کشف قدیمی‌ترین قبر رازآلود انسان در یک غار مشهور در کنیا+تصاویر

  سه شنبه، 30 آبان 1402   کد خبر 363203
کشف قدیمی‌ترین قبر رازآلود انسان در یک غار مشهور در کنیا+تصاویر
ساعد نیوز: بقایای کودکی که تقریباً 80000 سال پیش زیر یک برآمدگی در غار پانگا یا سعیدی در کنیا دفن شده است، جزئیات مهم جدیدی را در اختیار محققان قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعد نیوز به نقل از فرادید، آفریقا به شکل معمول به عنوان مهد بشر یعنی زادگاه گونه ما، هومو سَپییِنس (انسان خردمند) شناخته می‌شود. اما جالب است بدانید که شواهدی مبنی بر ظهور رفتارهای نمادین اولیه مانند استفاده از رنگدانه و زیورآلاتی از پوسته سوراخ‌دار در آفریقا وجود دارد. البته تاکنون بیشتر آنچه در مورد ظهور رفتارهای اجتماعی پیچیده مانند تدفین و عزاداری می‌دانیم از اوراسیا آمده است.

بقایای کودکی که تقریباً 80000 سال پیش زیر یک برآمدگی در غار پانگا یا سعیدی در کنیا دفن شده است، جزئیات مهم جدیدی را در اختیار محققان قرار داده است.

باستان شناسان می گویند: «ما با همکاری تیمی از محققان از کنیا، آلمان، اسپانیا، فرانسه، استرالیا، کانادا، آفریقای جنوبی، بریتانیا و ایالات متحده، محل دفن را مطالعه کردیم. نتایج ما که امروز در مجله طبیعت (Nature) منتشر شده است، بینش‌های ارزشمندی را در مورد تکامل فرهنگی انسان، از جمله نحوه تعامل جمعیت‌های عصر حجر با مردگان نشان می‌دهد. »

کودکی به نام متوتو

حدود 78000 سال پیش، کودک 2.5 تا 3 ساله‌ای را با احتیاط از سمت راست در یک گودال کم‌عمق در غاری نزدیک ساحل کنیا قرار دادند. پاهای کودک به صورت خمیده روی سینه‌اش قرار داشت و بدنش در پارچه مخصوصی پیچیده شده بود که شاید پوست حیوان باشد.

سر کودک به آرامی روی نوعی تکیه‌گاه فاسدشدنی قرار داشت. به عنوان آخرین اقدام، کودک عمداً با خاک کف غار پوشانده شده و هزاران سال به حال رها می‌شود و به آرامی زیر 3 متر خاک دیگر مدفون می‌شود.

تیم ما بعداً به این کودک لقب Mtoto را داد که در زبان سواحیلی کنیا به معنای کودک است.

برداشت یک هنرمند از دفن متتو

کشف قدیمی‌ترین قبر آفریقا

پانگا یا سعیدی تقریباً 15 کیلومتر از ساحل کنیا فاصله دارد. تیم ما برای نخستین بار سال 2010 به عنوان بخشی از یک پروژه باستان‌شناسی در مورد خاستگاه تجارت شرق آفریقا در اقیانوس هند به آنجا رفت.

وقتی برای نخستین بار با همکارانمان از موزه‌های ملی کنیا وارد غار شدیم، می‌دانستیم مکان خاصی است. دیوارهای آهکی حدود 20 تا 30 متر بالاتر از ما ارتفاع داشتند و یک ریزاقلیم خنک برای رشد گیاهان جنگلی و پناه گرفتن انسان‌ها و حیوانات ایجاد کرده بودند. این غار برای مردم میجیکِندا که امروزه در این منطقه زندگی می‌کنند، مقدس است.

ما با کسب اجازه از جامعه محلی برای انجام تحقیقات، فرایندی را آغاز کردیم که یک دهه به طول انجامید. چیزی نگذشت که دریافتیم این سایت برای درک تکامل انسان از آنچه ابتدا فکر می‌کردیم اهمیت بسیار بیشتری دارد.

حفاری‌های ما منجر به کشف مجموعه‌ای عمیق از لایه‌های اشغالی شد که حاوی هزاران ابزار سنگی و بقایای حیوانات و مهره‌های صدفی و قطعات اخری بود. این یافته‌ها بیش از 78000 سال فعالیت فرهنگی، فناوری و نمادین انسان اولیه را نشان میدادند.

