زباله های خانگی را چگونه تفکیک کنیم؟

  دوشنبه، 23 فروردین 1400   زمان مطالعه 7 دقیقه
زباله های خانگی را چگونه تفکیک کنیم؟
تفکیک زباله در منزل کار بسیار آسانی است و نیاز به دانش و مهارت خاصی ندارد. برای تفکیک زباله در منزل باید دسته‌بندی زباله‌های خشک و تر را بشناسیم و طبق دستوراتی که شهرداری یا ارگان‌ مرتبط با جمع‌آوری زباله‌های شهری از ما می‌خواهند عمل کنیم.

همیشه گفته اند پیشگیری بهتر از درمان است و شاید همین موضوع درباره بازیافت زباله ها نیز صادق باشد. یعنی بهتر است در وهله اول تا جایی که می توانیم زباله کمتری تولید کنیم تا در مرحله بعدی، انرژی کمتری برای تفکیک زباله و بازیافت زباله مصرف کنیم.

می توان با تولید کمتر زباله هایی که ​ از شیشه، کاغذ و نایلون تشکیل شده است، برای حفاظت از محیط زیست قدم جدی برداریم، اما واقعیت این است که در زندگی های امروزه، زباله و زباله سازی بخش جداناپذیری از زندگی روزمره است. تنها کار مفیدی که می توان در این رابطه انجام داد، تولید زباله کمتر و تفکیک زباله ها در منزل است. مثلا استفاده از غذای خانگی و استفاده نکردن از غذاهای آماده، ناخودآگاه حجم زیادی از زباله های تولیدی حاصل از ظروف یکبار مصرف را کاهش می دهد.

این خیلی خوب است که به دنبال راهکار برای زندگی بدون زباله هستید. برای تبدیل شدن به یک انسان بی زباله ایده آل ترین روش تولید هر چه کمتر زباله و استفاده از راه های جایگزین و پاکیزه است. اما در همین ابتدای راه با همین اندازه تولید زباله نیز می توان کارهای موثری انجام داد. پیشنهاد می کنیم که اگر تا به حال برای مدیریت زباله هایتان اقدامی نکرده اید تا آشنایی کامل با این حوزه از تفکیک زباله خانگی شروع کنید.

تصویر
تفکیک زباله

چرا ما باید زباله هایمان را تفکیک کنیم؟

وقتی که ما زباله ها را جدا می کنیم، شهرداری ها یا شرکت های جمع آوری زباله هم می توانند از آنها استفاده کنند. اگر همه زباله ها را درهم و برهم در یک پاکت بریزید، دیگر نمی شود را به راحتی آنها را تفکیک کرد و این زباله ها فقط به درد دفن کردن در زمین و یا رهاشدن در طبیعت می خورند.

در شهرهای ساحلی که اوضاع از این هم بدتر است؛ چراکه زباله های خانگی غیرقابل تفکیک را در دریا می ریزند. با تفکیک زباله ها در خانه و کاهش زباله هایی که دفن می شوند و یا در طبیعت رها می شوند، میزان آلودگی هوا و آب را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش خواهیم داد.

با تفکیک زباله های خانگی باعث می شویم علاوه بر ایجاد آلودگی کمتر، کود (از زباله های تر) و البته محصولات بازیافتی (از بازیافت زباله های خشک) ساخته شود. تفکیک زباله های خانگی یکی از ویژگی های سبک زندگی مدرن در کشورهای توسعه یافته است.

