را به حضور می‏پذیرفت. برای آنان مجالس مهمانی ترتیب می‏داد و با آن‏ها به وسیله مترجم به مذاکره می‏نشست. انیس الدوله مهمانان زن خارجی را به مجالس تعزیه می‏برد و شخصاً داستان تعزیه را برایشان شرح می‏داد. مشاور دائمی ناصرالدین شاه کارلا سرنا در این باره می‏گوید: «ناصرالدین شاه برای اقدام به هر کاری علاوه بر منجم مخصوص با زن سوگلی خود (انیس الدوله) نیز که در وجودش به برخورداری از نوعی پیشگویی است، مشورت می‏کند.»

در واقع او در بسیاری از امور و مسائل مملکتی مورد مشورت ناصرالدین شاه بود چون به اخلاق و روحیه شاه آشنایی کامل داشته و بسیار موقع‏شناس بوده است درنتیجه هرچه به شاه پیشنهاد می‏کرده انجام می‏شده است. دلجویی از سران لشکری و کشوری نیز یکی دیگر از کارهای انیس‏الدوله بود به طوری که یکی دیگر از ابتکارات انیس‏الدوله این بود که دستور داده بود دور دامن او را تصویر سربازان تفنگ به دوش قلابدوزی و گلدوزی کنند و وقتی شاه از او سؤال کرد که چرا تصویر سربازان را روی لباس خود کشیده است جواد داد: «قربانت گردم، این‏ها با تفنگی که در دست دارند، ناموس قبله عالم را نگهبانی می‏کنند.»

تاریخی ترین تصمیم سوگلی

با تمام این ها، اطاعت از مرجعیت در واقعه تنباکو و رهبری مبارزه در داخل دربار یکی از مهم ترین اتفاقاتی است که انیس الدوله در آن نقش بسزایی داشته است، او با تدبیر و سیاست خاص خود نهضت تنباکو را در داخل قصر پی‏گیری کرد تا جایی که وقتی شاه با انیس‏الدوله روبرو می‌شود در حالی که کلفت‏های انیس‏الدوله، ناظر به عمل خدمتکاران بودند شاه از انیس‏الدوله می‌پرسد: «خانم، چرا قلیان‏ها را از هم جدا و جمع می‏کنند؟» او جواب می‌دهد: «برای آنکه قلیان حرام شده» ناصرالدین شاه روی در هم کشیده می‌گوید: «که حرام کرده؟» انیس الدوله با همان حال می‌گوید: «همان کس که مرا به تو حلال کرده» شاه بعد از آن هیچ نگفت و برگشت و برای آنکه مبادا به احترامش لطمه ای وارد شود، بعد از آن به هیچ یک از نوکران خود دستور نمی‏داد قلیان بیاورند و در تمام دربار قلیان‏ها را جمع کردند.

از دیگر اتفاقات زندگی این زن همراهی کردن ناصرالدین شاه در سفری به فرنگ بوده است که البته در میان راه او مجبور به بازگشت به ایران می‌شود درواقع او در این مسافرت تا مسکو رفته و از مسکو به ایران بازگشته است. اما این‏که چرا رفته و چرا برگشته اختلاف نظر است در جایی آمده است که علت این امر را فتوای علما مبنی بر حرمت سفر زن مسلمان به فرنگ دانسته است، در حالی که در اسنادی این طور آمده است که به محض اینکه شهردار مسکو از ورود انیس‌الدوله اطلاع یافت، تا دروازه شهر رفت و تلاش کرد تا دسته گلی تقدیمش کند، برای گریز از چنین دردسرهایی، مشیرالدوله به شاه توصیه کرد تا انیس‌الدوله را به تهران بازگرداند.

همچنین انیس‌الدوله در طول سال‏های متمادی در مقام رئیس اندرونی تاثیر بسزایی روی سلیقه و آرایش زنان ایرانی داشت. او توانست آرایش‏های زمخت و سنگینی را که پیش از او باب بود، با آرایش ملایم و مد روز اروپا جایگزین کند. او همچنین در تغییر پوشش زنان نقش مهمی داشت، قهرمان میرزا عین‏السلطنه در کتاب خاطرات خود در این رابطه می‏نویسد: «بیشتر تغییرات لباس حالیه زن‏ها به واسطه اختراع و تفکر حضرت قدسیه پیدا شده، خیلی حق به گردن مردها و زنها دارد. چه این تغییرات اسباب زینت و جلوه خانم‏ها شده، آن لباس‏های کثیف قدیم از میانه رفته. مثلا چارقد «گاز» قالب کرده حالیه را که پیش چارقد قلمکار یا ترمه یا چلوار سی سال پیش بگذارند معلوم می‏شود... همین طور بزک‏ها که خیلی ساده و ظریف شده با آن خال‏ها و خط‏ها و رنگک و زلف بچه که مثل فیل نقاشی بودند و تمام بدن را مثل وحشی‏های دنیا از خال رنگ کرده، یا این «فر» تازه که از فرنگ آورده و زلف‏ها را مجعد یا غیر آن با کمال سلیه و قشنگی داغ می‏کنند که هزار مرتبه بر حسن و وجاهت خانم‏ها افزوده.»

