فناوری‌های هوش مصنوعی همه چیز را تغییر خواهند داد

  چهارشنبه، 24 اسفند 1401   زمان مطالعه 9 دقیقه
فناوری‌های هوش مصنوعی همه چیز را تغییر خواهند داد
در حال حاضر یکی از اصطلاحات بسیار جدید و داغ در دنیای فناوری، هوش مصنوعی است که در سال‌های اخیر موردتوجه قرار گرفته و نوآوری‌های زیادی در این حوزه به‌دست آمده است.

در حال حاضر یکی از اصطلاحات بسیار جدید و داغ در دنیای فناوری، هوش مصنوعی است که در سال‌های اخیر موردتوجه قرار گرفته و نوآوری‌های زیادی در این حوزه به‌دست آمده است. در گذشته بحث هوش از نوع مصنوعی فقط در فیلم‌های علمی تخیلی یا داستان‌ها موردتصور بود؛ اما امروزه این مفهوم تبدیل به واقعیت شده است و با نمونه‌های موجود در فیلم تفاوت دارد. به همین دلیل آشنایی با این فناوری می‌تواند کاربردی و جالب باشد.

هوش مصنوعی یا Artificial Intelligence که با مخفف AI شناخته می‌شود؛ به تکنولوژی خاصی گفته می‌شود که قابلیت تفکر در آن ایجاد شده است. البته این قابلیت با قدرت تفکر موجود در انسان تفاوت‌های زیادی دارد؛ اما تمام تلاش خود را می‌کند تا از تفکر انسانی تقلید کند. در حال حاضر بیشتر فعالیت‌های ما مثل گشت­و‌گذار در وب­سایت‌ها، پلتفرم­های مجازی و جستجوی اینترنتی همه از هوش برخوردار هستند. به همین دلیل گفته می‌شود هوش از نوع مصنوعی در زندگی انسان تأثیر زیادی دارد. در نتیجه، با پیشرفت این فناوری و گسترش آن به زندگی انسان، آشنایی با چیستی مفهوم AI ضرورت پیدا می‌کند.

هوش مصنوعی چیست؟

در حال حاضر AI تعریف واحدی از نظر همه دانشمندان ندارد؛ اما تمام تعاریف یک‌سری از مفاهیم‌ها را شامل می‌شوند. این مفاهیم شامل تفکر انسانی، منطق انسانی، عملکرد انسانی و عملکرد منطقی است. به همین دلیل هوش مصنوعی هم بر فرایند‌های تفکر و استدلال و هم بر فرایند‌های رفتاری تسلط دارد. در تعریف دیگر این مفهوم می‌توان به این مورد اشاره کرد که artificial intelligence به یک شاخه از علم رایانه گفته می‌شود که هدف آن ساخت ماشین‌های هوشمند است؛ به شرطی که این ماشین‌ها بتوانند وظایفی را انجام دهند که نیاز به هوش انسانی دارند.

هوش مصنوعی در حالت کلی به شبیه‌سازی هوش انسان در کامپیوتر­ها دلالت دارد؛ در این حالت ماشین موردنظر طوری تنظیم می‌شود که بتواند مانند انسان تفکر داشته باشد و رفتار انسانی را تقلید کند. همچنین می‌تواند همه ماشین‌هایی را شامل شود که عملکردی شبیه به ذهن انسان دارند و از قدرت یادگیری و حل مسئله نیز برخوردارند.

هوش مصنوعی چه اهدافی دارد؟

هدف اصلی این مفهوم ارائه تعریف خاص از هوش انسان و نحوه کار است که یک ماشین به­راحتی امکان اجرای آن را داشته باشد و وظایف خود را به­درستی انجام دهد. اهداف اصلی Artificial Intelligence بر سه پایه اصلی یادگیری، استدلال و درک تأکید دارد. AI شاخه گسترده‌ای از علم رایانه را شامل می‌شود که در آن ماشین‌های ساخته شده برای فعالیت نیاز به هوش انسان دارند و به همین دلیل هوش مصنوعی به­عنوان علم میان‌رشته‌ای چند رویکردی شناخته می‌شود. هرگونه رشد و پیشرفت در یادگیری ماشین یا یادگیری عمیق می‌تواند به تغییر الگوی بخش‌های مختلف صنعت و فناوری منجر شود.

