عدد بتا در بارداری چند باید باشد؟

  سه شنبه، 21 خرداد 1398   زمان مطالعه 4 دقیقه
 عدد بتا در بارداری چند باید باشد؟
هورمون HCG در حاملگی طبیعی در حدود 4 الی 6 هفته پس از شروع بارداری افزایش پیدا می کند و سپس افت می کند. اما در مواردی مثل بارداری خارج رحم، حاملگی مولار، برداشت کل رحم و کورتاژ پس از حاملگی سیر نزولی سریعتر آن قابل مشاهده است.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز و به نقل از نی نی سایت، عدد بتا در بارداری چند باید باشد؟ آزمایش بتا چیست و چه زمانی انجام می شود؟

بتا یا هورمون بارداری چیست؟

بتا قسمتی از هورمون HCG است. هورمون و آمپول HCG را حتما می شناسید؛ هورمون HCG هورمونی است که در دوران بارداری توسط جفت تولید می‌شود و پس از برقراری ارتباط خونی بین مادر و جنین در گردش خون مادر وارد و قابل سنجش می شود. وظیفه‌ی این هورمون نگهداری از جسم زرد است که تولید استرادیول و پروژسترون می‌کند. به گفته کارشناسان در سریعترین حالت ممکن این هورمون برای اولین بار6 روز پس از تخمک گذاری در خون مادر دیده می شود. این هورمون 12 تا 14 روز پس از تخمک گذاری در ادرار مادر قابل تشخیص است.

عدد بتا در بارداری چند باید باشد؟

به گفته کارشناسان زنان و زایمان اندازه HCG برای باداری باید بیش از 25 mlU/ml باشد. مقدار کمتر از 5 mlU/ml یعنی نتیجه بارداری منفی است. این اندازه گیری ها به این معنی است که غلظت hCG در واحدهای میلی واحد بین المللی در هر میلی لیتر خون مادر اندازه گیری می‌شود. اگر میزان HCG بین 10 تا 25 باشد نمی‌توان در مورد بارداری یا عدم بارداری اظهار نظر قطعی کرد.
برای تشخیص بارداری دو نوع آزمایش hCG انجام می شود. از راه خون و ادرار. آزمایش خون هم دو نوع دارد:

آزمایش کیفی HCG

که برای تشخیص hCG در خون انجام می شود .در این آزمایش عدد دقیق گفته نمی شود. فقط مثب یا منفی بودن مشخص می شود.

آزمایش کمی HCG

در این آزمایش میزان واقعی HCG موجود را اندازه گیری می کنند. اگر شک و تردیدی درباره حاملگی وجود داشته باشد، آزمایش خون hCG کمی به تعیین آن کمک می‌کند.

آزمایش تشخیص بارداری از ادرار هم به دو روش انجام می شود:

گراویندکس

بی بی چک (تست خانگی)

آزمایش بتا چه زمانی انجام می‌شود؟

هورمون HCG در حاملگی طبیعی در حدود 4 الی 6 هفته پس از شروع بارداری افزایش پیدا می کند و سپس افت می کند. اما در مواردی مثل بارداری خارج رحم، حاملگی مولار، برداشت کل رحم و کورتاژ پس از حاملگی سیر نزولی سریعتر آن قابل مشاهده است.

عدد بتا در طول بارداری چند باید باشد؟

به طور کلی عدد بتا براساس هفته های بارداری باید به ترتیب زیر باشد:
هفته سوم بارداری: 5 تا 50 میلی واحد بین المللی بر میلی‌لیتر
هفته چهارم بارداری: 5 تا 426 واحد بین المللی بر میلی‌لیتر
هفته پنجم بارداری:18 تا 7340 واحد بین المللی بر میلی‌لیتر
هفته ششم بارداری:1080 تا 56500 واحد بین المللی بر میلی‌لیتر
هفته 7 تا 8 بارداری:7650 تا 229000 واحد بین المللی بر میلی‌لیتر
هفته 9 تا 12 بارداری: 25700 تا 288000 واحد بین المللی بر میلی‌لیتر
هفته 13 تا 16 بارداری: 13300 تا 254000 واحد بین المللی بر میلی‌لیتر
هفته 17 تا 24 بارداری: 4060 تا 165400 واحد بین المللی بر میلی‌لیتر
هفته 25 تا 40 بارداری: 3640 تا 117000 واحد بین المللی بر میلی‌لیتر
این اعداد صرفا راهنما هستند و هر خانمی میتواند سطح هورمون بتای متفاوتی را تجربه کند.

