ساعدنیوز
ساعدنیوز

آقای مجری محبوب قاتل از آب در آمد

  چهارشنبه، 03 خرداد 1402   کد خبر 341542
آقای مجری محبوب قاتل از آب در آمد
ساعد نیوز: همیشه این خبرنگاران حوادث نیستند که به دنبال حادثه‌ها می‌روند بلکه گاهی هم خودشان حادثه‌ساز می‌شوند.این گزارش سال 1388 در هفته نامه همشهری سرنخ منتشر شده است.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعد نیوز به نقل از همشهری، همیشه این خبرنگاران حوادث نیستند که به دنبال حادثه‌ها می‌روند بلکه گاهی هم خودشان حادثه‌ساز می‌شوند؛ آن هم از نوع جنایی! اینکه خبرنگاری در زمانی فقر سوژه داشته باشد و نداند که باید از چه و از کجا بنویسد، طبیعی است اما اینکه برای یک گزارش خوب بخواهد خودش دست به کار شود و پشت سر هم آدم بکشد تا سوژه‌ای برای جنجال داشته باشد در نوع خود بی‌نظیر است؛ کاری که والاس سوزا- مجری مطرح برنامه‌های تلویزیونی برزیل- انجام می‌داد؛ والاس خودش آدم می‌کشت.

در برزیل همه والاس سوزا را به خوبی می‌شناسند. برنامه‌های تلویزیونی او در ساعت‌های پایانی یکشنبه‌شب‌ها همیشه از پربیننده‌ترین برنامه‌های برزیل بود. مردم هفته به هفته منتظر می‌ماندند تا ببینند والاس دوباره سر از کجا در می‌آورد و دست کدام مافیا و گروه آدم‌کشی را رو می‌کند.

والاس برای مردم فقط یک مجری تلویزیونی نبود؛ مردم برزیل او را به چشم قهرمانی می‌دیدند که در آشفته بازار قاچاق مواد مخدر در آمازون و سهل‌انگاری ماموران پلیس، مانند یک قهرمان واقعی ظاهر می‌شود و با دنبال کردن پرونده‌های جنجالی قتل و جنایت در گوشه و کنار برزیل سر از کار آنها در می‌آورد.

برنامه زنده «لیوره کانال» تلویزیون برزیل با کارگردانی و اجرای والاس سوزا محبوب‌ترین برنامه‌ای بود که در آن مشهورترین پرونده‌های جنایی برزیل از اول تا آخر کار دنبال می‌شد. والاس مشهور سال‌ها معروف ترین‌های برزیل را فیلم کرد اما دست آخر خودش هم روی پرده نمایش آمد؛ «والاس یک قاتل حرفه‌ای بود!»

مدرک قتل، بوی باروت

برنامه لیوره کانال که شروع شد همه پای تلویزیون نشستند تا ببینند مجری معروف، این هفته دیگر به چه پرونده‌ای می‌پردازد و از کدام جنایت آمازون پرده برمی‌دارد. پلیس برازیلیا خودش از بیننده‌های پروپا قرص برنامه او بود. برای پلیس برزیل هم دیگر این قضیه پرونده قتل‌هایی که سوزا والاس رو می‌کرد معمایی شده بود. آنها هم گیج و مات مانده بودند که چطور این همه جنایت در آمازون اتفاق می‌افتد و آنها بی‌خبر هستند.

مجری قاتل

دخالت‌های زیادتر از حد مجری در امور ماموران پلیس و سؤال و جواب‌های فراوان او از ماموران امنیتی در برنامه‌های زنده، دیگر کفر پلیس برزیل را درآورده بود؛ برای همین هم یکشنبه شب‌ها ماموران پایتخت اولین کسانی بودند که تلویزیون را روشن می‌کردند و پای برنامه والاس می‌نشستند تا ببینند دوباره کجای کارشان ایراد داشته و این بار قرار است کدامشان به خاطر سهل‌انگاری و کم‌کاری در برنامه شبانه تحقیر شود.

برنامه والاس این بار درباره یک مافیای بزرگ مواد مخدر در منطقه آمازون بود که به دور از چشم ماموران امنیتی هر کاری که می‌خواستند می‌کردند و کسی هم جلودارشان نبود. والاس سوزا با آب و تاب همیشگی از نزاع خطرناک قاچاقچیان در وسط خیابان‌های آمازونوس صحبت می‌کرد و اینکه چطور مردم بی‌گناه قربانی نزاع‌های آنها می‌شدند.