اهمیت هوش مصنوعی

با وجود Artificial Intelligence انسان می‌تواند تمام کار‌های تکراری را به رایانه‌ها بسپارد و بدون کوچک­ترین خستگی و اعتراض، این فعالیت‌ها را بادقت تمام انجام دهد. علاوه­براین، در هزینه و زمان نیز صرفه‌جویی می‌شود‌. همچنین امکان افزودن تکنولوژی­های جدید به محصولات و فناوری‌ها از این طریق فراهم می‌شود و شرایط مناسبی برای پردازش و پذیرش داده‌ها در حجم‌های بالا فراهم می‌شود. در کنار این موارد، به­دلیل دقت زیادی که هوش مصنوعی در علوم مختلف دارد، شرایط بهبود امکانات قدیمی را فراهم می‌کند و موضوعات جدیدی به‌وجود می‌آورد.

این مبحث در پروژه‌های مختلف مرتبط با برنامه‌نویسی و تولید و پردازش داده‌ها نقش مهمی دارد. داده‌های خام می‌توانند از این طریق هوشمند شوند و به­صورت الگوریتم‌های خودآموز به مدیریت امور خودشان بپردازند. علاوه‌براین، موارد AI در صنایع، اینترنت ‌اشیا، ابزار‌های تحلیلی و بسیاری از الگوریتم‌های مربوط به پردازش داده نیز کاربردی است.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

به فرایند هوشمند کردن کامپیوتر‌ها برای رفتار هوشمندانه بدون یاددهی مستقیم، یادگیری ماشین گفته می‌شود. از این طریق رایانه می‌تواند با ورود حجم زیادی از داده­های گوناگون، به یادگیری الگو‌های تکرارشونده بدون دخالت انسان بپردازد. این الگوریتم‌ها با تقلید از شیوه یادگیری انسان آموزش داده می‌شوند و با افزایش تجربه رایانه، میزان دقت آن­ها افزایش پیدا می‌کند. کاربردهای مختلفی در یادگیری ماشین وجود دارد که شامل تحت­نظارت، بدون­نظارت و تقویتی است. از سایر کاربرد‌های این مفهوم می­توان به تشخیص چهره، گفتار، خدمات مالی، سامانه‌های توصیه‌گر و... اشاره کرد. کاربرد مفهوم یادگیری ماشین در هوش مصنوعی به کسب­وکار‌هایی مثل نتفلیکس، ویمو، فیسبوک و نقشه گوگل است.

هوش مصنوعی و یادگیری عمیق

یکی از تکنیک‌های مربوط به یادگیری ماشین، یادگیری عمیق است که به رایانه یاد می‌دهد تا کار‌هایی را انجام دهد که به­صورت طبیعی برای انسان اتفاق افتاده و از این طریق شرایط مناسبی برای تفکر انسانی فراهم می‌کند. این مفهوم می‌تواند به ساده‌سازی فرایند‌ها کمک کند و نتایجی را به‌دست آورد که در گذشته امکان‌پذیر نبود. یک مدل کامپیوتری از طریق یادگیری‌ عمیق این امکان را به‌دست می‌آورد که وظایف مربوط به طبقه‌بندی را در صدا، متون و تصاویر را اجرا کند‌.

این مدل‌ها دقت بسیار پیشرفته‌ای دارند و عملکرد آن‌ها از سطح انسانی فراتر است‌. الگوریتم‌های مربوط به یادگیری عمیق در هوش مصنوعی پس از عبور از هر لایه شبکه عصبی در مورد تصاویر اطلاعات بیشتری به‌دست می‌آورند و آموزش می‌بینند که چگونه به شناسایی ویژگی‌های سطح پایین لایه‌ها بپردازند.

