ساعدنیوز
ساعدنیوز

برون فکنی چیست و چگونه اتفاق می افتد؟

  سه شنبه، 02 اسفند 1401   زمان مطالعه 8 دقیقه
برون فکنی چیست و چگونه اتفاق می افتد؟
برخی از افراد از تجربه حس جدا شدن روح از بدنشان در خواب یا بیداری می‌گویند آنچه که برون فکنی نام دارد و گفته می‌شود برخی قادرند به طور ارادی آن را تجربه کنند. در این مطلب از ساعد نیوز در مورد علل و چگونگی رخداد این پدیده که می‌تواند یکی از دلایل اثبات وجود روح باشد، بیشتر بخوانید.

برون فکنی یا فرافکنی اثیری (Astral Projection) حالتی بین خواب و بیداری است که در آن برخی افراد می‌توانند خودشان را خارج از جسم احساس کنند. گفته می‌شود در برون فکنی ممکن است فرد بتواند جسم خوابیده خود را مشاهده کند. در ادامه بیشتر در این خصوص بحث می کنیم.

برون فکنی چیست؟

برونفکنی یا تجربه خروج از بدن، تجربه‌ای با احساس جدا شدن روح از بدن فیزیکی است که به آن برون فکنی اثیری (Astral Projection) نیز گفته می‌شود. در واقع نوعی حالت خاص بین خواب و بیداریست که 10 درصد مردم چنین حالتی را تجربه و البته درصد کمی به اختیار خود این کار را کرده‌اند. برونفکنی اثیری اغلب به عنوان بخشی از تجربه نزدیک به مرگ (NDE) به‌شمار می‌آید. اما این به معنی مرگ یا در معرض خطر مرگ قرار گرفتن نیست. کسانی که چنین تجربه‌ای داشته‌اند جزئیاتی را مشاهده کرده‌اند که پیش از آن برایشان ناشناخته بوده‌است.

با اینکه دانشمندان چیز کمی درباره این پدیده می‌دانند اما از نظر برخی معتقدان به نهان‌شناسی یا طرف‌داران عصر جدید، فرافکنی اثیری حالتی از خودآگاهی است که در آن انسان آگاهی‌اش را از کالبد فیزیکی به کالبد اثیری منتقل می‌کند و در این حالت دنیای اثیری را تجربه می‌کند.

مسأله برون فکنی روح پدیده‌ای جدید و نادر نیست که در یک دوره خاص به وجود آمده باشد. بلکه پدیده‌ای اصیل و واقعی است که در تمام دوران زندگی بشر برای افراد خاص وجود داشته است. این مسأله در اقوام مصر قدیم، چین و هند به عنوان یک باور وجود داشته است و گفته می‌شود یک توانایی طبیعی برای نوع بشر است و هر انسانی قادر به تجربه آن می‌باشد. “شاله” ‎(chally)‎ می‌گوید: از دیدگاه انسان ابتدایی، روان (روح) به بدن پیوندهای ویژه‌ای دارد و خود می‌تواند به طور مستقل سرچشمه اعمال و کارهایی گردد. به هنگام زنده بودن جسم می‌تواند بدن را ترک نموده و منشا اثراتی خارجی گردد. در حالی که در همان هنگام نیز قادر است نوعی عمل حضور را بر بدن انجام دهد.

برون فکنی

برون فکنی چگونه رخ می‌دهد؟

برون فکنی دو نوع است:

  • برون فکنی ارادی: که هیچ عامل دیگری در آن دخیل نیست وشخص می‌تواند با اراده خود آن را انجام دهد.

  • برون فکنی غیر ارادی: که در اثر عوامل دیگر مانند بیهوشی و خواب مغناطیسی مدیوم به طور ناخودآگاه صورت می‌گیرد و به طور غالب فرد از جدایی روح از بدنش آگاهی ندارد و ممکن است بعد از آن متوجه گردد.

فرق عمده‌ای که بین این دو وجود دارد آن است که در برونفکنی غیرارادی، عقل خودآگاه فرد از کار می‌افتد و به طورمعمول نمی‌داند که روح از بدنش خلع شده ولی در برون فکنی ارادی چون با اختیار فرد صورت می‌گیرد، از جدایی روح آگاهی می‌یابد.در برخی با یک ضربه روانی یا فیزیکی یا به‌کارگیری داروهای روان‌پریشی یا وضعیت شبیه خواب رخ می‌دهد.

این تجربه را می‌توان در مراقبه و آرامش از طریق تصور و تجسم انجام داد. تحقیقات اخیر در سال 2007 نشان می‌دهد که تا حدی فرافکنی اثیری را می‌توان با تحریک مستقیم مغز تجربه کرد.بعضی متخصصین عصب‌شناسی با استفاده از واقعیت مجازی و استفاده از عینک مخصوص و تحریکات عصبی خاص نیز توانسته‌اند حس خروج از بدن را در افراد ایجاد کنند.

