آیا "سویه امیکرون" آغاز پایان کروناست؟

  دوشنبه، 06 دی 1400   کد خبر 185107
آیا "سویه امیکرون" آغاز پایان کروناست؟
ساعد نیوز:بسیاری از کارشناسان خوش‌بین هستند که چه بسا سویه اومیکرون ویروس کرونا، آغازی بر پایان این همه‌گیری باشد.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از رکنا، سازمان جهانی بهداشت روز ۵ آذر ۱۴۰۰ طی جلسه ای در ژنو با انتشار بیانیه ای رسما سویه B.۱.۱۵۲۹ را با نام اُمیکرون (Omicron Variant) معرفی کرد و این سویه جدید در رده های نگران کننده (Variant of Concern) در کنار سویه های آلفا، بتا، دلتا و گاما قرار داد. سازمان جهانی بهداشت در این بیانیه نیز به تمام کشورهای جهان توصیه کرد تا با افزایش نظارت و بررسی ژنتیکی سویه به درک بهتر سویه جدید کمک کنند.

با وجود آنکه هیچگونه تردیدی وجود ندارد که سویه اومیکرون ویروس کرونا قدرت شیوع بیشتری در مقایسه با دیگر سویه های این ویروس در دوسال گذشته داشته اند اما بسیاری در سرتاسر جهان این خوشبینی را دارند که چه بسا سویه جدید، کمتر از سویه های قبلی مرگبارتر باشد.

بشر سازگاری با کرونا را آغاز کرده است

به گزارش شبکه خبری الجزیره، «یاشا ماونک» استاد دانشگاه جانز هاپکینز در سخنانی گفت که صرف نظر از این دیدگاه خوشبینانه، اومیکرون در واقع در حال ترسیم آغاز پایان همه گیری است چون همه دولت ها و مردم در حال حاضر کرونا را بخشی از زندگی خود دانشته و به جای فرار از آن، شروع به سازگاری با آن کرده اند.

این استاد دانشگاه جانز هاپکینز در ادامه سخنانش گفت: «تقریبا امروز تمام دوستانی را که می شناسم به ویروس کرونا مبتلا شده اند. در مراحل اولیه شیوع این ویروس، بخش عمده ای از دوستانم توانستند از ابتلا به این ویروس جلوگیری کنند و می توان گفت که آنها خوش شانس بودند که از ابتلا به این ویروس در مراحل نخستین آن جلوگیری کردند اما گویا شانس خوب آنها به پایان رسیده و هفت نفر از دوستانم اخیرا اعلام کردند که تست کرونای آنها مثبت بوده و تعداد دیگری از دوستانم نیز به نظر می رسد که به این ویروس مبتلا شده اند اما نتوانسته اند که تست دهند. خوشبختانه تمامی آنها نشانه های خفیفی داشته و تردیدی وجود ندارد که دلیل آن نیز دریافت واکسن کرونا توسط تمامی آنها بوده است».

این محقق آمریکایی اضافه کرد: «به نظر می رسد الگوی انتشار ویروس کرونا در میان دوستانم همانند چیزی بوده که در آفریقای جنوبی اتفاق افتاد، جایی که برای نخستین بار سویه اومیکرون در آنجا کشف شد. پس از کشف اومیکرون در آفریقای جنوبی، میزان شیوع ویروس در این کشور آفریقایی به سرعت افزایش یافت اما تعداد مرگ و میر بسیار آهسته تر افزایش پیدا کرد که همین موضوع می تواند نشان دهنده آن باشد که سرعت شیوع اومیکرون بسیار بالا بوده اما مرگبار بودن آن کمتر از سویه های پیشین است.

گزارش ها اولیه از سویه اومیکرون همچنان مبهم بوده و تا کنون به طور دقیق آینده همه گیری کرونا مشخص نشده است. جهان یا در آستانه چند ماه سختی نسبتا جزئی قبل از فروکش کردن اومیکرون بوده یا آنکه در برابر افزایش فزاینده ابتلا به کرونا و مرگ و میر ناشی از اومیکرون خواهد بود.