کاربرد پایتون در هوش مصنوعی چیست؟

باتوجه به اهمیت مفهوم AI در علوم رایانه، پیاده‌سازی این داده‌ها قبل از هر چیز، به زبان برنامه‌نویسی نیاز دارد. از زبان‌های برنامه‌نویسی کاربردی در این حوزه می‌توان به پایتون اشاره کرد که محبوبیت جهانی دارد. پایتون دارای کتابخانه‌های متنوعی است که می‌تواند از طریق برنامه‌نویسی، اطلاعات و داده‌های خاصی برای کامپیوتر تعریف کند. این ابزار‌ها به هوش مصنوعی کمک می‌کنند تا خطا‌های خود را نسبت به عملکرد‌های انسانی تکمیل کنند و در حل مسائل کمک کنند. پایتون می‌تواند داده‌ها را به آسانی یاد بگیرد، بخواند و نگهداری کند. از دیگر امکانات این برنامه برای AI، فراهم کردن زمینه دسترسی به کتابخانه‌های استاندارد و متنوع، پایگاه‌های داده، مقیاس‌پذیری و قابل حمل‌بودن آن اشاره کرد. از کاربرد‌های اساسی پایتون در هوش مصنوعی می‌توان به کتابخانه‌های داخلی زیاد و کدنویسی کمتر آن اشاره کرد.

نحوه آموزش هوش مصنوعی

در حال حاضر سیستم‌های مرتبط با AI از طریق روش‌هایی مثل یادگیری عمیق یا یادگیری ماشین هوشمند می‌شوند. پلتفرم‌های مختلف برنامه‌نویسی مثل پایتون نیز می‌تواند زمینه آموزش و یادگیری هوش مصنوعی را در سیستم‌های مختلف فراهم کنند. در ادامه به بررسی انواع روش‌های یادگیری با پایتون می‌پردازیم و هر یک را توضیح می­دهیم.

یادگیری علم داده با پایتون

یکی از بهترین روش‌ها برای یادگیری Data Science پایتون است که بهترین زبان برنامه‌نویسی به شمار می‌رود و آموزش علم داده از این طریق اساسی و عمیق انجام می‌شود. علم داده و تحلیل آن در دنیای امروز به­دلیل وجود تکنولوژی‌ها و توان زیاد آن در تولید اطلاعات جدید، پیشرفت‌های چشمگیری داشته و نیاز به یک نظام ساختاریافته برای آنالیز و تحلیل دارد. پایتون به­عنوان زبان برنامه‌نویسی 30 ساله می‌تواند علم داده را با روش‌های خاصی بیاموزد. در حالت کلی می‌توان گفت آموزش علم داده با پایتون در AI کارایی بیشتری دارد و بهینه است. همچنین میزان انعطاف‌پذیری آن نیز زیاد است. پشتیبانی پایتون از آموزش داده به خوبی انجام می‌شود و منبع باز است. مفاهیم این زبان برنامه‌نویسی آنقدر آسان است که می‌توان آن را از سنین دبستان نیز یاد گرفت و در فعالیت­­های مختلف استفاده کرد.

نحوه یادگیری ماشین با پایتون

زبان برنامه‌نویسی پایتون به­عنوان یک روش عالی برای کشف دنیای یادگیری ماشین شناخته می‌شود. این زبان قدرتمند دارای طیف زیادی از ابزار و کتابخانه‌ها است که در توسعه الگوریتم‌ها و مدل‌های پیچیده یادگیری ماشین کاربرد دارند. از این طریق امکان ایجاد انواع مدل‌های رگرسیون به­صورت خطی و ابتدایی تا الگوریتم‌های پیچیده و عمیق یادگیری فراهم می‌شود. علاوه­براین، به­راحتی می‌توان از پایتون برای داده­کاوی و جستجو در علم داده استفاده کرد که شامل فهم روابط و الگو در داده‌ها است.

