ساعدنیوز
ساعدنیوز

علی اکبر صالحی: هیأت علمی قابل تزریق به‌صورت انبوه نیست/ اینکه عده‌ای را بدون کیفیت علمی و سایر شایستگی‌ها به کلاس بفرستیم، نامش دیگر دانشگاه نیست

  دوشنبه، 06 شهریور 1402   کد خبر 354249
علی اکبر صالحی: هیأت علمی قابل تزریق به‌صورت انبوه نیست/ اینکه عده‌ای را بدون کیفیت علمی و سایر شایستگی‌ها به کلاس بفرستیم، نامش دیگر دانشگاه نیست
ساعد نیوز: جایی که باید بیشترین دقت را کرد، در انتخاب هیأت علمی است؛ چرا که آن کانونی که هدایت علمی و تربیتی جوان دانشجو را به دست می گیرد، هیأت علمی است. نمی توانیم خدای ناکرده به صورت انبوه عده ای را بدون دقت کافی از حیث کیفیت علمی و سایر شایستگی ها به دانشگاه‌ها تزریق کنیم و به کلاس بفرستیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعد نیوز به نقل از انتخاب، علی اکبر صالحی عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف و رییس پیشین سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: جایی که باید بیشترین دقت را کرد، در انتخاب هیأت علمی است؛ چرا که آن کانونی که هدایت علمی و تربیتی جوان دانشجو را به دست می‌گیرد، هیأت علمی است. نمی‌توانیم خدای ناکرده به صورت انبوه عده‌ای را بدون دقت کافی از حیث کیفیت علمی و سایر شایستگی‌ها به دانشگاه‌ها تزریق کنیم و به کلاس بفرستیم. نام این دیگر دانشگاه نیست! معلم است که شالوده تعلیم و تربیت را عهده دار می‌شود. مگر می‌توان به صورت جمعی عده‌ای را تزریق کرد؟!

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اخراج برخی اساتید از دانشگاه‌ها و شایعه تزریق هیأت علمی جدید به نظام آموزش عالی کشور، بر رعایت تدبیر، سعه صدر و دقت در اینگونه تصمیمات تأکید کرد.

علی اکبر صالحی که با جماران گفتگو می‌کرد، در پاسخ به سوالی در خصوص اخراج علی شریفی زارچی از این دانشگاه گفت: از ابتدای اعلام قطع همکاری با ایشان، با رئیس محترم دانشگاه جناب دکتر جلیلی تماس گرفتم و پیام فرستادم که در خصوص اینگونه مسائل با توجه به حساسیت شرایط، باید با تدبیر و سعه صدر و بررسی بیشتر و همه جانبه تصمیم گرفته شود؛ ولو اینکه بر فرض طرف مقابل نسبت به برخی مقررات جاری دانشگاه اهمال و سهل انگاری کرده باشد.

وی افزود: به بقیه دوستان هم گفتم با ایشان تماس بگیرند و قضیه دکتر زارچی را پیگیری کنند. بعد از بررسی این پاسخ را گرفتم که ایشان علی رغم پیگیری چند باره دانشگاه، در پر کردن فرم تبدیل وضعیت مقداری اهمال کرده اند. البته بنده شخصا با دکتر زارچی صحبت نکردم و ممکن است روایتم یک طرفه باشد. من صرفا بر اساس صحبت با رئیس دانشگاه و افراد بی طرف نظر دادم و حق این است که برای قضاوت درست با شخص ایشان هم صحبت کنم.

قائم مقام فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: من 46 سال است که در دانشگاه صنعتی شریف هستم و می‌دانم که برای ارتقاء و تبدیل وضعیت باید فرم‌هایی پر شود و امیدوارم که جناب دکتر زارچی چنین کرده باشد.