عدد بتا در بارداری پوچ چند است؟

اندازه عدد بتا در بارداری پوچ بالاست اما این دلیل بارداری نیست. بارداری پوچ پدیده ای است که در آن علائم اولیه بارداری اتفاق می افتد. یعنی پریود به تعویق افتاده و جواب تست بارداری مثبت می شود. حتی در هفته های اول بارداری پوچ در سونوگرافی کیسه حامل جنین در دیواره رحم وجود دارد. ولی نهایت در دو ماه اول حاملگی با لکه بینی، خون ریزی، و دردهای شکمی تمام می شود. در بارداری های پوچ هیچ جنینی وجود ندارد و زمانی که اسپرم تخمک خالی را بارور می‌کند اتفاق می‌افتد. از آنجا که تخمک خالی است، هیچ جنینی شکل نمی‌گیرد. جفت رشد می کند و هورمون بارداری، hCG را تولید می کند. سونوگرافی نشان می دهد که هیچ جنین وجود ندارد، فقط یک جفت وجود دارد.

عدد بتا در بارداری پسر

بعضی از پزشکان معتقدند که می توان از روی عدد بتا به جنسیت جنین پی برد . البته هنوز این موضوع به صورت کامل ثابت نشده و هنوز تحقیقات در این باره ادامه دارد. به همین دلیل نمی توان ارقام مشخصی را برای تعیین جنسیت بر اساس اندازه آنتی بادی اعلام کرد . اما گفته می شود عدد پایین HCG در روز های اول تأخیر پریود می تواند احتمالأ نموداری از بارداری پسر باشد. وجود عددهای بالای HCG در روز های اول بعد از تأخیر پریود هم می تواند نموداری از بارداری احتمالی دختر باشد. بر این اساس این هورمون در مادرهایی که دختر دارند بیشتر است. به همین دلیل خانم هایی که دختر باردار هستند علائم بارداری مانند حالت تهوع در آن ها بیشتر است. در نظر بگیرید همه این ادعاها در حد احتمال است و هنوز علم این موضوع را ثابت نکرده است.

عدد بتا در بارداری دوقلو

در بارداری دوقلو به طور کلی سطح hCG بالاتر از بقیه بارداری هاست. البته تضمینی در این باره وجود ندارد. تستهای بارداری مقدار دقیق hCG را نشان نمی دهد، فقط می توان تشخیص داد هورمون بتا در نمونه وجود دارد یا نه. در زنانی که چندقلو باردار هستند، معمولا میزان بتا 30 تا 50 درصد بالاتر از بارداریهای تک قلویی است. اما این سطح بالای هورمون تا بعد از قطع پریودی مشخص نمی شود.


28 دیدگاه
  دیدگاه ها
اعظم هستم
5 ماه پیش

من امروز ۱۶ روز بعد از انتقالم هست وآزمایش دادم عدد بتا من ۱۰۰ممیز صفر هست یعنی چی کسی میتونه منو راهنمایی کنه ممنون میشم
بتا من۶ یعنی باردار شدم،؟
1 سال پیش

