ساعدنیوز
ساعدنیوز

گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک

  سه شنبه، 08 اسفند 1402   کد خبر 377418
گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک
ساعدنیوز: باغ موزه قصر جذابیت‌های بسیاری دارد. یکی از دیدنی‌ترین آنها کافه موزه‌ای خاطره‌انگیز است، درست شبیه اولین کافه ایران که 116 سال پیش در تهران به بهره‌برداری رسید، طراحی و شبیه‌سازی شده‌است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعدنیوز به نقل از همشهری آنلاین، معماری و دکور نوستالژیک، توجه به جزییات در طراحی داخلی و اشیای داخل کافه، ردیف خودروهای عتیقه و حتی منوی پذیرایی و موسیقی که از گرامافون سنگی قدیمی پخش می‌شود، حال و هوای کافه «لقانطه»، اولین کافه ایران که سال 1285 تاسیس شد را زنده می‌کند. جایی که رجال سیاسی، فرنگ رفته‌ها و روشنفکران دورهم جمع می‌شدند و در حال نوشیدن قهوه و ورق زدن روزنامه، درباره سیر تحولات سیاسی و اجتماعی ایران دوره مشروطه گفت‌وگو می‌کردند.

لقانطه، اولین کافه ایران

«لقانطه» نام قدیمی‌ترین کافه ایران است که در انقلاب مشروطه توسط یکی از جوانان فرنگ رفته به سبک و سیاق کافه‌های اروپایی به صورت زنجیره‌ای در نقاط مختلف تهران افتتاح و حالا با گذشت بیش از یک قرن کافه‌ای شبیه به یکی از شعبه‌های آن در باغ موزه قصر دایر شده است.

«حمید شاهین‌پور» مدیر کافه موزه لقانطه درباره پیشینه تاریخی این کافه این‌طور می‌گوید: «در زمان امضای فرمان مشروطه تعدادی از مشروطه‌خواهان از خارج کشور، برگشتند. یکی از آنها فردی به نام «غلامحسین خان مولایی» بود که در بازگشت از فرانسه و به یاد روزهای کافه‌نشینی در کافه لقانطه پاریس، کافه‌ای شبیه به آن در خیابان باب همایون که آن زمان اولین خیابان مشجر و اولین تفرجگاه تهران بوده، افتتاح کرد.»

استقبال درباریان، شاهزاده‌های قاجار و روشنفکران فرنگ رفته از لقانطه باعث شد غلامحسین خان مولایی شعبه‌های دیگری از کافه را در نقاطی که مرکز تحولات اجتماعی آن زمان بود دایر کند.

شاهین‌پور دراین‌باره بیشتر توضیح می‌دهد: «مولایی در سال 1300 شمسی شعبه دوم کافه را در عمارت نظامیه یعنی ضلع جنوبی میدان بهارستان دایر کرد. این عمارت متعلق به «میرزاکاظم خان نظام‌الملک» پسر «میرزاآقاخان نوری» صدراعظم ناصرالدین شاه بوده که نواده پسری آقاخان نوری آن را به غلامحسین مولایی اجاره داده بود. شعبه سوم لقانطه هم سال 1304 در پشت ساختمان عمارت نظامیه و شعبه چهارم سال 1320 در خیابان لاله‌زار کنار سینما متروپل تأسیس شد.»

او ادامه می‌دهد: «شعبه‌های کافه لقانطه تا سال 1342 فعال بودند؛ ولی با فوت آقای مولایی در آن سال، هر 4 شعبه تعطیل شد.»

کافه

تلاش 10 ساله برای بازسازی کافه

به گفته مدیر کافه لقانطه باغ موزه قصر، این کافه از محوطه بیرونی تا ورودی و داخل آن درست شبیه شعبه سوم کافه لقانطه تهران قدیم، بازسازی و به عنوان اولین کافه تاریخی تهران سال 1396 افتتاح شده است. شاهین‌پور که از مدیران سابق سازمان میراث فرهنگی است، نام تجاری کافه را از نوادگان حاج غلامحسین مولایی خریداری و این کافه را با هدف احیای یکی از هویت‌های فراموش شده شهری تاسیس کرده است.