یاشا ماونک در ادامه گفت: «با این وجود و صرف نظر از مسیری که اومیکرون یا دیگر سویه های آتی ویروس کرونا طی خواهند کرد، معتقدم که در آستانه پایان همه گیری کرونا به عنوان یک پدیده اجتماعی هستیم».

آغاز پایان کرونا

از روز نخست همه گیری کرونا، کارشناسان درباره مدت زمان مورد نیاز برای فاصله اجتماعی و تعطیلی های دولتی اختلاف نظر داشتند. پس از آنکه ابتلا به کرونا هر روز در حال افزایش بود، برخی از مردم خواستار اتخاذ تدابیر ریشه ای شدند اما برخی دیگر نگران هزینه و تاثیرات آن بودند. این معضل تا به امروز همچنان پابرجاست و جدال ها درباره ماسک و اجباری بودن واکسیناسیون هنوز ادامه دارد.

با وجود افزایش نجومی تعداد مبتلایان به کرونا، تعداد اندکی از کارشناسان و سیاستمداران پیشنهاد اتخاذ تدابیر سرسختانه برای جلوگیری از شیوع ویروس را مطرح می کنند.

تمایل برای قرنطینه و سایر مداخله های اجتماعی گسترده به سادگی از بین رفته که این بدان معناست که مفاهیمی نظیر جلوگیری از انتشار ویروس و مسطح کردن منحنی انتشار آن را کم کم در حال پشت سر گذاشتن هستیم و در مقایسه با موج های قبلی، به طور فزاینده ای با حضور کرونا در میان خود کنار آمده ایم.

استاد دانشگاه جانز هاپکینز در ادامه گفت: «دانشمندان در خصوص اعلام پایان همه گیری، شیوه های خاص خود را دارند و یکی از مهمترین نشانه ها، نشانه "اجتماعی-علمی" است که اینگونه خلاصه می شود که مردم با زندگی در کنار دلیل ایجاد بیماری، عادت کنند. بر اساس این تعریف، شیوع گسترده مبتلایان به سویه اومیکرون ویروس کرونا که در بیش از 100 کشور جهان مشاهده شده است، با واکنش ضعیف کشورها مواجه شده، نشانه پایان این همه گیری است.

آیا وضعیت کنونی بدان معناست که خطر این بیماری کاهش یافته؟ یا آنکه مردم کووید را دست کم گرفته و این ویروس همچنان صدها هزار نفر از مردم را هر سال به کام مرگ خواهد کشاند؟

دلیل قابل قبولی برای پذیرفتن سناریوی اول وجود دارد. ویروس ها زمانی خطرناک تر می شوند که در جوامعی ظاهر شوند که هرگز پیش از آن، در آنجا حضور نداشته اند و هر چه مردم بیشتری از این جامعه ضعف ایمنی داشته باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که از عواقب ناشی از این ویروس رنج ببرند که از آن با نام اپیدمی یا همه گیری یاد می شود.

این موضوع به ما نشان می دهد که طی چند ماه آینده، در برابر گونه های آتی ویروس، ایمنی بیشتری وجود خواهد داشت. زمانی که بخش گسترده ای از جامعه در معرض اومیکرون قرار می گیردند، انسان ها بیشتر ایمن شده و همین موضوع کمک می کند بدون افزایش قابل قبول توجه مرگ ومیر، انسان ها با سویه های جدید کرونا در آینده بهتر مقابله کند.

البته این نتیجه قطعی نخواهد بود و چه بسا اومیکرون ایمنی بسیار کم یا اندکی در برابر دیگر سویه های کرونا ایجاد کند و ممکن است که در آینده سویه کرونای پدیدار شود که از لحاظ شیوع همانند اومیکرون بوده و از لحاظ مرگبار بودن شبیه دلتا باشد.