نحوه تفکیک زباله های خانگی

اصلا عجیب نیست اگر شما ندانید کدام کالاها قابلیت بازیافت داشته و باید تفکیک شوند. اگر کالای نادرست را تفکیک کنید ارزش خاصی ندارد چون قابل بازیافت نیست. در مرحله اول لازم است تا با مرکز ارائه خدمات پسماند خشک در منطقه خود تماس بگیرید و جزئیات شیوه بازیافت زباله آن مرکز را بپرسید و در کل چند شیوه کلی ودسته بندی اصلی برای بازیافت زباله وجود دارد که ما به آن اشاره می کنیم:

کاغذ و مقوا

کاغذ و مقوا در دسته پسماند خشک قرار می گیرد. شما هر نوع کاغذی را می توانید بازیافت کنید. کاغذهای رنگی، روزنامه و مجلات، کتاب و دفترهای درسی و غیر درسی، پاکت نامه، آگهی هایی که در حیاط یا صندوق پستی انداخته می شود و موارد دیگر همگی قابل بازیافت بوده و در این میان روزنامه ها یکی از بهترین کالاها برای بازیافت هستند.
در خصوص بازیافت مقوا رعایت این نکته ضروری است که مقواها تا زمانی که به وسیله غذا یا روغن خیس نشده اند قابلیت بازیافت دارند. این مورد را در بسته بندی های غذا همچون جعبه پیتزا بسیار دیده اید.
بازیافت مقواهایی که با پلاستیک پوشیده شده اند مانند جعبه شیر یا خامه و… به صورت کلی موردی ندارد اما باید مطمئن شوید که این موضوع از سوی مرکز خدمات پسماند خشک و تر منطقه شما نیز پذیرفته باشد.
از بازیافت مقوا، کارتن های بیشتر، مقواهای رنگی، حوله کاغذی، دستمال کاغذی، جعبه غلات و کاغذهای چاپ بیشتری تولید می شود.

پلاستیک

تفکیک پلاستیک از مهم ترین قسمت های بازیافت زباله است. هر پلاستیک زمانی حدود ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ سال زمان لازم دارد تا به صورت عادی در طبیعت تجزیه شود و باقی مانده زباله های پلاستیکی در طبعیت موجب از بین رفتن میلیون ها پرنده و صدها هزار پستاندار می شود.
در قدم اول همه ما باید نهایت تلاش خود را برای مصرف کمتر پلاستیک به کار بریم. متاسفانه با توجه به آماری که سال گذشته اعلام شد، ایران در مصرف پلاستیک تولید زباله پلاستیکی جزو ۱۰ کشور اول دنیاست و به طور میانگین در هر سال ۱۷ هزار تن پلاستیک در ایران تولید می شود.
در این گزارش همچنین آمده است که هر شهروند تهرانی، به صورت میانگین در هر روز ۳ نایلون پلاستیکی را به چرخه طبیعت اضافه می کند و این عدد بسیار ناراحت کننده ای است.
از آن جایی که پلاستیک ها با ترکیب های شیمیایی متفاوتی تولید می شوند، نحوه بازیافت آن ها نیز با هم فرق می کند. به صورت کلی بهترین شیوه تشخیص قابل بازیافت بودن یک کالای پلاستیکی شکل آن است. بطری ها و ظروف مربا و درهای پلاستیکی بطری آب یا نوشابه قابل بازیافت هستند.
متاسفانه بیشتر ظروف یک بار مصرف به دلیل کیفیت بسیار پایین ساخت بازیافت پذیر نیستند. کیسه های پلاستیکی نیز معمولا غیرقابل بازیافت هستند اما سوپر محل شما ممکن است آن ها را جمع آوری کند.

شیشه

معمولا اکثر شیشه ها قابل بازیافت هستند فقط باید توجه داشت که پیش از قرار دادن در ظرف بازیافت زباله شسته شوند. برچسب های روی شیشه ها می تواند بر روی آن ها باقی بماند. به یاد داشته باشید که شیشه حباب لامپ ها، آینه ها، سرامیک و ورقه های شیشه ای نباید در ظرف بازیافت زباله قرار بگیرند.

آلومینیوم و مس

مس صد درصد قابلیت بازیافت دارد. قوطی های مواد غذایی نیز قابلیت بازیافت دارند فقط باید دقت شود که غذا به آن نچسبیده باشد و برچسب روی آن ها برداشته شود. به صورت کلی آلومینیوم نیز عنصر بازیافت پذیری است. حتی فویل های آلومینیومی و فویل های بسته بندی غذا نیز در صورتی که آلوده نبوده و با غذا ترکیب نشده باشند قابلیت بازیافت دارند. از بازیافت این مواد قطعات مکانیکی آلومینیومی مانند قطعات کوچک موتور ساخته می شود.

