(تصاویر) اکتشافات هیجان‌انگیز یک جویندۀ گنج در مزرعۀ هویج

  پنجشنبه، 31 خرداد 1403
(تصاویر) اکتشافات هیجان‌انگیز یک جویندۀ گنج در مزرعۀ هویج
ساعد نیوز: آقای باکستر که کتابی هم با عنوان «زندگی من به عنوان یک فلزیاب اسکاتلندی» نوشته است، می‌گوید مردم نمی‌دانند یافتن آثار باستانی چقدر دشوار است؛ در یک مزرعه در 90 درصد مواقع چیزی برای پیدا کردن وجود ندارد و این می‌تواند هر کسی را خسته و ناامید کند.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعد نیوز به نقل از فرادید، وقتی آلن باکستر یک حلقه قرون وسطایی را در مزرعه یک کشاورز پیدا کرد، می‌دانست ممکن است باز هم آثار باستانی بیشتری در آن حوالی پیدا شود، اما ته‌ریشه‌های بجامانده از محصول جو دوسر نمی‌گذاشت فلزیاب او به زمین نزدیک شود. پس او منتظر ماند. چهار سال بعد کشاورز هویج کاشته و آن‌ها را برداشت کرده بود.

این مرد 44 ساله به بی‌بی‌سی نیوز اسکاتلند گفته است: «برای برداشت هویج، باید عمیق شخم زد و من توانستم بعد از برداشت محصول، فلزیابم را مستقیماً به خاک نزدیک کنم. در فاصله هر 3 فوت سیگنال می‌گرفتم. نمی‌توانستم حرکت کنم، هر قدم چیزی پیدا میشد. نمی‌خواستم به خانه برگردم.»

نقطه اوج اکتشافات او در سال 2022، گنجینه‌ای از پول‌های خرد دوران سلطنت جیمز سوم پادشاه اسکاتلند در قرن پانزدهم بود: «اولین سکه را که پیدا کردم فهمیدم کمیاب است چون من سکه‌ها را خوب می‌شناسم. طی چند هفته 52 عدد از آن‌ها را یافتم.»

 گنجینه‌ای از سکه‌های خرد زمان جیمز سوم

به گفته‌ی آقای باکستر: «این سکه‌های 500 ساله از جنس مس، یک‌چهارم پنی ارزش داشتند و در وضعیت بسیار خوبی بودند، شکل نامنظمی داشتند؛ نشان اشرافی سپر ضربدر در یک طرف و تاج در طرف دیگر.»

«در دست گرفتن چیزی که صدها سال قدمت دارد، تجربه فوق‌العاده‌ای است. چنان شوقی تمام وجودم را دربرگرفته بود که تمام روز و شب ادامه داشت.»

یک کارشناس از موزه ملی اسکاتلند گفته است این نخستین گنجینه از فارثینگ (یک‌چهارم پنی) جیمز سوم است که از سال 1919 کشف شده است.

 آقای باکستر می‌گوید کار کردن با فلزیاب در مزارعی که ته‌ریشه دارند دشوار است

فلزیاب‌هایی مانند آقای باکستر باید از صاحبان زمین برای جستجو اجازه بگیرند و هر چیزی که پیدا کنند باید برای تجزیه و تحلیل و ثبت به مقامات تحویل دهند.

طبق قوانین اسکاتلند، تمام یافته‌های باستان‌شناسی، تاریخی یا فرهنگی باید گزارش شوند و مقامات سلطنتی حق مطالبه آن‌ها را دارند، بنابراین نه فلزیاب‌ها و نه مالکان زمین، حق مالکیت هیچ یافته‌ی باستان‌شناسی در اسکاتلند را ندارند.

یافته‌هایی که از طریق سیستم خزانه دولت به موزه اختصاص داده می‌شوند، معمولاً با اهدای جایزه به کسی که آن‌ها را یافته، تأیید می‌شوند. جایزه هر قدر که باشد بین مالک زمین و یابنده تقسیم می‌شود.

آقای باکستر در بسیاری از محوطه‌ها کار کرده و چیزهایی یافته که از همه آن‌ها کاملاً محافظت می‌کند. مثلاً در مزارع 14 هکتاری در فایف، بیش از 500 قطعه از عصر برنز تا قرون وسطی را یافته است.

 نخستین نسخه فارثینگ از دوره جان بالیول که از سال 1292 تا 1296 حکمرانی کرد

«من با نمونه کارهایم از یافته‌های قبلی به سراغ کشاورزان می‌روم و به آن‌ها نشان می‌دهم چه کار می‌کنم و از آن‌ها اجازه می‌گیرم تا در زمین‌هایشان فلزیابی کنم. باید تلاش کنی خودت را خوب معرفی کنی، به موهایت ژل بزنی، ماشینت را بشوری و لباس‌های قشنگ بپوشی.»

