جایی که ابر‌ها زیر پای‌تان شناورند/ پیشنهادی رویایی برای سفر یک روزه در اطراف تهران

  پنجشنبه، 09 فروردین 1403 ID  کد خبر 381593
جایی که ابر‌ها زیر پای‌تان شناورند/ پیشنهادی رویایی برای سفر یک روزه در اطراف تهران
ساعد نیوز: اگر برای گشت و گذار از یک مسیر خاکی قدم زنان در همان انتهای روستا بالا بروید، روستا از ارتفاع زیرپایتان قرار می‌گیرد. اگرچه آب و هوای دلپذیر فیلبند حالتان را تازه می‌کند، اما دیدن خانه‌های ویلایی با سقف‌های نارنجی رنگ، چشم انداز این روستا را هم مانند بسیاری از نقاط ییلاقی و خوش آب و هوای دیگر مازندران خراب کرده است.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعد نیوز به نقل از فرارو، اگر برای گشت و گذار از یک مسیر خاکی قدم زنان در همان انتهای روستا بالا بروید، روستا از ارتفاع زیرپایتان قرار می‌گیرد. اگرچه آب و هوای دلپذیر فیلبند حالتان را تازه می‌کند، اما دیدن خانه‌های ویلایی با سقف‌های نارنجی رنگ، چشم انداز این روستا را هم مانند بسیاری از نقاط ییلاقی و خوش آب و هوای دیگر مازندران خراب کرده است. زیرا خانه‌های روستایی با ایوان‌ها و معماری سنتی‌شان بین آن ویلا‌های سنگی و آجری گم شده‌اند.
برای رفتن به روستای توریستی فیلبند باید از جاده هراز و روستای سنگچال آمل بگذرید. این روستا هر ساله به‌ویژه در بهار و تابستان گردشگران زیادی را به دلیل داشتن اقیانوس ابر به سمت خود می‌کشاند. فیلبند به روستایی برفراز ابر‌ها شهره است.
اگر برای آخر هفته تصمیم دارید جایی زیبا را برای گردش انتخاب کنید که به پایتخت هم نزدیک باشد، می‌توانید به سمت روستای کوهستانی فیلبند که به بام شرقی مازندران نیز معروف است حرکت کنید. روستایی که این روز‌ها دوباره بازار گردشگری تور‌های مسافرتی را داغ کرده است.

بی‌شک شنیدن جمله «روستایی رویایی برفراز ابرها» به راحتی کنجکاوی و نظر گردشگران را به خود جلب می‌کند آنقدر که برای سفر به آن بی‌معطلی و در اولین فرصت حاضر می‌شوند که بار و بنه خود را جمع کنند تا از نزدیک شاهد حرکت بی‌نظیر ابر‌ها در این روستا باشند. شما هم می‌توانید با خودروی شخصی سفر به این روستای رویایی را تجربه کنید؛ به‌ویژه اگر ساکن تهران باشید و صبح زود نیز خود را برای یک سفر یک روزه آماده کنید، راه چندان طولانی در پیش ندارید. به دلیل جاده پرپیچ و خمی که پیش رو دارید، از تهران تا فیلبند تقریبا 5 ساعت زمان می‌برد.
می‌گویند که فیلبند در اصل «فِلبند» بوده است. «فل» در گویش مازندرانی به معنای خستگی و «بند» هم به معنای بندآمدن و نتوانستن است. دلیل این نامگذاری هم مسیر بسیار پیچ در پیچ و کوهستانی این روستا بوده است. در واقع روستای فیلبند از زیباترین روستا‌های مرتفع در استان مازندران است.