می توان گفت که بهار سال 2020 در حافظه بشرییت به عنوان صفحه استثنایی از صفحات تاریخ ثبت خواهد شد. در آن دوران، بشریت فاصله اجتماعی را انتخاب کرد تا از شیوع بیشتر این بیماری خطرناک جلوگیری کند. اما ثابت کرد کاری که طی چند ماه انجام داد را نمی تواند برای چند سال انجام دهد. اومیکرون هر میزان خسارتی را که در آینده نزدیک ایجاد خواهد کرد اما بشر به زندگی قبل از بهار سال 2020 باز خواهد گشت.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) منزل پدری رهبر ساده زیست انقلاب با حیاط دلباز در محله ای باصفا (811 نظر) تصاویری از عیادت جواد عزتی و هنرمندان از رهبر معظم انقلاب و استقبال گرم ایشان (717 نظر) بازسازی چهره شگفت انگیز یوزارسیف عزیز مصر(یوسف) در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چه چهره منحصربفردی.. (655 نظر) رونمایی از کیک عروسی 450 میلیونی لاکچری در تالار رشت/ کیک که واگعیه ولی رقمش برای ما قفله🙄 (413 نظر) رونمایی از شاطری که با آب دهانش نان می پخت +فیلم/ فقط ببین چی میگه‌‌‌... (338 نظر) کشف تابوت ارزشمند آخناتون با چشم طلا متعلق به مصر باستان+عکس (319 نظر) (فیلم) لحظه هشدار قایق ماهیگیری ایرانی به ناوشکن آمریکایی در خلیج فارس و ورود سپاه به این ماجرا (271 نظر) پیرزنی که مثل زلیخا زیبا شد/ واقعا معجزه نیست؟+ویدیو (268 نظر) حضور خاص رهبر انقلاب با لباس مبدل در بین مردم +فیلم (261 نظر) عکس گریه دار از مجموعه آمپول هایی که یک مادر برای به دنیا آوردن نوزادش زده/ این عشق مادرانه چیه اصلا😢 (240 نظر) کشف شگفت انگیز یک کوه واقعی پر از طلا و گنج از دنیای باستان/ گنجینه هایی که قیمت ندارند+ویدیو (201 نظر) لباس عروس خیره کننده خوشگل ترین دختر ایرانی، نوه چشم رنگی محمود پاک نیت+عکس (192 نظر) خبر عجیب و بی سابقه از بزی که بچه انسان زایید/ نوزاد انسان نما حاصل یک جانور در روستا+تصاویر (189 نظر) مومیایی شگفت انگیز چشمهای واقعی زلیخای یوسف پیامبر در داخل تندیس +عکس/چه چشمان رنگی دلربایی! (181 نظر) کشف مجسمه فیروزه ای و فوق العاده زیبای دختر کوروش در اطراف تخت جمشید+عکس (172 نظر)
دیگران می‌خوانند   
(فیلم) شاهکار آوازخوانی همایون شجریان با صدای بهشتی اش، شجریان بزرگ را غرق در احساس کرد/ غلام قامت آن لعبت قباپوشم احداث مجتمع پتروپالایشگاه میمه چه سرانجامی می یابد تفریحات لاکچری نوه خوشگل و چشم رنگی محمود پاک نیت در لندن+فیلم (فیلم) حمله ببر وحشی به ویشکا آسایش و آسیب رساندن به او در پشت صحنه سریال مهران مدیری (ویدئو) حواشی حضور علیرضا زاکانی شهردار تهران در دانشگاه علامه طباطبایی به مناسبت روز دانشجو علی دایی: از تیم‌ ملی پیشنهاد داشتم اما نپذیرفتم/ فوتبال بس است؛ میخواهم زندگی کنم (فیلم) سکانس خنده دار از حسادت زنانه نقی معمولی در سریال پایتخت/ به