گول اخبار نادرست را نخورید ؛ دلیل واقعی جمع کردن واکسن‌های آسترازنکا از بازار چیست؟

  یکشنبه، 23 اردیبهشت 1403 ID  کد خبر 388378
گول اخبار نادرست را نخورید ؛ دلیل واقعی جمع کردن واکسن‌های آسترازنکا از بازار چیست؟
ساعدنیوز: به‌تازگی اعلام شد که شرکت آسترازنکا واکسن‌های کووید 19 خود را از بازارهای جهان جمع‌آوری می‌کند؛ اما اگر قبلاً این واکسن را زده‌اید، نگران نباشید.

به گزارش پایگاه خبری ساعدنیوز به نقل از زومیت، واکسن آکسفورد-آسترازنکا بخش مهمی از پاسخ به دنیاگیری کووید 19 بود. بااین‌حال، 7 می 2024 کمیسیون اروپا اعلام کرد این واکسن دیگر مجوز استفاده ندارد. پیش از انتشار اعلامیه‌ی کیمیسیون اروپا، شرکت آسترازنکا در 27 مارس 2024، خواستار خروج واکسن خود از بازار اتحادیه اروپا شده بود.

درحالی‌که رسانه‌های مختلف توقف فروش واکسن آسترازنکا را عمدتاً به عوارض نامطلوب، یعنی خطر بسیار پایین لخته‌شدن خون نسبت دادند و موجب نگرانی در میان دریافت‌کنندگان این واکسن شدند، درواقع عوامل دیگری در تصمیم‌گیری مورد بحث نقش داشتند.

اولین دوز واکسن آسترازنکا خارج از کارآزمایی‌های بالینی، چهارم ژانویه 2021 تزریق شد. در آن سال حدود 2٫5 میلیارد نفر، ازجمله بسیاری از ایرانیان این واکسن را دریافت کردند و طبق تخمین‌ها واکسن جان 6٫3 میلیون نفر را نجات داد.

واکسن آسترازنکا محصولی کلیدی در اوج دنیاگیری و در بحران‌هایی مانند ظهور سویه‌ی دلتا در هند و در نیمه‌ی اول سال 2021 که عرضه‌ی واکسن در سطح جهان محدود بود، یکی از معدود ابزارهای دردسترس بود. این واکسن کووید، مانند واکسن‌های فایزر، مدرنا، نوواکس و واکسن‌های دیگر سطوح مناسب آزمایش را پشت سر گذاشت.

واکسن آسترازنکا محصول خوبی است، اما نسخه‌های مبتنی‌بر mRNA کارایی و ایمنی بهتری دارند

کارآزمایی‌های مرحله‌ی سوم (که در آن واکسن روی هزاران نفر آزمایش می‌شود) نشان داد واکسن آسترازنکا ایمن و مؤثر است. در اوایل سال 2021 این واکسن در بسیاری از کشورهای اروپایی ازجمله بریتانیا توزیع شد.

عوارض جانبی احتمالی مرتبط با لخته شدن خون در فوریه 2021 به‌صورت عمومی گزارش شد. زومیت نیز در همان زمان در مقاله‌ای با عنوان «واکسن آسترازنکا و لخته‌شدن خون؛ آنچه تاکنون مشخص شده است»، این خبر را پوشش داد. به‌دنبال این نگرانی، کشورهای مختلف استفاده از واکسن آسترازنکا را متوقف کردند.

اما در میانه‌ی گمانه‌زنی‌ها در مورد ایمنی واکسن آسترازنکا، آژانس دارویی اروپا و سازمان جهانی بهداشت تأکید کردند که مزایای واکسن تا حد زیادی بر خطرات احتمالی غلبه دارد. در آن زمان، میزان انتشار ویروس کرونا بسیار بالا بود و هر هفته حدود چهار میلیون مورد جدید در سراسر جهان شناسایی می‌شد.

مشخص شده است که عفونت کووید موجب افزایش قابل‌ توجه خطر این لخته‌های خونی و همچنین ترومبوسیتوپنی (کاهش تعداد پلاکت‌ها) می‌شود. در اوت 2021 تجزیه‌و‌تحلیل حدود 30 فرد واکسینه‌شده در بریتانیا نشان داد خطر بروز ترومبوسیتوپنی پس از عفونت کووید بسیار بیشتر از خطر بروز ترومبوسیتوپنی در پی دریافت واکسن مذکور است.

