خطیب زاده: از گفتگو با مقامات عربستان سعودی استقبال می‌کنیم

  دوشنبه، 30 فروردین 1400 ID  کد خبر 147737
خطیب زاده: از گفتگو با مقامات عربستان سعودی استقبال می‌کنیم
ساعد نیوز: سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران همواره از گفتگوها با مقامات عربستان سعودی استقبال کرده و این را به نفع مردم دو کشور و منطقه می‌داند.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از مهر، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز(دوشنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه در پاسخ به سوالی درخصوص برخی اخبار مبنی گفتگوی ایران و عربستان، گفت: ایران همواره از گفتگوها با مقامات عربستان سعودی استقبال کرده و این را به نفع مردم دو کشور و منطقه می داند.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص اسناد امضا شده میان ایران و روسیه در سفر لاوروف به تهران گفت: در این سفر سند همکاری های فرهنگی بین ایران ورسیه امضا شد. ما در حال تکمیل دو سند موازی با روسیه هستیم. همچنین روی یک سند ارتقا یافته با روسیه کار می کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سفر رئیس قوه قضائیه به عراق، گفت: این سفر، سفر بسیار خوبی بود که یکی از دستاوردهای آن انتقال زندانیان ایرانی به ایران برای گذراندن دوره محکومیت شان است. البته ما زندانی های دیگری هم در کردستان داریم که امیدواریم با توافق های صورت گرفته بتوانیم آنها را هم به کشور برگردانیم.

خطیب زاده درباره جزئیات گفتگو ها در وین، تصریح کرد: ایران در چهار چوب «برجام» سیاست های خود را به ۱+۴ گفته است. ما معتقدیم که ایالات متحده بخواهد از سیاست های شکست خورده ترامپ فاصله بگیرد، قطعا می توانیم راحت تر جلو برویم.

وی افزود : آنچه در وین در حال انجام است، گفتگوهای فنی برای رفع تحریم های ظالمانه آمریکا و بازگشت ایالات متحده ذیل تعهداتش در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است. پیشرفت هایی حاصل شده است و در مسیر درستی هستیم اما این به آن معنا نیست که گفتگوها به مرحله نهایی رسیده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: برای عدم فرسایشی شدن مذاکرات متون خود را ارائه کرده ایم و از طرف مقابل هم خواستیم وارد مصادیق و متون خود شود، در مرحله ای هستیم که موضوعات، سخت و دشوار است اما براساس مواضع مقام معظم رهبری به دنبال تامین منافع مردم هستیم. فکر می کنیم گفتگوها در مسیر درستی قرار گرفته است.

خطیب زاده تاکید کرد : آنچه مهم است، این است که ایران در چارچوب کمیسیون برجام با ۱+۴ تمامی مواضع خود و موازین نظام را مطرح کرده است. اگر آمریکا تصمیم بگیرد که از میراث شکست خورده ترامپ فاصله بگیرد و در چارچوب تعهداتش عمل کند، رایزنی ها راحت تر جلو می رود. در این شرایط منافع ملت را دقیق پیگیری می کنیم.

وی درباره فهرست تحریم های تهیه شده در مذاکرات وین و اینکه آیا طرف های مقابل آن را پذیرفته اند؟، گفت:جزئیات گفتگوها در وین شاید به نوعی که فرمودید نباشد. در این جا نیستم که گفت وگوها را در فضای عمومی جلو ببریم. ایران در چارچوب کمیسیون مشترک برجام نظرات خود را به صورت قاطع در چارچوب سیاست های نظام بیان کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درخصوص روند پیگیری درخواست ایران برای دریافت وام از صندوق بین المللی پول، گفت: تا امروز به نقطه مشخصی درباره دریافت وام از این صندوق نرسیده ایم.

خطیب زاده در ادامه در پاسخ به سوالی درباره بازداشت عامل خرابکاری تروریستی اخیر در نطنز، گفت: درباره ابعاد امنیتی و اطلاعاتی حادثه تروریستی نطنز اجازه دهید نهادهای مرجع، اظهارنظر کنند. این تروریسم آشکار هسته ای بوده و ایران در تمامی ابعاد خود پیگیر این موضوع خواهد بود.

