ساعدنیوز
ساعدنیوز

دمنا گواسلیا را بیشتر بشناسید

  جمعه، 31 تیر 1401   زمان مطالعه 8 دقیقه
دمنا گواسلیا را بیشتر بشناسید
دمنا گواسالیا (گرجی: დემნა გვასალია؛ زادهٔ ۲۵ مارس ۱۹۸۱) طراح مد اهل گرجستان است.در این مقاله شما را با این طراح مد آشنا خواهیم کرد.با ما همراه باشید.

زمانی که برند بالنسیاگا در سال ۲۰۱۵ مدیر هنری جدیدش را به جامعه ی فشن معرفی کرد، کمتر کسی توقع داشت این طراح جوان به یکی از مهم ترین طراحان تاریخ بالنسیاگا و دنیای فشن تبدیل شود. این طراح کسی نبود جز دمنا گواسلیای گرجستانی، طراح جوانی که بالنسیاگا را در مدت دو سال به سود و محبوبیت فراوان رساند. شناخت و درک این طراح جسور شاید کمی دشوار و پیچیده باشد، اما آشنایی با پیشینه و کارنامه ی کاری او قطعا شناخت دنیای انتزاعی او را ساده تر می کند.

تصویردمنا گواسلیا

دمنا گواسلیا کیست؟

دمنا گواسلیا در سال ۱۹۸۱ و در گرجستان شوروی از مادری روس و پدری گرجستانی متولد شد. او سال های کودکی خود را در حکومت شوروی و به دور از فرهنگ کپیتالیستی و آمریکایی گذراند. زندگی در اتحاد جماهیر شوروی و در نهایت مواجهه با جنگ داخلی از مسائلی هستند که در جهان بینی و دید هنری دمنا تاثیر بسزایی گذاشته اند و در اکثر کالکشن های این طراح گرجستانی رد پای آن ها حس می شود. دمنا در ده سالگی به علت جنگ داخلی و به همراه خانواده اش از گرجستان به دوسلدورف آلمان مهاجرت کرد و با جهان خارج از دنیای تاریک شوروی آشنا شد.گواسلیا برای تحصیل به گرجستان پساشوروی برگشت و در دانشگاه تفلیس رشته ی اقتصاد را انتخاب کرد. او تصمیم داشت که به عنوان حرفه در سیستم بانکی مشغول به کار شود، اما همان طور که همه می دانیم همچین اتفاقی نیفتاد! دمنا در نهایت به بلژیک رفت و در آکادمی سلطنتی هنر انتورپ (Antwerp) به تحصیل در رشته ی فشن دیزاین مشغول شد. این طراح با مدرک ارشد از انتورپ فارغ التحصیل شد، آکادمی فشنی که پیش از او خانه ی طراحان اسطوره ای همچون دریز ون نوتن بوده است.استعداد دمنا گواسلیا به سرعت بعد از فارغ التحصیلی مورد توجه قرار گرفت و راه او را به برندهایی همچون مزون مارتین مارژلا و لویی ویتون باز کرد. کارآموزی گواسلیا در مزون مارتین مارژلا از مهم ترین سوابق کاری او به حساب می آید و در طراحی های امروزش نیز آثاری از آن دیده می شوند، آثاری که خود را به شکل مفاهیم آنتی-فشن، ساختار زدایی و کنایه آمیز نشان می دهند.بالاخره در سال ۲۰۱۴ بود که دمنا پس از کسب تجربه از افرادی همچون مارک جیکوبز و نیکولاس گسکیه، برند وتمان (Vetements) را راه اندازی کرد. تنها یک سال بعد از فعالیت در کنار ۶ طراح دیگر در وتمان، دمنا با دعوت کمپانی کرینگ، به عنوان مدیر هنری به بالنسیاگا پیوست و در کنار وتمان در این برند هم مشغول به کار شد.

تصویردمنا گواسلیا

وتمان پاریس را مشوش می کند!