«البته من از این کار متنفرم، چون صحبت کردن با مالک زمین درباره این موضوع خوشایند نیست. کشاورزان مشغله دارند و حوصله ندارند با کسی حرف بزنند که می‌خواهد در زمین آن‌ها فلزیابی کند.»

خبر گنجینه جیمز سوم در مجله سکه‌شناسی منتشر شده است. این مجله درباره بهترین یافته‌های باستانی بریتانیا اطلاع‌رسانی می‌کند. در این مجله، خبر دو سکه‌ی بالیول (Baliol) که آقای باکستر در محوطه فایف کشف کرد هم منتشر شد. این فارثینگ‌ها بسیار نادر هستند و تنها دو موردی هستند که تاکنون در اسکاتلند یافت شدند».

 سکه‌های قرون وسطایی از زمان سلطنت ادوارد اول در انگلستان بین 1272 و 1307

 ابزار کمربند قرون وسطایی متعلق به قرن دوازدهم تا چهاردهم از کشفیات فایف

این کشف به موزه ملی اسکاتلند اختصاص یافت و 5000 پوند به یابنده پرداخت شد.

علاوه بر این، آقای باکستر 69 سکه قرون وسطایی از سلطنت پادشاه انگلستان ادوارد اول که ارتشش در پایان قرن سیزدهم به اسکاتلند حمله کرد یافته است.

حلقه قرون وسطایی که نخستین کشف او در محوطه فایف بود، متعلق به قرن سیزدهم و چهاردهم است: «اول فکر کردم در بطری است، چون وقتی آن را از خاک بیرون آوردن توانستم لبه‌های نقره‌ای آن را ببینم. اما وقتی نوشته‌های کنار و دست‌های بزرگ بهم چسبیده جلو را دیدم با خودم فکر کردم این یک حلقه قرون وسطایی است.»

«یافتنش شگفت‌انگیز بود، چون یک روز آفتابی بود و برق می‌زد و در شرایط بسیار خوبی بود چون روکش طلا داشت که از آن در برابر خاک محافظت کرده بود.»

 حلقه قرون وسطایی با پوشش طلا مربوط به قرن‌های 13 و 14

آقای باکستر که تکنسین آزمایشگاه است، معتقدست این حلقه نامزدی است: «مالک این حلقه حتماً جایگاه بالایی داشته، چون وزن آن 9.5 گرم است. قطعه سنگینی است. یک پنی قرون وسطایی حدود 1.2 گرم وزن داشته، این یکی به اندازه حدود هفت سکه قرون وسطایی است، پس بعیدست یک دهقان مالک آن باشد.»

این انگشتر نقره است اما روکش طلا دارد. وقتی فلزیاب آن را شناسایی کرد، هشت اینچ پایین‌تر از زمین بود.

آقای باکستر که کتابی با عنوان «تاریخ‌سازی: زندگی من به عنوان یک فلزیاب اسکاتلندی» نوشته، می‌گوید درک دشواری یافتن آثار باستانی برای مردم سخت است. در یک مزرعه، 90 درصد مواقع چیزی برای پیدا کردن وجود ندارد.

