ساعدنیوز
ساعدنیوز

در هنگام بروز بحران در سازمان‌ها چگونه درست فکر کنیم؟

  یکشنبه، 04 دی 1401   زمان مطالعه 6 دقیقه
در هنگام بروز بحران در سازمان‌ها چگونه درست فکر کنیم؟
ساعدنیوز : در هنگام بروز بحران در سازمان ها چگونه درست فکر کنیم؟ بروز بحران در هر سازمانی معمولا اجتناب‌ناپذیر است و به همین دلیل همیشه باید برای آن آماده بود. این بحران‌ها می‌تواند توسط عوامل مختلفی مانند نرخ خروج بالای سازمان، وضعیت نامناسب اقتصادی، از دست دادن ناگهانی مشتریان، هک شدن سیستم‌ها یا از کار افتادن ناگهانی آن‌ها و... باشد.

بروز بحران در هر سازمانی معمولا اجتناب ناپذیر است و به همین دلیل همیشه باید برای آن آماده بود. این بحران ها می تواند توسط عوامل مختلفی مانند نرخ خروج بالای سازمان، وضعیت نامناسب اقتصادی، از دست دادن ناگهانی مشتریان، هک شدن سیستم ها یا از کار افتادن ناگهانی آن ها و... باشد. البته می توان با انجام اقداماتی از بروز این بحران ها جلوگیری کرد. با این حال، اگر شرایط از کنترل خارج شد و نتوانستیم از آن پیشگیری کنیم، باید همیشه راه درست فکر کردن و عملکرد مناسب را در مواقع بحرانی بلد باشیم.

در این مقاله قصد داریم نحوه عملکرد درست هنگام بروز بحران سازمانی را به طور کامل شرح دهیم تا شما هم با مطالعه این مقاله همیشه برای این موقعیت ها آماده باشید.

مراحل مختلف مدیریت بحران در سازمانها

مدیریت بحران فرآیند پاسخگویی به چالش های سازمان و جلوگیری از وقوع آن ها در آینده است. این مدیریت بحران معمولا توسط مدیران شرکت انجام می شود؛ اما کارمندان نیز با گوش دادن به دستورالعمل های مدیران و انجام یک سری از امور، می توانند در هنگام بروز بحران در سازمان نقش موثری داشته باشند. حال این سوال پیش می آید که مدیریت بحران را در سازمان چگونه پیاده سازی کنیم و چگونه در این مواقع درست فکر کنیم؟ در ادامه راهکارهای مهم مدیریت بحران در سازمان را نام برده و هرکدام را توضیح می دهیم. (آگهی های استخدام دولتی جدید)

شناسایی بحران

مدیریت بحران خوب با پیش بینی و شناسایی خطراتی که یک شرکت ممکن است با آن مواجه شود، شروع می شود. برای این کار مدیران شرکت باید یک جلسه برگزار کرده و از نمایندگان بخش های مختلف شرکت بخواهند تا لیست کاملی از تمام خطرات احتمالی تهیه کنند. این موارد می تواند از یک بحران طبیعی تا خرابی سیستم ها یا حملات سایبری متغیر باشد. بعد از این کار، تمامی راه حل های پیشنهادی برای هرکدام از این موقعیت ها را لیست کرده تا هنگام بروز بحران برای آن آماده باشید.

تعیین برنامه عملیاتی

هنگامی که بحران های احتمالی و بالقوه را شناسایی کردید، باید مدیریت منابع انسانی و مادی برای آن را نیز زیرنظر داشته باشید تا در مواقع بحرانی بتوانید به طور موثر از آن ها استفاده کنید. یک برنامه مدیریت بحران تمام سناریوهای ممکن را شبیه سازی می کند و پاسخ های عملیاتی ممکن را ارائه می دهد. این مسئله بسیار مهم است که هنگام وقوع بحران آماده باشید و بتوانید واکنش به موقع انجام دهید.