یکی از مهم ترین قدم هایی که برای درک جهان بینی دمنا گواسلیا باید برداشت، آشنایی با برند وتمان و اهمیت آن در دنیای فشن است. برند وتمان طبق گفته ی خود دمنا، به علت نا امیدی این ۷ طراح از دنیای فشن بود، دنیایی که شوخ طبعی، هنر و تفکر در آن گم شده بود. دمنا با همکاری برادرش و چند استایلیست و طراح دیگر اولین کالکشن این برند را در هفته ی مد پاریس ارائه دادند و از همان ابتدا به خبر داغ میان اهالی فشن تبدیل شدند. برگزاری فشن شوها در مکان هایی عجیب مثل بازارچه ی دست دوم فروشی و کلاب زیرزمینی یکی از مهم ترین عوامل شهرت وتمان بود. برند وتمان با این کار فشن را از انحصار دسته ی اشرافی و خاص جامعه خارج کرد و آن را به عامه ی جامعه و سطح شهر برد.

وتمان با ترکیب کوتور و فشن خیابانی، استفاده از مردم عام به عنوان مدل و ارائه ی زیبایی شناسی فشن مستقل توجه افراد بسیاری را در پاریس به خود جلب کرد. دمنا گواسلیا تنها پس از ارائه ی ۳ کالکشن برای وتمان، نامزد دریافت جایزه ی LVMH ۲۰۱۵ شد و از آن جا به بعد نامش به عنوان ضد قهرمان جدید فشن بر سر زبان ها افتاد. دمنا تا سال ۲۰۱۹ همکاری خود را با وتمان ادامه داد و در این مدت چهره ی فشن را دچار تحولات بسیاری کرد که از میان این تحولات می توان ارائه ی فشن خیابانی به عنوان لاکچری و همکاری های متعدد با برندهای فشن و صنایع دیگر اشاره کرد. اما این تحولات تنها در وتمان باقی نماند و با ورود دمنا به بالنسیاگا در ابعادی وسیع تر ادامه پیدا کرد.

تصویرفشن شوی وتمان

بالنسیاگا پس از دمنا گواسلیا

کریستوبال بالنسیاگا از زبان افرادی مثل کوکو شنل و کریستین دیور به عنوان فاخرترین طراح فشن تاریخ نام گرفته و ادای دین به نام او همیشه برای طراحانی که وارد برند بالنسیاگا شده اند مسئله ای دشوار بوده است. پیش از دمنا، افرادی همچون نیکولاس گسکیه و الکساندر وانگ مدیریت هنری بالنسیاگا را به عهده داشتند و هر کدام به نوبه ی خود رنگ و رویی تازه به این برند بخشیدند، اما هیچکس توقع نداشت که این دمنا گواسلیا باشد که بالنسیاگا را دوباره به صدر صنعت فشن بازگرداند. از سال ۲۰۱۵ تا امروز که دمنا مدیریت بالنسیاگا را به دست گرفته، این برند به رشد اقتصادی چشمگیری رسیده و سلبریتی های مشهوری همچون کانیه وست، کیم کارداشیان و بلا حدید را به مشتری های همیشگی خود تبدیل کرده است. موفقیت دمنا در بالنسیاگا با دریافت جوایزی از طرف CFDA در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۲۱ در تاریخ فشن ثبت شده است.

تصویردمنا گواسلیا با جایزه‌ی طراح بین‌المللی سال

دمنا همان طور که با وتمان جامعه ی فشن را مجذوب خود کرده بود، با اولین کالکشنش در بالنسیاگا هم زاویه های جدیدی از نبوغش را به نمایش گذاشت. اگر وتمان در میان افراد خاصی شناخته شده و محبوب بود، حالا بالنسیاگای دمنا به گوش عامه ی مردم می رسید و بسیاری را به تعجب و شگفتی وا می داشت. دمنا نسلی که با اینترنت بزرگ شده بودند و بیشتر وقت خود را در شبکه های اجتماعی می گذراندند را بهتر از هر فرد دیگری در فشن می شناخت و با تکنیک های خاص خود توانست بالنسیاگا را به توییتر، اینستاگرام و شبکه های اجتماعی دیگر نسل جوان وارد کند. خلق لحظاتی که قابلیت تدبیل شدن به میم (Meme) را داشته باشند از کلیدی ترین ویژگی های او به شمار می آید و این موضوع در فشن شوها، تبلیغات و اینستاگرام بالنسیاگا به خوبی قابل مشاهده است.

