ساعدنیوز
ساعدنیوز

فاکتور عملیات تروریستی شاهچراغ را کاخ سفید پرداخت خواهد کرد!

  پنجشنبه، 05 آبان 1401   کد خبر 228116
فاکتور عملیات تروریستی شاهچراغ را کاخ سفید پرداخت خواهد کرد!
عملیات تروریستی شاهچراغ بار دیگر دشمنی تروریست های دست پرورده غرب را با ملت ایران به اثبات رساند. زائرین بیگناه از کودک هشت ساله تا مرد هشتاد ساله در بین شهدای مظلوم این حادثه تروریستی قرار دارند. ساعدنیوز در گفتگو با دکتر سید جعفر قنادباشی به این مسأله پرداخته است.

چون فاکتور چنین عملیات هایی برای کاخ سفید ارسال می شود، داعش هم چنین اقدامی کرده تا از قافله عقب نماند.

ساعدنیوز: عملیات تروریستی دیشب در حرم مطهر شاه چراغ در شیراز 20 شهید و حدود 10 زخمی به همراه داشته است. داعش در پیامی مسئولیت این عملیات را برعهده گرفت و سازمان ملل متحد نیز این حادثه تروریستی را محکوم کرد. به نظر حضرتعالی این عملیات با چه اهدافی انجام گرفته است؟

دکتر سید جعفر قنادباشی: بسم الله الرحمن الرحیم؛ گروه تروریستی داعش مسئولیت این عملیات را برعهده گرفته است. این گروه یک گروه کاسبکار است که مثل بسیاری از گروهک های تروریستی دیگر، بعد از اعلام حمایت مالی از کارهای خرابکارانه در ایران، از سوی جو بایدن رئیس جمهور امریکا، فعال شده است. وقتی بودجه ای تخصیص داده می شود، همه این گروهک های تروریستی تلاش می کنند تا بیشترین سهم را از این بودجه صاحب شوند. چون فاکتور چنین عملیات هایی برای کاخ سفید ارسال می شود، داعش هم چنین اقدامی کرده تا از قافله عقب نماند. این یک وجه ماجرا است که انگیزه گروه تروریستی داعش را روشن می کند.

اما وجه دیگر این حادثه تروریستی، مربوط به ماهیت این عملیات است. در واقع، این عملیات تروریستی بخشی از جنگ ترکیبی ای است که غرب علیه ایران طراحی کرده است. وقتی در کف خیابان و از طریق اغتشاشات، نتایج مطلوب به دست نمی آید، آمریکا و متحدان تروریست اش مترصد عملیات تروریستی می شوند. این صحنه آرایی ای که در دو ماه گذشته در جریان بوده، نباید متوقف شود. از آنجایی که در کف خیابان عملاً با شکست مواجه شدند، خرابکاری و عملیات تروریستی در دستور کار قرار گرفته است.

آمریکا تلاش فرآوانی برای استفاده از ظرفیت های اشخاص آبرودار و نخبگان به عمل آورد، ولی به نتیجه نرسید؛ یک حرکت نازل را در کف خیابان با محوریت مطالبات سخیف به راه انداختند و عملاً هیچ نتیجه ای هم حاصل نشد. البته عملیات تروریستی اخیر در شاهچراغ آنها را رسواتر کرد. ولی چون هدف ارسال فاکتور به کاخ سفید است، تروریست ها از کنار این ماجرا هم به سادگی نگذشتند.

تصویر

داعش رسماً مسئولیت این عملیات تروریستی را برعهده گرفته است. بسیاری از رسانه های جهان، بیانیه داعش را منتشر کردند و منابع سعودی و صهیونیستی نیز این موضوع را تأئید کردند.

ساعدنیوز: در کنار این حوادث تلخ و جانسوز، ما شاهد یک جنگ سنگین روایت ها درباره ماهیت این حادثه تروریستی هستیم. یکی از ترندهای فضای مجازی خصوصاً در توئیتر، متهم کردن جمهوری اسلامی به اجرای این عملیات خرابکارانه علیه شهروندان ایرانی برای منحرف ساختن افکار عمومی است. اصولاً چرا چنین سناریو و روایت کثیفی از ماجرا در فضای مجازی به ترند تبدیل می شود؟

دکتر سید جعفر قنادباشی: این دقیقاً همان وجه فرافکنی ماجراست. وقتی شما قطب بندی به وجود آوردید و اردوکشی کردید، دنبال برنده و بازنده هستید و وقتی تیم شما باخت باید این شکست را به گردن کسی جز خودتان بیندازید. نمی توانند بگویند که داعش با ماست! غرورشان اجازه چنین کاری را نمی دهد. بنابراین، باید به دنبال یک مقصر بگردند و فوراً جمهوری اسلامی متهم به انجام عملیات تروریستی در ایران بر علیه شهروندانش می شود! این روایت ساختگی در واقع واکنش روانی به احساس شکستی است که بر آشوبگران غلبه کرده است.