پایان غم انگیز ملکه

حیات این زن با زندگی پر از ماجرایش بعد از کشته شدن ناصرالدین شاه در روز 12 اردیبهشت 1275 ه.ش، چندان دوام نیافت و او مدت زیادی زنده نماند، دوستعلی خان معیرالممالک نوه دختری ناصرالدین شاه، علت مرگ انیس الدوله را ناراحتی و بی‌قراری او پس از مرگ شوهرش خوانده؛ به طوری که وقتی حقوق ماهانه اش را یعنی اسکناس های مزین به تصویر ناصرالدین شاه را برایش آوردند به گریه و شیون پرداخت و سکته کرد و مرد. البته اسنادی که جدیدا کشف شده گواهی فوت این زن بزرگ را به علت ابتلا به بیماری یرقان ذکر کرده که به این دلیل در 42 سالگی چشم بر این جهان می‌بندد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

5 دیدگاه
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
درختان میوه حیاط باصفای خانه رهبر معظم انقلاب که بابتش به بیت المال هزینه می پردازد (248 نظر) مهران رجبی: حضورم در بیمارستان موجب خنده رهبر معظم انقلاب شد (105 نظر) نگاهی به پژوی تهران پلاک رهبر معظم انقلاب+عکس/اولین ماشینی که از ایرانشهر خریدند! (101 نظر) رونمایی از تیپ باکلاس و شیک دامادی رضا داوودنژاد درکنار عزیزترین زن زندگیش/ مادربزرگی که جای مادر نداشته اش رو پُر کرد+عکس (47 نظر) حضور پرافتخار مژده لواسانی در موزه لوور فرانسه با چادر/ باعث افتخارین خانوم! +عکس (43 نظر) نگاهی به خانه 4 طبقه محمود احمدی نژاد در نارمک تهران+عکس (34 نظر) خوشحالی و ذوق غیرقابل وصف علی دایی در افتتاحیه رستورانش در اردبیل+عکس/ از بوسیدن قرآن تا خنده هایش موقع پیتزا خوردن (31 نظر) چرا رهبر انقلاب در زمان ایراد خطبه نماز عید فطر بغض کردند؟ (28 نظر) حیاط باصفا و دلباز خانه زیبای سانیا سالاری ارغوان سریال دلدادگان/ خونه نگو باغ بگو!+عکس (24 نظر) شباهت بی حد و اندازه گندم، تنها یادگار آزاده نامداری به مادرش/ چقدر زیبا و نازه+عکس (22 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده شیرازی، با نوشته جالب پشت خاور اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (18 نظر) خلاقیت منحصربفرد شهرداری کرمانشاه با رنگ آمیزی پیاده راه برای زیباسازی/ماشالله به این هنر+عکس (15 نظر) دلنوشته احساسی و جانسوز پدر غزل بدیعی برای دامادش رضا داوودنژاد (15 نظر) صحبت های خنده دار آقای قرائتی: وقتی دختره بهش میگه به فوکول من گیر نده +ویدئو😂👌 (13 نظر) نگاهی به گالری طلا و جواهرات علی دایی و همسرش مونا خانوم/ چه گالری اعیان و لوکسی+ عکس (13 نظر)
دیگران می‌خوانند   
کولر گازی کریر ساخت کجاست؟ یادی کنیم از خونسردی کامل و جالب بهاره رهنما در درگیری لفظی با فلور نظری سر میز شام+ویدئو/ خونه چه کسی هم دعوا کردن، مریم امیرجلالی مژده لواسانی خطاب به وزیر ارشاد: یک سوال بپرسم ممنوع التصویر نمیشم +ویدئو مدل موی جدید سعید عزت اللهی ستاره تیم ملی/ چه بهش میاد +فیلم استوری های جدید منوچهر هادی و یکتا ناصر از دخترشان سوفیا/ ماجراهای این زوج جنجالی تمامی ندارد+ویدیو تصاویر جذاب و خوشمزه هانده ارچل بازیگر فیلم "مست عشق" در سفر به اوزاکا ژاپن تمومی نداره (عکس/فیلم) با