بهترین زمان سفر به فیلبند

مسیر دسترسی به این روستا پیچ‌های بسیار تندی دارد که عبور ازآن را به ویژه در جا‌هایی که جاده به دلیل سرمای زیاد دچار خرابی شده است مشکل‌تر می‌کند. این روستا زمستان‌های سختی دارد و 6 ماه از سال پوشیده از برف است که به همین دلیل تقریبا خالی از سکنه می‌شود. با این توصیفات حتما متوجه شده‌اید که بهترین زمان برای سفر به فیلبند بهار و تابستان است و اگر خوش شانس هم باشید احتمالا بتوانید دریای ابر را بر فراز این روستا ببینید. دریای ابر فیلبند در بیشتر روز‌های سال تشکیل و در زمان طلوع آفتاب و نزدیک به بارندگی‌ها احتمال دیدن این ابر‌های زیبا بیشتر هم می‌شود.

ییلاقی بودن این روستا در تابستان محبوبیت بالایی دارد، زیرا برخلاف بیشتر جا‌ها که آب و هوا گرم و مرطوب و گاهی طاقت فرساست فیلبند خنک و مطبوع است.

پس بارو بنه را ببندید تا به این روستا قبل از آنکه فصل سرما فرا برسد بروید. مسیر دسترسی به این روستای زیبا از جاده هراز است. به 25 کیلومتری جنوب آمل که رسیدید در یک مسیر فرعی که به سنگچال می‌رسد بپیچید.

مسیر سنگچال به فیلبند مارپیچ است، اما پوشش جنگلی و سرسبز کناره‌های جاده و همچنین صدای پرندگان و زنگوله بزغاله‌ها سبب می‌شود گذشت زمان و مسیر را فراموش کنید و غرق در زیبایی منحصر به فرد آن شوید. حتی می‌توانید برای استراحت در طول مسیر، جنگل‌های زیبای چلاو را در نزدیکی روستای فیلبند برای صرف صبحانه یا ناهار انتخاب کنید.

بعد از طی کردن این مسیر جنگلی در نهایت به منطقه کوهستانی فیلبند می‌رسید و سپس وارد روستا می‌شوید. خیابان اصلی این روستا نیز تنگ و باریک و پرپیچ است. در بعضی جا‌ها حتی عبور دو خودرو از کنارهم سخت می‌شود. در بالاترین قسمت روستا جایی قرار دارد که بین اهالی به زمین چمن معروف است. زمین چمن جایی است که نه چمن دارد و نه برخلاف تصورتان سر سبز است. فقط یک زمین صاف است که می‌توانید خودرویتان را آنجا پارک کنید و در کنار مسافران و گردشگران دیگر در آنجا در انتظار تماشای دریای ابر بمانید.

اگر برای گشت و گذار از یک مسیر خاکی قدم زنان در همان انتهای روستا بالا بروید، روستا از ارتفاع زیرپایتان قرار می‌گیرد. اگرچه آب و هوای دلپذیر فیلبند حالتان را تازه می‌کند، اما دیدن خانه‌های ویلایی با سقف‌های نارنجی رنگ، چشم انداز این روستا را هم مانند بسیاری از نقاط ییلاقی و خوش آب و هوای دیگر مازندران خراب کرده است. زیرا خانه‌های روستایی با ایوان‌ها و معماری سنتی‌شان بین آن ویلا‌های سنگی و آجری گم شده‌اند.

شما می‌توانید برای اقامت در فیلبند علاوه براجاره خانه‌های روستاییان نان و غذا‌های محلی دیگر هم تهیه کنید. اما بهتر است بدانید که در بهار و تابستان تعداد مسافران و گردشگرانی که به این روستا سفر می‌کنند بیشتر است، برای همین قیمت خانه‌های روستایی و محلی فیلبند نیز بالاتر می‌رود و از طرفی به دلیل امکانات کمی که این روستا برای گردشگران دارد بهتر است لوازم ضروری و مورد نیاز خود از غذا و خوراکی گرفته تا لباس مناسب و اضافی همراه داشته باشید.