داعش رسماً مسئولیت این عملیات تروریستی را برعهده گرفته است. بسیاری از رسانه های جهان، بیانیه داعش را منتشر کردند و منابع سعودی و صهیونیستی نیز این موضوع را تأئید کردند. همان طور که گفتم، متهم کردن نظام به انجام این عملیات تروریستی، یک فرار به جلو برای توجیه شکست هایی است که در کف خیابان نصیب اغتشاشگران شده است.

تصویر

من معتقدم، با وجود تعداد زیادی از مهاجرین و پناهجویان افغان در ایران، مدیریت امنیتی قابل قبول بوده و این حوادث در مقایسه با تعداد مهاجرین ناچیز است.

ساعدنیوز: متأسفانه عامل تروریستی حادثه شاه چراغ به مانند حادثه تروریستی حرم رضوی از شهروندان افغانستانی است. بسیاری بر این باورند که حضور افسارگسیخته پناهجویان افغان در ایران یک تهدید امنیتی جدی برای شهروندان ایرانی است. آیا به لحاظ دیپلماتیک و امنیتی ساز و کارها و ابتکار عمل هایی وجود داشت که می توانست از بروز چنین حوادث تروریستی توسط شهروندان افغانی در ایران پیشگیری کند؟

دکتر سید جعفر قنادباشی: حضور مهاجران یا آوارگان و پناهجویان در یک کشور مختص ایران نیست و در تمام دنیا این مسأله وجود دارد. در مورد مهاجران افغان نیز، به نظر من، علیرغم تعداد بالای شهروندان افغان حاضر در کشور، دستگاه های امنیتی در مقایسه با کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکایی بهترین عملکرد را داشته اند.

شما حملات تروریستی ای که در قلب اروپا در پاریس رخ می دهد، را در نظر بگیرید. وضعیت فوق العاده در پاریس اعلام می شود. نیروهای امنیتی اروپایی توان مدیریت آنها را ندارند. هرچند خود غربی ها از این عملیات های تروریستی بهره خودشان را می برند و تلاش می کنند تا از این طریق، پروژه اسلام هراسی را به نحو مؤثرتری به پیش ببرند.

به هر حال، ما در ایران تعداد زیادی از مهاجران افغان را داریم. این مهاجران بار بخشی از اقتصاد ایران را نیز به دوش می کشند. علاوه بر این، همفزایی ایران و افغانستان منافع بسیاری می تواند برای ما به لحاظ اقتصادی و سیاسی داشته باشد. افغانستان کشور پرآبی است، ما می توانیم کشت فرامرزی را در این کشور داشته باشیم و امنیت غذایی کشور را از این طریق تأمین کنیم.

آمریکا دو همسایه دارد؛ مکزیک و کانادا! ترامپ برای کنترل مهاجران غیرقانونی، دیوار بلندی در مرز این کشور ساخت و باز یک میلیون نفر مهاجر غیرقانونی وارد این کشور شد و توسط دولت آمریکا زندانی شدند! یا حملات تروریستی در پاریس که هزاران کیلومتر دورتر از افغانستان است!

بنابراین، من معتقدم، با وجود تعداد زیادی از مهاجرین و پناهجویان افغان در ایران، مدیریت امنیتی قابل قبول بوده و این حوادث در مقایسه با تعداد مهاجرین ناچیز است.