شما از طریق ابزار و کتابخانه‌های مناسب می‌توانید در پیش‌بینی مدل‌های قدرتمند برای یادگیری ماشین استفاده کنید و فرایند تصمیم‌گیری خودکار را بهبود ببخشید. همچنین شما در آموزش یادگیری ماشین با پایتون می‌توانید مهارت‌های ابتدایی تا پیشرفته مرتبط با یادگیری با نظارت و بدون نظارت، رگرسیون، خوشه‌بندی، یادگیری کیت علمی، طبقه بندی، بررسی الگوریتم‌ها و مدل‌های مخصوص یادگیری ماشین و... را بیاموزید.

فرایند یادگیری عمیق با پایتون

حوزه‌های مربوط به هوش مصنوعی یادگیری عمیق است که جزء زیرمجموعه‌های یادگیری ماشین به حساب می‌آید؛ الگوریتم‌های موجود در آن با کارکرد مغز و ساختار‌های بیولوژیکی مرتبط است که با استفاده از هوش مصنوعی به یادگیری ماشین‌ها کمک می‌کند. مفهوم یادگیری عمیق در توسعه و ساخت شبکه‌های عصبی چندلایه کاربرد دارد. این مفهوم می‌تواند در انجام پروژه‌های مختلف مربوط به علم داده مثل تجزیه و تحلیل داده‌های کسب­وکار، داده‌کاوی، پردازش تصویر و تحلیل و تجزیه متن است.

بسیاری از افراد در حوزه یادگیری این تخصص باور‌های اشتباهی مانند داشتن دانش قوی در این حوزه، آشنایی با علم آمار و احتمالات، داشتن دانش نسبت به شبکه‌های عصبی، آشنایی به مقدار کافی نسبت به یادگیری ماشین و... دارند‌؛ درحالی­که زبان برنامه­نویسی پایتون در حوزه برنامه‌نویسی عملکرد بسیار ساده‌ای دارد و قدرت آن نیز زیاد است. در نتیجه، آموزش یادگیری عمیق با پایتون از طریق سه کتابخانه مختلف به­صورت مستقیم و به­صورت پشتیبان توسعه پیدا می‌کند.

آموزش اسکریپت ‌نویسی در آباکوس با کمک پایتون

اسکریپت‌نویسی در آباکوس با استفاده از دستورات موجود در زبان برنامه‌نویسی پایتون مانند دیتا استراکچر‌ها، حلقه‌ها و... امکان تکرار چندین باره فرایند‌ها را فراهم می‌کند. از این طریق زمان لازم برای بررسی قطعه بسیار کم است و کاربر از طریق اسکریپت مربوطه می‌تواند به پردازش قطعات با تعداد نامحدود و هندسه‌ها و خواص مختلف بپردازد. البته برای اینکه بتوانید این آموزش‌ها را یاد بگیرید، باید آشنایی کافی نسبت به نرم‌افزار آباکوس داشته باشید. ساده بودن پایتون و عدم نیاز به حرفه‌ای شدن در آن برای اسکریپت‌نویسی یک ویژگی فوق­العاده است.

با آموزش اسکریپت‌ نویسی در آباکوس با کمک پایتون در AI می‌توانید فایل‌های تحلیلی خودتان را به­صورت پارامتری و در کد‌های جداگانه داشته باشید که با هر بار اجرا فقط پارامتر‌های تعریف شده خودتان را تغییر دهید. در این شرایط مدیریت تغییرات به سادگی انجام می‌شوند. همچنین بر این اساس داده‌ها می‌توانند در متغیر‌های مختلف رشته‌ای، صحیح و اعشاری تعریف شوند. علاوه­براین، وجود ابزار‌هایی مثل لیست، تاپل و دیکشنری در این زبان کاربردی هستند و در شرایط مختلف مورداستفاده قرار می­گیرند.