توجه داشته باشید که یک برنامه مدیریت بحران باید به طور مرتب بازنگری و به روز شود؛ زیرا این بحران ها مستعد تغییر هستند. همچنین باید برای اطمینان از اثربخشی آن ها، آزمایش شوند.

ارتباط موثر هنگام مدیریت بحران

در مواقع بحران، هماهنگی دقیق و ارتباط بخش های مختلف شرکت با هم ضروری است. به صورت کلی دو نوع ارتباط در زمان بحران وجود دارد:

  • ارتباطی که مدیریت بحران و کاهش تأثیر آن بر عملکرد سازمان را ممکن می کند (از طریق هشدار به مشتریان یا سایر افراد، با ارسال دستورالعمل به کارکنان)
  • ارتباط با هدف جلوگیری از خبردار شدن مشتریان از این بحران و حفاظت از شهرت شرکت

همچنین شرکت باید مشخص کند که در صورت بروز بحران چه کسی سخنگوی رسمی آن خواهد بود. این فرد یا افراد تنها طرف مجاز برای صحبت از طرف شرکت خواهند بود و به عنوان یک منبع رسمی و موثق برای اطلاع رسانی درباره وضعیت شرکت محسوب می شوند.

هشدار به دیگران

در طول یک بحران، شرکت باید به همه مخاطبان خود یعنی کارمندان، مشتریان، شرکا، تامین کنندگان و غیره بپردازد و در صورت لزوم به آن ها درباره بحرانی که در شرکت به وجود آمده است، هشدار دهد. همچنین این هشدار و پیام باید ساده، واضح و برای همه قابل درک باشد. سعی کنید تا حد امکان شفاف باشید و از انکار وجود مشکل خودداری کنید.

توجه داشته باشید که برای اینکه پیام هایتان تحت تأثیر استرس و فشار موجود در شرایط بحرانی قرار نگیرد، در انتقال آن ها با کمال آرامش عمل کنید.

ایجاد فضا برای مدیریت بحران

هنگامی که یک بحران رخ می دهد، زمان آن می رسد که با اجرای تمام اقداماتی که از قبل آماده کرده بودید، واکنش نشان دهید. برای این کار سطح تهدید را ارزیابی کرده و بر اساس آن واحد بحران را راه اندازی کنید.

حفظ خونسردی

همیشه به یک بحران به عنوان یک تجربه مثبت برای شرکت نگاه کنید. همچنین اگر این بحران ها به خوبی مدیریت شوند، می توانند زیرساخت های سازمان شما را قوی تر کنند. علاوه بر این، بحران می تواند فرصتی برای تقویت انسجام تیمی و ایجاد احساس تعلق در کارکنان و نشان دادن قدرت و واکنش پذیری درست به مشتریان و رقبا باشد.

تعیین اولویت ها

هنگام تصمیم گیری برای غلبه بر بحران ها، باید اولویت های سازمان خود را در نظر بگیرید. اکثر مدیران سازمان ها ابتدا ایمنی مشتریان و کارمندان را در اولویت قرار می دهند و اطمینان حاصل می کنند که هر تصمیمی که می گیرند، از آن ها محافظت می کند؛ حتی اگر این تصمیم منجر به از دست دادن سود شرکت می شود. همچنین می توانید اولویت های دیگری را برای حفظ باورهای سازمان خود تعیین کنید تا ارزش های اصلی سازمان حفظ شود.

ایجاد یک سیستم نظارت

به طور معمول علائم هشدار دهنده ای قبل از زمان وقوع یک بحران وجود دارد و شما می توانید با نظارت مداوم به بسیاری از آن ها قبل از وقوع پی ببرید. در حقیقت با وجود یک سیستم نظارتی، شرکت شما می تواند از نزدیک عملیات تجاری خود را زیر نظر داشته باشد و قبل از ایجاد خسارت برای آن و گسترش دامنه بحران فرایندی، از آن جلوگیری کند.