دهکده رویایی ارباب حلقه ها در دنیای واقعی آشنا بشین / از فیلماشم خوشگلتره 😍 (فیلم) لحظه هولناک انفجار یک ستاره بزرگ در نزدیکی زمین / چه بلایی سرمان خواهد آمد؟! هدیه تولد متفاوت سپهر حیدری برای پسر موفرفری اش دیاکو در دوبی +تصاویر اینفلوئنسر معروف اینستاگرام؛ خود و خانواده‌اش را قربانی کرد+عکس/ کشتن شوهر و دو فرزند! (عکس) ویوی زیبای خانه بهرام رادان بعد از یک روز بارانی / آقای بازیگر عجب جایی زندگی میکنه 😍 مرگ مشکوک مرد جوان در انفجار گاز شهری/کشف آثار بریدگی روی جسد، مقتول تازه همسرش را طلاق داده بود (عکس) دیدار سیاوش خیرابی رامین سریال "دلنوازان" و طرفدارش بعد از 15 سال در خیابان (فیلم) بازسازی علت و نحوه برخورد و غرق شدن کشتی تایتانیک که به عنوان یکی از فاجعه های بزرگ دنیا شناخته می شود شعرخوانی بامزه سوفیا، دختر یکتا ناصر و منوچهر هادی برای پدرش+ویدئو/ باباش چه قربون صدقه‌ای هم میره براش (ویدئو) لحظه فوق احساسی دیدار دو دختر با پدرشان پس از آزادی از زندان+ فیلم/ فقط خوابشون که تعبیر شد... تعطیلات آخر هفته آزاده نامداری با دختر خوشگلش گندم در دشت گل های لاله+عکس بیوگرافی و زندگی خصوصی هدیه بازوند، روژان سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی سلفی ساده و صمیمی هادی چوپان با همسر و فرزندانش داخل لندکروز میلیاردی اش/ زیبایی طبیعی ببینید بدون آرایس و روتوش و فیلتر/ قهرمان جهان اینقدر صمیمی خوابیدن با آرایش چه عوارض وحشتناکی برای پوست دارد (ویدئو) سبک مدرن دکوراسیون خانه صبا راد، مجری و گوینده سابق، و همسرش مانی رهنما، خواننده/ چه رنگ عجیبی رو واسه مبلمان انتخاب کردن! جایزه 50 میلیون تومانی برای عکس گرفتن از برنج خوردن سرمربی تیم ملی! دانلود آهنگ جدید «مال من باش» معین زد+فیلم/ مال من باش تو آسمون بشو منم ابراش ... سوژه شدن مهدی قائدی در خیابان های دبی درلباس شیخ بن سلمانی اماراتی/ فقط ژست گرفتنش که شکار شده🤣 + ویدئو تصویر دیده نشده و قدیمی از آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب در کنار دریا با کاپشن و کلاه +عکس (تصویر) معادلۀ سمی/ گربۀ زیر رادیکال مساوی است با مجذور همان گربه نگاه عاشقانه پسر فوتبالیست معروف به خانم بازیگر در ویلایی لاکچری و میلیارد دلاری پایتخت/ ای کاش نگاهش ترجمه داشت +عکس عکس یادگاری جواد عزتی و رعنا آزادی‌ور در پشت صحنه سریال زخم کاری 3 خلاقیت خنده دار و هوش پَران یک ایرانی در پیوند موفقیت‌آمیز مبل راحتی با صندلی حماسه آفرید+عکس/ به این دکترای افتخاری ندن در حقش ظلم کردن😂 چگونه نوع پوست خود را تشخیص دهید و از آن مراقبت کنید چیدمان میز رنگارنگ حمیدرضا پگاه، طاهای آوای باران و همسرش در یک کافه شیک ایرانی+عکس خلاقیت خنده دار یک جوان در طراحی توالت سیار/ با این اختراع باید بهش دکترای افتخاری بدن!! +عکس جواب مودبانه و قابل تامل عباس موزون، مجری برنامه زندگی پس از زندگی به پیام کنایه آمیز یک شهروند؛ میتوانی در آن دنیا تور لیدر اموات بشوی+ویدئو اوج خلاقیت خنده دار هموطن ایرانی برای حمل نان بربری با ماشین آردی حماسه ساز