نقش تکنولوژی هوش مصنوعی در دنیای امروز

در حال حاضر داده‌های ایجاد شده در دنیای واقعی و مجازی توسط انسان و ماشین‌ها بسیار زیاد است و امکان جذب، تفسیر یا تصمیم‌گیری بر اساس این اطلاعات فراتر از قدرت انسان است. تمام یادگیری‌های مربوط به رایانه‌ها بر پایه AI انجام می‌شود و تصمیم‌گیری‌های پیچیده توسط کامپیوتر‌ها از این طریق در آینده آسان‌تر خواهد بود‌. به ‌طور مثال می‌توان گفت انسان‌ها متوجه می‌شوند که چطور روند موفقیت در بازی‌های مختلف را تشخیص دهند.

همچنین تعداد بسیار کمی در سراسر دنیا به­عنوان بزرگ‌ترین قهرمانان چکر به شمار ‌می‌روند که می‌توانند بیش از 500 میلیارد حرکت متفاوت داشته باشند؛ اما وجود AI امکان انجام بی­شمار حرکت را در این بازی فراهم می­کند. کاربرد رایانه‌ها برای اندازه‌گیری جابجایی‌ها و ترکیبات به انسان کمک می‌کند تا به تصمیم درستی دست پیدا کنند. به­طور کلی می­توان گفت هوش مصنوعی و آموزش عمیق آن در آینده برای تصمیم‌گیری در حوزه‌های مرتبط با کسب­وکار یا سایر قسمت‌های زندگی نقش اساسی و حیاتی خواهد داشت.

آموزش هوش مصنوعی با گروه آموزشی پارس پژوهان

به شاخه‌ای از علوم رایانه که هدف آن هوشمند کردن ماشین‌های مختلف است، هوش مصنوعی گفته می‌شود. این علم می‌تواند وظایفی را بیاموزد که بتوانند طبق تفکر انسانی عمل کنند. در حالت کلی می‌توان گفت ماشینی که از طریق روش‌های برنامه‌نویسی بتواند از رفتار انسانی تقلید کند و مثل انسان بیاندیشد، AI است. بهتر است بدانید برخلاف تصور عموم این علم از علم رباتیک جدا است و هیچ شباهتی به آن ندارد. مفاهیم مختلفی در Artificial Intelligence وجود دارد که آموزش آن‌ها نیاز به دوره‌های مخصوص دارد. گروه آموزشی پارس پژوهان دوره‌های مختلفی آماده کرده است که می‌تواند برای یادگیری صفر تا صد مفاهیم مختلف مرتبط با هوش مصنوعی استفاده شود.