بتا من۶ ینی باردار شدم؟
بازدیدکننده
2 سال پیش

فک کنم دختره
بازدیدکننده
2 سال پیش

عدد ۱۰ یعنی چی؟؟
نازنین
2 سال پیش

من هفته ۴ بارداریم عدد بتام امروز ۱۳۹۰۰بود زیاد نیس؟
بازدیدکننده
2 سال پیش

تورو خدا راهنماییم کنید احتمال داره باردار باشم
بازدیدکننده
2 سال پیش

دکتر گفته ۴۸ ساعت دیگه باید تکرار بشه
سحر
3 سال پیش

سلام من امروز آزمایش بتا دادمشده بتا ۷۰یعنی من الان باردارم توروخدا راهنماییم کنید
بازدیدکننده
3 سال پیش

مشابه شما برا ماهم شد نمیدونم ولی عدد دوم ۱۱ است
بازدیدکننده
3 سال پیش

عزیزم منم مث شمام ؟؟ الان نمیدونم چیکا کنم
حلما
3 سال پیش

سلام امروز رفتم آزمایش بارداری دادم عددش ۱۷بود یعنی باردارم
بازدیدکننده
3 سال پیش

من یه جا خوندم که بتای بالای ۵ یعنی باردارید
نازنین
3 سال پیش

بتا ۶۰هزار بود ازمایشم
بازدیدکننده
3 سال پیش

ایا بتای۱۸۹.۳مثبته و حوبه برای بارداری
بازدیدکننده
3 سال پیش

سلام عدد بتای من213 0000000000هست ایاباردارم
سپیده
3 سال پیش

سلام ازمایش بارداری دادم عدد بتا ۱۴ بود . ۱۵ روز از زمان نزدیکی گذشته میخواستم ببینم ازمایش و زود دادم و اینکه باید تکرار بشه؟یا اصلا باردار نیستم؟
بازدیدکننده
3 سال پیش

بلاخره چی شد،؟
ندا
3 سال پیش

مثبت دوست عزیز مبارکت باشه بالای ۲۵ مثبته
زینب
3 سال پیش

بتا۲۰۰ مثبت یامنفی
بازدیدکننده
3 سال پیش

نمیدونم
صدیقه
3 سال پیش

آزمایش بتا دادم۲۱۷ بود آیاحامله هستم
سحر
3 سال پیش

من بعد انتقال جنين كه امكان دادم دوهفته بعد بي بي چه دادم مثبت شد فردا ازمايش بتا دادم عدد ٣٣ بود ٤٨ ساعت بعدش دوباره ازمايش بتا دادم عدد ٨ شد دليلًا رو نميدونم يعني امكان داره جنين از بين رفته باشه ممنون ميشم راهنمايي كنين
S313
3 سال پیش

ببخشید من در آزمایش بارداری ۲>اینو نوشته ولی تمام علائم بارداری ر دارم باید چیکار کنم
کازیوه
3 سال پیش

امپول اچ سی جی زدم الان ۱۵ روز گذشته ایا برم ازمایش بدم یا صبر کنم تا زمان پریودی خیلی استرس دارم
بازدیدکننده
3 سال پیش