علیخانی بگید نقی پدرشو خورد کرده تقسیم کرده بین نیازمندان😂 ویدئو احساسی از ناز و نوازش یک بچه آهو توسط پلنگ وحشی و نجات آن از دست کفتار گرسنه/ وقتی خدا همه جوره هواتو داره👌 فرزند سحر دولتشاهی و همایون شجریان بالاخره به دنیا آمد+عکس / چقد شبیه استاد شجریانِ! غوغای آواز لُری هواداران پرسپولیس برای علیرضا بیرانوند در استادیوم آزادی غوغای شعار خلیج فارس ایران از سوی هواداران پرسپولیس در ورزشگاه آزادی+ویدئو (عکس) شاهکار خنده دار جوان ایرانی هنگام درست کردن چایی تاریخ ساز شد/ لامصب مگه داشتی اورانیوم دم می کردی؟😐😂 صحنه خنده دار از ظرف شستن گربه خیابانی پای سینک ظرفشویی/ وقتی همسایه یه تیکه گوشت بهش داده و به جاش ازش کار میکشه😂+عکس (فیلم) واکنش رهبر انقلاب به آوازخوانی دلنشین اشعار سنایی غزنوی /ملکا ذکر تو گویم که تو پاکی و خدایی... جشن فارغ‌التحصیلی جمعی از دانشجویان در یک کشتی توقیف شده+ عکس درخت کریسمس هم ایرانی از آب در آمد!رونمایی از درخت کریسمس متعلق به ایران باستان در یک موزه+عکس دفن یک منشی برنزی به همراه توت عنخ آمون در گورستان باستانی+عکس زندگی موفق زن و شوهر ژاپنی که 20 سال لام تا کام باهم صحبت نکردند/این بده😂+عکس مسکن در تهران دیگر توان رشد قیمت ندارد!! چه فصلی به تفلیس سفر کنیم؟ واکنش جالب و احساسی جنین به گریه کردن و احساس غم مامانش هنگام سونوگرافی +فیلم چرا تور کیش از سفر شخصی به کیش بهتر است؟ جشن عروسی باشکوه کوتاه ترین عروس و داماد جهان که نام خود را در گینس ثبت کردند+عکس (فیلم) معجزه حرف زدن نوزاد 23 روزه/ مادرش به معنای واقعی شاخ درآورد😐 پسری که با رنگ چشم منحصر بفردش خانواده فقیرش را مولتی میلیاردر کرد +فیلم /فقط ببین... (عکس) ابتکار خنده دار یک ایرانی در تزئین نیسان آبی با بادکنک و گل به عنوان ماشین عروس لاکچری/ حالا بدک هم نشده 😂 (ویدئو) وضع مالی جواد عزتی؛ ستاره پرمخاطب، وقتی هنوز مشهور نبود/ ولی ماشالله تکون نخورده هاا😉 قدیمی ترین قهوه خونه گیلان در شهر زیبای رشت مربوط به زمان قاجار که حال و هوای نوستالژی داره+عکس (ویدئو) خواستگاری رفتن به سبک دانشجوی پزشکی/ میگه دخترتون رو که میبینم دهلیز قلبم خون رو بیشتر پمپاژ میکنه😂 (تصویر) جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان یمنی بر روی کشتی توقیف شده اسرائیلی (ویدئو)تغییر ظاهر عجیب و باورنکردنی این موجود ناشناخته موقع احساس خطر!/ اوّلش فکر کردم شاخه ی درخته😮 سکانس احساسی اشک ریختن نقی برای هما، سارا و نیکا در سریال پایتخت+فیلم رونمایی از اقدام عجیب شاطر عصبانی که اداره برق را خمیر باران کرد +فیلم /درشو گِل گرفت😂 کشف گنجینه های ارزشمند متعلق به مصر باستان در زیر یک مدرسه !+عکس سکانس خنده دار جوک تعریف کردن حامد آهنگی در برنامه خندوانه رامبد جوان +فیلم/ خودش نگفته غش کرده🤣 صفر تا صد نحوۀ دریافت ویزای تحصیلی 10 عکس باورنکردنی حیات‌وحش در سال 2023؛ از «گفتگوی روباه و موش» تا «شیرِ نهنگ»! آگهی‌های جنسی روی در و دیوار تمامی ندارد!+عکس تدفین یک شهید والامقام گمنام در غار علیصدر همدان استرداد تتلو به ایران صحت ندارد