اشیای گردآوری شده در این کافه که بخشی از آن شامل پیانوی دوره قاجار، آینه طلاکاری شده قدیمی با قدمت بالای 100 سال، تابلوی نقاشی از صنیع‌الملک (عموی کمال‌الملک)، گرامافون سنگی، آرشیو کامل روزنامه اطلاعات تا سال 52, کمد کافه لقانطه اصلی و اولین دستگاه اسپرسوساز در ایران که از نوه حاج غلامحسین خریداری شده، پرده‌های کرباس با قلم کاری اصفهان، صندلی‌های لهستانی، ظرف‌های پذیرایی، آرشیو روزنامه‌ها از 1304 تا 1352 و...که این فضا را به موزه تبدیل کرده‌اند، حاصل تلاش 10 ساله مدیر کافه است.

کافه

پاتوق کمال‌الملک

در انتهای کافه بالکنی طراحی شده که مجسمه استاد بزرگ نقاشی، کمال‌الملک با ابعاد واقعی و لباس‌هایی که می‌پوشیدند، قرار گرفته است. مدیر کافه درباره جانمایی این مجسمه می‌گوید:‌ «بعد از اینکه کمال‌الملک از مدیریت سازمان صنایع مستظرفه ایران برکنار شد، اغلب اوقات به کافه لقانطه می‌رفت و در بالکن کافه که عین اینجا شبیه‌سازی شده با شاگردانش دیدار می‌کرد.»

کمی آن‌طرف‌تر، مجسمه «آوانس اوگانیانس» اولین کارگردان سینمای ایران پشت یک میز دیده می‌شود و اطرافش عکسی خانوادگی، پوستر نخستین فیلم صامت ایران «آبی و رابی» و تصویر جراید مربوط به او قاب شده است. شاهین‌پور درباره ارتباط این کارگردان با کافه توضیح می‌دهد: «کافه لقانطه لوکیشن فیلم آبی و رابی، نخستین فیلم نخستین کارگردان ایرانی به نام آوانس اوگانیانس است. او اولین پرورشگاه آرتیست سینمای ایران یا همان آموزشگاه بازیگری را در ایران تاسیس کرد و اولین فیلمش یعنی آبی و رابی را در این کافه ساخت.»

کافه

خودروی مصدق اینجاست

در ورودی کافه ردیف خودروهای کلاسیک و تاریخی که به ردیف پارک شده‌اند، حال و هوای خیابان‌های تهران 100 سال پیش را تداعی می‌کنند. شاهین‌پور می‌گوید: «این فضا درست شبیه کافه لقانطه جلوخان مجلس شورای ملی بازسازی شده که رجال سیاسی بعد از پارک ماشین‌هایشان به داخل می‌رفتند و از پنجره کافه ردیف خودروها دیده می‌شد.»

اگر بگوییم بخش عمده‌ای از بارتاریخی کافه را خودروهای کلاسیک پلاک الف به دوش می‌کشند، بیراه نیست، چون هر کدام از این خودروها متعلق به یکی از رجال و چهره‌های سیاسی و اجتماعی 100 سال پیش بوده‌ و روایت‌های تاریخی بسیاری در دل دارند از شورولت مشکی مصدق و ماشین نمایندگان مجلس ملی، موتورسیکلت‌های آلمانی جنگ جهانی دوم که متعلق به نازی‌ها بوده تا خودروی پستی سفارت بریتانیا در تهران و ماشینی که حامل پیکر مرحوم تختی بوده و..»

کافه

بفرمایید شربت شمعدونی و فسنجان قرقاول

یکی از ویژگی‌های کافه لقانطه، منوی سنتی کافه است که در آن انواع خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های متداول دوره قاجار از انیس‌الدوله، ملوک خاتون، نرگس خاتون، قمرالملوک، تاج الملوک و فخرالدوله، فسنجان قرقاول، اردک قرمه، قلیه آلوقرمز، بهارنارنج، مسقطی، شله زرد هل و گلاب تا مطبوخ دارچین و دم نوش نعنا، شربت سوگلی، شربت گل شمعدونی و ... دیده می‌شود. شاهین‌پور می‌گوید: «هدف از سرو این غذاها و نوشیدنی‌ها احیای فرهنگ غذایی‌مان در دوره‌های گذشته است، موضوعی که به فراموشی سپرده شده است.»