اما هیجان‌انگیزترین یافته ما در سومین فصل میدانی در سال 2013 بود، زمانی که گودال کم‌عمق حاوی بقایای Mtoto حدود 3 متر زیر کف غار را کشف کردیم.

بقایا آنقدر شکننده بودند که تیم مجبور شد آن‌ها را با گچ بپوشاند و با بلوک رسوبی که در آن دفن شده بودند دست‌نخورده جابجا کند. این بلوک ابتدا به موزه ملی در نایروبی فرستاده شد، سپس برای همکار ما ماریا مارتینون-تورِس، متخصص برجسته در دیرین‌زیست‌شناسی هومینین در مرکز تحقیقات ملی تکامل انسان ((CENIEH در اسپانیا فرستاده شد است.

بازسازی مجازی بقایای Mtoto در محل (سمت چپ) و موقعیت اصلی کودک در لحظه پیدا کردن (سمت راست)

مارتینون تورِس و تیمش ماه‌ها به حفاری و مستندسازی بقایا در آزمایشگاهش پرداختند و نشان دادند این بقایا نه تنها متعلق به یک انسان مدرن (هومو ساپینس) است، بلکه در واقع به یک کودک تعلق دارد.

حفظ Mtoto عالی بود. استخوان‌های جمجمه و صورت، از جمله استخوان فک، هنوز بندبند بودند. تورس بر اساس شکل دندان‌ها توانست تشخیص دهد که کودک فقط 2.5 تا 3 سال سن داشته است.

تجزیه و تحلیل میکروسکوپی استخوان‌ها و خاک اطراف آن تأیید کرد که جسد پس از دفن به سرعت در گودال پوشیده شده و تجزیه درون گودال صورت گرفته است. به بیان دیگر، Mtoto مدت کوتاهی پس از مرگ عمدا دفن شده است.

افزون بر این، وضعیت خمیده بدن او که در سمت راست قرار داده شده و زانوها که به سمت قفسه‌سینه کشیده شدند، نشان می‌دهد این یک دفن کفن‌شده‌ی محکم با آماده‌سازی عمدی بوده است. موقعیت سر و نحوه سقوط آن در گودال نشان می‌دهد که شاید از نوعی بالش استفاده شده است، به این معنا که شاید نوعی مراسم تدفین انجام شده باشد.

پرسش بزرگ بعدی ما سن فرد مدفون بود. استخوان‌ها برای تاریخ‌گذاری رادیوکربن بسیار قدیمی بودند که فقط روی بقایای ارگانیک 40000 سال گذشته یا بیشتر جواب می‌دهد.

ما به جای آن به روشی به نام تاریخ‌گذاری لومینسنس (روشنایی) روی آوردیم که نشان می‌دهد دانه‌های کوارتز موجود در رسوب، آخرین بار کِی در معرض نور قرار گرفته‌اند (یعنی زمان دفن شدن). تاریخ لومینسانس با اطمینان دفن Mtoto به 78000 سال پیش نسبت داد، تاریخی که آن را به قدیمی‌ترین دفن انسان شناخته‌شده در آفریقا تبدیل می‌کند.

دلالت‌ها برای تکامل فرهنگی انسان

تدفین پانگا یا سعیدی یک پیشرفت بزرگ در درک چگونگی رفتار جمعیت‌های اولیه در آفریقا با مردگان خود است و به ما این امکان را می‌دهد که این رفتارها را کنار آنچه در مورد چگونگی توسعه فرهنگ در مناطق دیگر می‌دانیم قرار دهیم.

دفن کودکان و نوجوانان در سوابق اوراسیا غیرمعمول نیست و اکنون ما شواهد قطعی نه فقط دفن عمدی در 78000 سال پیش در آفریقا، بلکه دفن یک کودک خردسال را داریم. این نشان‌دهنده نوعی رفتار خاص با جوانان است، با احساسات پیچیده عزاداری که با رفتارهای پیچیده اجتماعی مرتبط هستند.

جالب اینجاست که این دفن با هیچ گونه گورنهاده یا زیورآلات شخصی همراه نبود، همانطور که در تدفین‌های اولیه در سایر نقاط آفریقا و اوراسیا یافت شده است.