مدیریت دانشگاه باید با درایت و سعه صدر و تدبیر بیشتر عمل کنند

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: من فرض می‌کنم اهمالی شده باشد، اما در اینجا مدیریت محترم دانشگاه باید با توجه به شرایط حساس کشور، انتخابات پیش رو و اتفاقات سال قبل، با درایت و سعه صدر و تدبیر بیشتر عمل کنند.


نگذاریم بهانه‌های کوچک تبدیل به دستاویز‌های بزرگ شود

وی با تأکید بر اینکه نگذاریم بهانه‌های کوچک تبدیل به دستاویز‌های بزرگ شود، گفت: اکنون شرایط اقتصادی سخت است و دلایل آن نیز برای همگان مبرهن است، و باید بپذیریم که در سال حساسی هستیم، چون انتخابات مهمی پیش روست و جبهه‌های سیاسی حداکثر تلاش خود برای جذب آراء مردم را خواهند کرد. اینجا توصیه من به هموطنان عزیز این است که این شرایط را درک شود و تا حد امکان اختلافات جزیی را به صورت منطقی فعلا کنار گذاشته و روی منافع ملی و مصلحت ملی و اعتقادات مشترک در خصوص پیشرفت کشور جمع شویم؛ نه اینکه بر اختلافات بدمیم.

صالحی اظهار کرد: باید انسجام ملی را تقویت کنیم و نزدیکی دولت و ملت را به نمایش بگذاریم. هم دولت باید کار‌هایی کند تا اعتماد مردم را جلب کند و هم جبهه‌های سیاسی حرف‌هایی نزنند که اختلافات افزایش یابد. ملت رشید ایران تا کنون تاب آوری تحسین بر انگیزی از خود علی رغم انواع فشار‌ها نشان داده است. بنده شاهد بودم، اکثر کسانی که در دولت‌ها سابق مسئول بوده اند همگی خیرخواهانه تلاش کرده اند؛ هر چند سنت بدی در کشور وجود دارد که در هر دوره، دستاورد‌های دولت قبلی انکار شده است.

این دیپلمات با سابقه کشورمان یادآور شد: در یکی از دولت‌ها که بنده نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی بودم، قیمت نفت به 6 دلار رسید، اما رشد اقتصادی داشتیم. بپذیریم که همه ما در یک کشتی هستیم و اگر خدای ناکرده آسیبی به این مملکت برسد همه ما آسیب خواهیم دید. باید از اقدامات مثبت هر دولت تقدیر کنیم. اخیرا وقتی تجدید رابطه با عربستان رخ داد، بنده مصاحبه کردم و به سهم ناچیز خودم از این اقدام تقدیر کردم. در سال 1389 وقتی مسؤلیت وزارت خارجه را عهده دار شدم در اولین سخنرانی خود گفتم اولویت بنده تنظیم و تحکیم ارتباط با عربستان و ترکیه است. یکی از دوستان ایراد گرفت، بنده در پاسخ گفتم که بدیهیست ما می‌خواهیم با همه دنیا رابطه داشته باشیم، اما این دو کشور در اولویت هستند.

وی ادامه داد: اگر همان زمان این تصمیم را اجرایی کرده بودیم الان حدود 13 سال جلوتر بودیم، چرا که تشنج منطقه‌ای کمتر بود و تبادل اقتصادی، رفت و آمد‌ها و انسجام بین دولت‌ها هم بیشتر می‌بود. البته تقصیر و‌کوتاهی آن دولت‌ها در تضعیف روابط را نیز نمی‌توان انکار کرد.