تصویر
تفکیک زباله

بازیافت آب

پیش از آن که اجازه دهید آب مستقیما به داخل چاه برود از آن آب مجدد استفاده کنید. به عنوان مثال، آبی ناشی از پخت و پز برنج یا پاستا را مستقیما برای آبیاری گلدان ها خانه استفاده کنید. یا اینکه سیستمی در لوله کشی خانه تعبیه نمایید که آب تصفیه شده مستقیم به چاه نرود. از آب مصرف شده برای حمام کردن و شستن ظروف یا لباس می توان در موارد دیگری همچون آبیاری باغچه و شستن ماشین استفاده کرد.

بازیافت مواد غذایی

فرآیند بازیافت زباله برای مواد غذایی معمولا به شکل تولید کود یا کمپوست انجام می شود، اما در هر صورت این نیز نوعی از چرخه بازیافت زباله به شمار می رود. به طور کلی زباله های تر منجر به تولید کمپوست می شود و پسماند مواد غذایی و خوراکی نیز این نوع از زباله را تشکیل می دهند.
پس در گام اول روند تفکیک زباله لازم است تا زباله های تر را از خشک تفکیک کرد.

فرآیند ساده تفکیک زباله خانگی

اگر فضای آشپزخانه شما امکان تفکیک هرکدام از کالاهای بالا را به صورت مجزا دارد می توانید در آشپزخانه منزل خود ۵ سطل زباله برای تفکیک زباله خانگی قرار دهید. ۴ سطل زباله برای دسته بندی زباله های خشک که در بالا گفته شد و یک سطل زباله برای زباله های تر.
در صورتی که این فراهم کردن این شرایط برای شما مقدور نیز حتما پسماند خشک و تر را از هم تفکیک کنید. در آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی بزرگ نیز امکان قرار دادن مخازن بزرگ برای تفکیک زباله در حیاط مجتمع وجود دارد.
نکته بسیار با اهمیت در تفکیک زباله خانگی آن است که دقت کنید در زباله های خشک و تر شما پسماندهای خطرناک ترکیب نشود. زباله های بهداشتی و یمارستانی و باتری ها نیز از حمله زباله های خطرناک به شمار می روند.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
همسر رهبر معظم انقلاب: آقای ما اجازه نمی‌دهد که در خانه، غیر از برنج کوپنی استفاده کنیم و آن هم کفاف خوراک ما را بیش از یک بار در هفته نمی‌دهد (680 نظر) نگاهی به سفره مفصل و تمام و کمال حضرت ابوالفضل در منزل شاه نشین علی دایی+عکس/ از گل آرایی و شمع‌دان‌هایی طلایی تا پَک هایی لاکچری و جذاب (198 نظر) (فیلم) ورود جالب و معنادار رهبر انقلاب به حسینیه امام خمینی (ره) به همراه مسعود پزشکیان و شعار حیدر حیدر جمعیت (69 نظر) درخت خرمای بزرگ حیاط باصفای خونه ویلایی زهرا گونش/ نخل های هم قد والیبالیست مشهور ترکیه ای (59 نظر) میز غذای ساده رهبر معظم انقلاب و خوردن غذا در بشقاب استیل/ ساده زیستی ایشان همیشه مثال زدنی است+عکس (33 نظر) بنز آخرین مدلی که رهبر معظم انقلاب آن را رد کرد: ببرید اینها را بفروشید! (24 نظر) ریحانه سادات دختر بزرگ شهید رئیسی: سجاده نماز پدرم را در اندونزی تکه تکه کردند و به عنوان تبرّک بین مردم پخش کردند+ویدیو (22 نظر) حضور ساده و بدون تشریفات همسر رهبر معظم انقلاب در یک درمانگاه/ ایشان گفتند من نمی‌خواهم پارتی بازی