حذف چادر و شلوار با خوراک مانتوی عبایی و جوراب شلواری / عادی‌سازی بی‌حیایی با داشتن حجاب

  پنجشنبه، 24 خرداد 1403 ID  کد خبر 392529
حذف چادر و شلوار با خوراک مانتوی عبایی و جوراب شلواری / عادی‌سازی بی‌حیایی با داشتن حجاب
ساعدنیوز: مدتی است که حجاب بازیچه دست حجاب استایل‌ها شده و مفهوم حیا را بازتعریف کرده است؛ تا جایی که آنها مانتوی عبایی را به جای چادر و پوشیدن جوراب شلواری به جای شلوار را حجاب برتر و البته شیک می‌دانند.

به گزارش پایگاه خبری ساعدنیوز به نقل از ایرنا، در حوزه مد، حیا و استایل اغلب دست‌به‌دست هم می‌دهند. پوشش اسلامی زنان مظهر مفهومی جاودانه از حیا است که ارزش‌ها و سنت‌های جامعه مسلمانان را منعکس می‌کند؛ اما به لطف شبکه‌های اجتماعی و برخی اینفلوئنسرها، نگاه به حجاب در حال تغییر است. از دیدگاه بلاگرها یا حجاب استایل‌ها، این سبک از حجاب به زنان این فرصت را می‌دهد تا درعین‌حال که احساس شیک‌پوشی می‌کنند، حجاب خود را نیز محفوظ نگه دارند. آنها با شعارهای «باحجاب هم می‌توان زیبا بود»، «زیبا کردن محدودیت‌های حجاب»، «بهت یاد میدم چطوری هم باحجاب باشی هم خوش‌تیپ» کار خود را گسترش دادند و به‌جای ترویج حجاب، به استحاله حجاب رسیدند.

این روزها حجاب از سبک‌های سنتی تا پذیرش روندهای معاصر فاصله زیادی را طی کرده است. با ظهور پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، مد حجاب به رسمیت شناخته شده و محبوبیت گسترده‌ای در سراسر جهان به دست آورده است. اینفلوئنسرهای اینستاگرام و بلاگرهای حجاب نقشی اساسی در ترویج طیف متنوعی از گزینه‌های مد حجاب ایفا کرده‌اند و در نحوه درک ما از عفت و حیا انقلابی ایجاد کرده‌اند.

عادی‌سازی بی‌حیایی با داشتن حجاب

مفهوم حیا در تعالیم اسلامی جایگاه قابل‌توجهی دارد و یکی از بارزترین عبارات این فضیلت، حجاب است. حجاب که اغلب با سوءتفاهم و تعبیر نادرست مواجه می‌شود، صرفاً یک‌تکه پارچه نیست که زنان مسلمان از آن استفاده می‌کنند، بلکه نمادی از ایمان و تعهد آنها به حیا در همه جنبه‌های زندگی است. این در حالی است که عملکرد حجاب استایل‌ها با فلسفه حجاب در تناقض است. یکی از موضوعاتی که در خصوص حجاب استایل‌ها به چشم می‌خورد، عادی‌سازی رعایت‌نکردن برخی احکام شرعی و نمایش زیبایی و طنازی زنانه است. به طور مثال، یکی از کارهایی که از سوی بلاگرها دنبال می‌شود ترویج آرایش به شکل افراطی، استفاده از چادرهای رنگی یا عبا به‌جای چادر مشکی، انجام عمل‌های زیبایی، کاشت ناخن و... است. تقریباً هیچ بلاگر حجاب استایلی را نمی‌بینید که در تصاویر خود بدون آرایش و لاک ناخن باشد. با این اوصاف، واضح است که این جریان بیش ازآنکه به فکر دین و فرهنگ باشند به فکر جیب خود و دیده‌شدن هستند.