در بیداری همراه با اختیار که این کار فقط توسط افراد بزرگ و عارف و متخصص قابل انجام می باشد البته همه می‌توانند انجام بدهند اما باید قدرت روحی مناسبی نیز داشته باشند.در مواقع خواب البته هر خوابی برون فکنی نیست بلکه پیش از آن تصمیم بر برون فکنی لازم است و این حالت ممکن است ارادی یا غیر ارادی رخ دهد.

می‌توان به هنگام بیهوشی مغناطیسی یا خواب مصنوعی هیپنوتیزم به صورت غیر ارادی رخ دهد.به هنگام بیهوشی جراحی ممکن است به صورت غیر ارادی رخ دهد.به هنگام بیهوشی از طریق داروهای مخدر و بیهوش کننده ممکن است به طور غیر ارادی رخ دهد.

علل برون فکنی روح

درباره اینکه برون فکنی روح در افراد چه عواملی دارد و چگونه این حالت غیر ارادی و خلع روح به وجود می‌آید عواملی را می‌توان ذکر کرد، از جمله:

گفته می‌شود برون فکنی ارادی روح یک موهبت الهی است که جز از طریق تزکیه نفس و طهارت باطن و بندگی حق تعالی بدست نمی‌آید.برون فکنی حالتی بین خواب و بیداری است و ورود به خلسه عمیق برای انجام آن لازم است. انجام تمرینات مدیتیشن و یوگا موجب آماده سازی جسم اثیری برای برونفکنی می‌شود.

تمرین و ریاضت زیاد برای انجام این کار که با تمایل و تصمیم و تلقین زیاد همراه باشد، لازم است.ازدیاد فشار زندگی، اضطراب و ترس شدید مثل سقوط از بلندی، بروز زخم‌های شدید (در موارد بسیار نادر)، رنج‌های طولانی یا محرومیت‌های مستمر یا در مواقع اختناق، خفگی شدید و کامل ممکن است زمینه برونفکنی را فراهم کند.

برون فکنی

فواید برون فکنی چیست؟

برون فکنی فواید بسیاری دارد؛ به همین دلیل عده زیادی همواره در تلاش برای تجربه آن می‌باشند. برای اینکه بدانید فواید برون فکنی چیست با ما همراه باشید.

ترس از مرگ

ترس از مرگ احساسی است که در اغلب افراد وجود دارد. برخی از انسان‌ها گمان می‌کنند مرگ پایان زندگی و به معنای نابودی مطلق است.برون فکنی باعث می‌شود افراد به این درک برسند که ابعادی فراتر از بعد جسمی انسان وجود دارد.پس از مرگ بُعد روحی انسان در دنیایی فراتر از این دنیا، به حیات خود ادامه می‌دهد.

افرادی که از مرگ برگشته‌اند، این مسئله را به‌خوبی درک می‌کنند. شاید اگر از این افراد بپرسید برون فکنی چیست، هیچ پاسخی برای شما نداشته باشند؛ اما اگر از آن‌ها درباره احساسشان نسبت به مرگ سؤال کنید قطعاً متوجه تفاوت احساس آن‌ها با دیگران خواهید شد. این احساس، همان تأثیر خوبی است که ناشی از تجربه برون فکنی می‌باشد.

سلامت روحی

درک این موضوع که انسان، محدود به کالبد فیزیکی نیست، باعث ایجاد آرامش در زندگی می‌شود.پس از برون فکنی، شخص به این درک می‌رسد که تمام اقداماتی که در جهت ارتقای روح خود انجام می‌دهد، پس از مرگ جسم باقی خواهند ماند. برای اینکه بهتر درک کنید ارتباط سلامت روحی و برون فکنی چیست، به ذکر یک مثال ملموس خواهیم پرداخت:

یادگیری علوم جدید، یکی از مواردی است که محدود به جسم شما نیست و درواقع به ارتقای روح شما کمک می‌کند.با درک این مسئله که پس از مرگ جسم، همچنان زندگی شما ادامه خواهد داشت، اهمیت یادگیری را بهتر درک خواهید کرد. برون فکنی باعث می‌شود شما تا آخرین لحظه عمر جسم خود، مشغول یادگیری باشید.این موضوع قطعاً تأثیرات مثبتی در زندگی فعلی شما نیز خواهد داشت.

درمان روح (کالبد اثیری)

با خروج از جسم، می‌توانید بهتر روح یا کالبد اثیری خود را بشناسید؛ این مسئله به شما کمک می‌کند احساسات خود را ریشه‌یابی و کنترل کنید. با برون فکنی می‌توانید علاوه بر آرامش عمیق‌تر، احساسات خوب دیگری را تجربه کنید که به شرح زیر است:

  • افزایش انگیزه زندگی به دلیل کم‌اهمیت شدن مادیات

  • بهبود مشکلات روحی با شناخت کامل و درمان آن‌ها توسط کالبد اثیری

  • کاهش تنش‌ها و واکنش‌های ناشی از خشم به دلیل درک بهتر اطرافیان

  • افزایش تمرکز و تقویت حافظه به دلیل تسلط بیشتر بر موضوعات و اتفاقات

از بین‌ رفتن حد و مرزها

پس از خروج از کالبد فیزیکی، حد و مرزهایی که برای این بُعد از شما وجود دارد از بین می‌روند. هنگامی‌که خارج از جسم خود هستید، می‌توانید با انجام کارهای جدید، به کسب تجربه بپردازید.زندگی و سفر به مقصدی خاص، ملاقات افرادی که به ارتباط با آن‌ها علاقه دارید، شناخت واقعیت وجود دیگران و بسیاری موارد دیگر از فواید برون فکنی محسوب می‌شود.پس از کسب تجربه‌های جدید در برون فکنی، شما در زندگی فیزیکی خود نیز تجربه بیشتری خواهید داشت؛ ازاین‌رو به‌راحتی می‌توانید مشکلات خود را حل کنید و قدرت تفکر بالاتری را به دست آورید.

 برون فکنی

مضرات برون فکنی

نکته قابل توجه این است که علمای روحی برای برون فکنی روح، در صورتی که از روی اسلوب علمی نباشد ضررهای جسمی و روحی بیان کرده‌اند که حتی می‌تواند به مرگ طرف منجر گردد. یعنی ممکن است تارها و ریسمان‌های اثیری که بین جسم مادی و جسد اثیری(روحی) برقرار است، به هنگام خروج پاره گردد و علاوه بر آن اختلال در قلب، مغز و ذهن طرف به وجود می‌آورد.

باید توجه داشت که در برونفکنی، روح هرگز به طور کامل از بدن جدا نمی‌شود؛ بلکه تعلق و اتصال به بدن دارد؛ همانند خواب که روح از بدن جدا می‌شود ولی نه به طور کامل و اگر روح به طور کامل بدن را ترک کند، بدن می‌میرد و مرگ رخ می‌دهد. با این حال محققان روحی، برون فکنی روح را امری لذت بخش برای روح می‌دانند به حدی که دیگر خواهان بازگشتن به داخل جسم فیزیکی خود نیست. چون رهایی از جسم مادی و قدم گذاشتن به عالم ارواح از هر جهت لذت بخش‌تر از لذت مادی است.

تمرینات انجام برون فکنی

محققان تمریناتی برای تجربه برون فکنی ارائه داده‌اند؛ اما هنوز اطلاعاتی از میزان کارایی این روش‌ها در دسترس نیست.اگر می‌خواهید بدانید خلاصه تمام تمرینات برون فکنی چیست باید گفت: برون فکنی در حالتی بین خواب و بیداری که به آن خلسه گفته می‌شود، رخ می‌دهد. به بیان واضح‌تر خلسه مرز خواب و بیداری است که در آن حالت، نه خواب هستید و نه بیدار. اگر نتوانید پس از حالت خلسه به خواب بروید و در همان حالت بیدار شوید، هیچ ایده‌ای در مورد احساسی که تجربه کرده‌اید نخواهید داشت.

برای تجربه برون فکنی لازم است در حالت خلسه، به تصور و تجسم صحنه‌هایی غیر از حالتی که در آن قرار دارید بپردازید. به‌ طور مثال می‌توانید فرض کنید که در مکانی دیگر و در کنار شخصی دیگر حضور دارید. این تمرینات باید همراه با تصور تجربه‌های شیرین و لذت‌بخش، همچنین در محیطی آرام و دور از تنش انجام شود.درنهایت باید این مورد را بدانید که برون فکنی، با تمرین و تکرار محقق می‌شود. درواقع نمی‌توان با یک هفته و یا یک ماه تمرین به این مرحله رسید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
خودروهای لوکس و گران قیمت نوه امام خمینی/ زندگی لاکچری نعیمه اشراقی حاشیه ساز شد! +عکس (109 نظر) رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (91 نظر) ساعت رولکس 12 هزار دلاری نتیجه امام خمینی!+عکس (88 نظر) سایه های عاشقانه عروس سید حسن خمینی و همسرش (29 نظر) سرنوشت عجیب اسبی که به فرح پهلوی سواری نداد (24 نظر) فروش عجیب نوزادان از 350 میلیون تومان تا طرح ویژه حراج نوزادان در ایران +عکس (20 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (12 نظر) فیلم زیباترین رقص ایرانی وسط خیابان ! / پلیس فقط تماشاکرد ! (11 نظر) روایت هویدا از دایره عجیب دوستان فرح پهلوی (10 نظر) زیبایی چشم نواز نوه امام خمینی/ رابطه محبت‌آمیز «نعیمه اشراقی» با همسرش حاشیه ساز شد +عکس (10 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (8 نظر) واکنش جالب فیروزه گیلدخت به تمام شدن سریال (5 نظر) حمایت بی شرمانه مسیح علینژاد از توهین ورزشکار اوکراینی به نماینده ایران +عکس (4 نظر) عکس دیده نشده از پسر نوه امام خمینی (ره) در حال تماشای بازی دربی (3 نظر) سورپرایز فوق العاده خاص امیر مقاره برای دختر جوان +ویدئو (3 نظر)