 آقای باسکتر منتظر خزانه است تا تایید کند این یافته یک نوک پیکان عصر برنز است
به سختی می‌توان اقلامی یافت که بیش از 500 و 600 سال قدمت دارند، زیرا جمعیت آن زمان، بسیار کمتر از حالا بوده است. آقای باکستر می‌گوید ممکن است یک مزرعه پر از آثار باستانی باشد اما دستگاه‌های فلزیاب به دلیل بلندی بیش از حد محصولات، نمی‌توانند آن‌ها را شناسایی کنند.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
همسر رهبر معظم انقلاب: آقای ما اجازه نمی‌دهد که در خانه، غیر از برنج کوپنی استفاده کنیم و آن هم کفاف خوراک ما را بیش از یک بار در هفته نمی‌دهد (642 نظر) نگاهی به سفره مفصل و تمام و کمال حضرت ابوالفضل در منزل شاه نشین علی دایی+عکس/ از گل آرایی و شمع‌دان‌هایی طلایی تا پَک هایی لاکچری و جذاب (110 نظر) نگاهی به ماشین مازراتی هوش پران علی دایی که همه آرزوشو دارن/ شهریار فوتبال ایران سوار بر دلبر مشکی😍 (86 نظر) (فیلم) ورود جالب و معنادار رهبر انقلاب به حسینیه امام خمینی (ره) به همراه مسعود پزشکیان و شعار حیدر حیدر جمعیت (63 نظر) رهبر معظم انقلاب: بعد از فوت پدرم همه‌ی موجودی خانه‌اش 45 هزار تومان شد که نمی‌شد با آن گاز یا یخچال خرید (53 نظر) میز غذای ساده رهبر معظم انقلاب و خوردن غذا در بشقاب استیل/ ساده زیستی ایشان همیشه مثال زدنی است+عکس (44 نظر) مات و مبهوت موندن مهران مدیری از دیدن همزاد خودش تو دورهمی/ چقدرم که شبیه همدیگه هستن!+عکس (33 نظر) رهبر معظم انقلاب: من در کلاس اول ابتدایی چشمانم ضعیف بود و تخته سیاه و چهره معلم رو نمی‌دیدم +ویدیو/ از 13 سالگی عینکی شدم (29 نظر) ریحانه سادات دختر بزرگ شهید رئیسی: سجاده نماز پدرم را در اندونزی تکه تکه کردند و به عنوان تبرّک بین مردم پخش کردند+ویدیو (23 نظر) درخت خرمای بزرگ حیاط باصفای خونه ویلایی زهرا گونش/ نخل های هم قد والیبالیست مشهور ترکیه ای (20 نظر) خلاقیت منحصر به فرد آرایشگر خوش ذوق در تغییر چهره داماد حماسه ساز شد+ویدئو/سلطان بی چون و چرای گریم در سطح خاورمیانه😂 (18 نظر) حضور ساده و بدون تشریفات همسر رهبر معظم انقلاب در یک درمانگاه/ ایشان گفتند من نمی‌خواهم پارتی بازی بکنم+ویدیو (16 نظر) هنرمندان و ورزشکارانی که در مراسم نذری پوریا پورسرخ بازیگر سریال کیمیا حضور داشتند/ علی پروین هم بود+عکس (14 نظر) مراسم تشییع پدر حامد بهداد، با حضور چهره های سرشناس و بازیگران +عکس/ روحش شاد و یادش گرامی (12 نظر) بازیگرانی که در جوانی فوت شده اند + ویدئو با صدای معتمدی سریال گرگ و میش / روحشان شاد چقدر حیف شدن😥 عسل بدیعی، پوپک گلدره و .. (12 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
نجات گروگان 50 میلیارد تومانی از چاه 3 متری
دولت پزشکیان چگونه دولتی خواهد بود؟
قتل دلخراش و هالیوودی توسط پسر 17 ساله در شیراز
هیچ رهبری جرأت شلیک موشک به اسرائیل را نداشت!
توصیه پورمحمدی به پزشکیان برای چینش اعضای کابینه
اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان بدون آزمون مقطع کارشناسی ارشد
توقف پذیرش دانشجو در دورۀ شبانۀ دانشگاه شهید باهنر کرمان
ویدیو/ شبیه‌سازی عواقب وحشتناک بمباران هسته‌ای/ قیامت مصنوعی یا پایان جهان در آمریکا
بایدن: نه تنها در مبارزات انتخاباتی هستم بلکه جهان را اداره می‌کنم
(ویدئو) وقتی سلبریتی‌های مرده دوباره زنده می‌شوند/ هوش مصنوعی کتاب‌ها را با صدای بازیگران فقید روایت می‌کند!
(ویدئو) جوانمردی بی‌نظیر شهریار ایران‌زمین کوروش کبیر در برابر زیباترین اسیر خود، پانته‌آ / داستانی که قرن‌هاست ستایش می‌شود!
زیبایی دختر ورزشکار برای تیمش دردسر آفرین شد
(ویدئو) الماس سیاه؛ راز سلامتی و زیبایی با نادرترین سیب جهان که همه را شگفت‌زده کرده است!
مسعود پزشکیان: کسانی که با ما نیستند هم مردم هستند/ پست و مقام برای قیافه گرفتن نیست، برای خدمتگزاری است
ویدیو/ تلفیق علم و فناوری در تولید هنر به وسیلۀ ربات‌های مجسمه‌ساز
منتخب روز   
(فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت (عکس) شوخی ظریف با آقای ظریف؛ از مقایسه ظریف با مِسی تا انداختن ماسک به شکل آقای رئیس جمهور!! واکنش عضو دفتر رهبر انقلاب به پست اینستاگرامی پسرش با هشتگ برای ایران، پزشکیان