بازتعریف استانداردهای زیبایی از سوی حجاب استایل‌ها

حجاب استایل‌ها به‌عنوان ابزاری قدرتمند برای به چالش کشیدن استانداردهای زیبایی سنتی و تشویق به ابراز وجود عمل می‌کنند. بلاگرهای حجاب به چهره‌های تأثیرگذاری تبدیل شده‌اند که در حال تغییر شکل صنعت مد و آغاز دوره جدیدی از تنوع هستند.این بلاگرها، با سبک‌های متنوع و رویکردهای مد روز، کلیشه‌ها را به چالش کشیده‌اند. آنها با تغییر پوشش آن هم با شومیز و شلوار، آرایش غلیظ، ‌ لاک جیغ و ناخن کاشته شده و چادرهای رنگی زنان را تشویق می‌کنند تا در عین داشتن حجاب، زیبا و جذاب باشند، غافل از اینکه با این کار ماهیت اصلی حجاب را خدشه‌دار ‌می‌کنند.

بلاگرها فرهنگ حجاب را تغییر می‌دهند

قرآن، کتاب مقدس اسلام، به‌عنوان راهنمای جامعی برای مسلمانان عمل می‌کند و دستورالعمل‌هایی را در مورد جنبه‌های مختلف زندگی از جمله مسائل اعتقادی، اخلاقی و رفتار شخصی ارائه می‌دهد. یکی از موضوعات مهمی که در قرآن به آن پرداخته شده، مفهوم حجاب است که بر اهمیت حیا و پوشش خاص زن و مرد تأکید دارد. حجاب که غالباً اشتباه برداشت یا تفسیر می‌شود، صرفاً یک لباس نیست، بلکه دستوری از جانب خداوند است، همان‌طور که در قرآن نازل شده است.

آیات متعددی در قرآن به‌صراحت به مفهوم حجاب و الزام به پوشش حیا اشاره کرده است. سوره نور، آیه 31 می‌فرماید: «به زنان با ایمان بگو چشمهای خود را (از نگاه هوس‌آلود) فروگیرند، و دامان خویش را حفظ کنند و زینت خود را -جز آن مقدار که نمایان است- آشکار ننمایند و (اطراف) روسری‌های خود را بر سینه خود افکنند (تا گردن و سینه با آن پوشانده شود)، و زینت خود را آشکار نسازند مگر برای شوهرانشان، یا پدرانشان، یا پدر شوهرانشان، یا پسرانشان، یا پسران همسرانشان، یا برادرانشان، یا پسران برادرانشان، یا پسران خواهرانشان، یا زنان هم‌کیششان، یا بردگانشان [=کنیزانشان‌]، یا افراد سفیه که تمایلی به زن ندارند، یا کودکانی که از امور جنسی مربوط به زنان آگاه نیستند؛ و هنگام راه رفتن پاهای خود را به زمین نزنند تا زینت پنهانیشان دانسته شود و همگی بسوی خدا بازگردید ای مؤمنان، تا رستگار شوید!»

این آیه به‌روشنی رهنمودهای زنان مسلمان را از نظر پوشش بیان می‌کند و بر لزوم پوشاندن بدن و پوشیدن سر تأکید می‌کند. این در حالی است که بلاگرهای به اصلاح محجبه با تغییر فرهنگ پوشش یک خانم مذهبی، این مسئله را به مخاطب القا می‌کنند که به هر نحوی که دوست داری لباس بپوش و آرایش کن، فقط نباید موی سر یا قسمتی از بدنت برهنه باشد؛ حتی اگر ناخن بکاری یا با آرایش غلیظ تصاویر خود را در معرض نمایش نامحرمان قرار دهی، ایرادی ندارد!

در این میان، زنگ خطری که باید جدی گرفته شود، اعتقادات نسل جدیدی است که در خانواده‌های مذهبی بزرگ شدند اما بسیار تحت‌تأثیر برخی از این بلاگرهای حجاب قرار دارند و رفته‌رفته با الگوبرداری از این بلاگرها، حجاب خود را از دست خواهند داد.