دوربین والاس روی جنازه‌ای در خیابانی دورافتاده زوم کرد. خبرنگار همین‌طور که داستان قتل مرد جوان را برای مردم تعریف می‌کرد دوربین را هم روی جسد سوراخ‌سوراخ شده مرد می‌گرداند تا شدت حادثه را از نزدیک نشان دهد.

گویا هنوز نیروهای پلیس نرسیده بودند و فقط گروه تصویربرداری برنامه لیوره کانال توانسته بود خود را به محل حادثه برساند. همین مسأله که چطور همیشه گروه تصویربرداران برنامه‌های والاس زودتر از هر کسی به صحنه جرم می‌رسند خودش معمای پیچیده‌ای برای پلیس شده بود. آن شب هم ماموران پلیس برزیل همراه با مردم مشتاق، خیره به صفحه تلویزیون، داستان والاس را دنبال می‌کردند تا اینکه نکته‌ای مهم در میان تصاویر تلویزیونی نظرشان را جلب کرد؛ «از محل اصابت گلوله به بدن مقتول جوان هنوز دود بلند می‌شد!»

    مقتولی که مجری برزیلی را به دردسر انداخت

شاید مردم عادی هیچ وقت به این نکته توجه نکنند اما رد دود بدن مقتول برای پلیس نشان از توطئه‌ای غیرقابل باور داشت؛ «والاس حتما خودش این جوان را کشته که توانسته این‌قدر زود از او فیلم بگیرد!»

پدرخوانده در زندان

کلیپ آخر برنامه لیوره کانال را همه مردم دیدند. خبرنگار برنامه در خانه‌ای متروک و ویران بالای سر جنازه‌ای ایستاده بود و درحالی‌که یقه لباسش را روی بینی‌اش کشیده بود رو به دوربین کرد و گفت: «چه بویی می‌دهد. انگار کبابش کرده‌اند».

دور و اطراف خبرنگار را دود گرفته بود. انگار که وسط جهنم آتش و گلوله، فقط او زنده مانده بود و داشت از شلیک بی‌رحمانه یک قاتل گزارش می‌داد. با دیدن این تصاویر دیگر جای تردید برای پلیس باقی نماند؛ «والاس یا خودش سوژه‌هایش را می‌کشد یا کسانی را اجیر می‌کند تا برایش آدم بکشند؛ با قیل و قال، خودش به نان و نوایی برسد!»

خبر دستگیری والاس سوزا و پسرش به سرعت دهان به دهان بین مردم برزیل چرخید. پلیس برزیل پس از تحقیقات، آقای مجری، پسرش و حدود 15نفر از برنامه سازان تلویزیون برزیل را دستگیر کرد.جرم والاس سوزا صدور دستور قتل پنج نفر از سوژه‌های برنامه لیوره کانال و قاچاق مواد مخدر بود و اتهام پسر و برنامه‌سازان دیگر هم همکاری با والاس و اجرای خواسته‌های شیطانی او!

 دفتر کار والاس سوزا

به عقیده پلیس پایتخت، والاس سوزا با محبوبیتی که در یک سال گذشته کسب کرده سعی داشته به نوعی با روی‌آوردن به خشونت‌های عمده در آمازوناس این منطقه را ناحیه‌ای خشن و ناامن جلوه دهد؛ برای همین هم خودش و گروه همراهش سوژه‌ها را انتخاب می‌کردند و سر بزنگاه آنها را می‌کشتند تا هم برنامه رنگ و لعاب واقعی‌تری بگیرد و هم اینکه مسؤولان محلی از ترس خشونت‌های عجیب‌وغریب، پایشان را به آمازوناس نگذارند. البته که این نقشه نمی‌تواند فقط کار یک مجری ساده باشد!

مجری مشهور برنامه لیوره کانال خودش یک سیاستمدار معروف است. او یکی از اعضای پارلمان ایالت آمازوناس و از سیاستمداران محلی است که از مصونیت محدود قضائی تا زمان اثبات جرم برخوردار است؛ به همین دلیل در همان ساعات اولیه دستگیری آزاد شد ولی پسرش که تهیه‌کننده برنامه‌های سوزاست باید همراه بقیه تا زمان دادگاه در زندان باشد.

پسر سوزا پیش از این هم به دلیل قتل غیرعمد در زندان بوده و دارای سوابق جنایی زیادی است. شک نیروهای پلیس بزریل بعد از بازرسی محل زندگی والاس و پسرش به یقین تبدیل شد. در منزل سوزا مقدار زیادی پول نقد و اسلحه غیرقانونی به دست آمد.