به گفته مدیر کافه، بستنی زعفرانی با مغزپسته که در منوی خوراکی‌ها دیده می‌شود برای اولین بار در ایران، در شعبه‌های کافه لقانطه تهیه و سرو شده است.

کافه

بازسازی تالار نظامیه

در بخش پشتی کافه لقانطه، تالار پذیرایی بزرگی ساخته شده و عکس‌های قدیمی که روی دیوارها گویای این است که این فضا درست مانند شعبه تالار کافه لقانطه نظامیه یا شعبه دوم کافه لقانطه شبیه‌سازی شده است. پرده‌ها، لوستر، صندلی‌ها، ظروف پذیرایی، تابلوهای نقاشی و از همه مهم‌تر آینه‌کاری‌ها و گچکاری‌های نفیس در تالار و راه‌پله‌ای که به بخش VIP منتهی می‌شود، با رعایت جزییات شبیه تالار نظامیه است.

شاهین‌پور درباره پیشینه این تالار می‌گوید: «تالار نظامیه، سال 1315 به عنوان یکی از آثار ملی ثبت شد ولی سال 1326 تخریب و به دو دستگاه آپارتمان تغییر یافت و حالا این تالار بر اساس مستندات و مکتوبات شبیه آن ساخته شده است.» او ادامه می‌دهد: «گچکاری این تالار توسط 9 استاد کچکار 3 سال زمان برد.

کافه اولین‌ها

کافه لقانطه نه تنها اولین کافه ایران است، بلکه به گفته شاهین‌پور این کافه رکورد اولین‌های ایران را شکسته است. او دراین‌باره توضیح می‌دهد:‌ «سال 1310 اولین نشان تجاری در میان اصناف به کافه لقانطه رسید. در سال 1309 اولین فیلم سینمایی ایران در کافه لقانطه ساخته شد. سال 1307 اولین قانون طرز بنا و قوانین کافه توسط مولایی که حقوقدان بود، در کافه لقانطه نوشته و در روزنامه اطلاعات منتشر شد. سال 1304 اولین دستگاه قهوه اسپرسوساز را مولایی از ایتالیا وارد ایران کرد و به کافه آورد، همچنین لقانطه اولین کافه‌ای بود که مجوز پخش رادیو را گرفت و اولین کافه‌ای بود که ساختمانش در فهرست آثار ملی ثبت شد.»