بنیاد قلب بریتانیا با استناد به مطالعه مذکور توضیح می‌دهد که چگونه به ازای هر ده میلیون نفری که واکسن آسترازنکا را دریافت می‌کنند، 66 مورد اضافی لخته‌شدن خون در رگ‌ها و هفت مورد اضافی دچار نوع نادری از لخته خونی مغز می‌شوند. این در حالی است که تخمین زده می‌شود عفونت کووید موجب 12٬614 مورد اضافی لخته شدن خون در رگ‌ها و 20 مورد لخته خونی در مغز می‌شود.

برای درک بهتر این موضوع، توجه داشته باشید که میزان لخته‌شدن خون ناشی از واکسن در مقایسه با بسیاری از داروهایی که به‌طور گسترده تجویز می‌شوند، بسیار کمتر است. به‌عنوان‌مثال، قرص‌های ترکیبی ضدبارداری که به‌طور گسترده برای زنان تجویز می‌شود، دارای خطر لخته شدن خون یک در هزار هستند. در زنانی که تحت هورمون درمانی پس از یائسگی قرار می‌گیرند، این احتمال وجود دارد که از هر 300 نفر یک نفر در سال دچار لخته‌ خونی شود.

واکسن آسترازنکا در مواردی بدون شواهد محکم مورد انتقاد قرار گرفت. در ژانویه 2021 گزارش‌های بی‌کیفیتی وجود داشت که مدعی بود این واکسن فقط 8 درصد در افراد سالخورده مؤثر است. این ادعا به‌طور گسترده تکرار شد، اما مشخص شد رقم 8 درصد به درصد افراد بالای 65 سال در مطالعه اشاره دارد، نه اینکه کارایی واکسن را نشان دهد. سپس ادعای نادرست دیگری مانند ارتباط میان واکسن و ناباروری زنان مطرح شد. اگرچه خود عفونت کووید خطر ناباروری را افزایش می‌دهد، ارتباطی میان ناباروری و واکسن مذکور وجود ندارد.

توقف فروش تصمیمی تجاری مبتنی بر وجود «مازاد واکسن‌های به‌روز‌شده‌ی دردسترس» بود

اما چرا آسترازنکا این محصول شناخته‌شده‌ی خود را از بازار جهانی جمع می‌کند؟ یکی از دلایل این امر آن است که سایر واکسن‌های کووید مانند فایزر و مدرنا محصولات بهتری هستند. براساس بیانیه‌ای که بی‌بی‌سی منتشر کرده است، توقف فروش تصمیمی تجاری مبتنی بر وجود «مازاد واکسن‌های به‌روز‌شده‌ی دردسترس» بود که کاهش تقاضا برای واکسن آسترازنکا را در پی داشت.

نگرانی‌های اولیه درمورد مشکلات یخچال ویژه‌ی مورد نیاز برای حمل‌ونقل و ذخیره واکسن‌های فایزر و مدرنا ازجمله در کشورهای کم‌درآمد رفع شده است. علاوه‌بر‌این، واکسن‌های mRNA با ظهور گونه‌های جدید ویروس کرونا راحت‌تر به‌روزرسانی می‌شوند. با توجه به این عوامل، درحال‌حاضر سفارش‌ها برای واکسن آسترازنکا کمتر از سال‌های گذشته است و جای آن را واکسن‌های با کارایی بهتر گرفته‌اند.