وی درباره سفر وزیر امور خارجه پاکستان به کشورمان، گفت: سفر وزیر خارجه پاکستان مهم است زیرا روابط ایران و پاکستان روابط عمیق است این سفر هم در جهت همین روابط انجام خواهد شد و درباره موضوعات دوجانبه و مرزی صحبت خواهیم کرد؛ چهارشنبه میزبان وزیر خارجه پاکستان در تهران خواهیم بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره غنی سازی ۶۰ درصد و واکنش ها به آن نیز، تصریح کرد: درباره غنی سازی۶۰ درصد ایران براساس نیازهای خود در چارچوب برجام اینها را انجام می دهد و آنچه تصمیم ایران بود در پاسخ به عملیات تروریستی در خاک ایران انجام شد و با بی عملی از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی همراه بود. این بی عملی نقطه تاریک دیگری در ادعاهای آنها است.

خطیب زاده همچنین درباره اظهارات مشاور امنیت ملی آمریکا که گفته بود واشنگتن تحریم ها علیه تهران را برنمی دارد، اظهار داشت: آمریکا در برجام نیست و برجام را نقض کردند و هر عقل سلیمی می گوید که آمریکا باید به تعهداتش برگردد و ما راستی آزمایی کنیم و تنها پس از آن است که ایران اقدامات جبرانی خود را متوقف می کند و نگرانی هایی اروپایی ها نقطه شرم دیگری برای آنهاست.

وی تاکید کرد: اروپا باید بداند با این گونه لفاظی ها ارزش خود را نزد مردم ایران از دست می دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه پیرامون مطالب مطرح شده در خصوص گفتگوهای ایران و عربستان در عراق، اظهار داشت: درباره گزارش های ضد و نقیض رسانه ای اظهارنظر نمی کنیم.

خطیب زاده همچنین در پاسخ به پرسشی درباره آزادسازی منابع ارزی مسدود شده ایران در عراق نیز گفت: مجرای اعلام نظر در خصوص این گونه موضوعات بانک مرکزی و وزارت اقتصاد است.

وی درباره گفتگوهای وزیر امور خارجه کشورمان با همتای افغانستانی خود، بابیان اینکه برای ما افغانستان با ثبات و امنیت کامل اولویت بالایی دارد، گفت: گفتگوهای صلح افغانستان باید گفتگوهای بین الافغانی باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه ایران همواره آمادگی دار، همه همکاری و تلاش خود را برای ایجاد صلح صورت دهد، اظهار داشت: ایران تلاش کرد تمام گروه های افغانستانی با دولت افغانستان وارد گفتگو شوند و امروز هم سیاست ما همین است و همواره سعی کردیم گفتگوها در چارچوب بین الافغانی صورت گیرد.

خطیب زاده اضافه کرد: بیش از ۹۹ درصد سند جامع همکاری ایران و افغانستان محقق شده و در برخی موارد گفتگوها ادامه دارد که امیدواریم در آینده نزدیک نهایی شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص اینکه آیا امکان دارد توافق جدیدی در وین صورت بگیرد، تصریح کرد: قرار نیست توافقنامه جدیدی کنار برجام داشته باشیم و آنچه در وین درحال انجام است، نشست های کارشناسی و در چهار چوب برجام است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه آمریکا برای بازگشت به برجام باید تمامی تحریم ها را بردارد و بعد راستی آزمایی شود و آن وقت می تواند در چارچوب برجام حضور داشته باشد، تاکید کرد: الان آمریکا پشت درهای کمیسیون مشترک حضور دارد، آنها از برجام خارج شده اند و هیچ گفتگوی مشترکی با آنها نخواهیم داشت.

خطیب زاده ادامه داد: ملت ما خسارات آمریکا را فراموش نکرده اند و آن را در جای خود قابل بحث و پیگیری می دانند. اما معتقدیم اگر دولت آمریکا بخواهد به تعهداتش برگردد تصمیم سختی نیست. اگر دولت آمریکا اقدامات خودش را انجام دهد بلافاصله خواهد دید ایران هم بعد از راستی آزمایی تعهداتش را انجام می دهد.