با وجود مدارک و شواهد بسیار پلیس فدرال برزیل، آقای نماینده به هیچ صورتی زیر بار اتهام‌های خودش نمی‌رود؛ «جرم من فقط این است که به فساد دستگاه قضائی کشور معترض بودم و سعی داشتم فقط با نشان دادن گوشه‌ای از جنایت‌هایی که در آمازوناس روی می‌دهد به همه ثابت کنم که در جای خیلی خطرناکی زندگی می‌کنیم. اینها همه یک بازی کثیف سیاسی است. مامور پلیسی که امروز این پرونده را برای من ساخته کسی است که در نه برنامه من متهم به سهل‌انگاری بود. معلوم است که باید هم این‌طور مرا خراب کند».

اما توماس واسکونزلوس - رئیس پلیس مانائوس- بر اتهام والاس و رافائل پسرش اصرار دارد؛ «والاس و رافائل خودشان مستقیم دستور قتل پنج نفر از سوژه‌های برنامه را به چند قاتل حرفه‌ای داده بودند و خودشان هم نظاره‌گر بودند تا سر موقع و پیش از رسیدن نیروهای پلیس در محل حاضر شوند و جنجال به پا کنند!»

به عقیده او آقای سیاستمدار که در قاچاق مواد مخدر هم ید طولایی داشت در کشتن آدم‌ها هدف دیگری را هم دنبال می‌کرد؛ «او فقط برای محبوبیت بیشتر برنامه‌هایش آدم نمی‌کشت. والاس مهم‌ترین رقیب‌هایش در تجارت مواد را از میدان به در می‌کرد و بعد از آنها فیلم می‌گرفت تا به این شکل زهر چشمی هم از گروه‌های دیگر گرفته باشد».

نماینده همه فن حریف

برنامه تلویزیونی لیوره کانال از حدود دو سال پیش با تهیه کنندگی و کارگردانی والاس سوزا در ایالت مانائوس -‌جایی که بیشترین شمار جنایت‌های منطقه آمازوناس را داراست - پخش می‌شد. برنامه والاس در همان چند ماه اول در میان جمعیت 2میلیون نفری منطقه مانائوس و دیگر شهرهای برزیل به محبوبیت زیادی رسید.

تمامی برنامه‌هایی که سوزا خودش آنها را تدوین و کارگردانی می‌کرد به حوادث شایع در منطقه آمازوناس مانند مافیای مواد مخدر و قاچاق اسلحه و حواشی پیرامون آنها می‌پرداخت که البته پخش تصاویری مستند از مخفیگاه قاچاقچیان و نمای واقعی صحنه‌های جرم، محبوبیت و مقبولیت او و برنامه‌هایش را صد چندان کرده بود.

آقای مجری سیاستمدار قبل از اینها خودش پلیس بود که آن زمان هم به دلیل دزدی مواد سوختی از محل کارش و تقلب در آزمون ورودی یکی از دوره‌های آموزشی اخراج شد. البته خود والاس که این حرف‌ها را قبول ندارد؛ «اینها همه‌اش دروغ است. چطور ممکن است که من دزد باشم و الان به عنوان مدافع حقوق مردم در پارلمان بنشینم!؟

من سال 1987 فقط به دلیل یک سوء‌تفاهم در آزمون ورودی دانشکده افسری مجبور به محل ترک خدمتم شدم. همین!». محبوبیت برنامه‌های تلویزیونی والاس سوزا چنان بود که در اولین انتخابات پارلمانی ایالتی، او با کسب دو سوم آرای منطقه به عنوان نماینده مانائوس به پارلمان راه یافت. البته مردم تا زمانی او را به عنوان نماینده خودشان می‌دانستند که همچنان همان مجری محبوب هم باشد. به این ترتیب او هم به کار مجری‌گری می‌پرداخت و هم صبح‌ها به پارلمان می‌رفت. حالا مردم برزیل به عناوین و القاب والاس سوزا باید عناوین دیگری را هم اضافه کنند؛ «والاس سوزا، مجری معروف، نماینده پارلمان، قاچاقچی مواد مخدر و یک قاتل حرفه‌ای!»