تصویرکمپین تبلیغاتی بالنسیاگا

اینترنت و تکنولوژی همیشه در میان موضوعات اصلی آثار گواسلیا حضور داشته اند و این موضوع در دوران کرونا بیش از پیش خود را نشان داد. در دوره ای که اکثر برندهای فشن دچار سردرگمی شده بودند و با ضررهای هنگفتی مواجه بودند، بالنسیاگا هر فصل از نوآوری جدید برای ارائه ی کالکشن رونمایی کرد و قدم های رو به جلویی که دیگران از برداشتن آن ها ترس داشتند را در پاندمی کرونا برداشت. ساخت یک بازی ویدیوی برای ارائه ی کالکشن پاییز ۲۰۲۱ یکی از این قدم ها بود که سر و صدای بسیاری در دنیای فشن به پا کرد.

تصویربازی ویدیویی بالنسیاگا
اینترنت و سوشال مدیا بهترین بستر برای انتقال دنیای ذهنی گواسلیا هستند، دنیایی آخرالزمانی و انتزاعی، دنیایی که همیشه می توان در آن از نو شروع کرد و مثل بالنسیاگا بارها و بارها محتوای صفحه ی اینستاگرامی خود را پاک کرد!

دمنا از ریسک کردن نمی ترسد و هیچ وقت در مقابل جامعه ی بی رحم فشن عقب نشینی نکرده است. او به دفعات از سوی منتقدین و طرفداران فشن مورد انتقاد قرار گرفته و استعدادش برای مدیریت برندی مثل بالنسیاگا زیر سوال رفته است، اما در نهایت کسی که از این انتقادها پیروز بیرون آمده دمنا بوده است. دمنا با اصرار و زیرکی دید هنری اروپای شرقی خود را در قالب بالنسیاگا به اهالی فشن ارائه داد و بالاخره این اهالی از انتقاد دست کشیدند و با ذهنی باز زیبایی شناسی دمنا را قبول کردند. حالا لاکچری دیگر لباس های شیک پاریسی نیست و لاکچری لباس های آخرالزمانی بالنسیاگاست که انگار از خیابان های بلوک شرق بیرون آمده اند.

تصویردمنا گواسلیا در پشت صحنه‌ی اوت کوتور بالنسیاگا

گواسلیا؛ همیشه پر از سورپرایز!