** این گفتگو توسط آقای دکتر علی پیری مدیر مسئول ساعدنیوز انجام شده است.
پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(ویدئو) دانش آموز پسر ایرانی که در اولین روز مدرسه از آقای گزارشگر پس گردنی خورد😐😂/ عاقبت پررو بودن همینه (586 نظر) (فیلم) خودروی BMW لوکس و سوپرلاکچری لو رفته رهبری (344 نظر) آبروریزی ابی وسط کنسرت زنده و خوانندگی به حالت درازکِش +فیلم (224 نظر) رقص حرفه‌ای دانش آموز پسر در مقابل چشمان باحال ترین معلم دنیا / این کمره یا فنره؟ (167 نظر) رقص قر و قاطی دانش آموزان پسر برای شاد کردن دل خانوم معلم/ بیچاره معلمی که قراره یک سال به اینا درس بده😂 (146 نظر) استوری جدید محمد صادقی از بند رخت خونه دلبازِ مادربزرگش فضای مجازی رو ترکوند! (131 نظر) آمریکا قیمتی برای احیای برجام تعیین کرده است که ایران توان پرداخت آن را ندارد (123 نظر) بنر جالب شهرداری برای دانش‌آموزان در سطح شهر/ بهتر از این نمیشه به دانش آموز انگیز داد (110 نظر) توبیخ رئیس دانشگاه شریف توسط معاون اول رئیس جمهور در پی اخراج پروفسور مسعود نیلی (101 نظر) استقبال از رونالدو بالاخره کار دست دختر درویش داد/ همکاری با پرسپولیس برای همیشه تمام شد! (96 نظر) (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 (96 نظر) غوغای رقص شمالی دسته جمعی با آهنگ شاد+فیلم (91 نظر) فیلم کودکی تا بزرگسالی تتلو ! /چه بچه ساده ای بود و چه هیولایی شد ! (77 نظر) غوغای رقص شاد آقای بلال فروش سر خیابون با آهنگ تو چشمام نگاه کن و دستتو بذار تو دستم/ به به این بلال خوردن داره😍 (70 نظر) (فیلم) رقص شمالی و سرعتی هم وطن مشتی و باعشق / وقتی دو تا عروسی دعوتی و عجله داری!😀😀😀 (68 نظر)
منتخب روز   
2 تصویر ناراحت کننده و غم انگیز از عروسی معروف عراق / عجب صبری خدا دارد ... کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! فیلم رقص دلبرانه عروس و داماد عراقی که تبدیل به بزرگترین غم عالم شد/زبانه کشیدن آرزوها در شعله های آتش... (ویدئو) جمیله علم الهدی: من بانوی اول نیستم... ( ویدیو) رکورد عبور یک خلبان از داخل تونل با هواپیما (فیلم) حمله هولناک پدر یک دانش آموز با قمه به معلم پسرش و ایجاد رعب و وحشت شدید در مدرسه ! 😳 (ویدئو) این روحانی سرشناس، سر شوخی را با اجنه باز کرد! (عکس) تیپ برازنده شاه پهلوی با دمپایی پلاستیکی وقتی فرح میفرستتش که آشغالا رو بزاره دم در😂 شاه مملکت سر کوچه رویت شد پخش آهنگ دافی در مدرسه دخترانه و تشویق کودکان توسط کادر مدرسه به مصرف مواد مخدر و فاحشه‌گری +فیلم غوغای رقص شاد آقای بلال فروش سر خیابون با آهنگ تو چشمام نگاه کن و دستتو بذار تو دستم/ به به این بلال خوردن داره😍 خراشیدن تابلوی خیابان استاد شجریان توسط افراد ناشناس +عکس (ویدئو) حضور اتفاقی رونالدو، ابی و اندی در هتل معروف تهران/ یک معجزه اتفاق افتاد😂
تیتر امروز   
آخرین تلاش خودروسازان برای جلوگیری از سقوط قیمت خودرو/ احتکار خودرو برای گران کردن دوباره همسر رئیس جمهور جایگاه بخصوصی در قانون اساسی ندارد! پای «سلام فرمانده» به ماجرای پرحاشیه «دافی» باز شد جنجال «بانوی اول» صدای رائفی‌پور را هم درآورد! کشف شگفت انگیز مقبره سلطنتی 3500 ساله فرعون زن مصری+تصاویر حیرت انگیز قبر و مومیایی مراجعه یک مشتری به بانک صادرات با رکابی و شلوارک و دمپایی آبی! نماینده مجلس: دریاچه ارومیه را به خدا سپردیم تصویر رفتار بی شرمانه گلشیفته فراهانی و بازیگر آمریکایی در پشت صحنه یک فیلم! / خجالتم خوب چیزیه! مورد عجیب آگهی اتباع افغانستانی در تهران +عکس / ما ایران رو تخلیه کنیم افغانیا راضی میشن؟ رقص چاقو الهام حمیدی با موی باز و لباس مجلسی سرخابی قتل پر رمز و راز نورچشمی رضاخان در زندان قصر / از اول خلقت، چنین آدم خائنی وجود نداشته است! کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! لو رفتن پرسپولیسی بودن علیرضا دبیر و حاج محمود / دو پرسپولیسی دو استقلالی را آشتی دادند؟ بانوان مازندرانی برای دیدن نیمار آماده باشند / رخ به رخ با نیمار در ورزشگاه آزادی! سرنوشت عامل تهیه فیلم های غیر اخلاقی از زنان تهرانی