ساعدنیوز
ساعدنیوز

فاحشه معروف تهران چه نقشی در کودتای 28 مرداد داشت؟

  دوشنبه، 17 بهمن 1401   زمان مطالعه 3 دقیقه
فاحشه معروف تهران چه نقشی در کودتای 28 مرداد داشت؟
ساعد نیوز: 28 مرداد، سالروز کودتایی است که بنا به گواه اسناد مختلف از کشورهای قدرتمند تا فاحشه های شهرنو آن روزهای تهران در آن دخیل بودند.پری بلنده نامی است که در این کودتا نقش زیادی داشته و با مدیریت شعبان جعفری ( شعبون بی مخ ) گروهی از زنان روسپی را جهت تظاهرات علیه مصدق به خیابان ها آورده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعد نیوز به نقل از سلام نو، شهرنو و برخی روسپی ها نقش بسیار پررنگی در کودتای 28 مرداد 1332 داشته اند. مشهور است که شعبان جعفری(بی مخ)، گروهی از این زنان را اجیر کرد و آن ها هم در همراهی با کودتاچیان و با سردادن شعارهای «زنده باد شاه» و «مرگ بر توده ای» و «مرگ بر مصدق» از جنوب شهر به خانه مصدق در انتهای خیابان فلسطین و سپس تا خیابان پاستور قشون کشی کردند.

در این میان، دو تن از این روسپیان بسیار مشهور بوده اند. یکی ملکه اعتضادی است و دیگری سکینه قاسمی(مشهور به پری بلنده).

تصویر

ملکه ای که موجب سقوط دولت ملی شد

درباره ملکه گفته اند که زنی بسیار زیبا بود که حتی عشاقی در میان افسران بالارتبه ارتش شاهنشاهی مانند سروان خسروانی(ژنرال خسروانی) یا رئیس سازمان ورزش ایران و یا حتی برخی اعضای دربار داشت.

گویا ملکه یکی از مدیران محله شهر نو بود که گفته می شود در یک خانواده مرفه به دنیا آمد و در قبل از کودتای 28 مرداد در توطئه های شاه بر علیه دکتر مصدق شرکت کرده و در روز کودتا نیز سوار بر یک تانک در خیابان های تهران حضور داشت. ارتشبد فردوست در خاطرات خود درباره کودتای ۲۸ مرداد می نویسد: [برادران رشیدیان] ظاهرا توانستند جمعیتی حدود پنج ، شش هزار نفر را راه بیندازند. ملکه اعتضادی را هم پیدا کرده بودند که متخصص تحریک و تهییج بود و چادرش را به کمر بسته و روی جیپ سخنرانی می کرد.

گویا بعد از کودتا چندصد متر زمین به وی اعطا شد. همچنین ملکه یکی از سهامداران بانک ایران و ژاپن شد و پیش از انقلاب به اسرائیل رفت و تا کمی قبل زنده بود.

مکالمه جالب ملکه با دکتر مصدق

برخی داستانهای راست و دروغ درباره ارتباط ملکه اعتضادی با محمد مصدق روایت شده است. طبق یکی از این روایتها، هنگامی که مصدق باشور وهیجان از خدمات صادقانه اش به مردم و مملکت سخن می گفت و دستهای مرتعشش را حرکت می داد، ملکه اعتضادی که در ردیف تماشاچیان نشسته بود از جا برخاست و با صدایی بلند، رو به دکتر مصدق گفت: یک پیرمرد سیاسی که مملکت را به پرتگاه سقوط کشانده، نباید در دادگاهی که به خیانت های او رسیدگی می کند، بترسد و بلرزد. دکتر مصدق، رو به عقب برگرداند و گویندۀ این جملات را شناخت و گفت: خانم! منارجنبان اصفهان، قرن هاست می لرزد و هنوز پابرجاست. از این پاسخ صریح و ابهام دار، اکثر حضار، حتی رئیس و منشی های دادگاه نیز به خنده افتادند و «خانم ملکه» با سرافکندگی بسیار در جایش نشست و پس از لحظاتی دیگر سالن دادگاه را ترک کرد.

تصویر

پری بلنده و شرکت در کودتای 28 مرداد

سَکینه قاسمی مشهور به پری بُلنده، یک روسپی ایرانی بود که نقش عمده ای در کودتای 28 مرداد داشته است. پری بلنده پس از انقلاب اسلامی ایران و به آتش کشیده شدن محلهٔ شهرنو، دستگیر و در ۲۱ تیر ۱۳۵۸ به اتهام «فساد فی الارض» اعدام شد.

نسیم بیداری درباره نقش این زن در کودتای 28 مرداد نوشته شده است :

کودتای 28 مرداد نتیجه اتحاد لات و فاحشه بود.در کنار شعبون بی مخ شهر نویی ها هم بودند که توانستند جماعتی را با خود همراه کنند تا خیابان های خالی قلب پایتخت را در عرض چندین ساعت بگیرند.

سکینه قاسمی یا همان پری بلنده یکی از سرکردگان این عده و از خانم رئیس های ثرتمند شهر نو بود. او زن لاغر و سبزه رویی بود که در خیابان اول قلعه شهر نو دو خانه بسیار بزرگ داشت و با مقامات بالای کشور صمیمیتی به هم رسانده و حتی با آنان رفت و آمد می کرد. یک اتوموبیل شورلت (مدل ایمپالا) سفید رنگ داشت که هر روز صبح راننده اش او را به شهر نو می آورد و شبها هم پس از کار روزانه با همان اتوموبیل به خانه اش می.رفت.

او نیز مثل شعبون، ارتباط خوبی با برخی از رجال وقت داشت. ولی شانس شعبون را نداشت و بعد از انقلاب گیر افتاد و به جرم یک عمر فحشا و خرید و فروش دختران خردسال و زنان گول خورده و اغفال شده و دایر کردن مراکز فحشا و عشرت کده های مختلف که موجب انحراف نسل جوان این مملکت شده بود، مفسد فی الارض شناخته و به اعدام محکوم شد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
5 مَردی که یک زن مشترک دارند+عکس تاسف آور (195 نظر) غرفه عجیب تبلیغ نوار بهداشتی یک شرکت خاص در بام لند تهران +تصاویر (150 نظر) ازدواج پیرمرد با دختر 9 ساله با لبخند رضایت ! (44 نظر) تغییر قیافه هانده ارچل بعد از لاغری زیاد (14 نظر) زیبایی بهت آور دختر و مادر آیشواریا بازیگر جذاب هندی! (14 نظر) پخش زنده تصاویری از دست دادن و خوش‌و‌بش سلطان عمان با یک زن در تهران (13 نظر) مقایسه جنجالی لباس فاخر همراهان سلطان عمان با تیپ شنبه چهارشنبه مسئولان ایرانی +عکس (13 نظر) ذوق عجیب یک راننده اسنپ از دیدن عموپورنگ (10 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (10 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (9 نظر) ورود یک مرد مست به داخل قفس شیر در هند +فیلم (8 نظر) گفتگو با بامزه‌ترین سارق تهران! (6 نظر) توضیح میرسلیم درباره ساعت 30 میلیاردی اش در صحن مجلس!+عکس (5 نظر) تیپ کیوت و بامزه آرتام، پسر دنیا جهانبخت و خنده با نمکش (4 نظر) قیافه بانمک نبات استخری وقتی سوار یک الاغ کوچولوی ناز میشه (3 نظر)