در واقع، نخستین زیورآلات نمادین در پانگا یا سعیدی به شکل مهره‌های صدفی حلزون مخروطی، تنها حدود 10000 سال پس از دفن Mtoto ظاهر شدند. با این حال، همراه این تدفین، قطعه‌ای صدف حلزون غول‌پیکر آفریقایی بود که شواهدی از برش‌های یک ابزار نوک‌دار روی آن است. در حالی که نمی‌توانیم این مدرک را به صورت نمادین تفسیر کنیم، اما نمایانگر نوعی تغییر انسانی است.

این تدفین به دلیل ارتباطش با ابزارهای سنگی متعلق به سنت عصر حجر میانه که به بیش از یک گونه هومینین، از جمله هومو ساپینس‌های مدرن و باستانی مرتبط است، اهمیت دارد. در پانگا یا سعیدی به طور قطع می‌توانیم بگوییم هومو ساپینس‌های مدرن این ابزار سنگی را می‌ساختند و توضیحی در مورد ماهیت فناوری اولیه و استفاده از ابزار ارائه می‌دهند.

همچنین می‌توانیم اطلاعات جدیدی در مورد تکامل تشریحی گونه خودمان به دست آوریم. مقایسه دندان‌های Mtoto با نمونه‌ای از دندان‌های نئاندرتال‌ها و همچنین دندان‌های هومو ساپینس‌های فسیلی و اخیر نشان داد که اگرچه آن‌ها به وضوح انسان مدرن بودند، اما برخی ویژگی‌های ابتدایی نیز داشتند.