وی درباره حضور ایران در نشست استانبول در خصوص افغانستان نیز، گفت: امروز صبح آقای طاهریان با عبدالله عبدالله گفتگوهایی درباره نشست استانبول داشتند و ما با دقت مسائل را بررسی می کنیم و تصمیم می گیریم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره این که آیا فرقی بین تحریم ها قائل می شوید؟، گفت: موضع ایران روشن است و در چارچوب ۱+۴ گفتگوها انجام می شود. نتیجه را نمی دانیم، توفیقاتی حاصل شده و به مرحله ای رسیدیم که آمریکا باید به تعهداتش عمل کند.

خطیب زاده در خصوص اینکه، اخیرا دولت هند صادرات واکسن کووید-۱۹ را متوقف کرده است، با توجه به اینکه ایران هم سفارش خرید واکسن «آسترازنکا» را از این کشور داده است، آیا وزارت خارجه در این زمینه رایزنی هایی با مقامات هندی برای رفع موانع کرده است؟ گفت: وزارت امور خارجه از روز اول به صورت بسیار جدی کارهای مربوط به واکسن را پیگیری کرد.

وی افزود: وزارت امور خارجه پیگیری ها و اقدامات خود را در سطوح مختلف انجام داد. گفتگوهای فشرده با هندوستان داشته و اما اقدام اخیر برای توقف صادرات واکسن در هندوستان به دستور قضایی ایجاد شده و طرف هندی گفته در حال برطرف کردن موانع است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد : وزارت خارجه به رغم تمامی فشارها اقدامات فراوانی در این خصوص داشت. سعی می کنم در روز های آینده بخشی از این اقدامات را به اطلاع شما برسانم.

خطیب زاده اظهار داشت: در سفر وزیر امور خارجه به کشور کوبا این موضوع استارت زده شد. چه در موضوع هند و چه روسیه و چه در موضوعات دیگر وزارت امور خارجه اقدامات گسترده ای داشته است، آنچه مهم است اینکه بتوانیم در بازار آشفته واکسن در دنیا منافع مردم را تامین کنیم.