بالا رفتن فروش نفت نیز قابل تقدیر است

وزیر خارجه اسبق کشورمان با اشاره به پذیرش عضویت جمهوری اسلامی ایران در بریکس، آن را «اتفاقی ارزشمند» خواند و گفت: درست است که بریکس همزمان چند کشور را مورد پذیرش قرار داد، اما باید از این فرصت شناسی دولت تقدیر و تشکر کرد. بریکس یک مجموعه بین المللی رو به توسعه می‌باشد و دارای وزنی است که هر سال سنگین‌تر و با نفوذ‌تر می‌شود. ممکن است امروز وزن اقتصادی آن چندان بالا نباشد، اما در سال‌های پیش رو قطعا جایگاه آن ارتقاء خواهد یافت. اینکه در ژانویه آینده عضو آن خواهیم شد جای تقدیر و تشکر دارد. در این صورت، دولت متوجه می‌شود که برخی حتی اگر آراء سیاسی متفاوتی داشته باشند در امور منطقی، با اقدامات مثبت دولت در جهت تثبیت منافع ملی همراه هستند.

صالحی با بیان اینکه بالا رفتن فروش نفت نیز قابل تقدیر است، تصریح کرد: درست است که تغییر شرایط و جنگ اوکراین در این توفیق موثر است، اما نشان می‌دهد دولت برای استفاده از شرایط و فرصت‌های موجود تلاش می‌کند. اُنظُر إلَی ما قالَ وَ لا تَنظُر إِلَی مَن قالَ.


امسال سال حساسی برای ایران است

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه امسال سال حساسی برای ایران است و باید از گردنه حساسی عبور کنیم، توصیه کرد از جبهه‌های سیاسی، احزاب، اصلاح طلبان، اصولگرایان، جبهه پایداری و... می‌خواهم که روی مشترکات تکیه کنند و اینقدر یکدیگر را تخریب نکنند که چنین رفتاری عقلانی و اخلاقی نیست و جز در جهت استفاده دیگران سودی ندارد. با تخریب کاری پیش نمی‌رود، بلکه با تشویق و همدلی و هم زبانی کار‌ها پیش می‌رود.

این استاد دانشگاه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اخبار متعدد اخراج اساتید از دانشگاه‌ها و شایعه تزریق 15 هزار عضو جدید به هیأت‌های علمی دانشگاهها، اظهار کرد: من در مطبوعات این‌ها را خوانده ام و از صحت آن‌ها بی اطلاعم. اما باید بگویم که هیأت علمی قابل تزریق بصورت انبوه نیست. جایی که باید بیشترین دقت را کرد، در انتخاب هیأت علمی است؛ چرا که آن کانونی که هدایت علمی و تربیتی جوان دانشجو را به دست می‌گیرد، هیأت علمی است. نمی‌توانیم خدای ناکرده به صورت انبوه عده‌ای را بدون دقت کافی از حیث کیفیت علمی و سایر شایستگی‌ها به دانشگاه‌ها تزریق کنیم و به کلاس بفرستیم. نام این دیگر دانشگاه نیست! معلم است که شالوده تعلیم و تربیت را عهده دار می‌شود. مگر می‌توان به صورت جمعی عده‌ای را تزریق کرد؟! بنده بعید می‌دانم و این گونه اقدامات با تدبیر نظام و تدابیر شورای عالی انقلاب فرهنگی سازگار نیست. اگر چنین کاری انجام شود تا نسل‌ها درگیر تبعات سلبی آن خواهیم بود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

