ساعدنیوز
ساعدنیوز

کارآفرینی رسم دیرین نصف جهان

  سه شنبه، 22 شهریور 1401   کد خبر 222823
کارآفرینی رسم دیرین نصف جهان
ساعدنیوز: کارآفرینی رسم دیرین نصف جهان . چرا اصفهان را مهد خلاقیت و صنعت کشور می خوانند؟ عنوان  استان اول صنعتِ کشور به همین راحتی آفریده نشده.

چرا اصفهان را مهد خلاقیت و صنعت کشور می خوانند؟ عنوان استان اول صنعتِ کشور به همین راحتی آفریده نشده، چنین ساحتی رشد خود را مدیون کارآفرینانی از جنس ملک التجار، کازرونی ها، همدانی ها، امثال موسی خانی و امروز کارآفرینانی خلاق مانند محمدرضا دیانی، آقای رجالی و آقای سرامیان است که نام خود را واسطه نان قرار ندادند و توسعه صنعت را مبنای نورافشانی چراغی خواستند که به خانه رواتر از هر جایگاه دیگری است، صنعتی که بنایش بر فناوری روز و مدیریت نوین نهاده شده تا از مسیر ارزش آفرینی، دنیایی بهتر برای مردمان بسازد.

در اوایل حکومت صفویه و همزمان با تعیین اصفهان به عنوان پایتخت امپراتوری ایران، این شهر علاوه بر مرکزیت سیاسی به قطب صنعتی و تجاری ایران بدل و به شکلی محل تلاقی شرق و غرب و شمال و جنوب شد. این مرکزیت و نقطه ثقل بودن در ادامه نیز تداوم یافت و اصفهان در زمان حکومت های بعدی نیز با وجود این که دیگر پایتخت نبود اما همچنان در حوزه اقتصاد، صنعت و تجارت نقش آفرینی مهمی داشت تا جایی که با نزدیک شدن به دوران مدرن، کارخانه ها و مجتمع های صنعتی مهم کشور در این خطه تاسیس شدند.

تصویر

سپیده دم خلاقیت از افق اصفهان

در حوالی سال های ۱۳۰۰ به قدری اصفهان در اوج بود که برخی مورخان عنوان کرده اند که روزانه ۲۶ هزار کارگر در کارخانه های نساجی خیابان چهارباغ بالا در اصفهان برسر کار می رفته اند. این موج از کارآفرینی نشات گرفته از موج توسعه و رشد در ابتدای قرن بیستم در جهان بود. در همین مقطع زمانی چهره هایی نظیر محمدابراهیم ملک التجار اصفهانی نیز توانستند با سرمایه گذاری در عرصه های مختلف علاوه بر ایجاد اشتغال، ارزش افزوده بسزایی در اصفهان ایجاد کند.

همدانیان و حاج محمدحسین کازرونی نیز از دیگر تاجرانی هستند که در تاریخ معاصر اصفهان نقش بسزایی ایفا کرده و اصفهان را همچنان در مدار قطب های تجاری ایران حفظ کردند. از آن نسل از کارآفرینان اصفهان که عبور می کنیم، اصفهان همواره یک شهر صنعتی، خلاق و پویا بوده و مشخصا فعالیت کار آفرینانه و نوآورانه هم در آن بسیار بوده است.

کارخانه و موسسات بزرگ تجاری و صنعتی از سال ۱۳۴۰ شروع به شکل گیری کردند و موجب اشتغال زایی دوچندان در اصفهان شدند. همزمان با این تحولات در اصفهان، در سال ۱۳۶۴ خورشیدی دکتر ساسان واژه کارآفرینی را در کتاب اقتصاد جابجاگری به کار برد و این واژه وارد ادبیات اقتصادی ایران شد.