حذف چادر و شلوار با خوراک مانتوی عبایی و جوراب شلواری

اغلب بلاگرهای حجاب با پوشش چادر و حتی گاهی با زدن پوشیه وارد فضای مجازی شدند و رفته‌رفته به تبلیغ مانتوی عبایی به‌جای استفاده از چادر پرداختند. در واقع، حذف چادر مسئله است که این جریان به جد دنبال می‌کنند؛ چیزی که دشمن سال‌هاست به دنبال آن است. در ابتدا این‌گونه به نظر می‌رسید که با این نوع پوشش افراد غیر چادری به‌جای مانتو تنگ و کوتاه به پوشیدن مانتوهای عبایی و گشاد تشویق می‌شوند اما نتیجه کاملاً عکس شد و این امر، باعث گرایش چادری‌ها به مانتوهای عبایی شد.

اگرچه مانتوهای عبایی پوششی کامل و اسلامی هستند اما مانتوهایی که بلاگرها به اسم مانتوی عبا می‌پوشند، بیش از مانتو به پیراهن‌های ساحلی پر زرق‌وبرق شبیه است. تبلیغ مانتوهای عبایی از سوی حجاب‌استایل‌ها به ویژه در فصول گرم سال داغ‌تر می‌شود، تا جایی که انها استفاده از جوراب شلواری به جای شلوار در زیر مانتوهای عبایی را نسخه‌ای راحت و خنک در تابستان می‌دانند. علاوه بر این، به‌تازگی در صفحات برخی از حجاب استایل‌ها کلیپ‌هایی دیده می‌شود که پیش‌ازاین در صفحه مدلینگ‌ها و بیوتی بلاگرها دیده می‌شد. حرکات شبیه رقص، آرایش‌کردن و نحوه بستن روسری، آوازخواندن و به اشتراک گذاشتن تولد و مهمانی‌های لاکچری بخشی از تصاویر منتشر شده از سوی حجاب استایل‌ها است.

بسیاری از این افراد بدون حتی پایبندی به شرعیات و حجاب وارد این صنعت شده‌اند. آنها باحجاب کارشان را آغاز کردند و سپس با طمع سود بالای این شغل، با پوششی از حجاب وارد حجاب استایل شدند. با این اوصاف، چطور می‌توان انتظار داشت کسانی که مقید به حجاب نیستند، حجاب مناسبی برای محجبه‌ها تبلیغ و حتی طراحی کنند؟!