25 دیدگاه
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) ورود جورجینا به تهران با مانتو و پوشش کامل/ جورجینا همراه رونالدو به ایران آمد (519 نظر) (فیلم) غوغای رقص پسر افغانی در مترو تهران با صدای دست و سوت ایرانی ها (517 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (257 نظر) (فیلم) اجرای آهنگ گرشا رضایی به جای مداحی در بهشت زهرای تهران / کنسرته یا مجلس ترحیم؟! (235 نظر) ازدواج جذاب ترین پسر ایرانی با دختری هم سن مادرش +عکس دختر (228 نظر) هدیه تولد 29 سالگی عجیب برند لوکس به عضو گروه “بی تی اس”! (103 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (92 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (77 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (76 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (75 نظر) (فیلم) آوازخوانی و تمپو نوازی دختر با استعداد ایرانی با آهنگ سنگ قبر آغاسی / چقدر حیف که تو کودک کار شدی! (37 نظر) (عکس) قابلمه نوازی پسر شاه پهلوی با جهیزیه های فرح در یک کنسرت خانگی (34 نظر) رقص شاد شادمهر در کنسرتش با آهنگ مهستی/بازم نشستی روبروم مات تماشای توام +فیلم (32 نظر) (فیلم) تمرین رقص عربی رونالدو برای انجام شادی گل مقابل پرسپولیس در تهران با آهنگ معروف غفور غفور! (31 نظر) (فیلم) اجرای زنده و مشترک آهنگ یکی هست تو قلبم توسط مرتضی پاشایی و محسن یگانه / خدابیامرز عجب صدایی داشت ... (30 نظر)
منتخب روز   
افتتاح مرکز سنجش، آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی و تعیین صلاحیت های حرفه ای آذربایجان شرقی با حضور وزیر تعاون دفاع جانانه رهبر انقلاب از ملت ایران در مصاحبه با رسانه آمریکایی / ما بزرگترین قربانی تروریسم هستیم‎+ویدئو (فیلم) زایمان طبیعی یک زن نزدیک پادگان نظامی با کمک سربازان/ درود بر شرف و انسانیتتون👏 (ویدئو) خوانندگی آهنگ شاد توسط محمد بحرانی در برنامه صداتو برای عادل فردوسی پور/ عجب رپ شادی خوند بازداشت قاتل مدیر حوزه علمیه قیدار + جزییات هک اکانت ادمین اینترنشنال و افشای هویت کاربران خائن به وطن +فیلم (ویدئو) آویزان شدن خانم مهندس ایرانی از یک جرثقیل برای دید زدن ساختمان نیمه کاره/ حتی حجابشم کامله😂 (ویدئو) ابی مورد حمله عاشقان وحشی اش قرار گرفت/ تکه پاره شدن ناگهانی ابی هنگام خواندن آهنگ وقتی دلگیری و تنهااا 😂 (ویدئو)یاسمین پهلوی متوهم، ملکه آینده ایران که حتی سرود ایران رو هم بلد نیست بخونه🙄 (ویدئو) گریه و زاری پسر بچه کرجی که اجازه ندادند رونالدو را ببیند! رونالدو لطفا هیچوقت به این هتل نیااا😂مرسی اه رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (ویدئو) آب خورد یک مار با لیوان/ طفلک چقدر تشنه بود
تیتر امروز   
تاکید وزیر تعاون بر تعیین تکلیف پروژه 1000 واحدی شمس تبریز ماشین دزدی 2 دختر بدشانس در مشهد / خودروی پلیس زود رسید جمعه به بهشت زهرا نروید + علت و جزییات واکنش باشگاه پرسپولیس به ماجرای پیراهن رونالدو: لباس اهدایی رونالدو به فاطمه حمامی پیش ما جا مانده بود! داماد شدن پدر به جای پسر برسر سفره ی عقد! موز دزدی میمون از اورانگوتان عاقبت خوشی نداشت!+ فیلم واکنش خاص ولیعهد عربستان به استقبال فوق العاده ایرانی ها از رونالدو و یارانش آخرین کشور در روی کره زمین که صاحب تیم فوتبال شد+عکس آخرین وضعیت نرخ ارز امروز 30 شهریور 1402 عشق و حال جنجالی جورجینا در عربستان پایان ندارد!+ عکس دزدی عجیب پرسپولیس؛ به جایزه دختر معلول هم رحم نکردند+عکس توپ فوتبال رئیسی که از فیفا هدیه گرفت+ عکس کشف شگفت‌انگیز گنج بزرگ فرعون زیر آب +عکس شکار ترسناک مار غول پیکر کبری توسط 6 مرد قوی و یک سگ وحشی😵+ فیلم (تصاویر) نه به کتاب و مدرسه؛ کودکانی که طلا استخراج می‌کنند