ساعدنیوز
ساعدنیوز

انواع کودک آزاری

  سه شنبه، 01 شهریور 1401   زمان مطالعه 5 دقیقه
انواع کودک آزاری
علل کودک آزاری مختلف است و در خانواده ها و جوامع گوناگون به شکل های مختلفی دیده می شود ؛ در این مقاله به انواع کودک آزاری از جمله کودک آزاری جسمی، عاطفی، غفلت، جنسی و اقتصادی می پردازیم .

تمامی انسان ها زمانی که تازه متولد می شوند به دلیل ناتوانی و ضعف نمی توانند از خودشان مراقبت کنند در نتیجه به مراقبت والدین نیاز دارند پس اگر این مراقبت و حمایت از کودک به درستی انجام نشود کودک در تمامی مراحل زندگی دچار مشکل می شود.

کودکانی که از حمایت والدین برخوردار نیستند ، والدین آن ها بدرفتاری می کنند ، به نیازهایشان اهمیت نمی دهند ، در نتیجه آن ها مورد آزار و اذیت قرار می گیرند . این کودکان در آینده دچار مشکلاتی از جمله کمبود اعتماد به نفس ، از جنبه های مختلفی همچون اجتماعی ، فردی و معنوی رشد و پیشرفت ندارند.

کودکانی که مورد آزار و اذیت والدین قرار گرفته اند یا از آن ها حمایتی نشده است ممکن است در بزرگسالی نیز مشکلات فراوانی را داشته باشند و همچنین نتوانند در زندگی نقش موثری داشته باشند.

هرگونه پرخاشگری فیزیکی که والدین یا اطرافیان با کودک می کنند ، بی توجهی به احساسات کودکان ، سوء استفاده های جنسی از طریق اقوام یا والدین ، غفلت و بی توجهی به نیازهای کودکان کودک آزاری نامیده می شود که عواقبی از جمله اختلال در رشد و سلامت او و همچنین مشکلات اجتماعی در زمینه پذیرش مسئولیت ، برقراری ارتباط با دیگران ، اعتماد و قدرت دارد.

کودک تنها و ناراحت

انواع کودک آزاری

بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی کودک آزاری به انواع:

  • جسمی
  • جنسی
  • غفلت
  • عاطفی
  • اقتصادی

تقسیم می شود.

کودک آزاری جسمی

کودک آزاری جسمی آسیبی است که شامل مواری چون ضربه زدن ، داغ کردن ، آسیب رساندن به سر ، شکستگی ، آسیب های درونی ، زخمی کردن یا هر شیوه دیگر از آسیب جسمانی می شود؛ به طور کلی ، آزار جسمانی شامل آسیب هایی نظیر ضربه، سوختگی، ضربه به سر، شکستگی، آسیب های داخلی، زخم و سایر اشکال آسیب جسمانی است که حداقل به مدت 48 ساعت دوام داشته باشد.
روانشناسان و روانپزشکان معتقدند که تنبیه بدنی و آزار جسمی کودک راه موثری برای تربیت نیست و فقط تاثيري موقتي و کوتاه مدت دارد كه باعث افزایش خشونت، تنفر و انگیزه انتقام جویی در کودکان مي شود. تنبیه می تواند باعث شکل گیری انواع ترس در کودکان شده و به اعتماد به نفس آنها ضربه می زند.

کودک کثیف و زخمی ناراحت

کودک آزاری عاطفی

کودک آزاری عاطفی شامل سرزنش ، ترساندن ، دست انداختن ، کنترل زیاد ، تهدیدهای کلامی ، تمسخر ، تحقیر کودک ، سپر بلا کردن کودک ، فراهم نکردن نیازهای ضروری کودک به صورت عمدی که این آزار عاطفی منجر به اختلال رفتاری ، شناختی ، عاطفی و یا فکری در کودک می شود که علاوه بر خانواده هایی که از لحاظ اقتصادي مشکل دارند، در خانواده های نسبتا مرفه جامعه نیز دیده می شود. طبق تحقیقات انجام شده میزان کودک آزاری عاطفی در دختران و فرزندان اول بیشتر از پسران و فرزندان بعدی است. متأسفانه بسیاری از والدین، این موارد را کودک آزاری به شمار نمی آورند.