تیتر امروز   
الماس امید کشنده‌ترین و گران قیمت ترین الماس نفرین شده در دنیا! این جواهر زیبا همه را بدبخت کرد+عکس علی دایی: از تیم‌ ملی پیشنهاد داشتم اما نپذیرفتم/ فوتبال بس است؛ میخواهم زندگی کنم فرزند سحر دولتشاهی و همایون شجریان بالاخره به دنیا آمد+عکس / چقد شبیه استاد شجریانِ! غوغای آواز لُری هواداران پرسپولیس برای علیرضا بیرانوند در استادیوم آزادی احداث مجتمع پتروپالایشگاه میمه چه سرانجامی می یابد درخت کریسمس هم ایرانی از آب در آمد!رونمایی از درخت کریسمس متعلق به ایران باستان در یک موزه+عکس دفن یک منشی برنزی به همراه توت عنخ آمون در گورستان باستانی+عکس زندگی موفق زن و شوهر ژاپنی که 20 سال لام تا کام باهم صحبت نکردند/این بده😂+عکس واکنش جالب و احساسی جنین به گریه کردن و احساس غم مامانش هنگام سونوگرافی +فیلم جشن عروسی باشکوه کوتاه ترین عروس و داماد جهان که نام خود را در گینس ثبت کردند+عکس کشف گنجینه های ارزشمند متعلق به مصر باستان در زیر یک مدرسه !+عکس آگهی‌های جنسی روی در و دیوار تمامی ندارد!+عکس تدفین یک شهید والامقام گمنام در غار علیصدر همدان استرداد تتلو به ایران صحت ندارد دستیار رئیس جمهور پیگیر خانواده شهدا و جان باختگان ناآرامی های سال گذشته
منتخب روز   
(فیلم) سکانس خنده دار از حسادت زنانه نقی معمولی در سریال پایتخت/ به علیخانی بگید نقی پدرشو خورد کرده تقسیم کرده بین نیازمندان😂 ویدئو احساسی از ناز و نوازش یک بچه آهو توسط پلنگ وحشی و نجات آن از دست کفتار گرسنه/ وقتی خدا همه جوره هواتو داره👌 (فیلم) کنایه سعید جلیلی به عزاداران فوت مهسا امینی استایل متفاوت میرسلیم در صحن علنی مجلس سوژه عکاسان شد ویدئو خنده دار از فارسی حرف زدن گربه تهرانی در کلینیک حیوانات خانگی😅 (ویدئو) لحظه کشف سه کوزه پر از طلای هندی و جواهرات گرانبها از زیر زمین کشاورزی ادعای کذب درباره رهبر انقلاب /چه کسی گفته بود یهودی ها را به دریا می ریزیم؟ (فیلم) سکانس خنده دار از هزینه های رحمت برای نوسازی دهن فهیمه در سریال پایتخت/ نقی و ارسطو هاج و واج موندن😅 (ویدئو) انگشت مکیدن خنده دار و بامزه جنین در شکم مامانش هنگام سونوگرافی/ دل آدم قیلی ویلی میره براش😍 ویدئو خنده دار و بانمک از لاک زدن دختر بچه به مرغ زنده که قلب همه رو اکلیلی کرد😍این بچه در آینده ناخنکار میشه احتمالا😂 (فیلم) حضور پلیس راهنمایی و رانندگی با لباس بابانوئل سر چهارراه (فیلم) ایده خلاقانه دانش آموز با استعداد ایرانی با قوطی ساندیس وقتی صدای موتور درمیاره/ لامصب انگار موتور قورت داده😁