ساعدنیوز
ساعدنیوز

آشنایی با زبان بدن و نقش آن در فن بیان

  شنبه، 28 فروردین 1400   زمان مطالعه 7 دقیقه
آشنایی با زبان بدن و نقش آن در فن بیان
زبان بدن یا Body Language، بخشی از مهارت ارتباط غیر کلامی است که بر مبنای حالات و حرکات بخش‌های مختلف بدن، شکل می‌گیرد.

زبان بدن چیست؟

تحقیقات نشان داده اند که توانایی ما برای برقراری ارتباط مؤثر با مخاطبان و تأثیر گذاشتن روی آنها، به صدا و زبان بدن مان بسیار وابسته است.

این وابستگی آن قدر زیاد است که محتویات سخنرانی جایگاه سوم را دارد و تأثیر آن در برقراری ارتباط با مردم فقط ۷٪ است! صدا با ۳۸٪ رتبه ی دوم و زبان بدن با تأثیری ۵۵ درصدی، رتبه ی اول را در برقراری ارتباط مؤثر با مردم دارد.

هر سخنرانی دارای دو وجهه متمایز است. یکی آنچه سخنران می گوید و دیگری آنچه که سخنران می بیند! برای مخاطب هم یک سخنرانی می تواند دو پیام به همراه داشته باشد؛ یکی پیامی که با کلام سخنران منتقل می شود و دیگری پیامی که با زبان بدن و روش های غیر کلامی انتقال داده می شود و به آن زبان بدن می گویند.

اگر زبان کلامی و زبان غیرکلامی سخنران با هم مغایرت داشته باشد، حضّار و مخاطبان متوجه این تضّاد خواهند شد و این تضّاد، سخنان سخنران را غیر قابل باور می کند.

بنابراین برای یک سخنران حرفه ای بسیار حائز اهمیت است که با شناخت ویژگی های ارتباط غیرکلامی و زبان بدن خود از این مهارت آگاه باشد و از آن در راستای انتقال پیام اصلی سخنرانی بهره ببرد.

استفاده درست از زبان بدن به هنگام سخنرانی، یعنی اینکه سخنران بصورت ارادی و آگاهانه بتواند موارد زیر را در خود کنترل کند:

 • حالات چهره؛ شامل لبخند، اخم و تماس چشمی
 • ژست های بدن؛ شامل حالت ایستادن یا نشستن و زاویه بدن
 • موقعیت و حرکات اندام ها؛ مانند حرکات سر، حرکات و موقعیت دست و پاها
 • نحوه تعامل با دیگران؛ مانند نحوه دست دادن و احوالپرسی کردن
 • تکنیک های فن بیان؛ مانند لحن، تن و شدت صدا
 • پوشش و آراستگی ظاهری

زبان بدن در سخنرانی چه اهمیتی دارد؟

حالت ها و ژست های بدنی که شما در زمان سخنرانی از آن ها استفاده می کنید به اثرگذاری کلام تان کمک می کنند. تا حدی که می توانند موفقیت یا شکست شما را در سخنرانی تعیین کنند. زبان بدن مناسب در سخنرانی، توجه مخاطبان را به میزان زیادی به صحبت هایتان جلب خواهد کرد و احتمال همراهی مخاطبان بیشتر می شود. پس در زمان تمرین برای یک سخنرانی علاوه بر تسلط بر مطالب، باید به نوع حرکات دست و حالات چهره تان نیز دقت نمایید.

حالت چهره

شاید جالب باشد که بدانید چهره انسان به تنهایی می تواند بیش از 20000 حالت مختلف ایجاد کنید و هر یک از این حالت ها پیامی برای مخاطب شما دارند. لبخند شما در ابتدای سخنرانی یا مذاکره به مخاطب شما اطمینان می دهد که شما آرامش دارید و شخصی هستید که می توانند روی شما حساب کنند. هر چند زیاده رروی در استفاده از این حالت چهره می تواند نشان دهنده استرس و رفتار نمایشی باشد به همین جهت تعادل در استفاده از ابزارهای چهره در ارتباط موثر خیلی اهمیت دارد.