شاید دیگر زمان استفاده از واکسن آکسفورد آسترازنکا گذشته باشد، اما این واکسن واکسنی ایمن و مؤثر بود که در مقابله با دنیاگیری نقش مهمی داشت.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
اختصاصی ساعدنیوز: قهرمان عملیات جستجوی هلی‌کوپتر شهیدان خدمت: پهپاد ترکیه‌ای یا موتورسواران تبریزی؟ (6 نظر) گریه های زینب سلیمانی بر سر تابوت ابراهیم رئیسی و همراهانش+عکس/ داغ حاج قاسم تازه شد (2 نظر) واکنش فرزاد حسنی به شهادت شهدای خدمت: درود بر ابراهیم، نیکوکاران را چنین پاداش می دهیم، در حقیقت او از بندگان با ایمان ما بود (2 نظر) بهشت کوچکی که بهنوش طباطبایی برای خود ساخته است/ چه زیبا و دنجه اینجا +عکس (2 نظر) مجری جنجالی صداوسیما برای همیشه از ایران رفت (2 نظر) انا لله و انا الیه راجعون / مرد خدمت آسمانی شد ... (2 نظر) فوری؛ لحظه اعلام خبر شهادت ابراهیم رئیسی در شبکه خبر (2 نظر) تصویری از صندلی خالی شهید امیرعبداللهیان در کلاس درس او در دانشگاه تهران (1 نظر) بیوگرافی و زندگی خصوصی کیوان ساکت اف، تازه داماد سینمای ایران و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی (1 نظر) استوری حسین کنعانی زادگان در پی شهادت آیت‌الله رئیسی (1 نظر) چهره محزون و ناراحت وحید شمسایی در مراسم تشییع رئیس جمهور شهید و همراهانش+عکس (1 نظر) فیلمی تاریخی و دیده نشده از شهید جمهور / اینجانب سید ابراهیم رئیسی هستم ... (1 نظر) محمدرضا گلزار در استوری قلب عاشقانه نشان داد/ مخاطب این حرکت عاشقانه کیست؟ (1 نظر) انتظار بی پایان محمدرضا گلزار با روتین پوستی خاص روی صورتش!! +عکس (1 نظر) نگاهی به دیدارهای مردمی استاندار جوان و شهید آذربایجان شرقی/ روحشان شاد+ویدیو (1 نظر)
دیگران می‌خوانند   
حال و هوای غمزده خانه آیت الله آل هاشم در تبریز/ بی تو رنگ یأس دارد منزل و مأوای تو+عکس خاطره دوبلور معروف از سفرِ خاص شهید ابراهیم رئیسی و واکنش ایشان با دیدن تیپ متفاوت جوانان در مسجد استوری اینستاگرامی ملیکا زارعی (خاله شادونه) از مراسم تشییع آیت الله رئیسی+عکس نگاهی به خانه ابدی شهید آیت الله رئیسی / نام نیکت همه جا ورد زبان است هنوز تصاویر کمتر دیده شده از دوران دانشجویی استاندار شهید آذربایجان شرقی تصویر عکاس تبریزی از هلی کوپتر رئیس جمهور شهید بر صفحه اول روزنامه گاردین انگلستان فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 3 خرداد 1403 اوخشامای (روضه) ترکی یک مادر عشایر قشلاق حاج ایمان کندی در وصف شهید جمهور+ویدئو فال روزانه امروز پنجشنبه 3 خرداد ماه 1403 فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 3 خرداد 1403 (عکس) ادای احترام استقلالی ها به رئیس جمهور شهید در تمرین امروز این تیم قول شهید امیرعبداللهیان در جلسه هیات امنای دانشگاه صنعتی شریف+ویدئو تعبیر جالب حجت‌الاسلام قرائتی درباره شهادت ابراهیم رئیسی+ویدئو پوشش کامل مراسم ادای احترام سران کشورهای مختلف به پیکر شهید رئیسی و همراهانش روایت احساسی همسر شهید امیرعبداللهیان درباره این شهید+ویدئو /جز خوبی چیزی ندیدم تو زندگی... زندگی خلبان گنبدی پرواز «شهدای خدمت» در کلام بستگان+ویدئو فال حافظ با تفسیر امروز پنجشنبه 3 خرداد 1403 + فیلم احترام نظامی دختر شهید خلبان سید طاهر مصطفوی به تابوت پدرش / گر پدر نیست، تفنگ پدری هست هنوز