ساعدنیوز
ساعدنیوز

کدام پروژه ها در سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین تکمیل می شوند؟

  یکشنبه، 26 دی 1400   کد خبر 188129
کدام پروژه ها در سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین تکمیل می شوند؟
ساعد نیوز: رئیس اتاق ایران و چین گفت: بعد از سفر وزیر امور خارجه به پکن، قرار است، پروژه ها در حوزه ها نفت و گاز، بنادر، ریل و راه آهن مشخص شود.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مجیدرضا حریری گفت: سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین که به منظور عملیاتی کردن بند ششم بیانیه مشترک رؤسای جمهور دو کشور به منظور فراهم کردن بستر توسعۀ، تدوین شده است.

او می گوید: البته هنوز برای این سند پروژه ای تعریف نشده و بعد از سفر وزیر امور خارجه قرار است، پروژه ها در حوزه های نفت و گاز، بنادر، ریل و راه آهن مشخص شوند.

به گفته حریری تعدادی از این پروژ های مشترک ایران و چین نیمه تمام مانده است، از جمله این پروژه ها، برقی کردن راه آهن تهران و مشهد که در سال ۹۶ مطرح و درسال ۹۷ متوقف شد.

دلیل توقف پروژه های نیمه تمام مشکل در تنظیم کانال های تامین مالی این پروژه ها بود. در تحریم ها کانال مالی ایران مسدود شد که درحال طراحی آزادسازی این کانال ها هستیم، به عنوان مثال راه آهن پرسرعت تهران - اصفهان در صورت باز طراحی کانال مالی یکی از پروژه های این سند است. در صورت باز تعریف کانال های مالی، بیمه ای و بانکی در حوزه نفتی با چینی ها صحبت هایی صورت گرفته است.

تهران_مشهد جزوی از پروژه های یک کمربند_یک راه

طبق گفته حریری پروژه های کمربند - یک راه بین چین و دنیاست که پروژه تهران - مشهد یکی از پروژه های کمربند- یک راه محسوب می شود، برای مثال اتصال راه آهن جنوب شرق- شمال ایران یکی از پروژه هایی است که در قالب کمر بند- یک راه می توان آن را تعریف کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان جمعه عازم چین شد، که در این سفر موضوعات دوجانبه و بین المللی، از جمله آخرین وضعیت برنامه همکاری های ۲۵ ساله دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.

به گفته امیرعبداللهیان ایران و چین دو تمدن غرب و شرق آسیا، در طول تاریخ روابط تجاری داشته اند و دو کشور پنجاه و یکمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک را جشن می گیرند.

سند همکاری های جامع ۲۵ ساله، مخالفانی دارد، اما این سند صرفاً یک نقشه راه برای همکاری های دو کشور بوده و حاوی هیچ قراردادی نیست. این سند دارای بُعد هایی مانند سیاسی، فرهنگی، اقتصادی است که در بُعد اقتصادی دو کشور به دنبال همکاری هایی در حوزه های نفت، صنعت و معدن و حوزه های مرتبط با انرژی هستند.

همچنین به منظور بهره برداری حداکثری از مزایای ژئوپلیتکی و ژئواکونومیک کشور، در سند حاضر بر مشارکت موثر ایران در ایده کمربند-راه طرف چینی تاکید شده است و از این رو همکاری های همه جانبه در قالب این ابتکار با اولویت همکاری در حوزه زیرساختی، ارتباطی(ریلی، جاده ای بندری و هوایی)، مخابراتی، علمی-فناوری، آموزشی و سلامت مورد تاکید قرار گرفته است.

برخی از کارشناسان تجارت معتقد هستند که چین در اقتصاد دنیا حرف های زیادی برای گفتن دارد و امضای این همکاری، اقتصاد ایران را رشد می دهد.

علاوه بر این چین اولین شریک تجاری کشورمان در سال ۹۹ بود که ۳۰ میلیون و ۱۲۸ هزار تن کالا به ارزش ۱۸میلیارد دلار با ایران تبادل غیر نفتی داشته است.

روسیه، چین و ایران هر سه قربانی تحریم ها هستند !

مقام معظم رهبری در دیدار رئیس جمهور چین، توافق رؤسای جمهوری ایران و چین را برای یک روابط استراتژیک ۲۵ ساله، حکمت آمیز دانستند. رئیس دفتر رئیس جمهور نیز این سند را گامی برای اثرگذاری ایران در عرصه بین المللی و ضد تحریم دانست.

همکاری ایران و چین منحصر به بعد اقتصادی نمی شود و چین در مذاکرات وین عنوان یکی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد و بازیگر فعال در عرصه بین المللی حضور دارد، که این امر بر روند تحریم ها نیز اثر گذار است.

مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت گفت: روسیه و چین و برخی از کشورهای شرقی، خودشان مانند ما قربانی تحریم هستند و به نوعی با کشور ما مشکل مشترک دارند و این مشکلات مشترک، ضرورت تعامل و همکاری را تقویت می کند.

سند برنامه همکاری های جامع ۲۵ ساله ایران و چین ۷ فروردین ۱۴۰۰ به امضای وزرای خارجه دو کشور جمهوری اسلامی ایران و چین رسید. و طبق گفته ها از روز گذشته یعنی ۲۵ دی ۱۴۰۰ مراحل عملیاتی شدن آن ا۶از خواهد شد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
دوقلوهای بانمک شبنم قلی خانی (73 نظر) ژست پرافاده آرام جوینده با ست لباس ابریشمی و گران قیمتش (27 نظر) مریم مومن با این مانتوی خاصش چه عکسایی گرفته+فیلم (13 نظر) اجرای ناشیانه ربنا توسط سالار عقیلی همراه با موسیقی خبرساز شد + فیلم (11 نظر) حمله منصوریان به بازیکن روسیه: مرتیکه چطوری تونستی تشخیص بدی ما تو ایران چطور زندگی می کنیم؟! (8 نظر) استوری جنجالی‌ مژده لواسانی در واکنش به شیطون بلای بشیر حسینی! (7 نظر) حجاب خاص بهاره رهنما با کلاه باکت (7 نظر) گریه تلخ نجم الدین شریعتی در برنامه سمت خدا + فیلم (6 نظر) نگاه کردن نبات استخری به تبلت لاکچریش (6 نظر) حمله چند دختر بی‌حجاب به خانم محجبه در قم + فیلم (6 نظر) تیپ تنگ و کوتاه و برند نجمه جودکی (6 نظر) ویدئویی از چند زن بی‌حجاب در مسجد مکی زاهدان! (5 نظر) آزار وحشتناک دختر ایرانی توسط تتلو در ترکیه + فیلم (5 نظر) بخشی از سخنرانی حجت الاسلام رفیعی: تابستون لب دریا بی حجابی رو چطور میخواهید جمش کنید! (5 نظر) پرورش مار در روستایی خطرناک معروف به روستای مار کبرا+ تصاویر (4 نظر)
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/