همچنین اگر به کمپ کردن علاقه و امکانات کافی نیز برای این کار دارید چادر خود را برپا کنید تا اگر شانس و آب و هوا با شما یار بود هنگام غروب دریای ابری رویایی این روستا، روح شما را در زیبایی بی‌مانندش تسخیر کند.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
همسر رهبر معظم انقلاب: آقای ما اجازه نمی‌دهد که در خانه، غیر از برنج کوپنی استفاده کنیم و آن هم کفاف خوراک ما را بیش از یک بار در هفته نمی‌دهد (665 نظر) نگاهی به سفره مفصل و تمام و کمال حضرت ابوالفضل در منزل شاه نشین علی دایی+عکس/ از گل آرایی و شمع‌دان‌هایی طلایی تا پَک هایی لاکچری و جذاب (119 نظر) نگاهی به ماشین مازراتی هوش پران علی دایی که همه آرزوشو دارن/ شهریار فوتبال ایران سوار بر دلبر مشکی😍 (93 نظر) رهبر معظم انقلاب: بعد از فوت پدرم همه‌ی موجودی خانه‌اش 45 هزار تومان شد که نمی‌شد با آن گاز یا یخچال خرید (81 نظر) مات و مبهوت موندن مهران مدیری از دیدن همزاد خودش تو دورهمی/ چقدرم که شبیه همدیگه هستن!+عکس (69 نظر) (فیلم) ورود جالب و معنادار رهبر انقلاب به حسینیه امام خمینی (ره) به همراه مسعود پزشکیان و شعار حیدر حیدر جمعیت (65 نظر) میز غذای ساده رهبر معظم انقلاب و خوردن غذا در بشقاب استیل/ ساده زیستی ایشان همیشه مثال زدنی است+عکس (49 نظر) خلاقیت منحصر به فرد آرایشگر خوش ذوق در تغییر چهره داماد حماسه ساز شد+ویدئو/سلطان بی چون و چرای گریم در سطح خاورمیانه😂 (40 نظر) خلاقیت خنده‌دار اوستا بنّا در ساختن توالت کنار روشویی برای راحتیِ صاحبخانه حماسه آفرید+ عکس/ مغز نیست که فسفر خالصه😂 (35 نظر) رهبر معظم انقلاب: من در کلاس اول ابتدایی چشمانم ضعیف بود و تخته سیاه و چهره معلم رو نمی‌دیدم +ویدیو/ از 13 سالگی عینکی شدم (30 نظر) ریحانه سادات دختر بزرگ شهید رئیسی: سجاده نماز پدرم را در اندونزی تکه تکه کردند و به عنوان تبرّک بین مردم پخش کردند+ویدیو (23 نظر) درخت خرمای بزرگ حیاط باصفای خونه ویلایی زهرا گونش/ نخل های هم قد والیبالیست مشهور ترکیه ای (21 نظر) حضور ساده و بدون تشریفات همسر رهبر معظم انقلاب در یک درمانگاه/ ایشان گفتند من نمی‌خواهم پارتی بازی بکنم+ویدیو (17 نظر) بازیگرانی که در جوانی فوت شده اند + ویدئو با صدای معتمدی سریال گرگ و میش / روحشان شاد چقدر حیف شدن😥 عسل بدیعی، پوپک گلدره و .. (17 نظر) هنرمندان و ورزشکارانی که در مراسم نذری پوریا پورسرخ بازیگر سریال کیمیا حضور داشتند/ علی پروین هم بود+عکس (16 نظر)
منتخب روز   
(فیلم) سکانس فوق العاده احساسی و عاشقانه از شهاب حسینی و معشوقه‌اش در سریال "شهرزاد" / با چراغی همه جا گشتم و گشتم در شهر هیچکس به تو مانند نشد😍 (فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت (عکس) شوخی ظریف با آقای ظریف؛ از مقایسه ظریف با مِسی تا انداختن ماسک به شکل آقای رئیس جمهور!! واکنش عضو دفتر رهبر انقلاب به پست اینستاگرامی پسرش با هشتگ برای ایران، پزشکیان