کودک آزاری از نوع بی توجهی و غفلت

بی توجهی یعنی اینکه والدین کارهای لازم برای رفع نیازهای کودک انجام ندهند و شامل سه دسته جسمانی، آموزشی و عاطفی است .
بی توجهی جسمانی: نبودن مراقبت بهداشتی، رها کردن کودک، تغذیه نامناسب، پوشاک و بهداشت نامناسب و ...
بی توجهی آموزشی: اجازه دادن به کودک برای فرار از مدرسه، عدم نام نویسی کودک در مدرسه
بی توجهی عاطفی: عدم تأمین عاطفی، کودک را در معرض آزار همسر قرار دادن، اجازه مصرف مواد و الکل به کودک دادن، محبت نکردن به کودک، در حضور کودک همسر را مورد آزار و اهانت قرار دادن
فقر فرهنگی و نا آگاهی والدین از نیازهای تربیتی و حقوق کودکان همواره آزار و اذیت کودکان را به دنبال دارد .

کودک آزاری جنسی

آزار جنسی هر تعامل و تماس جنسی است که بین کودک و بزرگسال است و کودک از آن رضایت ندارد و این تعامل در دامنه وسیعی قرار دارد که از نشان دادن آلت تناسلی بزرگسال به کودک و برعکس، مجبور کردن کودک به روسپی گری و استفاده از فیلم های مستهجن تا رابطه جنسی با کودک را شامل می شود . آزار جنسی هم چنین شامل تجاوز جنسی به کودک و استثمار جنسی هم می شود. کودک آزاری جنسی به عنوان خشونت جنسی علیه کودک در نظر گرفته می شود.

کودک گریان که دهانش را بسته اند

کودک آزاری اقتصادی

کودک آزاری اقتصادی به معنی سوء استفاده از کودک به منظور کسب درآمد و عدم تخصیص آن درآمد به خود کودک می باش . کارهایی مانند مجبور کردن کودک به انجام کارهای خارج از خانه، گدایی کردن و کار اجباری کودک آزاری اقتصادی محسوب می شوند.

کودک در حال کار کردن

علائم کودک آزاری

فهمیدن این که یک کودک مورد سؤ استفاده قرار گرفته همیشه ساده نیست. کودکانی که مورد آزار قرارگرفته اند اغلب می ترسند که شکایتی کنند چرا که آنها بیم آن را دارند که شاید مقصر شناخته شوند و یا اصلاً کسی حرف شان را باور نکند. علاوه بر آن، کسی که آنها را مورد آزار قرار داده ممکن است کسی باشد که بسیار عاشق او هستند و بخواهند از او مراقبت کنند. والدین اغلب قادر نیستند که نشانه های مورد آزار قرار گرفتن را تشخیص دهند، چرا که آنها ممکن است که نخواهند با این واقعیت مواجه شوند.