وی با اشاره به اهمیت سلامت جامعه با توجه به شیوع ویروس کرونا، گفت: همه ما در این مسیر در یک قایق سوار هستیم و باید به هم کمک کنیم که زودتر آلام مردم برطرف شود.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
ناگفته هایی از ساده زیستی سیدابراهیم رئیسی؛ رئیس‌‌جمهوری که سال‌ها اجاره‌نشین بود! (171 نظر) رونالدو کچل کرد ؛ چهره ابرستاره فوتبال جذاب‌تر شد (84 نظر) نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... (77 نظر) زیباترین اسم های فرزندان بازیگران ایرانی همراه با معنا/ از محسن تنابنده تا شهاب حسینی و ... (42 نظر) نگاهی به حیاط باصفا و دلباز ویلای زیبای بیرانوند و اکرم بانو با نگهبان مجهز +عکس/ دارندگی و برازندگی یعنی این! (38 نظر) دیدار خصوصی خانواده ابراهیم رئیسی، امیرعبداللهیان، آل هاشم و دیگر شهدای خدمت با رهبر انقلاب+عکس/ چهره غمگین پسران وزیر امورخارجه و امام جمعه شهید (11 نظر) دانلود آهنگ جدید "خداحافظ" عرفان طهماسبی/ در سکوت شب خانه زد فریاد اما تو نشنیدی...+فیلم (10 نظر) نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس (8 نظر) خلاقیت باحال بهرنگ علوی برای تبریک گفتن تولد بهرام افشاری/ اگه فرانسه به ایفل می‌نازه و ...+عکس (8 نظر) واکنش بسیار جالب نوازنده خیابانی به حضور عادل فردوسی پور در میان مردم عادی/آهنگو کوبید از نو ساخت+ فیلم (7 نظر) صدای بهشتی پسر معلول با آهنگ کردی محلی +ویدئو/چه خوب میخونه... (7 نظر) یک روایت تاریخی : 70 سال پیش، ملاقات خصوصی آقا تختی و شاه مخلوع در رامسر (6 نظر) نگاهی به خونه زندگی علی پروین اسطوره فوتبال/ دو دوست در کنار هم برای یادآوری خاطرات (6 نظر) جسد سید محرومان غرق در طلا و مرمر! تحمیق کاربران فضای مجازی به شیوه اینترنشنال (5 نظر) چهره های غمگین دختر سیدابراهیم رئیسی و پسر حسین امیرعبداللهیان در مراسم بزرگداشت پدرشان در دانشگاه+عکس (5 نظر)
دیگران می‌خوانند   
قدم زدن حسین امیر عبداللهیان در محوطه دانشگاه تهران بدون محافظ و تشریفات+عکس/ واکنش و تعجب دانشجویان دیدنیه رونمایی از باغ پدری دردندشت و دلباز ستاره سادات قطبی در اصفهان/ چه هوای سالم و آسمون صافی+عکس چهره شکسته رابعه اسکویی با لباس عروس سفیدش/ رابعه اسکویی طلاق گرفت؟+عکس تیکه سنگین احمدرضا عابدزاده به کریم باقری/ ناراحتی کریم باقری از عقاب+ فیلم گریه های فیلم بردار پرسپولیسی از پشت دوربین/ بغضی که بلاخره شکست+ فیلم با این روش نگهداری، بامیه تا 1 سال تازه می مونه گشت و گذاری کوتاه در طلافروشی لوکس شاهرخ استخری+ویدیو/ شغل دوم و پردرآمد آقای بازیگر! عکس جون جونیِ مازیار لرستانی با منوچهر هادی و خانم های بازیگر در پشت صحنه سریال جدیدش/ اختلاف یا اتحاد ؟ مسئله این است! پاسخ قابل تامل و از روی سعه صدر سیدابراهیم رئیسی به تهمت هایی که علیه ایشان زده شد+ ویدیو استوری غم انگیز بازیگران برای غرق شدن عوامل سریال رویای نیمه شب +عکس نگاهی به انگشتر خاص با طراحی باکلاس مینا مختاری همسر بهرام رادان/ واقعا بهشون میاد +عکس تکه‌تکه‌ات می‌کنم؛ ادعای عجیب شریعتی نماینده تهران علیه تاجگردون!+فیلم/ التهاب در جریان بررسی اعتبارنامه ها ماجرای دختری که عکسش در صفحه رشیدپور منتشر شد +عکس تغییر چهره الهه حصاری «یلدا» سریال هشت و نیم دقیقه بعد 8 سال+عکس/ بهش نمیاد 43 سالش باشه این زن آمریکایی توجه شریعتمداری را به خود جلب کرد استایل باشگاهی رضا گلزار سوپر استار ایرانی/ عضله نمایی آقای بازیگر+ فیلم عکس خانوادگی جذاب از علیرضا طلیسچی +عکس دکوراسیون مدیترانه ای خونه نقلی نسرین نکیسا، بازیگر نقش مادر جیران+فیلم صندلی مشکی پوش سیدابراهیم رئیسی در مراسم بزرگداشت رئیس جمهور شهید در محل قدیم مجلس+عکس رونمایی از قاب موبایل بامزه و گوگولی محسن کیایی،مجری خوش خنده صداتو/ چه طرح مردونه جالب و خاصی+عکس نگاهی به خونه زندگی ساده و بدون تجملات سید ابراهیم رئیسی با رونمایی از عکس بزرگ آن شهید روی دیوار+عکس/ ساده زیستی سید محرومان ... مخده های دهه شصتی شاه نشین مینا مختاری با یخدان چوبی ایوان خانه اش/ اینجا خود بهشته😍 4 قاب دلنشین و پرافتخار از مادرانی که نام فرزندانشان برای همیشه در تاریخ ماندگار شد +عکس/ از رهبر معظم انقلاب تا سیدابراهیم رئیسی ظاهر جذاب و زیبای کیسان دیباج، سهراب سریال از سرنوشت بدون گریم تلویزیونی/ مگه داریم این همه تغییر؟