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
  برچسب ها: کافه اولین ها

2 دیدگاه
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
تذکر جدی رهبر انقلاب به عکاسان خبری در کرمانشاه/ با کفش وارد نشوید+عکس (433 نظر) دیدار بازیگران معروف و محبوب ایرانی با رهبر انقلاب/ از شاهرخ استخری تا مصطفی زمانی و عموپورنگ+عکس (58 نظر) خلاقیت خنده دار اُوستا بَنّا در مقاوم سازی پی ساختمان/به این باید دکتری افتخاری بدن! +عکس (32 نظر) مراسم عقد ساده و بدون تجملات نوه آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور نوه امام خمینی/ چه منزل باصفا و دلبازی+عکس (31 نظر) تصویر دیده نشده و قدیمی از آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب در کنار دریا با کاپشن و کلاه +عکس (27 نظر) شعری که استاد شهریار با خواندن آن اشک ریخت و تا آخر به صورت گریان ادامه داد/ طفل بودم دزدکی پیر و علیلم ساختند (25 نظر) نگاهی به کیک تولد 5 سالگی هانا دختر مهران غفوریان با دیزاین خاص/مبارکا باشه +عکس (21 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز یک بقال تبریزی برای کودکان حماسه ساز شد/ درک و شعور ایشون ستودنیه+عکس (18 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده شیرازی، با نوشته جالب پشت خاور اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (16 نظر) نگاهی به گالری طلا و جواهرات علی دایی و همسرش مونا خانوم/ چه گالری اعیان و لوکسی+ عکس (16 نظر) روایت جالب از زندگی شخصی رهبر معظم انقلاب؛ از پیاده‌روی رهبری در خانه‌شان تا ماجرای عمل جراحی ایشان بدون بیهوشی عمومی (16 نظر) صحبت های خنده دار آقای قرائتی: وقتی دختره بهش میگه به فوکول من گیر نده +ویدئو😂👌 (14 نظر) خلاقیت منحصربفرد شهرداری کرمانشاه با رنگ آمیزی پیاده راه برای زیباسازی/ماشالله به این هنر+عکس (14 نظر) حضور بازیگران در منزل اکبر عبدی برای تسلیت بابت فوت مادرشون؛ نسرین مقانلو، مرجانه گلچین، فریبا کوثری و...+عکس (13 نظر) خلاقیت و هوش کودک ایرانی در راهسازی/مهندسی تو خون این بچه ست+ عکس (12 نظر)
دیگران می‌خوانند   
رونمایی از جانشین دهه هشتادی خرم آبادی علیرضا بیرانوند در پرسپولیس/ ماشالله عجب قد و بالایی داره چشم بد دور (ویدئو) نوستالژی خالص برای دهه شصتی‌ها/ جمعی از دروس خاطره‌ساز برای اونایی که حافظۀ خوبی دارن 20 هزار دلار دستمزد انتقال یک تن شیشه به تهران! این خاندان کشتی‌گیر ایرانی طلا ضرب میکنند+عکس قاب جذاب و زیبای یارا دختر خوشگل سروش رفیعی و بازیکنان دوستداشتنی پرسپولیس، پورعلی گنجی و فرشاد فرجی / فقط اخم یارا کوچولو❤🤞+ عکس عکسی دیدنی از بهنام بانی کیوت ترین سلبریتی طرفدار استقلال در کنار مادرش (ویدیو) صدای زمین را بشنوید! زندگی لاکچری بکهام در روستا...... فقط اون خروس تپله ک دنبالشه تردد صبحگاهی مردان خوش‌پوش در شهر/ اولین کارمندهای تهران کجا کار می‌کردند؟ + فیش حقوق (ویدئو) راز گرم شدن حمام تاریخی شیخ بهایی فاش شد/ یک شمع و مقداری طلا... فیلمی جنجالی از سجاد غریبی معروف به هالک ایرانی در ورزشگاه انقلاب کرج در بازی سایپا و خیبر خرم آباد/ داداش ما انتظار داشتیم روی رینگ ببینمت شدی جیمی جامپ 😁 حضور عبدالکریم حسن در کافه جذاب و خاص پی وان بیرانوند در تهران + ویدئو تونگ تونگ اولین کودک هوش مصنوعی جهان در پکن متولد شد رونمایی از استایل امروزی و شیک امیرمحمد یزدانی، مدال آور کشتی در جشن تولد باکلاسش+عکس خلاقیتی فوق العاده و بی مثال از راننده با عکس علی دایی / اسطوره بودن اتفاقی نیست +ویدئو گریه های محمود احمدی نژاد برای وزیرش / چهره‌اش بعد از عمل زیبایی پلک تغییر کرد؟