زبان بدن دست ها

زبان بدن بیشترین تاثیر خود را در حرکت دست ها نشان می دهد. هماهنگی حرکات دست با کلماتی که بر زبان آورده می شود تاثیر کلام را چندیدن برابر می کند و از یکنواختی آن کم می کند. برای ارتباط موثر این حرکات دست را به خاطر بسپارید.

بازکردن کف دست به طرف بالا همزمان با باز کردن بازوها نشان می دهد که گوینده آمادگی، پذیرش و اطمینان دارد و این حس اطمینان به مخاطب شما هم منتقل می شود.

معمولا در سخنرانی های سران سیاسی حرکت کف دست رو به پایین همراه با انگشتان باز و مستحکم را می بینیم واین نشانگر حس قدرت و تسلط است. در مذاکرات این حرکت می تواند نشان دهنده جایگاه قوی فرد گوینده باشد و این پیام را برساند که آن ها از مواضع و شروط خود عقب نشینی نخواهند کرد.

برج سازی یا گذاشتن انگشتان دو دست روی یکدیگر طوری که کف دست ها از هم جدا باشد می تواند حس اعتماد به نفس و اطمینان گوینده را به مخاطب منتقل کند.

اگر دو کف دست به موازات هم باز باشند و حرکت دست به صورت ساطوری باشد نشان دهنده تاکید روی مساله ای است که اغلب در آن اختلاف نظر وجود دارد.

گذاشتن دست روی قلب نشان می دهد که گوینده حرف هایش را از صمیم قلب می گوید و می خواهد دیگران حرفش را باور کنند و البته به این معنا نیست که او در حرف هایش صداقت دارد و اینکه هر جا چنین نشانه ای دیدید باید به حرف گوینده اعتماد کنید.

اگر چه اشاره کردن با انگشت در هوا را می توان برای تاکید بر کلام استفاده کرد اما معمولا نشانه رفتن مخاطب با انگشت اشاره در سخنرانی ها و تعاملات روزمره توصیه نمی شود.

تصویر

حرکات پا در زبان بدن

علاه بر اینکه محتوای سخنرانی خود را آماده کرده اید و روی حالت های چهره و حرکات دست تسلط پیدا کردید، باید نقش پاهای تان را هم در یک ارائه موفق جدی بگیرید. اگر قرار است روی سن سخنرانی کنید یکجا نایستید و تا جایی که فضای صحنه به شما اجازه می دهد حرکت کنید تا یکنواختی و خستگی سراغ مخاطبان شما نرود. گاهی اوقات هم بایستید چرا که حرکت بیش از حد هم می تواند باعث سرگیجه مخاطبان شود. هم در حرکت هم در ایستادن تعادل را نگه دارید و آن قدر یکجا نایستید که مخاطب فکر کند شما خشک تان زده است و ترس قدرت جابه جایی را از شما گرفته است.

وقتی هم یک جا می ایستید پاهای تان را جفت نکنید و آن ها را اندازه عرض شانه باز نگه دارید. روی هم انداختن پاها در حالت ایستاده نشان می دهد که گوینده مضطرب است و نشان دادن این حالت از بدن روی صحنه و در موقعیتی که شما بالاتر از مخاطب تان قرار گرفته اید حس عدم اطمینان را به حضار منتقل می کند و سخنرانی شما را بسیار تحت تاثیر قرار می دهد.

حرکات بدن

لازم نیست حتما یک سخنران حرفه ای باشید یا استاد فن بیان تا پیام های زبان بدن را تشخیص دهید. اگر کسی موقع حرف زدن با شما مشغول بازی با تلفن همراه یا مرتب کردن برگه های روی میزش باشد به سادگی متوجه می شوید که مخاطب به شما توجه ندارد و ارتباط موثر برقرار نشده است.

چرا زبان بدن زودتر از هر چیز دیگری اثر می گذارد؟

اگر دقت کرده باشید، در مهمانی ها یا مراسم مختلف، اولین پیام ها با افراد جدید، از طریق زبان بدن رد و بدل می شود.
فرض کنید می خواهید با فردی ارتباط برقرار کنید، ابتدا به زبان بدن او توجه می کنید، به طرز ایستادن او و حالات چهره اش دقت می کنید که آیا عصبانی است یا خوشحال، تازه آن موقع است که سپس تصمیم می گیرید که چطور جلو بروید و ارتباط را شروع کنید.
مثلاً این که اگر از حالت چهره او متوجه شدید که خوشحال است، تصمیم می گیرید گفتگو را به سمتی ببرید که حرف های خوشحال کننده یا انرژی زا بزنید.
برعکس، اگر متوجه شدید که او آدم جدی و عصبانی است احتمالاً در استفاده از طنز در گفتگو کمی حساس تر می شوید و گفتگو را رسمی تر ادامه می دهید.