+عکس گشت و گذار جذاب همسر شاهرخ استخری با خواهرشوهرش در طبیعت زیبای بلژیک/ عروس نمونه ایرانی+عکس تعریف و تمجید شهید ابراهیم رئیسی از دخترانش و نظرش درباره فرزند پسر و دختر+ویدئو شوخی جالب محمدرضا گلزار با تاریخ ازدواجش در برنامه صدا و سیما+ویدیو (فیلم) گریه های مردانه یک بچه در مترو بعد از اینکه فهمید رئیس جمهور شهید شده/ خاله چرا سقوط کرد؟ از بهشتی تا رئیسی، شباهت‌ها و عبرت‌ها... دعوت از رهبر معظم انقلاب برای صرف لوبیا پلو وسط برنامه +ویدئو خاطره اخلاقی میثم مطیعی از شهید رئیسی + فیلم کنایه سنگین و نفس گیر اطلاعات به محمود احمدی نژاد /قرار نیست روز از نو، روزی از نو شود! نگاهی به چمدون و کیف مارکدار و باکلاس رضا گلزار و همسرش آیسان خانوم مخصوص سفرهای خارجی+عکس میز صبحانه رنگارنگ و متنوع سپیده بزمی پور برای خانواده همسرش+عکس /تزئین املت عالی شده... کنایه سنگین و تند و تیز عادل فردوسی‌پور به صدا و سیما+ویدیو فیلم نوازندگی مرد عاشق پیشه که تماشاگران را شگفت زده کرد لنگه کفش رونالدو از جنس طلا+عکس/ قبول دارین لیاقتشو داشت؟😎 معرفی بامزه‌ترین مهمان احسان علیخانی در جوکر 2 با کلاه جوجه‌ای و عربده های پر سرو صداش+ویدیو تشکر علی دایی به زبان انگلیسی از هدیه لاکچری باشگاه الهلال+ویدیو اعترافات جدید کلثوم اکبری قاتل زنجیره ای مردان مازندرانی/ من پسرم را هم کشتم!
تیتر امروز   
با این روش نگهداری، بامیه تا 1 سال تازه می مونه
این زن آمریکایی توجه شریعتمداری را به خود جلب کرد
از بهشتی تا رئیسی، شباهت‌ها و عبرت‌ها...
کنایه سنگین و نفس گیر اطلاعات به محمود احمدی نژاد /قرار نیست روز از نو، روزی از نو شود!
اعترافات جدید کلثوم اکبری قاتل زنجیره ای مردان مازندرانی/ من پسرم را هم کشتم!
آیا واقعا انقلاب ایران کار خارجی‌ها بود؟!
بیوگرافی و زندگی خصوصی حامیم، خواننده جوان ایرانی و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی
رونمایی از معشوقه زیبای ایرانی که رقیب عشقی فرهاد شد+عکس
شهید رئیسی به دنبال حقوق زنان در سینما
دانلود آهنگ جدید «منو تو شاید دنیامون یکی بود» حامیم +فیلم/ قصه عشق من و تو عشق تو یه نگاهه...
دو نفر از یک گروه سریال ساز غرق شدند!
همسر وفادار آیت الله رئیسی به درس و دانشگاه خودش برگشت+عکس
ماجرای فیلم عجیب پخش شده از داخل زندان قزل حصار/ زندانیانی که دو قورت و نیمشون هم باقیه
ماجرای اخراج 6 ایرانی از عربستان پس از بازداشت و بازجویی + فیلم
نامه مهم و تاریخی رهبر انقلاب به دانشجویان دانشگاه‌های آمریکا
منتخب روز   
تیکه سنگین احمدرضا عابدزاده به کریم باقری/ ناراحتی کریم باقری از عقاب+ فیلم سلیقه تحسین برانگیز همسر و دختران سید ابراهیم رئیسی در چیدن میزعزای رئیس جمهور شهید در منزلشان با عکسی مشهور از ایشان در سازمان ملل + عکس مراعات همسر به سبک رئیس جمهور شهید؛ از عدم مخالفت با تغییر رشته جمیله علم الهدی از مامایی به علوم انسانی تا کنار آمدن با روزهایی که غذایی در خانه پخته نمیشد+ویدیو سینه زنی شهید آیت الله آل هاشم در مراسم شاخسی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو/ لحظات تکان‌دهنده وداع پدر شهید مالک رحمتی با پسرش ... +ویدئو شهید آل هاشم، امام‌ شنبه تا جمعه!+ویدئو/پدر معنوی آذربایجان... حیات وحش بدون سانسور/ ترس، دلهره + فیلم تصاویر باورنکردنی از دوقلوهایی با سه پا و چهار دست مداحی شهید مالک رحمتی در مراسم پیاده روی اربعین در کربلا+ویدیو نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... دروغ مصلحتی حاج آقا دانشمند به همسرش که 30 سال سر به مهر ماند و اکنون فاش شده است/ خانومم ناراحت شد و گریه کرد+ فیلم تولد 5 قلوهای یک مادر 30 ساله در تبریز+عکس