ساعدنیوز
ساعدنیوز

دلایل تاخیر در تولید شیر بعد از زایمان

  شنبه، 09 اردیبهشت 1402   زمان مطالعه 6 دقیقه
دلایل تاخیر در تولید شیر بعد از زایمان
تولید شیر بعد از سزارین نسبت به زایمان طبیعی کمی با تاخیر آغاز می شود. اما از روز سوم سزارین، شیر در سینه ها افزایش می یابد. در این مطلب از ساعد نیوز علل تاخیر در تولید شیر بعد از زایمان را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

بارداری و تولد نوزاد از مهم‌ترین و حساس‌ترین لحظات عمر هر انسانی محسوب می‌شود. خواه نوزاد با زایمان طبیعی و یا سزارین متولد شود، تغذیه او با شیر مادر به‌عنوان بهترین شروع، از اصول مشابهی پیروی می‌کند. شیردهی مزایای بسیاری دارد ازجمله موجب جمع شدن سریع‌تر رحم و تسریع بهبودی جسم و روان مادر پس از زایمان می‌گردد و مادر احساس توانمندی می‌کند، بعلاوه رابطه عاطفی نزدیک‌تری را بین مادر و نوزاد فراهم می‌کند.اما ممکن است تولید شیر در تازه مادران با تاخیر باشد . در ادامه بیشتر در این خصوص بحث می کنیم.

چه چیزی باعث آمدن شیر مادر می شود؟

پرولاکتین، کورتیزول، اکسایتوسین و انسولین، هورمون هایی هستند که برای تولید شیر مادر ضروری هستند و بدن در دوران بارداری آنها را تولید می کند. با این وجود، تولید شیر مادر تنها سی تا چهل ساعت پس از تولد شروع می شود. هورمون پروژسترون، که از تولید شیر مادر جلوگیری می کند، پس از تولد نوزاد و جدا شدن جفت از رحم کاهش می یابد. این کاهش پروژسترون باعث تولید شیر مادر می شود.

مادر و نوزاد

علل تاخیر در شروع تولید شیر بعد از زایمان

 • فرزند اول: معمولا در زایمان اول احتمال تاخیر در تولید شیر وجود دارد. تولید شیر و پر شدن سینه ها برای مادرانی که اولین فرزند خود را به دنیا آورده اند، می تواند تا 5 روز بعد از زایمان طول بکشد. در زایمان های بعدی شیر مادر زودتر تولید خواهد شد.

 • زایمان سخت: زایمان طولانی به همراه استرس و یا تجربه ناخوشایند تولد با استفاده از بیهوشی، پیتوکین و یا تزریق زیاد مایعات داخل وریدی می تواند روند تولید شیر را با تاخیر مواجه کند.

 • زایمان زودرس: بدن شما قادر است در پایان سه ماهه دوم بارداری شیر تولید کند اما زایمان زودرس و استرس ناشی از آن و ناتوانی در شیردادن به نوزاد نارس بلافاصله بعد از تولد می تواند تولید شیر را به تعویق بیندازد.

 • سزارین: جراحی، استرس، درد و عوامل هیجانی و عاطفی مرتبط با زایمان سزارین می تواند باعث تاخیر در تولید شیر شود.

 • ناتوانی نوزاد در مکیدن:هرگونه اشکال در توانایی نوزاد برای مکیدن سینه ها می تواند با شروع تولید شیر تداخل پیدا کند. مشکلاتی از قبیل گره خوردگی زبان، کام شکری و یا مسائل مرتبط با اعصاب می تواند باعث عدم توانایی نوزاد در مکیدن به شکل مناسب شود. علاوه بر این، ممکن است نوک سینه های شما صاف، فرورفته و یا بسیار بزرگ باشد که هر کدام از این ویژگی ها می توانند باعث دشواری در شیر دادن به نوزاد شوند.

 • دیابت:در مادرانی که به دیابت مبتلا هستند، ممکن است شروع تولید شیر با تاخیر صورت گیرد. این مسئله می تواند ناشی از علل چندگانه مانند مشکلات هورمونی، نرخ بالای زایمان سزارین در مادران دیابتی، زایمان زودرس و جدایی مادر و نوزاد بعد از تولد باشد.

 • اختلالات دیگر هورمونی:شروع تولید شیر در مادرانی که دچار کم کاری تیروئید یا سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند نیز با تاخیر صورت می گیرد.

 • چاقی:اضافه وزن پیش از بارداری و یا چاق شدن بیش از حد در دوران بارداری می تواند با تولید شیر بعد از زایمان و تولد نوزاد داخل ایجاد کند و آن را به تعویق بیندازد.

 • باقی ماندن جفت در رحم:در صورتی که مقداری از جفت بعد از تولد نوزاد در رحم باقی بماند، می تواند منجر به جلوگیری از تغییرات هورمونی لازم برای شروع تولید شیر در بدن شما شود.