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) ورود جورجینا به تهران با مانتو و پوشش کامل/ جورجینا همراه رونالدو به ایران آمد (529 نظر) (فیلم) غوغای رقص پسر افغانی در مترو تهران با صدای دست و سوت ایرانی ها (526 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (265 نظر) (فیلم) اجرای آهنگ گرشا رضایی به جای مداحی در بهشت زهرای تهران / کنسرته یا مجلس ترحیم؟! (259 نظر) ازدواج جذاب ترین پسر ایرانی با دختری هم سن مادرش +عکس دختر (238 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (110 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (108 نظر) هدیه تولد 29 سالگی عجیب برند لوکس به عضو گروه “بی تی اس”! (103 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (95 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (78 نظر) (عکس) قابلمه نوازی پسر شاه پهلوی با جهیزیه های فرح در یک کنسرت خانگی (50 نظر) (فیلم) آوازخوانی و تمپو نوازی دختر با استعداد ایرانی با آهنگ سنگ قبر آغاسی / چقدر حیف که تو کودک کار شدی! (40 نظر) رقص شاد شادمهر در کنسرتش با آهنگ مهستی/بازم نشستی روبروم مات تماشای توام +فیلم (32 نظر) (فیلم) اجرای زنده و مشترک آهنگ یکی هست تو قلبم توسط مرتضی پاشایی و محسن یگانه / خدابیامرز عجب صدایی داشت ... (31 نظر) (فیلم) تمرین رقص عربی رونالدو برای انجام شادی گل مقابل پرسپولیس در تهران با آهنگ معروف غفور غفور! (31 نظر)
منتخب روز   
ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک 90 درصد از اقتصاد استان آذربایجان شرقی در دست بخش خصوصی است دفاع جانانه رهبر انقلاب از ملت ایران در مصاحبه با رسانه آمریکایی / ما بزرگترین قربانی تروریسم هستیم‎+ویدئو (فیلم) زایمان طبیعی یک زن نزدیک پادگان نظامی با کمک سربازان/ درود بر شرف و انسانیتتون👏 (ویدئو) خوانندگی آهنگ شاد توسط محمد بحرانی در برنامه صداتو برای عادل فردوسی پور/ عجب رپ شادی خوند بازداشت قاتل مدیر حوزه علمیه قیدار + جزییات هک اکانت ادمین اینترنشنال و افشای هویت کاربران خائن به وطن +فیلم (ویدئو) آویزان شدن خانم مهندس ایرانی از یک جرثقیل برای دید زدن ساختمان نیمه کاره/ حتی حجابشم کامله😂 (ویدئو) ابی مورد حمله عاشقان وحشی اش قرار گرفت/ تکه پاره شدن ناگهانی ابی هنگام خواندن آهنگ وقتی دلگیری و تنهااا 😂 (ویدئو)یاسمین پهلوی متوهم، ملکه آینده ایران که حتی سرود ایران رو هم بلد نیست بخونه🙄 (ویدئو) گریه و زاری پسر بچه کرجی که اجازه ندادند رونالدو را ببیند! رونالدو لطفا هیچوقت به این هتل نیااا😂مرسی اه رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران
تیتر امروز   
رقص بی شرمانه فرح پهلوی جلوی چشمان شاه بی غیرت/ ماجرای رابطه غیراخلاقی فرح با دوست قدیمی اش اولین کاریکاتور تاریخی مطبوعات ایران که شاه را نشانه گرفت+عکس آتش سوزی مهیب در یکی از انبارهای باتری سازی وابسته به وزارت دفاع کشف شگفت انگیز یک تابوت مهر و موم شده در چاه؛ مومیایی 4300 ساله ای که با طلا پوشانده شده است! الواح هخامنشی استردادی از آمریکا در حال حاضر کجا هستند؟ درگذشت ناگهانی یک مقام امنیتی در کاشان+عکس رئیس جمهور: هیچ گروه مسلحی نباید در اطراف مرزهای ایران باشد حراج کیت امضا شده رونالدو به مبلغ 52 میلیارد! ادعای جنجالی در خصوص همسر و دختر آقای رئیسی! لغو مصاحبه کریستین امانپور با سید ابراهیم رئیسی به خاطر حجاب ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک اولین عکس از همسر زیبای حسن یزدانی / در لباس عروس و دامادی ببینید 90 درصد از اقتصاد استان آذربایجان شرقی در دست بخش خصوصی است شاه ایرانی چطور ترور شد ؟ + روایت های مختلف ایجاد ثبات اقتصادی با جهت گیری مناسب در آموزش های مهارتی