این نتیجه‌گیری از تحقیقات باستان‌شناسی و ژنتیک اخیر حمایت می‌کند که نشان می‌دهند گونه ما از یک جمعیت در یک منطقه از آفریقا تکامل نیافته است. در عوض، جمعیت‌های انسانی امروزی که در بخش‌های مختلف آفریقا زندگی می‌کنند، از نظر یکدیگر متفاوت به نظر می‌رسیدند و مسیرهای تکاملی متفاوتی را دنبال می‌کردند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
بازسازی چهره شگفت انگیز زلیخای یوسف در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چقدر زیباست.. (446 نظر) (عکس) هدیه عجیب و مضحک یک مدرسه در تبریز برای دانش آموز تیزهوشش تاریخ ساز شد/ خدارو شکر کن به بعضیا همینم ندادن 😂 (382 نظر) رونمایی هالک ایرانی (سجاد غریبی) از استاد قَدَرش که یَل بودنش را مدیون اوست+عکس (225 نظر) ایده خلاقانه دانشجو برای گرم کردن غذا در خوابگاه +عکس/ اجاق گاز با دیدن این صحنه تشنج کرد🤣 (186 نظر) تمرینات سخت هالک ایرانی (سجاد غریبی) برای رو کم کنی ستاره های بوکس جهان (145 نظر) (عکس) کشف مومیایی سالم زلیخا، همسر عزیز مصر برای اولین بار/ اگه راس میگی الان خوشگل شو😂 (130 نظر) تم لاکچری و طلایی یک ختنه سورون در تبریز فضای مجازی رو ترکوند+عکس (111 نظر) استندآپ کمدی پسر دوازده ساله نخندترین بازیگر دنیارو هم خندوند+ویدیو (98 نظر) رونمایی از شیک پوش ترین زن گدا در خیابان/ پیرزن 80 ساله با این خلاقیتش مردم رو تحت تاثیر قرار داده +عکس (97 نظر) رفتار نامناسب هادی چوپان با یک نوجوان در مراسم استقبال از بعد از بازگشت به شیراز (96 نظر) رونمایی از بقایای حیرت انگیز قصر باشکوه حضرت یوسف و زلیخا در مصر+فیلم (95 نظر) هدیه شرکت مرسدس بنز به کودکی که آرم آن را بوسید +عکس/ بوسه میلیاردی یک کودک خوش شانس... :/ (91 نظر) رونمایی هادی چوپان از ماشین لاکچری و منحصر به فردش/ چه ماشینی واقعا+عکس (82 نظر) پاسخ خنده دار دانش آموز تنبل به سوال درس ادبیات+عکس/هر چی نمک داشت رو برگه امتحان خالی کرده این بشر🤣 (80 نظر) سنگ تمام اجرای محشر پسر چوپان بین گوسفندان با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (70 نظر)
دیگران می‌خوانند   
سکانس عاشقانه ولی با ادبیات پایین شهری رضا پروانه و مژگان در سریال پوست شیر / وقتی بهم اخم می کنی انگار کفتر رو مانتوم کار خرابی کرده! کیک تولد مجلل فرح دیبا که از پاریس به ایران آورده شد/ مردم در فقر و خانواده سلطنتی در بریز و بپاش+ویدیو کشف شگفت انگیز یک کوه واقعی پر از طلا و گنج از دنیای باستان/ گنجینه هایی که قیمت ندارند+ویدیو سکانس خنده دار نصفه تَرک شدن علی صادقی بخاطر سیروس گرجستانی+ویدیو کشف حیرت آور یک خرس در سطح مریخ توسط کاوشگر ناسا +عکس مومیایی شگفت انگیز چشمهای واقعی زلیخای یوسف پیامبر در داخل تندیس +عکس/چه چشمان رنگی دلربایی! (ویدئو) 32 ایده خلاقانه و اختراع ساده و خانگی که ممکن است به آن ها نیاز پیدا کنید ایده خلاقانه آقای پدر برای زمانی که‌ پیک نیک در اختیار ندارید! +فیلم/دمش گرم عجب چیزیه... (عکس)«پلِ ماه» تاحالا دیده بودین؟ وقتی خدا و بنده خدا دست به دست هم میدن و یک شاهکار میسازن😍 ابتکار جالب و خنده دار مغازه دار ایرانی بی اعصاب در نصب تابلو هیس روی طاقچه/ آخه مگه توی آی سی یو کار می کنی😁🙄 +عکس فیلم خنده دار از پختن و خوردن املت توسط دانش آموزان بازیگوش سر کلاس در حضور معلم/ ردیف آخر کلاسن🤣 یک دختر ایرانی، زیباترین عروس جهان شد + عکس خلاقیت خنده دار پدر بزرگ برای سورپرایز کردن همسر پیرش+فیلم/ با جاروبرقی مادربزرگو به رگبار بسته🤣 (عکس) گرفتاری خنده دار پدر ایرانی در حال نوشتن مشق به جای دو بچه تنبلش/ یکی یه نمره بیست بده به این پدر زحمتکش😅 فال روزانه پنجشنبه 9 آذر ماه 1402 فال حافظ با تفسیر امروز پنجشنبه 9 آذر 1402 + فیلم فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 9 آذر 1402 فال قهوه روزانه با نشان امروز پنجشنبه 9 آذر ماه 1402 فال انبیاء روزانه امروز پنجشنبه 9 آذر 1402 (فیلم) رفتار انسان دوستانه مردم با مرد فقیر داخل مترو / فقط حرکت خانومی که هیچی نداشت، با دستمال مرطوب دست مرد رو تمیز کرد! وقتی ناصرالدین شاه در فرنگستان خواب «حرمسرا» را دید! (فیلم) خروس باغیرت مانع خیس شدن جفتش شد! / این مرغ دیگه تا آخر عمرش نمیتونه به خروس دیگه ای فکر کنه! 