 • کیست تک لوتئین: این کیست های تخمدان که هورمون تستسترون تولید می کنند، می توانند باعث تاخیر در شروع تولید شیر شوند. این کیست ها به طور طبیعی چند هفته بعد از تولد نوزاد از بین می روند. از بین رفتن این کیست ها منجر به کاهش میزان هورمون تستسترون در بدن و شروع تولید شیر می شود.

مادر و نوزاد

اگر شیر مادر تولید نشود یا دیر تولید شود چه کاری باید انجام داد؟

کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای تحریک جریان شیر بیشتر چه در بیمارستان و چه زمانی که در خانه هستید انجام دهید:

 • ناحیه سینه را ماساژ دهید و همچنین با پمپ یا با دست شیرتان را بدوشید: تحریک سینه می تواند به ایجاد سایت های مهم گیرنده شیر و افزایش میزان تولید شیر کمک کند. مهم است که زمان خود را برای تحریک کردن و ماساژ دادن سینه ها اختصاص دهید.

 • از پمپ های مخصوص بیمارستان استفاده کنید: این نوع پمپ ها مکش اضافی دارند که می تواند تفاوت بزرگی نه تنها در میزان شیری که می توانید از سینه خود بیرون بیاورید، بلکه در میزان تحریکی که در سینه ها احساس می کنید، ایجاد کند. این می تواند به مقدار قابل توجهی در افزایش میزان تولید شیر مادر در آینده تاثیر بگذارد.

 • مرتباً شیر خود را بدوشید حتی اگر مقدار آن کم باشد: در ابتدا باید هر 2 تا 3 ساعت یکبار به کودک شیر دهید، یا پمپ کنید و یا با دست بدوشید. به یاد داشته باشید که میزان تولید شیر شما بر اساس عرضه و تقاضا است. بسیار مهم است که سعی کنید شیر را به طور مکرر از سینه خود تخلیه کنید تا بدن شما بداند که باید شیر بیشتری برای نوزاد شما تولید کند. به خصوص اگر نوزاد کوچک شما به هر دلیلی از شما جدا شده است، مهم است که از یک پمپ درجه یک خوب برای تحریک و تخلیه شیر یا آغوز از سینه خود استفاده کنید. کارکنان بیمارستان و مشاوران شیردهی می توانند با شما همکاری کنند تا یک برنامه پمپاژ و تغذیه انتخاب کنید که باعث افزایش حجم شیر شما می شود.

 • قبل از شیر دادن از یک پد گرمکن یا دوش آب گرم استفاده کنید: گرما و ماساژ روش های فوق العاده ای برای تشویق پستان به ترشح بیشتر شیر است.

 • به موسیقی آرامش بخش گوش دهید: شنیدن آهنگ های آرامش بخش به شما آرامش می بخشد و هورمون هایی را که برای تولید شیر نیاز دارید، ترشح می کنند. نگاه کردن به عکس های نوزادتان، در حال پمپ کردن پستان ممکن است مفید باشد.

 • مقدار زیادی آب بنوشید و تا آنجا که ممکن است بخوابید: شیر مادر حاوی مقدار زیادی آب است، بنابراین فقط با افزایش مصرف آب می توانید میزان تولید شیر را افزایش دهید.

بسیاری از مادران متوجه می شوند که بعد از خواب شیر بیشتری تولید می کنند، زیرا خوابیدن به بدن آنها فرصتی می دهد تا آرام شوند و هورمون های تولید کننده شیر مناسب را به جریان بیاندازند. خوردن غذای سالم مزایای بسیاری دارد، زیرا در صورت بیماری شیر کمتری تولید می کنید.

سخن پایانی

این تصور که شیر مادر تنها چیزی است که نوزاد برای تغذیه نیاز دارد، می تواند هم قدرت بخش و هم ترسناک باشد. اگر در چند روز اول پس از زایمان در سینه های خود احساس پری نکنید و حجم شیر شما افزایش پیدا نکند، ممکن است نگران باشید که هرگز نتوانید نوزاد خود را سیر نگه دارید و به نوعی به عنوان یک مادر احساس ناکافی بودن خواهید داشت.