تصویر

کارآفرینی از مسیر انتخاب

در دهه ۷۰ شمسی شرکت های نرم افزاری و صنعتی شاخص و مهمی در اصفهان بوجود آمد. تاسیس شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان و طرح کریدور علم و فن آوری و صندوق پژوهش و فن آوری اصفهان نیز از دیگر فعالیت های مرتبط با کار آفرینی در شهر اصفهان بود. در اوایل دهه ۸۰ شمسی مرکز کارآفرینی دانشگاه اصفهان به مدیریت دکتر کوروش خسروی تاسیس شد و با همت ایشان جلسات نوآوری باز و چرخش مغز ها، از ابتدای سال ۱۳۹۰ در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان برگزار شد.

تصویر

محمدرضا دیانی؛ تداوم دانش محوری

آن چه که سبب شد تا اصفهان در عرصه نوآوری، کارآفرینی و ارتقای سطح کیفی صنعت موثر باشد ریشه در در دهه هفتاد خورشیدی دارد. مقطعی از توسعه صنعتی در اصفهان که همزمان شد با تغییر در شیوه زندگی و نیاز به صنایع کاربردی تر برای زندگی شهروندان.

در همین برهه زمانی و با احداث کارخانه تولید اجاق گاز در اصفهان، سنگ بنای گروه صنعتی انتخاب نهاده شد. محمدرضا دیانی نیز به پشتوانه آنچه از خانواده صنعتگرش به یادگار مانده بود، اقدام به تاسیس و توسعه خطوط پیشرفته و تکنولوژی لوازم خانگی و همگام با آن انتقال دانش روز این صنعت به کشور کرد.

گروه صنعتی انتخاب، به پشتوانه برترین واحد تحقیق، توسعه و پیشرفته ترین خط تولید لوازم خانگی کشور، امروز در صدر تولیدکنندگان سبد کامل لوازم خانگی ایران قرار گرفته است. محمدرضا دیانی با هدف تکمیل زنجیره تولید و با رویکرد توسعه فعالیت های اقتصادی در صنایع بالا دستی، به حوزه های نفت،گاز، پتروشیمی و بازرگانی و... ورود پیدا کرد و هم اکنون این گروه با پنج هلدینگ فعال، سطح اشتغال بالغ بر ۱۵ هزار نفر را ایجاد کرده است. محمدرضا دیانی همچنین به منظور تولید و ارتقا دانش علمی، تخصص گرایی و بازآموزی کارشناسان و کارگران صنعت لوازم خانگی، پژوهشگاه و دانشگاه علمی کاربردی انتخاب را تأسیس کرد.

انتخاب در متن تجارت بین المللی

گروه توسعه سرمایه گذاری انتخاب با مدیریت محمد رضا دیانی فعالیت خود را از سال ۱۳۶۷ با ورود به عرصه صنعت لوازم خانگی آغاز کرد. این گروه در حال حاضر متشکل از هلدینگ های لوازم خانگی، نفت و گاز ، پتروشیمی، بازرگانی و ... است. همچنین راه اندازی دانشگاه انتخاب به منظور تامین نیروی متخصص مورد نیاز گام دیگری در تقویت تولید بوده است. در حوزه مسئولیت های اجتماعی با راه اندازی موسسه کنترل سرطان انتخاب (مکسا) به عنوان یکی از بزرگ ترین مجموعه های اقتصادی، اجتماعی بخش خصوصی در کشور ایران فعالیت می کند. بیش از دو دهه فعالیت صنعتی و تولیدی،گروه توسعه سرمایه گذاری انتخاب را دارای مزیت های رقابتی متعددی کرده است که از آن جمله می توان به مدیریت استراتژیک بنگاه های بزرگ اقتصادی بخش خصوصی هم رتبه با شرکت های معتبر بین المللی، سیستم های مهندسی و تحقیق و توسعه، تکنولوژی و دانش فنی در عرصه های مختلف صنعتی، نظام های رشد و تعالی و مدیریت مشارکتی، سرمایه های بی بدیل انسانی، نظام های مالی اقتصادی و برنامه ریزی نقدینگی منطبق با ویژگی های بخش خصوصی، بازرگانی داخلی و بین المللی، بازاریابی علمی، شبکه گسترده فروش و خدمات پس از فروش و تولید صادرات محور گروه توسعه سرمایه گذاری انتخاب با تاسیس و راه اندازی دفاتر و مراکز تحقیق و توسعه خود در نقاط مختلف دنیا نظیر کره جنوبی، ایتالیا ، ترکیه، چین و امارات متحده عربی و بهره گیری از مشاورین ارشد بین المللی همواره در تلاش است تا همگام با تکنولوژی های روز دنیا، حرکت کند و با انتقال دانش جهانی به کشور، سیستم های تولید و مدیریت در ایران اسلامی را با پیشرفت چشم گیری روبرو سازد.