😅 (ویدیو) فیلمی بامزه از تماشای جومونگ در میدان تره‌بار 5 موجود عجیب و کم‌یاب کره زمین + ویدیو پیش بینی حسن جوهرچی از زمان مرگش / من 10 روز دیگه می میرم! نجات معجزه آسای دختر خوش شانس اسکی‌باز از چنگ خرس بزرگ +فیلم (فیلم) خاطرات عجیب بازیگر خانم از دوران مرده شوری اش! / با خاطره شستن بچه 6 ماهه گریه علی ضیا رو درآورد (فیلم) اولین ویدیوی تتلو در فرودگاه؛ شیطان ملعون در حال بازگشت به ایران؟ (ویدئو) سکانس خنده دار سریال پایتخت6؛ کتک خوردن رحمت از بچه تپل🤣 ویدئو حال خوب کُن از حرکت قشنگ مردم در جاده / این قاب رو باید طلا گرفت کشف شگفت انگیز یک گربه مومیایی عجیب با 5 پا و 3 دم + عکس کلاهی که ایرانی‌ها سر چرچیل گذاشتند! +عکس شکایت از فامیل به خاطر پس ندادن هدیه عروسی‎ +عکس خلاقیت خنده دار مادر ایرانی برای مشخص کردن ترشی های رسیده +عکس/مادر من کل اختراعات تاریخ بشر زیر سوال رفت🤣 میزان، تاثیرات و مکانیزم اثر کپسول کربو بلاکر موارد مصرف کپسول کربو بلاکر + عوارض مصرف بیوگرافی و زندگی خصوصی نیلوفر رجایی فر و همسرش + تصاویر جذاب و دیدنی موارد منع مصرف کپسول کربو بلاکر + تداخل دارویی بیوگرافی و زندگی خصوصی یامور تانری سوسین و همسرش + تصاویر جذاب و دیدنی موارد مصرف کپسول بایوفلورا + عوارض مصرف
تیتر امروز   
وقتی ناصرالدین شاه در فرنگستان خواب «حرمسرا» را دید! یک دختر ایرانی، زیباترین عروس جهان شد + عکس تغییرات ظاهری ندیمه بانو زلیخا همسر عزیز مصر در سریال یوسف پیامبر بعد از گذشت 15 سال! +عکس این مردم به «سخت‌ترین زبان جهان» صحبت می‌کنند! +عکس کشف گورستان هزار سالۀ مومیایی‌های «بغچه‌پیچ و نقابدار» +عکس صحنه دیده نشده از برخورد پرسپولیسی ها با رونالدو/ کنعانی بازهم با رونالدو دست داد! مرورگر اینترنت سامسونگ برای ویندوز منتشر شد اظهارات تازه یک مسئول درباره روز های ملی/ چهارشنبه سوری چیزی جز ضرب و شتم نیست چرا سفر رئیسی به ترکیه طی دو سال گذشته به تعویق می افتد؟ رهبر انقلاب: هسته‌های مقاومت در حال تغییر سرنوشت منطقه هستند / از دوقطبی‌ های کاذب پرهیز شود کشف مجسمه فیروزه ای و فوق العاده زیبای دختر کوروش در اطراف تخت جمشید+عکس مبلغ تقریبی سود سهام عدالت اعلام شد حمایت وزارت کشور از آمرین به معروف درخصوص عفاف و حجاب بزرگترین عروسی قرن دختر مولتی میلیونر در برج ایفل با تم سلطنتی با حضور افراد مشهور و یک ایرانی غوغا کرد/محاله همچین جشنی دیده باشید +عکس اعتراف وحشتناک یک پدر قاتل/ دختر 9ساله ام غذا نمی خورد؛ من و مادرش آنقدر او را کتک زدیم تا جان داد
منتخب روز   
(فیلم) ایده خلاقانه دانش آموز با استعداد ایرانی با قوطی ساندیس وقتی صدای موتور درمیاره/ لامصب انگار موتور قورت داده😁 (فیلم) خوانندگی راننده سرویس خوش اخلاق به زبان کردی برای دانش آموزان/ فریده کیه انقدر روش تاکید داره؟😂 (فیلم) ابتکار جالب یک رستوران کانادایی در نورپردازی خلاقانه برای جلب رضایت مشتری/ آدم دلش میخواد فقط نگاه کنه😍 تنها شعری که استاد شهریار آن را خواند و گریه کرد/ پیرم و گاهی دلم یاد جوانی میکند+ویدیو (فیلم) ثروتمند ترین کودک کار سرچهارراهی در تهران که ماهانه بیشتر از 50 تا 70 میلیون تومان درآمد دارد! (فیلم) غوغای آوازخوانی آقای دکتر ایرانی با صدای بهشتی در پارکینگ مرکز خرید/ تشویق دسته جمعی کارکنان حق این صدا رو ادا کرد (فیلم) حرکت زیبا و منصفانه کاسب قدیمی بازار تبریز/ هنوزم تو دنیا از این آدمای خوب پیدا میشه😍 فیلم رنگی واقعی از یک دوئل در سال 1896‎/ حاوی صحنه های دلخراش (فیلم) لحظه بیرون کشیدن یک انسان زنده از شکم تمساح! (فیلم) واکنش تند سید مجید حسینی به حواشی حضورش در کانادا / مادر پیرم را برای دیدار با برادرم به کانادا آوردم اولین تصاویر از تولد سنگین‌وزن‌ترین نوزاد تاریخ ایران در مشهد+فیلم (فیلم) لحظه ورود هادی چوپان به ایران و استقبال گرم همشهریانش/ سنگ تمام شیرازی ها برای مستر المپیا