این نگرانی بجا نیست! به یاد داشته باشید که دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است شیر شما کمی تأخیر داشته باشد. با یک مشاور شیردهی یا پزشکان و پرستاران خود همکاری کنید تا میزان تولید شیر را به حداکثر برسانید و از پتانسیل خوب و طولانی تولید شیر مادر اطمینان حاصل کنید. شروع ناهموار به معنای پایان انتظارات شما از شیردهی نیستو در صورتی که به دلیل شرایط پزشکی با مشکل نداشتن شیر بعد از زایمان مواجه هستید، خود را سرزنش نکنید. نوزاد شما با روش های دیگر تغذیه خواهد شد و شما به عنوان یک مادر کار بزرگی انجام داده اید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رفتار شرم آور بیرانوند، قهرمان بدنسازی و شوت کردن عکس شهدا به سمت داور مسابقه به نشانه اعتراض+ویدئو (1823 نظر) بی ادبی فجیع و شنیع یک دانش آموز به معلم+عکس (1283 نظر) (ویدئو) دانش آموز پسر ایرانی که در اولین روز مدرسه از آقای گزارشگر پس گردنی خورد😐😂/ عاقبت پررو بودن همینه (452 نظر) رقص خفن داماد افغانی و ساقدوش هایش با آهنگ ایرانی شاد +فیلم (282 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (261 نظر) شاهکار پیرمرد در خیابان با خوانندگی آهنگ سوزناک +فیلم (208 نظر) آبروریزی ابی وسط کنسرت زنده و خوانندگی به حالت درازکِش +فیلم (205 نظر) (فیلم) خودروی BMW لوکس و سوپرلاکچری لو رفته رهبری (179 نظر) (فیلم) اجرای جالب آواز سنتی ایرانی توسط زن فرانسوی / دهن همه وا می‌مونه از این اجرا! (130 نظر) (فیلم) افشای خاطره شهربانو و خواهران منصوریان از حضورشان در خانه کریس رونالدو/ دعوتشون کرده بود باغ!😐 (128 نظر) رقص قر و قاطی دانش آموزان پسر برای شاد کردن دل خانوم معلم/ بیچاره معلمی که قراره یک سال به اینا درس بده😂 (127 نظر) رقص ایرانی پیرزن در پمپ بنزین با آهنگ واویلا لیلی دوست دارم خیلی +فیلم (119 نظر) استوری جدید محمد صادقی از بند رخت خونه دلبازِ مادربزرگش فضای مجازی رو ترکوند! (113 نظر) زیباترین مدرسه جهان در یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان که برنده جایزه بین المللی معماری شد/ ویو رو نگاااا😍 (109 نظر) (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 (89 نظر)
منتخب روز   
(فیلم) حمله هولناک پدر یک دانش آموز با قمه به معلم پسرش و ایجاد رعب و وحشت شدید در مدرسه ! 😳 (ویدئو) این روحانی سرشناس، سر شوخی را با اجنه باز کرد! (عکس) تیپ برازنده شاه پهلوی با دمپایی پلاستیکی وقتی فرح میفرستتش که آشغالا رو بزاره دم در😂 شاه مملکت سر کوچه رویت شد پخش آهنگ دافی در مدرسه دخترانه و تشویق کودکان توسط کادر مدرسه به مصرف مواد مخدر و فاحشه‌گری +فیلم غوغای رقص شاد آقای بلال فروش سر خیابون با آهنگ تو چشمام نگاه کن و دستتو بذار تو دستم/ به به این بلال خوردن داره😍 خراشیدن تابلوی خیابان استاد شجریان توسط افراد ناشناس +عکس (ویدئو) حضور اتفاقی رونالدو، ابی و اندی در هتل معروف تهران/ یک معجزه اتفاق افتاد😂 (فیلم) سنگ تمام رقص عربی آقای خوشتیپ با پیژامه/ فقط حرکت پاباز آخرش 😂 خواستگاری حامد آهنگی از نعیمه نظام دوست، تو باید عروس ننم بشی +فیلم (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 مردی که از سینه خود به فرزندش شیر می دهد!!!😐+عکس فیلم لورفته از رقص مار هوتن شکیبا در پشت صحنه لیسانسه ها با آهنگ عروسی دلگیرم از تو ، تا بی نهایت
تیتر امروز   
رقص زیبای دانش آموزان پسر با حضور معلم ریاضی/ ماشالله پسر جوان چه قری هم میده😃+ فیلم آخرین وضعیت قیمت خودرو امروز 6 مهر 1402+ جدول آخرین وضعیت قیمت سکه و طلا امروز 6 مهر 1402+ جزئیات جواد فروغی برنده طلای المپیک در هانگژو بیست و ششم شد فیلم مراسم خواستگاری حاشیه ای لیلا اوتادی لو رفت! / خواستگاری به این سمی دیده بودین؟+ فیلم درخواست خانواده شهدا برای بخشش رفتار شرم آور بدنسازی که تصویر شهدا را شوت کرد چیتان پیتان دخترانه مریم امیر جلالی در 76 سالگی غوغا کرد!+ عکس😃 کولاک ووشکوکاران ایرانی در هانگژو/ دومین طلا هم درو شد دختر جذاب پژمان بازغی به سبک بلاگرهای تازه به دوران رسیده! سوالات صریح سید ابراهیم رئیسی که مجری معروف CNN را آچمز کرد +فیلم قالیباف: بریکس مهم‌ترین نماد تلاش برای عادلانه‌تر کردن نظم جهانی است حواشی داغ امروز پنجشنبه 6 مهر 1402 گنده‌ و ترسناک ترین انسان‌های روی کره زمین+ فیلم🤕 لحظه وحشتناک حمله اسب آبی غول پیکر و گرسنه به نگهبان باغ وحش😲+ فیلم مرثیه روزنامه همشهری برای آوارگان افغان: افغان هراسی پروژه دشمن است