منم ۱۷ بود عددم دوباره باید آزمایش بدم
Ibaiv
3 سال پیش

مال من ۱۷ و نیمه یعنی باردارم؟
مهتاب
4 سال پیش

من در هفته 4 هستم و عدد بتا 200بود.این نرماله؟دوباره آزمایش دادم منتظر جوابشم
پربحث های هفته   
اختصاصی ساعدنیوز: قهرمان عملیات جستجوی هلی‌کوپتر شهیدان خدمت: پهپاد ترکیه‌ای یا موتورسواران تبریزی؟ (6 نظر) گریه های زینب سلیمانی بر سر تابوت ابراهیم رئیسی و همراهانش+عکس/ داغ حاج قاسم تازه شد (2 نظر) واکنش فرزاد حسنی به شهادت شهدای خدمت: درود بر ابراهیم، نیکوکاران را چنین پاداش می دهیم، در حقیقت او از بندگان با ایمان ما بود (2 نظر) {ویدئو} نحوه درست کردن ترشی باقالی ساده و خوشمزه (2 نظر) بهشت کوچکی که بهنوش طباطبایی برای خود ساخته است/ چه زیبا و دنجه اینجا +عکس (2 نظر) مجری جنجالی صداوسیما برای همیشه از ایران رفت (2 نظر) انا لله و انا الیه راجعون / مرد خدمت آسمانی شد ... (2 نظر) فوری؛ لحظه اعلام خبر شهادت ابراهیم رئیسی در شبکه خبر (2 نظر) تصویری از صندلی خالی شهید امیرعبداللهیان در کلاس درس او در دانشگاه تهران (1 نظر) بیوگرافی و زندگی خصوصی کیوان ساکت اف، تازه داماد سینمای ایران و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی (1 نظر) استوری حسین کنعانی زادگان در پی شهادت آیت‌الله رئیسی (1 نظر) چهره محزون و ناراحت وحید شمسایی در مراسم تشییع رئیس جمهور شهید و همراهانش+عکس (1 نظر) انتشار برای اولین بار ؛ جدیدترین تصاویر ثبت‌شده از آخرین پرواز بالگرد رئیس‌جمهور شهید و همراهانش (1 نظر) فیلمی تاریخی و دیده نشده از شهید جمهور / اینجانب سید ابراهیم رئیسی هستم ... (1 نظر) شعار یک توریست خارجی در مراسم تشییع شهدای خدمت+ویدئو (1 نظر)
دیگران می‌خوانند   
خداحافظی آخر و احترام نظامی دختر خلبان هلی کوپتر رئیس جمهور شهید و همراهانشان+ویدیو فال قهوه با نشان روز پنجشنبه 3 خرداد ماه 1403 فال انبیاء روزانه پنجشنبه 3 خرداد ماه 1403 حال و هوای غمزده خانه آیت الله آل هاشم در تبریز/ بی تو رنگ یأس دارد منزل و مأوای تو+عکس خاطره دوبلور معروف از سفرِ خاص شهید ابراهیم رئیسی و واکنش ایشان با دیدن تیپ متفاوت جوانان در مسجد استوری اینستاگرامی ملیکا زارعی (خاله شادونه) از مراسم تشییع آیت الله رئیسی+عکس نگاهی به خانه ابدی شهید آیت الله رئیسی / نام نیکت همه جا ورد زبان است هنوز تصاویر کمتر دیده شده از دوران دانشجویی استاندار شهید آذربایجان شرقی تصویر عکاس تبریزی از هلی کوپتر رئیس جمهور شهید بر صفحه اول روزنامه گاردین انگلستان فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 3 خرداد 1403 اوخشامای (روضه) ترکی یک مادر عشایر قشلاق حاج ایمان کندی در وصف شهید جمهور+ویدئو فال روزانه امروز پنجشنبه 3 خرداد ماه 1403 فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 3 خرداد 1403 (عکس) ادای احترام استقلالی ها به رئیس جمهور شهید در تمرین امروز این تیم قول شهید امیرعبداللهیان در جلسه هیات امنای دانشگاه صنعتی شریف+ویدئو تعبیر جالب حجت‌الاسلام قرائتی درباره شهادت ابراهیم رئیسی+ویدئو پوشش کامل مراسم ادای احترام سران کشورهای مختلف به پیکر شهید رئیسی و همراهانش روایت احساسی همسر شهید امیرعبداللهیان درباره این شهید+ویدئو /جز خوبی چیزی ندیدم تو زندگی... زندگی خلبان گنبدی پرواز «شهدای خدمت» در کلام بستگان+ویدئو فال حافظ با تفسیر امروز پنجشنبه 3 خرداد 1403 + فیلم احترام نظامی دختر شهید خلبان سید طاهر مصطفوی به تابوت پدرش / گر پدر نیست، تفنگ پدری هست هنوز اولین عکس از جمیله علم الهدی پس از شهادت سید ابراهیم رییسی +عکس حضور بدون تشریفات سید میثم خامنه‌ای در مراسم تشییع پیکر رئیس جمهور شهید و همراهانش دعایی که رهبر انقلاب برای شهید سیدابراهیم رئیسی خواندند+ فیلم ورود هواپیماهای هیات‌های خارجی به فرودگاه مهرآباد+ویدئو (فیلم) آغوش پدرانه رهبر معظم انقلاب برای نوه‌های دختری شهید رئیسی / تسکینی برای قلب داغدیده دخترانش ... آماده‌سازی خانه ابدی شهید آیت‌الله آل‌هاشم در تبریز +فیلم حال منقلب برادر شهید آیت الله ابراهیم رئیسی در مراسم تشییع+فیلم کدام فرزند رهبر معظم انقلاب در مراسم تشییع رئیس جمهور و همراهانش حضور داشت؟+ عکس جدیدترین تصویر از برادران رئیس جمهور شهید+عکس توصیف حاج منصور ارضی از پیکر شهید رئیسی؛ مثل حضرت علی اکبر شده بود گفتم چجوری تو را بشورم! +ویدئو جواب رئوفانه و قابل تامل ابراهیم رئیسی به اظهارات فردی از مخالفان ایشان+ویدیو/ سعه صدر رو دیدین؟ حضور همسر و خانواده داغدار شهید مالک رحمتی در مراسم تشییع +ویدئو/ عجب رسمیه رسم زمونه... جزئیات تشییع و تدفین پیکر امام جمعه شهید تبریز و استاندار شهید آذربایجان شرقی عکس‌ جالب و کمتر دیده شده از شهید آیت الله آل‌هاشم؛ در حال خرید نان+عکس تصویری تلخ از لباس پرواز سرهنگ بهروز قدیمی از شهدای کادر پروازی+عکس تصویری خاص از وداع یادگار امام سید حسن خمینی با شهید سید ابراهیم رئیسی +عکس خوش‌آمد گویی پیرمرد ترک‌زبان به رئیس‌جمهور+ویدئو/ برای مردم این منطقه دوستی و محبت آوردی (عکس) تصویری تلخ از گریه آجودان مخصوص شهید رئیسی در مراسم تشییع او شعار یک توریست خارجی در مراسم تشییع شهدای خدمت+ویدئو
تیتر امروز   
فال قهوه با نشان روز پنجشنبه 3 خرداد ماه 1403
پوشش کامل مراسم ادای احترام سران کشورهای مختلف به پیکر شهید رئیسی و همراهانش
جزئیات تشییع و تدفین پیکر امام جمعه شهید تبریز و استاندار شهید آذربایجان شرقی
فال روزانه امروز پنجشنبه 3 خرداد ماه 1403
فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 3 خرداد 1403
رهبر انقلاب: شخصیت برجسته‌ای را از دست دادیم/ روبوسی و سر سلامتی و لحظاتی از دیدار نخست وزیر عراق با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای + ویدئو
فال انبیاء روزانه پنجشنبه 3 خرداد ماه 1403
فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 3 خرداد 1403
فال حافظ با تفسیر امروز پنجشنبه 3 خرداد 1403 + فیلم
اطلاعیه مهم ستاد کل نیروهای مسلح درباره عملیات ناموفق پهپاد ترکیه‌ای
واکنش بازیگر سریال گاندو به شهادت رئیس‌جمهور
اولین اظهارات علم الهدی بعد از شهادت دامادش، سیدابراهیم رئیسی؛ چه کنیم، مشیت خداست/یک هفته پیش او را دیدم
اقامه نماز رهبر انقلاب بر پیکر شهید رئیسی و شهدای خدمت + فیلم
خاطره جالب مسعود ده نمکی از صحبتهای آیت الله رئیسی در دادگاه؛ خوشحالم که کم نیاورده ای!
تصویری از لحظه وداع رهبر معظم انقلاب با پیکر رئیس جمهور و شهدای سانحه بالگرد