شد/ انیشتن هم مغز تو رو نداشت+عکس تمام آن چیزی که شما باید درباره درگیری نظامی ایران و اسرائیل بدانید خاطره خنده‌دار قهرمان مردان آهنین از درگیری در هنگام رانندگی+ فیلم دست به جیب شدن پسر بامزه و دوست داشتنی ستاره سادات قطبی برای پرداخت خریدهای مامانش+ویدئو/ دل آدم براش ضعف میره اعلام تقویم برگزاری آزمون‌های زبان تخصصی دکتری دانشگاه پیام‌‌ نور رونمایی از همسر جوان و کم سن و سال عمو خلیل سریال نون خ/ چقدرم شیک و باکلاس+عکس کلیپی دیدنی از فضای زیبا و دلنشین دانشگاه دهلی هندوستان را ببینید
تیتر امروز   
استوری های جدید منوچهر هادی و یکتا ناصر از دخترشان سوفیا/ ماجراهای این زوج جنجالی تمامی ندارد+ویدیو اینفلوئنسر معروف اینستاگرام؛ خود و خانواده‌اش را قربانی کرد+عکس/ کشتن شوهر و دو فرزند! مرگ مشکوک مرد جوان در انفجار گاز شهری/کشف آثار بریدگی روی جسد، مقتول تازه همسرش را طلاق داده بود بیوگرافی و زندگی خصوصی هدیه بازوند، روژان سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی جایزه 50 میلیون تومانی برای عکس گرفتن از برنج خوردن سرمربی تیم ملی! دانلود آهنگ جدید «مال من باش» معین زد+فیلم/ مال من باش تو آسمون بشو منم ابراش ... تمام آن چیزی که شما باید درباره درگیری نظامی ایران و اسرائیل بدانید اعلام تقویم برگزاری آزمون‌های زبان تخصصی دکتری دانشگاه پیام‌‌ نور دانلود آهنگ جدید "مست عشق" علیرضا قربانی/ تو مرا جان و جهانی چه کنم جان و جهان را... +فیلم پلیس با زنان و دختران بی‌حجاب چگونه برخورد می‌کند؟ خبر جنجالی عیسی آل کثیر درباره ماشین شخصی اش خبرنگاران را حیرت زده کرد/ مگه می شه مگه داریم؟! کاظم صدیقی در نماز جمعه تهران مطرح کرد: شبکه های مجازی قتلگاه جوانان و مسلخ آبروها شده است چرا موشک روسی در آسمان ایران دیده شد؟ آمریکا معافیت های تحریمی مرتبط با برنامه هسته ای ایران را تمدید نکرد/ مرگ برجام رسمی شد! طرح ضربتی پلیس برای جمع آوری بی حجاب ها از معابر عمومی در کشور آغاز شد
منتخب روز   
رودررویی با یک تمساح آن‌ هم فقط با یک ماهیتابه +فیلم متقاضیان عمره بخوانند/ آخرین وضعیت و شرایط ثبت‌نام حج عمره 1403 اعلام شد طرح 100 میلیارد پوندی برادر اسامه بن لادن برای ساخت طولانی ترین پل معلق جهان+عکس داستان جالب تخلص استاد شهریار از زبان خودش+ فیلم (فیلم) خفه شدن یک مرد توسط مار پیتون/ یکی نیست به طرف بگه اون ماره، شال‌گردن نیست🙄 خاطره شیرین رهبر انقلاب از شکست تیم فوتبال اسرائیل برابر ایران+ فیلم عظیم الجثه ترین مار جهان با اندازه ای باور نکردنی/ واقعا ترسناکه +فیلم (عکس) کامنت دردساز مدیرعامل پرسپولیس زیر پست کاملیا فلاح، دروازه بان تیم زنان پرسپولیس / مگه مجبوری آخه؟!! با اون ایموجی ها!!! 🤣 (فیلم) میل های باستانی کنج اتاق استراحت رهبر معظم انقلاب/ نشانه هایی از علاقه حضرت آقا به ورزش زورخانه ای خنده های از ته دل رهبر انقلاب هنگام شنیدن یک شعر طنز در مورد دوران مجردی +فیلم (ویدئو) عادت بامزه و خنده دار یک نوزاد در شکم مامانش هنگام سونوگرافی که بعد از به دنیا آمدن هم این کارشو ترک نکرد😍