کسب عناوین برتر ملی همچون واحد نمونه صنعتی، واحد برتر استاندارد، مرکز نمونه تحقیق و توسعه، کارآفرین برتر، دریافت عالی ترین نشان رعایت حقوق مصرف کنندگان و دریافت گواهینامه ها و استانداردهای بین المللی در حوزه های گوناگون فعالیت از جمله جایزهRed Dot Design آلمان، در راه رسیدن به آرمان های متعالی و چشم انداز خود می باشد.

پیشتازان صنعت در گروه انتخاب

انتخاب یا همان هلدینگ تولیدی ، صنعتی لوازم خانگی گروه انتخاب با در اختیار داشتن کاملترین و فراگیرترین محصولات در سبد مصرفی خانوار به عنوان مطرح ترین و بزرگترین تولید کننده لوازم خانگی ملی در ایران شناخته شده و با چند برابر فاصله نسبت به رقبای خود پیشتاز است. مجموعه تولیدات گروه صنعتی انتخاب با برندهای اسنوا، دوو ، تکنوگاز و بست از مطرح ترین محصولات لوازم خانگی بازار ایران بوده که کسب بالاترین میزان رضایت مندی مشتریان با ارائه مطلوبترین کیفیت ممکن را از اهداف خود قرار داده است. آن چه که محمدرضا دیانی در ورای تمامی این اتفاقات رقم زده و شاید به مراتب ارزنده تر باشد، ایجاد برند معتبر و ارزش افزوده در کشور است . این اتفاق در زمانه ای رقم می خورد که میلیاردها تومان سرمایه از کشور خارج و تقریبا کمتر سرمایه گذاری ریسک حضور در بازار پرتلاطم ایران را پذیرا می شود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
مهران رجبی: حضورم در بیمارستان موجب خنده رهبر معظم انقلاب شد (117 نظر) دیدار بازیگران معروف و محبوب ایرانی با رهبر انقلاب/ از شاهرخ استخری تا مصطفی زمانی و عموپورنگ+عکس (113 نظر) چیدمان میز صبحانه مفصل و متنوع آیسان خانوم نو عروس رضا گلزار برای همسرش/ چه کدبانو و با سلیقه+عکس (103 نظر) رونمایی از عبای طلاییِ حسن روحانی در دیدار نوروزی با سیاستمداران+عکس (72 نظر) خلاقیت بی نظیر معلم اصفهانی برای روحیه دهی به دانش آموزان حماسه ساز شد +فیلم/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (63 نظر) خلاقیت بی نظیر یک طراح مبل راحتی با الهام از مدل گل رُز/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس (59 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی در ابداع توالت خیلی عمومی در هوای آزاد/ هنر نزد ایرانیان است و بس😂+عکس (46 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای به سیخ کشیدن کباب حماسه آفرید/ مغز اینو باید طلا گرفت + عکس (38 نظر) جشن خودمونی و کیک تولد متفاوت محمود احمدی نژاد جلوی در خانه شان در نارمک تهران+عکس (37 نظر) چرا رهبر انقلاب در زمان ایراد خطبه نماز عید فطر بغض کردند؟ (36 نظر) حضور بازیگران در منزل اکبر عبدی برای تسلیت بابت فوت مادرشون؛ نسرین مقانلو، مرجانه گلچین، فریبا کوثری و...