دوره‌های آماده شده توسط این مجموعه برای آموزش علم داده، آموزش یادگیری ماشین، آموزش یادگیری عمیق، اسکریپت‌نویسی در آباکوس و... با استفاده از زبان پایتون کاربردی هستند. شما در این دوره­ها به­صورت کامل می‌توانید نسبت به این مفاهیم آشنایی پیدا کنید و اطلاعات کافی به‌دست‌آورید. برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش جهت تهیه دوره‌ها می‌توانید به سایت گروه آموزشی پارس پژوهان مراجعه کنید.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
رهبر معظم انقلاب: در ایستگاه منتظر قطار بودم که فردی که اصلا نمی شناختمش شروع کرد به مسخره کردن من+ویدیو (246 نظر) همسر رهبر معظم انقلاب: آقای ما اجازه نمی‌دهد که در خانه، غیر از برنج کوپنی استفاده کنیم و آن هم کفاف خوراک ما را بیش از یک بار در هفته نمی‌دهد (226 نظر) رهبر معظم انقلاب: ساعت 5 صبح که کارم رو شروع می کنم، ده و ربع دیگه دلم میخواد بخوابم+ویدیو (193 نظر) میزبانی رهبر معظم انقلاب از مهمانش در ضیافتی به صرف شام +عکس/سفره ای که اُملت تنها غذای آن بود... (185 نظر) نگاهی به ماشین BMW لوکس و هوش پران رهبر معظم انقلاب+ویدئو (125 نظر) ریحانه سادات دختر بزرگ شهید رئیسی: سجاده نماز پدرم را در اندونزی تکه تکه کردند و به عنوان تبرّک بین مردم پخش کردند+ویدیو (118 نظر) نگاهی به میز عقد ساده و با دیزاین مختصرِ زینب سلیمانی دختر کوچکِ سردار سلیمانی و همسر لبنانی‌اش+عکس/ استندهای اسم و شمع های تک رنگ (111 نظر) (فیلم) ورود جالب و معنادار رهبر انقلاب به حسینیه امام خمینی (ره) به همراه مسعود پزشکیان و شعار حیدر حیدر جمعیت (96 نظر) تصویری پر بازدید از کابینت های آشپزخانه قدیمی و فلزیِ سبز رنگ خانه پدری رهبر انقلاب/ از وَردنه و دیس مِلامین تا یَخدان و چرخ خیاطی (87 نظر) خلاقیت هوش پران مغازه دار کاشانی برای کشاندن مشتری به مغازه حماسه آفرید/ مغزشو باید طلا گرفت+عکس (82 نظر) در خانه شهید رئیسی به روی همه مردم باز می شود (71 نظر) نگاهی به کیک تولد آیتک سلامت کاپیتان چشم آبی تیم ملی والیبال بانوان و رقیب زهرا گونش/ مبارکا باشه (60 نظر) حضور بازیگران و ورزشکاران در ضیافت باشکوه نذری رضا گلزار بدون آیسان آقاخانی+عکس/ از یکتا ناصر و منوچهر هادی تا سعید معروف (26 نظر) نگاهی به خلوت احساسی آزاده نامداری، مجری پرانرژی در ماه محرم و شال سبزرنگ زیبایش/ حیف جوونیش+عکس (24 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده تهرانی، با نوشته جالب پشت پژو پارس حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (20 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
متن نوحه حضرت علی اکبر (ع) + اشعار شب هشتم محرم 1403
ترسناک ترین مکان های جهان؛ 20 مکان اسرارآمیز دنیا
فال قهوه با نشان روز دوشنبه 25 تیر ماه 1403
فال ابجد روزانه دوشنبه 25 تیر 1403
فال انبیاء روزانه دوشنبه 25 تیر 1403
فال حافظ با تفسیر امروز دوشنبه 25 تیر 1403 + فیلم
هر ایرانی اینها را باید در منزل خود داشته باشد
نظر رهبر انقلاب در مورد قمه زنی و برهنه شدن در عزاداری‌ها
تهیه غلور زابلی (حلیم زاهدانی)؛ غذای نذری محرم و صفر
فال روزانه امروز دوشنبه 25 تیر ماه 1403
فال شمع روزانه امروز دوشنبه 25 تیر 1403
دود هوا شدن آرزوی میلیون ها جوان ایرانی/ همستر کامبت تا ابد از دسترس خارج شد؟
همسر رهبر معظم انقلاب: آقای ما اجازه نمی‌دهد که در خانه، غیر از برنج کوپنی استفاده کنیم و آن هم کفاف خوراک ما را بیش از یک بار در هفته نمی‌دهد
(عکس) هدیه ارزشمند و گرانبهای فرماندهان سپاه به مسعود پزشکیان در دیدار امروز / نگهداری این هدیه وفاداری و ادب می‌خواهد ...
11 رنگ نامناسب برای اتاق های کوچک
منتخب روز   
(فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت (عکس) شوخی ظریف با آقای ظریف؛ از مقایسه ظریف با مِسی تا انداختن ماسک به شکل آقای رئیس جمهور!! واکنش عضو دفتر رهبر انقلاب به پست اینستاگرامی پسرش با هشتگ برای ایران، پزشکیان سکانسی از سریال پُرحاشیه این روزها؛ زمین خوردن ثریا در سریال در انتهای شب/ شما چه حِسی داشتین؟ تئوری رنگ قرمز ناگهانی در دکوراسیون منزل ؛ به دیزاین خونتون یه چیز قرمز اضافه کنین تا تاثیرشو ببینین