+عکس اکران «مست عشق» باز هم به تعویق افتاد/ هانده ارچل به ایران نمی‌آید؟ (ویدیو) با سیکامور، ابر‌کامپیوتر کوانتومی گوگل آشنا شوید! تعطیلات فوق لاکچری استراماچونی و همسرش به همراه 4 فرزندانشان در سوئیس/ این خودش یک تبلیغ موفق فرزندآوریه به مولا کشف یک تن شیشه که در بار سنگ معدن جاسازی شده بود! + فیلم یادی کنیم از مرحوم علی انصاریان و کرگدن ایتالیایی دنیای فوتبال/ واقعا که یادت زنده و نامت همیشه جاویدان + ویدئو پیام جالب حساب کاربری رهبر معظم انقلاب به زبان عبری+عکس (فیلم)همسر رهبر انقلاب ناشناس به مطب من مراجعه کرد! خلاقیت خنده دار زن تُرک برای سورپرایز کردن همسرش در روز تولدش حماسه ساز شد+ویدیو/ بیچاره فکر کنم سکته رو زده خودش خبر نداره🤣 (عکس) پیچک‌هایی که تو خودشون جن دارن/ این صحنه شما رو هم زهره ترک می‌کنه! (فیلم)پسر بهرام رادان داماد شده/خلوت زیبا و لاکچری مادر و پسر (عکس)رونمایی از همسر مجید یاسر بازیگر نون‌خ در واقعیت | مجید یاسر در واقعیت زمین تا زیر زمین فرق داره این سکانس از قسمت دیشب نون‌خ مجازی را ترکانده است (عکس)کناره گیری عباس غزالی از دنیای بازیگری و مهاجرت به اسپانیا/دختر زیبای بازیگر نقش بهروز در سریال وضعیت سفید (فیلم) دیگه نگو با دم شیر بازی نکن، بگو با دم سنجاب بازی نکن/ نبرد مار کبری و سنجاب: با نیم وجب قدش از مار کبری نمی‍ترسه🐿🐍 تعریف و تمجید محمدرضا حیاتی از ریما رامین فر، همایِ پایتخت بخاطر استعداد فوق العاده‌اش در گویندگی+ویدئو خواهرانگی های احساسی و خلاقانه شقایق فراهانی، مهربان بانوی سریال گیلدخت برای برادرش+عکس/ این دوتا چقد شبیه همن انگار دوقلواند!! کشف جدید باستان‌شناسان ؛ جزئیات حیرت انگیز از زندگی انسانها در 2 هزار سال پیش تصویر هنری و بهاری شبنم قلی خانی بازیگر سریال مریم مقدس/ چه گلدون قدیمی و خوشگلی+ عکس پیشگویی تاریخ ازدواج احسان علیخانی توسط پسربچه نابغه کُرد +ویدیو حلقه ازدواج شیک و بزرگ سحر دولتشاهی با طرح مرواریدی و رنگ سیلور+عکس کیک تولد و جشن لاکچری دختر علیرضا بیرانوند، در خانه مجلل شان+عکس تغییر چهره هوش پَران حمید شریف زاده، علی محجوب و عاشق سریال فاصله ها بعد 14 سال+عکس خلاقیت بی نظیر شهرداری در نصب بنر برای تبریک تولد یک آقا به خانومش+عکس/هزارماشالله به این ذهن خلاق🤣 رونمایی از شوهر خوشتیپ و قدبلند یاسمن معاوی، فیروزه سریال گیلدخت/ خانم بازیگر عروس شد+عکس
تیتر امروز   
پوتین در گفتگو با رئیسی: پاسخ ایران بهترین تنبیه متجاوز بود 20 هزار دلار دستمزد انتقال یک تن شیشه به تهران! این خاندان کشتی‌گیر ایرانی طلا ضرب میکنند+عکس تردد صبحگاهی مردان خوش‌پوش در شهر/ اولین کارمندهای تهران کجا کار می‌کردند؟ + فیش حقوق تونگ تونگ اولین کودک هوش مصنوعی جهان در پکن متولد شد اکران «مست عشق» باز هم به تعویق افتاد/ هانده ارچل به ایران نمی‌آید؟ کشف یک تن شیشه که در بار سنگ معدن جاسازی شده بود! + فیلم (فیلم)همسر رهبر انقلاب ناشناس به مطب من مراجعه کرد! (عکس) پیچک‌هایی که تو خودشون جن دارن/ این صحنه شما رو هم زهره ترک می‌کنه! (فیلم)پسر بهرام رادان داماد شده/خلوت زیبا و لاکچری مادر و پسر (عکس)رونمایی از همسر مجید یاسر بازیگر نون‌خ در واقعیت | مجید یاسر در واقعیت زمین تا زیر زمین فرق داره این سکانس از قسمت دیشب نون‌خ مجازی را ترکانده است (عکس)کناره گیری عباس غزالی از دنیای بازیگری و مهاجرت به اسپانیا/دختر زیبای بازیگر نقش بهروز در سریال وضعیت سفید (فیلم) دیگه نگو با دم شیر بازی نکن، بگو با دم سنجاب بازی نکن/ نبرد مار کبری و سنجاب: با نیم وجب قدش از مار کبری نمی‍ترسه🐿🐍 غم بسیار بزرگ بردل حسین کنعانی زادگان/ ستاره تیم ملی عزادار شد