اولین عکس از جمیله علم الهدی پس از شهادت سید ابراهیم رییسی +عکس حضور بدون تشریفات سید میثم خامنه‌ای در مراسم تشییع پیکر رئیس جمهور شهید و همراهانش دعایی که رهبر انقلاب برای شهید سیدابراهیم رئیسی خواندند+ فیلم ورود هواپیماهای هیات‌های خارجی به فرودگاه مهرآباد+ویدئو (فیلم) آغوش پدرانه رهبر معظم انقلاب برای نوه‌های دختری شهید رئیسی / تسکینی برای قلب داغدیده دخترانش ... آماده‌سازی خانه ابدی شهید آیت‌الله آل‌هاشم در تبریز +فیلم حال منقلب برادر شهید آیت الله ابراهیم رئیسی در مراسم تشییع+فیلم کدام فرزند رهبر معظم انقلاب در مراسم تشییع رئیس جمهور و همراهانش حضور داشت؟+ عکس جدیدترین تصویر از برادران رئیس جمهور شهید+عکس توصیف حاج منصور ارضی از پیکر شهید رئیسی؛ مثل حضرت علی اکبر شده بود گفتم چجوری تو را بشورم! +ویدئو جواب رئوفانه و قابل تامل ابراهیم رئیسی به اظهارات فردی از مخالفان ایشان+ویدیو/ سعه صدر رو دیدین؟ حضور همسر و خانواده داغدار شهید مالک رحمتی در مراسم تشییع +ویدئو/ عجب رسمیه رسم زمونه... جزئیات تشییع و تدفین پیکر امام جمعه شهید تبریز و استاندار شهید آذربایجان شرقی عکس‌ جالب و کمتر دیده شده از شهید آیت الله آل‌هاشم؛ در حال خرید نان+عکس تصویری تلخ از لباس پرواز سرهنگ بهروز قدیمی از شهدای کادر پروازی+عکس تصویری خاص از وداع یادگار امام سید حسن خمینی با شهید سید ابراهیم رئیسی +عکس خوش‌آمد گویی پیرمرد ترک‌زبان به رئیس‌جمهور+ویدئو/ برای مردم این منطقه دوستی و محبت آوردی (عکس) تصویری تلخ از گریه آجودان مخصوص شهید رئیسی در مراسم تشییع او شعار یک توریست خارجی در مراسم تشییع شهدای خدمت+ویدئو عکس قدیمی و کمتر دیده شده از خوش و بش شهید رئیسی و مرحوم هاشمی رفسنجانی دست‌نوشته جالب یکی تهرانی در وصف شهید رئیسی در مراسم تشییع: خیلی سوختیم که چرا...؟ فیلمی تاریخی و دیده نشده از شهید جمهور / اینجانب سید ابراهیم رئیسی هستم ...
تیتر امروز   
پوشش کامل مراسم ادای احترام سران کشورهای مختلف به پیکر شهید رئیسی و همراهانش
جزئیات تشییع و تدفین پیکر امام جمعه شهید تبریز و استاندار شهید آذربایجان شرقی
فال روزانه امروز پنجشنبه 3 خرداد ماه 1403
فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 3 خرداد 1403
رهبر انقلاب: شخصیت برجسته‌ای را از دست دادیم/ روبوسی و سر سلامتی و لحظاتی از دیدار نخست وزیر عراق با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای + ویدئو
فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 3 خرداد 1403
فال حافظ با تفسیر امروز پنجشنبه 3 خرداد 1403 + فیلم
اطلاعیه مهم ستاد کل نیروهای مسلح درباره عملیات ناموفق پهپاد ترکیه‌ای
واکنش بازیگر سریال گاندو به شهادت رئیس‌جمهور
اولین اظهارات علم الهدی بعد از شهادت دامادش، سیدابراهیم رئیسی؛ چه کنیم، مشیت خداست/یک هفته پیش او را دیدم
اقامه نماز رهبر انقلاب بر پیکر شهید رئیسی و شهدای خدمت + فیلم
خاطره جالب مسعود ده نمکی از صحبتهای آیت الله رئیسی در دادگاه؛ خوشحالم که کم نیاورده ای!
تصویری از لحظه وداع رهبر معظم انقلاب با پیکر رئیس جمهور و شهدای سانحه بالگرد
توصیف و تعریف و تمجید سیدابراهیم رئیسی از زبان ولادیمیر پوتین/پیام ویژه کرملین به تهران
نگاهی به ویژگی‌های شهید جمهور؛ از تواضع و بی‌تکلف بودن تا دلدادگی اهل بیت (ع)