آموزش تیم مدیریت بحران

یک تیم مدیریت بحران به خوبی آموزش دیده باید در اولین بروز مشکل وارد عمل شود و از برنامه تعیین شده برای مقابله با بحران پیروی کند تا مطمئن شود که به شهرت و عملکرد سازمان لطمه وارد نمی شود. در حالی که برخی از سازمان ها دارای تیم های مدیریت بحران داخلی هستند، برخی دیگر ممکن است این کار را با شرکت های مستقل انجام دهند و برون سپاری کنند.

همراه با آماده شدن برای این شرایط، یک تیم مدیریت بحران می تواند به کارکنان سازمان درباره بهبود روابط با مشتری مشاوره داده و آن ها را آموزش دهد. حفظ روش های موثر خدمات مشتریان و روابط عمومی می تواند نارضایتی مشتریان را در رسانه های اجتماعی کاهش دهد.

جمع بندی

بروز بحران در هر سازمان و کسب و کاری ممکن است پیش بیاید و به همین دلیل باید از قبل برای مواجهه با بحران آماده بود. به صورت کلی داشتن یک تیم مدیریت بحران و مدیریت استراتژیک مناسب در این راستا، می تواند به مدیریت صحیح بحران ها و مواجهه به آن ها در سازمان کمک کند و باعث حفظ آرامش و خونسری مدیران و کارکنان شود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (478 نظر) مبلی که رهبر معظم انقلاب 20 سال است روی آن می نشینند+عکس/ دکوراسیونی که هیچوقت تغییر نمیکند! (323 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (316 نظر) عاشقانه های جذاب سید احمد خمینی و زیباترین دختر ایران زمین «ایران خانوم»/ الهیی چقدر نازه+عکس (301 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (274 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (271 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (228 نظر) خلاقیت خنده دار مسافر کش موتوری برای راحتی مسافرش مرز های انسانیت را جا به جا کرد/ هزارماشالله به این ذهن خلاق+ عکس (204 نظر) خواستگاری متفاوت و حساب شده همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن (178 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اردبیل برای حمایت از حیوانات+عکس/ واقعا دست مریزاد داره! (155 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (149 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (146 نظر) تصویری تاریخی از تزئینات لاکچری ماشین عروسی در دهه 60 / اونموقع پیکان سلطان جاده بود😂 (143 نظر) سفری شیرین به گذشته ها، زندگی تو دهه 60 این مدلی بود/ حس زندگی رو آدم قشنگ میگیره + فیلم (140 نظر) سبک دکوراسیون شیک و منحصر بفرد اتاق ساده رهبر معظم انقلاب +عکس (123 نظر)
دیگران می‌خوانند   
(عکس) وحشتناک ترین ودردناکترین تجربه زنان چینی برای زیباتر بودن/ حتی فکر کردن بهش زجرآوره! گلخونه زیبا و دلباز سانیا سالاری ارغوان سریال دلدادگان/ چه گل هایی چه گلدونایی+ عکس بی احترامی و حرمت شکنی مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی در ورودی استادیوم آزادی جنجالی شد+فیلم داغ کودکی لعیا زنگنه، مریم سریال درپناه تو در 5 سالگی/ چقدر ناز و بانمک بوده+عکس تصویری از خانه ابدی مادر الناز حبیبی بازیگر سریال دردسرهای عظیم/ روحش شاد و یادش گرامی (ویدئو) توصیۀ جیمز هالیس به والدین/ مهم نیست فرزندانتان با چه رشته‌ای وارد دانشگاه شوند، مهم این است که... بیوگرافی و زندگینامۀ غلامحسین مصاحب ریاضی‌دان بزرگ ایرانی شوخی حامد آهنگی با قهرمان بوکس ایران/والا با بوکسور شوخی کردن دل و جرات میخواد+ فیلم فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (ویدئو) رفتار بسیار زیبا و انسانی علیرضا جهانبخش با خانم تصویر بردار/ با این کارت ایران و ایرانی رو سربلند کردی فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم شیرین زبونی های دختر کیوت و بامزه سروش رفیعی ستاره پرسپولیس/ قند تو دل آدم آب میشه آخه!+ فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (تصویر) تولد لاکچری مسی برای عشقش آنتونلا غوغا کرد/ حسودی جورجینا معشوقه رونالدو دیدن داره😁 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 صحنه ای از سریال دلنوازان که حرص شاهرخ استخری،بازیگر نقش بهزاد را درآورد +عکس خرید ویپ و پاد از فروشگاه ویپ گاد سوختن دختر ملی پوش ایرانی در آتش سوزی هولناک! + عکس خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده بهش دکترای افتخاری میدن😂 مبلمان خاص و مدیترانه ایِ خونه دوبلکس عروس شیرازی محمود پاک نیت و نوه خوشگلش با دکوری همرنگ استایل خاص و دلربای بازیکن محبوب تیم پرطرفدار پرسپولیس در روز عروسی اش/چه خوشتیپ شده!+عکس روزی روزگاری دربی: گلهای به یادماندنی استقلال در شهرآورد 59/ هنرنمایی علیمنصور، فکری و پیروز قربانی/ بفرست واسه استقلالیای دوآتیشه💙💙💙 (تصاویر) 23 دیزاین ناخن بهاری که استایل نوروزیتان را تکمیل می کنند 10 مدل مانتو کتی مجلسی ویژه نوروز 1403 برای خانم های شیک پوش+عکس سبک زندگی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام رتبه پیمانکاری شرکت چیست؟ خلاقیت بی نظیر یک طراح مبل راحتی با الهام از مدل قایق و کالسکه/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس خلاقیت منحصر به فرد یک ایرانی در طراحی استند چاقوی آشپزخانه با سنگ‎+عکس/ با احترام به سازنده‌اش با وقتی که صرف این کرده میشه موشک ساخت معرفی تسمه نقاله و کاربرد آن در صنعت معرفی فروشگاه عطر، پوشاک مردانه و زنانه ایرانی در سایت پی جو داداش خوشتیپ و جنتلمن مرجان سلحشوری، تازه عروس تکواندوکار ایرانی/ ماشالا چقدر باهمدیگه صمیمی هستن😍 سطح اطلاعات ابوالفضل گلابی آدم گزارشگر فوتبال مازنی رو یاد هرکول پوارو می اندازه/ اسم شوهر عمه بازیکن رو هم می دونه یا خدا😂😂😂😂😂😂 (ویدئو) جدیدترین و شیک ترین ایده برای پخت نیمرو/ حالا واقعا نیازه روز به روز نیمروها با کلاس تر بشن؟ همه نکاتی که درمورد دیزل ژنراتور و سوخت مصرفی آنها باید بدانیم همای سعادت اینبار در مشیریه تهران! + فیلم قتل شوهر سابق زن تهرانی به دست همسر جدیدش / قاتل با ماشین از روی مرد جوان رد شد یادی کنیم از مبارزه تاریخی با ویروس کرونا به سبک محمود احمدی نژاد در پای صندوق رای+ ویدئو کشف اولین رژ لب جهان در ایران + عکس/ زنان این منطقه ایران 3600 سال پیش رژ می‌زده‌اند!
تیتر امروز   
فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 سبک زندگی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام قتل شوهر سابق زن تهرانی به دست همسر جدیدش / قاتل با ماشین از روی مرد جوان رد شد کشف اولین رژ لب جهان در ایران + عکس/ زنان این منطقه ایران 3600 سال پیش رژ می‌زده‌اند! طالع بینی و خصوصیات مرد و زن متولدین مرداد زنده زنده سوختن دو کودک در چادر عشایری / مرگ جانسوز در اصلاندوز رخ داد (فیلم) بازیگر معروف کشورمان یک روز بعد از تولدش در پشت صحنه درگذشت!! (عکس) پست های عجیب و غریب بیلی آیلیش تمومی نداره!! عکس زیبای دمت اوزدمیر با روسری در یک روز برفی تغییر چهره عجیب مرجانه گلچین با لباس قاجاری