بکنم+ویدیو (19 نظر) رهبر معظم انقلاب: بعد از فوت پدرم همه‌ی موجودی خانه‌اش 45 هزار تومان شد که نمی‌شد با آن گاز یا یخچال خرید (20 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز مغازه دار یزدی در ایام محرم/آدم حظ میکنه از اینهمه درک و شعور+فیلم (15 نظر) هنرمندان و ورزشکارانی که در مراسم نذری پوریا پورسرخ بازیگر سریال کیمیا حضور داشتند/ علی پروین هم بود+عکس (14 نظر) پارسا پیروزفر سَرَش را از ته تراشید؛ تغییر چهره آقای بازیگر قابل شناسایی نیست (12 نظر) بازیگرانی که در جوانی فوت شده اند + ویدئو با صدای معتمدی سریال گرگ و میش / روحشان شاد چقدر حیف شدن😥 عسل بدیعی، پوپک گلدره و .. (10 نظر) (ویدئو) آخرین لحظات ثبت شده بازیگران فوت شده در کنار همسر و فرزندانشان/ یادی کنیم از هنرمندانی که در بین ما نیستند، روحشان شاد😢 ماهچهره خلیلی، حسام محمودی ، حسن جوهرچی و .. (10 نظر) رهبر معظم انقلاب: من در کلاس اول ابتدایی چشمانم ضعیف بود و تخته سیاه رو نمی‌دیدم +ویدیو/ از 13 سالگی عینکی شدم (9 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
(عکس) «ماگان» کشتی بادبانی باستانی خلیج فارس؛ میراثی 4000 ساله که باستان‌شناسان را حیرت‌زده کرد!
شلیک 4 گلوله به سمت آیت الله در جریان یک سخنرانی / رهبری با دلهره، تلفنی احوالپرسی کردند /عفت در مدینه بود و خبر را نشنیده بود
ویدیو/ جمله‌سازی "علی شادمان" با Do و Does/ فقط ترکیب جملاتش با Love که معلم زبانشو ناامید کرد!
ویدیو/ "حسین ثابت بکتاش" مالک هتل داریوش: دوران دانشجویی روزنامه می‌فروختم/ اولین هتل خودم را در جزایر قناری که فقط بز وحشی داشت، ساختم
ویدیو/ بازسازی دیجیتالی ویرانه‌های باستانی "تخت‌جمشید" توسط "میثم کشاورز" طراح ایرانی/ تصویرسازی و پویانمایی به سبک فیلم‌های هالیوودی
(ویدئو) داستان کوتاه انگلیسی «روباه و کلاغ»/ زیرنویس فارسی چسبیده و یادگیری آسان اصطلاحات خاص
ویدیویی از بازسازی سه‌بعدی شهر باستانی دارابگرد/ شگفتی‌های شهر افسانه‌ای شاهنامۀ فردوسی را ببینید
روایتی از مخالفت همسر رهبر معظم انقلاب با هدیه ای که به رهبر داده بودند/ ما این غذاهایی که می‌خوریم، با این ظرفها جور درنمی‌آید، اینها را رد کنید، برود
تیمار جوجه لک لک مصدوم روستای قراجه محمد مرند توسط اهالی آن
فال روزانه امروز پنجشنبه 28 تیر ماه 1403
فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 28 تیر 1403
حرمت شکنی دختران بی‌حجاب در دسته عزاداری کرج!
فال قهوه با نشان روز پنجشنبه 28 تیر ماه 1403
فال حافظ با تفسیر امروز پنجشنبه 28 تیر 1403+فیلم
فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 28 تیر 1403
منتخب روز   
(فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت (عکس) شوخی ظریف با آقای ظریف؛ از مقایسه ظریف با مِسی تا انداختن ماسک به شکل آقای رئیس جمهور!! واکنش عضو دفتر رهبر انقلاب به پست اینستاگرامی پسرش با هشتگ برای ایران، پزشکیان