+عکس (35 نظر) سلفی عاشقانه شیرین و سلمان سریال نون خ در پشت صحنه/ به بازیشون از 1 تا 10 چه نمره‌ای میدین؟+عکس (36 نظر) نگاهی به دکوراسیون خانه محمدرضا گلزار و نو عروسش آیسان خانوم/ چه شیک و باکلاس +عکس (33 نظر) شباهت معنادار مدل عکاسی از همسر اول و دوم به سبک حامد سلطانی+عکس/ ایشالا زندگی جدیدش پایدار باشه (25 نظر) کامنت های خنده دار کاربران ایرانی در واکنش به پاسخ ایران به جنایات اسرائیل/ ژاپن از سطح طنز ما میتونه برق تولید کنه😂 (24 نظر)
دیگران می‌خوانند   
افشاگری همراه با بغض ژیلا صادقی در خصوص شهروند آمریکا بودنش+ویدیو/ پاسپورت دارم ولی نمیرم (ویدیو) وقتی هوش‌مصنوعی شخصیت‌های شکرستان رو به شکل آدم درمیاره/ فقط شاه و بچه! همخوانی جالب و دیدنی تماشاچیان با آهنگ همه چی آرومه در برنامه شب آهنگی+ویدئو/ چه کِیفی میکنه حامد آهنگی افشاگری جالب و خنده دار حسین رفیعی از دلیل نبردن مهران غفوریان به مراسم ختم+ویدیو/ بیچاره خودش موند چی بگه😂 رونمایی از همسر جوان و کم سن و سال و دختران محجبه و متین وحید شمسایی+عکس/ ماشالله اصلا بهشون نمیاد دخترایی به این بزرگی داشته باشن خلاقیت بی نظیر یک طراح برای طراحی خانه با الهام از ماکارونی/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس رونمایی از چهره زنی که در تام و جرى آرزوى دیدنش را داشتیم/ کیا دلشون میخواست ببیننش؟ ریما رامین فر، همای پایتخت: مادر شوهر و 7 تا خواهرشوهرم خیلی خوبن بخاطر وجود همچین مادری ... +ویدئو خلاقیت بی نظیر راننده مشهدی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا ماجرای عبای گران قیمتی که رهبر معظم انقلاب پس فرستادند/ هدیه جالب ایشان به فرستنده عبا چه بود؟ ماجرای جالب حضور ناشناس همسر رهبر انقلاب در مطب یک پزشک مشهور+ویدیو خلاقیت تحسین برانگیز یک بقال تبریزی برای کودکان حماسه ساز شد/ درک و شعور ایشون ستودنیه+عکس جشن تولد ساده و شیک شادی مختاری دختر موردعلاقه امیرمقاره در سریال جزیره/ ایشالا 120 ساله بشی+عکس رونمایی از شغل جالب و دیگر ژیلا صادقی، مجری پر جُنب و جوش تلویزیون+ویدیو عاشقانه های سروش رفیعی با دختر زیبا و نازش در تمرین جدید پرسپولیس+عکس تغییر چهره باورنکردنی صهبا شرافتی، روناک سریال نون خ خارج از سریال/ به بازیش از 1 تا 10 چه نمره ای میدین؟