البته باید به این نکته هم توجه کنیم که یادگیری زبان بدن باعث می شود که بتوانیم در رفتار خودمان هم دقیق تر شویم.

نبایدهای زبان بدن در سخنرانی

 1. زمین یا آسمان را نگاه نکنید (ارتباط چشمی معنی داری برقرار کنید)؛
 2. تا زمانی که به جایگاه سخنرانی نرسیده اید، صحبت کردن را شروع نکنید؛
 3. با موهای سر و صورت خود بازی نکنید؛
 4. روی یک پا تکیه نکنید؛
 5. با یک انگشت به کسی یا چیزی اشاره نکنید؛
 6. دست به سینه نباشید؛
 7. پاها را روی هم نیندازید؛
 8. بدن خود را به طرفین تاب ندهید؛
 9. پاها را جفت نکنید؛
 10. به حضار پشت نکنید.

نکاتی مهم درباره زبان بدن در هنگام سخنرانی

 • لبخند زدن از مهم ترین زبان بدن در سخنرانی
 • نفس کشیدن را فراموش نکنید!
 • ژست های قدرتمندانه ای در زبان بدن داشته باشید
 • به حرکات چهره زبان بدن خود دقت کنید
 • وانمود کنید که به سخنرانی تسلط دارید

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (478 نظر) مبلی که رهبر معظم انقلاب 20 سال است روی آن می نشینند+عکس/ دکوراسیونی که هیچوقت تغییر نمیکند! (322 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (302 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (270 نظر) عاشقانه های جذاب سید احمد خمینی و زیباترین دختر ایران زمین «ایران خانوم»/ الهیی چقدر نازه+عکس (272 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (255 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (227 نظر) خلاقیت خنده دار مسافر کش موتوری برای راحتی مسافرش مرز های انسانیت را جا به جا کرد/ هزارماشالله به این ذهن خلاق+ عکس (203 نظر) خواستگاری متفاوت و حساب شده همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن (178 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اردبیل برای حمایت از حیوانات+عکس/ واقعا دست مریزاد داره! (154 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (147 نظر) تصویری تاریخی از تزئینات لاکچری ماشین عروسی در دهه 60 / اونموقع پیکان سلطان جاده بود😂 (143 نظر) سفری شیرین به گذشته ها، زندگی تو دهه 60 این مدلی بود/ حس زندگی رو آدم قشنگ میگیره + فیلم (140 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (139 نظر) سبک دکوراسیون شیک و منحصر بفرد اتاق ساده رهبر معظم انقلاب +عکس (123 نظر)
دیگران می‌خوانند   
کودکی لعیا زنگنه، مریم سریال درپناه تو در 5 سالگی/ چقدر ناز و بانمک بوده+عکس تصویری از خانه ابدی مادر الناز حبیبی بازیگر سریال دردسرهای عظیم/ روحش شاد و یادش گرامی (ویدئو) توصیۀ جیمز هالیس به والدین/ مهم نیست فرزندانتان با چه رشته‌ای وارد دانشگاه شوند، مهم این است که... بیوگرافی و زندگینامۀ غلامحسین مصاحب ریاضی‌دان بزرگ ایرانی شوخی حامد آهنگی با قهرمان بوکس ایران/والا با بوکسور شوخی کردن دل و جرات میخواد+ فیلم فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (ویدئو) رفتار بسیار زیبا و انسانی علیرضا جهانبخش با خانم تصویر بردار/ با این کارت ایران و ایرانی رو سربلند کردی فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم شیرین زبونی های دختر کیوت و بامزه سروش رفیعی ستاره پرسپولیس/ قند تو دل آدم آب میشه آخه!+ فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (تصویر) تولد لاکچری مسی برای عشقش آنتونلا غوغا کرد/ حسودی جورجینا معشوقه رونالدو دیدن داره😁 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 صحنه ای از سریال دلنوازان که حرص شاهرخ استخری،بازیگر نقش بهزاد را درآورد +عکس خرید ویپ و پاد از فروشگاه ویپ گاد سوختن دختر ملی پوش ایرانی در آتش سوزی هولناک! + عکس خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده بهش دکترای افتخاری میدن😂 مبلمان خاص و مدیترانه ایِ خونه دوبلکس عروس شیرازی محمود پاک نیت و نوه خوشگلش با دکوری همرنگ استایل خاص و دلربای بازیکن محبوب تیم پرطرفدار پرسپولیس در روز عروسی اش/چه خوشتیپ شده!+عکس روزی روزگاری دربی: گلهای به یادماندنی استقلال در شهرآورد 59/ هنرنمایی علیمنصور، فکری و پیروز قربانی/ بفرست واسه استقلالیای دوآتیشه💙💙💙 (تصاویر) 23 دیزاین ناخن بهاری که استایل نوروزیتان را تکمیل می کنند 10 مدل مانتو کتی مجلسی ویژه نوروز 1403 برای خانم های شیک پوش+عکس سبک زندگی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام رتبه پیمانکاری شرکت چیست؟ خلاقیت بی نظیر یک طراح مبل راحتی با الهام از مدل قایق و کالسکه/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس خلاقیت منحصر به فرد یک ایرانی در طراحی استند چاقوی آشپزخانه با سنگ‎+عکس/ با احترام به سازنده‌اش با وقتی که صرف این کرده میشه موشک ساخت معرفی تسمه نقاله و کاربرد آن در صنعت معرفی فروشگاه عطر، پوشاک مردانه و زنانه ایرانی در سایت پی جو داداش خوشتیپ و جنتلمن مرجان سلحشوری، تازه عروس تکواندوکار ایرانی/ ماشالا چقدر باهمدیگه صمیمی هستن😍 سطح اطلاعات ابوالفضل گلابی آدم گزارشگر فوتبال مازنی رو یاد هرکول پوارو می اندازه/ اسم شوهر عمه بازیکن رو هم می دونه یا خدا😂😂😂😂😂😂 (ویدئو) جدیدترین و شیک ترین ایده برای پخت نیمرو/ حالا واقعا نیازه روز به روز نیمروها با کلاس تر بشن؟ همه نکاتی که درمورد دیزل ژنراتور و سوخت مصرفی آنها باید بدانیم همای سعادت اینبار در مشیریه تهران! + فیلم قتل شوهر سابق زن تهرانی به دست همسر جدیدش / قاتل با ماشین از روی مرد جوان رد شد یادی کنیم از مبارزه تاریخی با ویروس کرونا به سبک محمود احمدی نژاد در پای صندوق رای+ ویدئو کشف اولین رژ لب جهان در ایران + عکس/ زنان این منطقه ایران 3600 سال پیش رژ می‌زده‌اند! (عکس) چیدمان ساده و خودمونی خونه رابعه اسکویی با مبلمان راحتی و گل های ارکیده/ جای دنجی به نظر میاد😍 طالع بینی و خصوصیات مرد و زن متولدین مرداد زنده زنده سوختن دو کودک در چادر عشایری / مرگ جانسوز در اصلاندوز رخ داد
تیتر امروز   
فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 سبک زندگی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام قتل شوهر سابق زن تهرانی به دست همسر جدیدش / قاتل با ماشین از روی مرد جوان رد شد کشف اولین رژ لب جهان در ایران + عکس/ زنان این منطقه ایران 3600 سال پیش رژ می‌زده‌اند! طالع بینی و خصوصیات مرد و زن متولدین مرداد زنده زنده سوختن دو کودک در چادر عشایری / مرگ جانسوز در اصلاندوز رخ داد (فیلم) بازیگر معروف کشورمان یک روز بعد از تولدش در پشت صحنه درگذشت!! (عکس) پست های عجیب و غریب بیلی آیلیش تمومی نداره!! عکس زیبای دمت اوزدمیر با روسری در یک روز برفی تغییر چهره عجیب مرجانه گلچین با لباس قاجاری