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
همسر رهبر معظم انقلاب: آقای ما اجازه نمی‌دهد که در خانه، غیر از برنج کوپنی استفاده کنیم و آن هم کفاف خوراک ما را بیش از یک بار در هفته نمی‌دهد (644 نظر) نگاهی به سفره مفصل و تمام و کمال حضرت ابوالفضل در منزل شاه نشین علی دایی+عکس/ از گل آرایی و شمع‌دان‌هایی طلایی تا پَک هایی لاکچری و جذاب (111 نظر) نگاهی به ماشین مازراتی هوش پران علی دایی که همه آرزوشو دارن/ شهریار فوتبال ایران سوار بر دلبر مشکی😍 (89 نظر) (فیلم) ورود جالب و معنادار رهبر انقلاب به حسینیه امام خمینی (ره) به همراه مسعود پزشکیان و شعار حیدر حیدر جمعیت (63 نظر) رهبر معظم انقلاب: بعد از فوت پدرم همه‌ی موجودی خانه‌اش 45 هزار تومان شد که نمی‌شد با آن گاز یا یخچال خرید (62 نظر) میز غذای ساده رهبر معظم انقلاب و خوردن غذا در بشقاب استیل/ ساده زیستی ایشان همیشه مثال زدنی است+عکس (44 نظر) مات و مبهوت موندن مهران مدیری از دیدن همزاد خودش تو دورهمی/ چقدرم که شبیه همدیگه هستن!+عکس (40 نظر) رهبر معظم انقلاب: من در کلاس اول ابتدایی چشمانم ضعیف بود و تخته سیاه و چهره معلم رو نمی‌دیدم +ویدیو/ از 13 سالگی عینکی شدم (29 نظر) ریحانه سادات دختر بزرگ شهید رئیسی: سجاده نماز پدرم را در اندونزی تکه تکه کردند و به عنوان تبرّک بین مردم پخش کردند+ویدیو (23 نظر) درخت خرمای بزرگ حیاط باصفای خونه ویلایی زهرا گونش/ نخل های هم قد والیبالیست مشهور ترکیه ای (20 نظر) خلاقیت منحصر به فرد آرایشگر خوش ذوق در تغییر چهره داماد حماسه ساز شد+ویدئو/سلطان بی چون و چرای گریم در سطح خاورمیانه😂 (20 نظر) حضور ساده و بدون تشریفات همسر رهبر معظم انقلاب در یک درمانگاه/ ایشان گفتند من نمی‌خواهم پارتی بازی بکنم+ویدیو (16 نظر) هنرمندان و ورزشکارانی که در مراسم نذری پوریا پورسرخ بازیگر سریال کیمیا حضور داشتند/ علی پروین هم بود+عکس (15 نظر) مراسم تشییع پدر حامد بهداد، با حضور چهره های سرشناس و بازیگران +عکس/ روحش شاد و یادش گرامی (13 نظر) نگاهی به حضور صبحگاهی بازیگران و چهره‌های مشهور در کله‌پزی+عکس/ از الناز شاکردوست و المیرا شریفی مقدم تا احسان خواجه امیری و نسرین مقانلو (12 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
نجات گروگان 50 میلیارد تومانی از چاه 3 متری
دولت پزشکیان چگونه دولتی خواهد بود؟
قتل دلخراش و هالیوودی توسط پسر 17 ساله در شیراز
هیچ رهبری جرأت شلیک موشک به اسرائیل را نداشت!
توصیه پورمحمدی به پزشکیان برای چینش اعضای کابینه
اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان بدون آزمون مقطع کارشناسی ارشد
توقف پذیرش دانشجو در دورۀ شبانۀ دانشگاه شهید باهنر کرمان
ویدیو/ شبیه‌سازی عواقب وحشتناک بمباران هسته‌ای/ قیامت مصنوعی یا پایان جهان در آمریکا
بایدن: نه تنها در مبارزات انتخاباتی هستم بلکه جهان را اداره می‌کنم
(ویدئو) وقتی سلبریتی‌های مرده دوباره زنده می‌شوند/ هوش مصنوعی کتاب‌ها را با صدای بازیگران فقید روایت می‌کند!
(ویدئو) جوانمردی بی‌نظیر شهریار ایران‌زمین کوروش کبیر در برابر زیباترین اسیر خود، پانته‌آ / داستانی که قرن‌هاست ستایش می‌شود!
زیبایی دختر ورزشکار برای تیمش دردسر آفرین شد
(ویدئو) الماس سیاه؛ راز سلامتی و زیبایی با نادرترین سیب جهان که همه را شگفت‌زده کرده است!
مسعود پزشکیان: کسانی که با ما نیستند هم مردم هستند/ پست و مقام برای قیافه گرفتن نیست، برای خدمتگزاری است
ویدیو/ تلفیق علم و فناوری در تولید هنر به وسیلۀ ربات‌های مجسمه‌ساز
منتخب روز   
(فیلم) سکانس فوق العاده احساسی و عاشقانه از شهاب حسینی و معشوقه‌اش در سریال "شهرزاد" / با چراغی همه جا گشتم و گشتم در شهر هیچکس به تو مانند نشد😍 (فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت (عکس) شوخی ظریف با آقای ظریف؛ از مقایسه ظریف با مِسی تا انداختن ماسک به شکل آقای رئیس جمهور!! واکنش عضو دفتر رهبر انقلاب به پست اینستاگرامی پسرش با هشتگ برای ایران، پزشکیان