+عکس تغییر چهره جالب بیتا بادران، دختر موردعلاقه شهاب حسینی در فیلم دلشکسته بعد از 16 سال+عکس جدیدترین عکس منتشر شده از مهران مدیری درکنار دخترش/ شباهت این پدر و دختر مثال زدنیه+عکس فال انبیاء روزانه سه شنبه 28 فروردین ماه 1403 استوری معنادار آشا محرابی که حرف دل خیلی هاست +عکس بزرگترین حسرت زندگی علیرام نورایی +عکس صحنه ای خاص از آخرین فیلم منوچهر هادی و یکتا ناصر +عکس فال شمع روزانه امروز سه شنبه 28 فروردین 1403 دختر جوان قربانی آدم‌ربایی ساختگی/ نقشه خواستگار فریبکار برای دختر پولدار رونمایی مریم امیرجلالی از دُنگ میلیونی اش در رستوران همراه با تیکه معنادار به مخاطب خاصش +عکس عاشقانه های پدر پسری امیر قلعه نویی و پسرش هوتن در آمریکا/ خدا برا همدیگه حفظتون کنه +عکس فال روزانه امروز سه شنبه 28 فروردین ماه 1403 (ویدیو) 10 معما که کسی نتوانسته همزمان با هم آن‌ها را حل کند! فال قهوه با نشان روز سه شنبه 28 فروردین ماه 1403 خطرات استفاده از تیرآهن تقلبی در ساخت و ساز فال حافظ با تفسیر روز سه شنبه 28 فروردین 1403 + فیلم فال ابجد روزانه سه‌شنبه 28 فروردین 1403 نگاهی به خانه پدری حسن روحانی با رونمایی از حیاط سرسبز و باصفا/ ماشالله چه حیاط باصفایی هم دارن +عکس👌 رونمایی از استایل دامادی شیک و جذاب پسر فاطمه گودرزی/ عروس خانوم چه دسته گل زیبایی داره+عکس 7 قلم از مهم ترین لوازم آرایش صورت آزادی قاتل 16نفر پس از 28 سال حبس/ جزییات قتل های سریالی سال 75 چه بود؟ نگاهی به دکوراسیون خانه حسن روحانی سیاستمدار ایرانی و حضور ایشان با لباس خانگی/ چه ساده وتمیز+ عکس جشن تولد ساده و خلوت مادر واقعی صهبا شرافتی، روناک سریال نون خ در خانه/ چقدر شبیه مامانشه+عکس خنده دارترین و جذاب ترین سکانس اُسکار با سوالات چالشی مهران مدیری+ویدیو/ همشون غش کردن و نتونستن جوابها رو بِگن😂 آپارتمان نو ساخت شیک محمدحسین میثاقی، مجری ورزشی/ خونه نو مبارک باشه😍+عکس
تیتر امروز   
رمزگشایی جالب از رابطه فرودگاه‌ مهرآباد و دختر ناصرالدین‌شاه! حواشی داغ امروز سه‌شنبه 28 فروردین 1403 / نقش دختر پادشاه اردن در تخریب پهپادهای ایرانی چه بود؟ ماجرای عبای گران قیمتی که رهبر معظم انقلاب پس فرستادند/ هدیه جالب ایشان به فرستنده عبا چه بود؟ فال شمع روزانه امروز سه شنبه 28 فروردین 1403 دختر جوان قربانی آدم‌ربایی ساختگی/ نقشه خواستگار فریبکار برای دختر پولدار فال روزانه امروز سه شنبه 28 فروردین ماه 1403 فال انبیاء روزانه سه شنبه 28 فروردین ماه 1403 فال قهوه با نشان روز سه شنبه 28 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر روز سه شنبه 28 فروردین 1403 + فیلم فال ابجد روزانه سه‌شنبه 28 فروردین 1403 آزادی قاتل 16نفر پس از 28 سال حبس/ جزییات قتل های سریالی سال 75 چه بود؟ تذکر جدی رهبر انقلاب به عکاسان خبری در کرمانشاه/ با کفش وارد نشوید+عکس تمدید مهلت ثبت‌‌نام در آزمون ورودی مدارس سمپاد و نمونه دولتی کُره جواهرنشان، کره ای با 34 کیلو طلای ناب و جواهرات کمیاب خزانهٔ حکومت قاجار+ عکس عبور موشکهای ایران از بالای مسجدالاقصی و این قاب تاریخی