اگر این شک ایجاد شد که کودک ممکن است مورد سؤ استفاده جنسی قرار گرفته شده باشد، کودک بایستی هر چه سریع تر توسط یک پزشک متخصص مورد معاینه قرار بگیرد. این موضوع بسیار ضروری است که هر کودک آزار دیده ای بایستی یک دسترسی فوری به حمایت های تخصصی لازم و همینطور درمان داشته باشد؛ معاینه توسط پزشک نباید بخاطر هر دلیلی به تعویق بیفتد. بسیاری از نشانه های آسیب مربوط به سؤ استفاده جنسی موقت هستند. به طور ایده آل، معاینه باید ظرف 72 ساعت پس از رخداد یا مشاهده علائم انجام شود. همیشه یک آزمایش فیزیکی کامل باید انجام شود تا متخصص بتواند هر نشانه ای مربوط به آزار فیزیکی یا جنسی را مشاهده کند. این دو شکل از آزار و سؤ استفاده می توانند-و اغلب هم همین گونه است-با یکدیگر هم زمان وجود داشته باشند. هر چقدر آزار ادامه پیدا کند، احتمال بهبود و ریکاوری کامل فیزیکی و روحی کودک کاهش می یابد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(ویدئو) دانش آموز پسر ایرانی که در اولین روز مدرسه از آقای گزارشگر پس گردنی خورد😐😂/ عاقبت پررو بودن همینه (578 نظر) (فیلم) خودروی BMW لوکس و سوپرلاکچری لو رفته رهبری (342 نظر) آبروریزی ابی وسط کنسرت زنده و خوانندگی به حالت درازکِش +فیلم (224 نظر) رقص حرفه‌ای دانش آموز پسر در مقابل چشمان باحال ترین معلم دنیا / این کمره یا فنره؟ (164 نظر) رقص قر و قاطی دانش آموزان پسر برای شاد کردن دل خانوم معلم/ بیچاره معلمی که قراره یک سال به اینا درس بده😂 (144 نظر) استوری جدید محمد صادقی از بند رخت خونه دلبازِ مادربزرگش فضای مجازی رو ترکوند! (130 نظر) آمریکا قیمتی برای احیای برجام تعیین کرده است که ایران توان پرداخت آن را ندارد (123 نظر) بنر جالب شهرداری برای دانش‌آموزان در سطح شهر/ بهتر از این نمیشه به دانش آموز انگیز داد (109 نظر) توبیخ رئیس دانشگاه شریف توسط معاون اول رئیس جمهور در پی اخراج پروفسور مسعود نیلی (99 نظر) استقبال از رونالدو بالاخره کار دست دختر درویش داد/ همکاری با پرسپولیس برای همیشه تمام شد! (96 نظر) (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 (96 نظر) غوغای رقص شمالی دسته جمعی با آهنگ شاد+فیلم (90 نظر) فیلم کودکی تا بزرگسالی تتلو ! /چه بچه ساده ای بود و چه هیولایی شد ! (77 نظر) غوغای رقص شاد آقای بلال فروش سر خیابون با آهنگ تو چشمام نگاه کن و دستتو بذار تو دستم/ به به این بلال خوردن داره😍 (68 نظر) (فیلم) رقص شمالی و سرعتی هم وطن مشتی و باعشق / وقتی دو تا عروسی دعوتی و عجله داری!😀😀😀 (61 نظر)
منتخب روز   
کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! فیلم رقص دلبرانه عروس و داماد عراقی که تبدیل به بزرگترین غم عالم شد/زبانه کشیدن آرزوها در شعله های آتش... (ویدئو) جمیله علم الهدی: من بانوی اول نیستم... ( ویدیو) رکورد عبور یک خلبان از داخل تونل با هواپیما (فیلم) حمله هولناک پدر یک دانش آموز با قمه به معلم پسرش و ایجاد رعب و وحشت شدید در مدرسه ! 😳 (ویدئو) این روحانی سرشناس، سر شوخی را با اجنه باز کرد! (عکس) تیپ برازنده شاه پهلوی با دمپایی پلاستیکی وقتی فرح میفرستتش که آشغالا رو بزاره دم در😂 شاه مملکت سر کوچه رویت شد پخش آهنگ دافی در مدرسه دخترانه و تشویق کودکان توسط کادر مدرسه به مصرف مواد مخدر و فاحشه‌گری +فیلم غوغای رقص شاد آقای بلال فروش سر خیابون با آهنگ تو چشمام نگاه کن و دستتو بذار تو دستم/ به به این بلال خوردن داره😍 خراشیدن تابلوی خیابان استاد شجریان توسط افراد ناشناس +عکس (ویدئو) حضور اتفاقی رونالدو، ابی و اندی در هتل معروف تهران/ یک معجزه اتفاق افتاد😂 (فیلم) سنگ تمام رقص عربی آقای خوشتیپ با پیژامه/ فقط حرکت پاباز آخرش 😂
تیتر امروز   
قتل پر رمز و راز نورچشمی رضاخان در زندان قصر / از اول خلقت، چنین آدم خائنی وجود نداشته است! کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! لو رفتن پرسپولیس بودن علیرضا دبیر و حاج محمود / دو پرسپولیسی دو استقلالی را آشتی دادند؟ بانوان مازندرانی برای دیدن نیمار آماده باشند / رخ به رخ با نیمار در ورزشگاه آزادی! سرنوشت عامل تهیه فیلم های غیر اخلاقی از زنان تهرانی نیمار به تهران نمی آید؟ هشدار روزنامه جمهوری اسلامی : طالبان می‌گوید دو روزه اصفهان را فتح می‌کنیم / علی‌رغم امتیازات بیجایی که از ما گرفته‌اند، طلبکار هستند! پسر 15 ساله عامل قتل فجیع در تبریز عملیات انتحاری نزدیک وزارت کشور ترکیه در آنکارا حمله بی‌سابقه و شدید پناهیان به دولت رئیسی؛ با بی‌عرضگی مسئولین مواجه هستیم، چرا باید یک بی‌عرضه مسئول شود؟ انتقاد روزنامه اصولگرا از بانوی دوم!! / لفظ بانوی اول ربطی به آداب سیاسی ایران ندارد واکنش معصومه ابتکار به سخنان همسر رئیسی: نسل جوان این اظهارات را برنمی‌تابد لهجه ترکی، گیلکی، قمی و افغانی الناز شاکردوست در فیلم هایش / خانم همه فن حریف سینما! پرونده بازیگری ترانه علیدوستی در ایران بسته شد؟ حذف مهران مدیری، رامبد جوان و احسان علیخانی از آثار تلویزیونی! / چرا نادیده گرفته شدند؟