در کمتر از یک دهه ای که دمنا گواسلیا در دنیای فشن حضور داشته، چندین بار اهالی فشن را با نوآوری های خود به شگفتی وا داشته است. هرگاه که مخاطبان دمنا فکر می کردند لباس هایش اوورسایزتر نخواهند شد، او لباس هایی با ابعاد عجیب تر به رانوی فرستاد. وقتی که با IKEA و DHL همکاری کرد، بسیاری فکر می کردند این پایان همکاری های عجیب و غریب اوست، اما اشتباه می کردند. تا همین چندی پیش بسیاری دمنا را تنها با فشن خیابانی و هودی و کتونی های ترندی می شناختند، ولی او اولین کالکشن اوت کوتور بالنسیاگا بعد از نزدیک به نیم قرن را ارائه داد و با نشان دادن این روی جدید از خود و به نمایش گذاشتن شناخت عمیقش از کریستوبال بالنسیاگا طرفداران جدیدی پیدا کرد. گواسلیا طراحیست که در دنیای فشن امروز کمتر از انگشتان دست رقیب دارد و با توجه به کارنامه ی کاریش، این تازه اول راه برای این طراح خلاق است.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
درختان میوه حیاط باصفای خانه رهبر معظم انقلاب که بابتش به بیت المال هزینه می پردازد (249 نظر) مهران رجبی: حضورم در بیمارستان موجب خنده رهبر معظم انقلاب شد (120 نظر) نگاهی به پژوی تهران پلاک رهبر معظم انقلاب+عکس/اولین ماشینی که از ایرانشهر خریدند! (101 نظر) رونمایی از تیپ باکلاس و شیک دامادی رضا داوودنژاد درکنار عزیزترین زن زندگیش/ مادربزرگی که جای مادر نداشته اش رو پُر کرد+عکس (47 نظر) حضور پرافتخار مژده لواسانی در موزه لوور فرانسه با چادر/ باعث افتخارین خانوم! +عکس (43 نظر) نگاهی به خانه 4 طبقه محمود احمدی نژاد در نارمک تهران+عکس (34 نظر) خوشحالی و ذوق غیرقابل وصف علی دایی در افتتاحیه رستورانش در اردبیل+عکس/ از بوسیدن قرآن تا خنده هایش موقع پیتزا خوردن (31 نظر) چرا رهبر انقلاب در زمان ایراد خطبه نماز عید فطر بغض کردند؟ (28 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده شیرازی، با نوشته جالب پشت خاور اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (28 نظر) حیاط باصفا و دلباز خانه زیبای سانیا سالاری ارغوان سریال دلدادگان/ خونه نگو باغ بگو!+عکس (26 نظر) شباهت بی حد و اندازه گندم، تنها یادگار آزاده نامداری به مادرش/ چقدر زیبا و نازه+عکس (22 نظر) دلنوشته احساسی و جانسوز پدر غزل بدیعی برای دامادش رضا داوودنژاد (16 نظر) خلاقیت منحصربفرد شهرداری کرمانشاه با رنگ آمیزی پیاده راه برای زیباسازی/ماشالله به این هنر+عکس (15 نظر) نگاهی به گالری طلا و جواهرات علی دایی و همسرش مونا خانوم/ چه گالری اعیان و لوکسی+ عکس (14 نظر) صحبت های خنده دار آقای قرائتی: وقتی دختره بهش میگه به فوکول من گیر نده +ویدئو😂👌 (13 نظر)
دیگران می‌خوانند   
تمدید مجدد ثبت‌نام برای نوبت دوم کنکور سراسری حضور رضا قوچان نژاد با راننده شخصی بر سر مزار پدربزرگش و بوسه احساسی بر قبر وی+عکس/ چه خوبه که هر وقت میاد ایران یه سری بهشون میزنه👌 فال روزانه امروز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 دختر و همسر عابدزاده به خاطر کشف حجاب بازداشت شدند/ این دو اکنون آزاد شده اند فال قهوه با نشان روز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر روز یکشنبه 26 فروردین 1403 + فیلم خلاقیت خنده دار شرکت نایک در ساخت کتونی با الهام از کفش دومادای دهه شصتی/ لامصب تصوراتمو آتیش زد😂 تجربه ترسناک مهراوه شریفی نیا از گریم مادرش در پشت صحنه فیلم دزد عروسک ها/ انصافا هم ترس داره+فیلم اثبات کدبانویی و همسر دوستی به سبک ستاره سادات قطبی+ویدئو/ سوپ رو پسراش و خودش خوردن تموم شده دوباره برای همسرش پخته خلاقیت منحصر به فرد یک مرد فروشنده با نوشته جالب پشت شیشه مغازه‌اش در بازار تهران/ همه رو شرمنده درک و شعورش کرد+عکس (تصاویر) رشد باورنکردنی ریش مرد فرانسوی که نه تنها قلب‌ها را تسخیر کرد، بلکه جایگاه او را در تاریخ تثبیت کرد/ ریش یا خانه ی گربه! فال ابجد روزانه یکشنبه 26 فروردین 1403 (تصاویر) با گوشت‌ چرخ کرده چه غذایی درست کنیم؟/ 7 غذای خوشمزه و پرطرفدار با گوشت چرخ کرده برای مقابله با فوبیای کنکور ابتدا باید آن را بشناسیم هزینه‌ها در دبی چگونه اند؟ مسکن، حمل‌و‌نقل، بیمه و مواد غذایی (عکس) مشهورترین لباس باستانی در موزه نیویورک/ تن پوش منحصربفرد یک شاهزاده ساسانی از جنس ابریشم با رنگها و نقوش خاص اقدام جالب و منحصربفرد پیرمرد موتورسوار در اصلاح موهایش به شکل کلاه کاسکت+ویدئو/ عمرا از دور بشه تشخیص داد موهاشه یا کلاه🤣 کیک تولد باکلاس و 5 طبقه بهنوش بختیاری با ورقه های طلا در رستوران مجلل/ مبارکا باشه+ عکس کولر گازی کریر ساخت کجاست؟ یادی کنیم از خونسردی کامل و جالب بهاره رهنما در درگیری لفظی با فلور نظری سر میز شام+ویدئو/ خونه چه کسی هم دعوا کردن، مریم امیرجلالی مژده لواسانی خطاب به وزیر ارشاد: یک سوال بپرسم ممنوع التصویر نمیشم +ویدئو مدل موی جدید سعید عزت اللهی ستاره تیم ملی/ چه بهش میاد +فیلم استوری های جدید منوچهر هادی و یکتا ناصر از دخترشان سوفیا/ ماجراهای این زوج جنجالی تمامی ندارد+ویدیو تصاویر جذاب و خوشمزه هانده ارچل بازیگر فیلم "مست عشق" در سفر به اوزاکا ژاپن تمومی نداره (عکس/فیلم) با دهکده رویایی ارباب حلقه ها در دنیای واقعی آشنا بشین / از فیلماشم خوشگلتره 😍 (فیلم) لحظه هولناک انفجار یک ستاره بزرگ در نزدیکی زمین / چه بلایی سرمان خواهد آمد؟! هدیه تولد متفاوت سپهر حیدری برای پسر موفرفری اش دیاکو در دوبی +تصاویر اینفلوئنسر معروف اینستاگرام؛ خود و خانواده‌اش را قربانی کرد+عکس/ کشتن شوهر و دو فرزند! (عکس) ویوی زیبای خانه بهرام رادان بعد از یک روز بارانی / آقای بازیگر عجب جایی زندگی میکنه 😍 مرگ مشکوک مرد جوان در انفجار گاز شهری/کشف آثار بریدگی روی جسد، مقتول تازه همسرش را طلاق داده بود (عکس) دیدار سیاوش خیرابی رامین سریال "دلنوازان" و طرفدارش بعد از 15 سال در خیابان (فیلم) بازسازی علت و نحوه برخورد و غرق شدن کشتی تایتانیک که به عنوان یکی از فاجعه های بزرگ دنیا شناخته می شود شعرخوانی بامزه سوفیا، دختر یکتا ناصر و منوچهر هادی برای پدرش+ویدئو/ باباش چه قربون صدقه‌ای هم میره براش (ویدئو) لحظه فوق احساسی دیدار دو دختر با پدرشان پس از آزادی از زندان+ فیلم/ فقط خوابشون که تعبیر شد... تعطیلات آخر هفته آزاده نامداری با دختر خوشگلش گندم در دشت گل های لاله+عکس بیوگرافی و زندگی خصوصی هدیه بازوند، روژان سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی سلفی ساده و صمیمی هادی چوپان با همسر و فرزندانش داخل لندکروز میلیاردی اش/ زیبایی طبیعی ببینید بدون آرایس و روتوش و فیلتر/ قهرمان جهان اینقدر صمیمی خوابیدن با آرایش چه عوارض وحشتناکی برای پوست دارد (ویدئو) سبک مدرن دکوراسیون خانه صبا راد، مجری و گوینده سابق، و همسرش مانی رهنما، خواننده/ چه رنگ عجیبی رو واسه مبلمان انتخاب کردن! جایزه 50 میلیون تومانی برای عکس گرفتن از برنج خوردن سرمربی تیم ملی!
تیتر امروز   
تمدید مجدد ثبت‌نام برای نوبت دوم کنکور سراسری دختر و همسر عابدزاده به خاطر کشف حجاب بازداشت شدند/ این دو اکنون آزاد شده اند فال قهوه با نشان روز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 فال روزانه امروز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر روز یکشنبه 26 فروردین 1403 + فیلم فال ابجد روزانه یکشنبه 26 فروردین 1403 استوری های جدید منوچهر هادی و یکتا ناصر از دخترشان سوفیا/ ماجراهای این زوج جنجالی تمامی ندارد+ویدیو اینفلوئنسر معروف اینستاگرام؛ خود و خانواده‌اش را قربانی کرد+عکس/ کشتن شوهر و دو فرزند! مرگ مشکوک مرد جوان در انفجار گاز شهری/کشف آثار بریدگی روی جسد، مقتول تازه همسرش را طلاق داده بود بیوگرافی و زندگی خصوصی هدیه بازوند، روژان سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی جایزه 50 میلیون تومانی برای عکس گرفتن از برنج خوردن سرمربی تیم ملی! دانلود آهنگ جدید «مال من باش» معین زد+فیلم/ مال من باش تو آسمون بشو منم ابراش ... تمام آن چیزی که شما باید درباره درگیری نظامی ایران و اسرائیل بدانید اعلام تقویم برگزاری آزمون‌های زبان تخصصی دکتری دانشگاه پیام‌‌ نور دانلود آهنگ جدید "مست عشق" علیرضا قربانی/ تو مرا جان و جهانی چه کنم جان و جهان را... +فیلم