ساعدنیوز
ساعدنیوز

کشف نذورات ۲۵۰۰ ساله در یک مکان باستانی مقدس

  دوشنبه، 10 بهمن 1401   زمان مطالعه 2 دقیقه
کشف نذورات ۲۵۰۰ ساله در یک مکان باستانی مقدس
ساعدنیوز: باستان‌شناسان، این نذورات شامل ده‌ها زیور برنزی از جمله گردن‌بند، دست‌بند، پابند، سنجاق‌های زینتی و حتی استخوان‌های متعدد انسان می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعدنیوز به نقل از بیتوته، تزیینات برنزی فراوانی در منطقه ی خلمنو در لهستان کشف شده اند. به گزارش باستان شناسان، این ده ها زیور برنزی شامل گردن بند، دست بند، پابند، سنجاق های زینتی و استخوان های متعدد انسان می شوند. آن ها بر این باورند که این زیورآلات به احتمال زیاد اشیاء بکاررفته در مراسم آیینی مربوط به ۲۵۰۰ سال پیش هستند؛ اشیائی که صاحبانشان به عنوان پیشکش و نذری آن ها را درون رودخانه انداخته اند. این سایت امروزه باتلاقی است که خشک شده و به یک زمین زراعی تبدیل شده است.

تصویر

این اکتشاف توسط اعضای گروهی موسوم به جویندگان تاریخ انجام شده است که با استفاده از ردیاب های فلزی جستجو می کردند. زمانی که ردیاب های فلزی چیز باارزشی را زیر باتلاق کشف کردند، حفاری ها ماه ژانویه به سرپرستی وویچک سوسنوفسکی در تورون آغاز شد. این حفاری با حضور محققانی از موسسه ی باستان شناسی دانشگاه نیکلاس کوپرنیک در تورون انجام شد.

تصویر

با شخم زدن زمین، اشیاء باستانی زیادی پیدا شدند که به شکل بی قاعده ای روی زمین پراکنده بودند. دانشمندان سه ته نشست کشف کردند که پر از زیورآلات کامل یا آسیب دیده و اقلام برنزی بود که به احتمال زیاد کاربرد های تشریفاتی داشتند. تیم تشریفاتی گردن بند، دست بند، پابند، افسار اسب و سنجاق هایی با مهره های مارپیچ یافتند.

کشف مصنوعات کمیاب طبیعی از قبیل اجزاء طناب و محصولاتی از جنس شاخ گوزن در چارچوب های برنزی موجب مسرت باستان شناسان شد. یافتن مواد طبیعی خامی که در چنین شرایطی خوب مانده اند غیرعادی است. به گفته ی محققان، بیشتر این یافته های تاریخی نمایانگر فرهنگ لوساتیان هستند. فرهنگ لوساتیان در عصر برنز و اوایل عصر آهن (قرون ۴ تا ۱۲ پیش از میلاد) در رودخانه ی اُدِر و آبگیر های رودخانه ی ویستولاگسترده شدند و تا سمت شرق رودخانه ی با (Buh) گسترش یافتند. نام این فرهنگ برگرفته از منطقه ی سوربیانِ لوسیتز (شرق آلمان امروزی) است؛ جایی که نخستین بار آثار تاریخی این فرهنگ کشف و بررسی شدند.

تصویر

با این حال، برخی از این اقلام بومی این منطقه نیستند و باید با تمدن سکا ها و نفوذشان از منطقه ی اوکراین امروزی مرتبط باشند. استخوان های متعدد انسان نیز توسط دانشمندان میان مصنوعات دیگر پیدا شد و تاییدی بر این نظریه بود که اینجا جایی بوده که مردم و اشیاء قربانی میشدند.

تصویر

تیم تحقیقاتی توضیح داد که آن دوران مربوط به ناآرامی های فزاینده ی مرتبط با نفوذ گروه های خانه بدوش از پونتیک استپ به مرکز و شرق اروپا بوده است. جوامع محلی که با این تغییرات ناگهانی روبرو شده بودند برای به تعویق انداختن این تغییرات که مرتبط با آمدن همسایگان جدید بود، مراسم متعددی از جمله قربانی کردن را به راه انداختند. باستان شناسان مکان دقیق این اکتشافات را بنا به دلایل امنیتی فاش نکرده اند. آن ها قصد دارند تحقیقات بیشتری را در این رودخانه ی خشک شده انجام دهند.
پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
حمله چند دختر بی‌حجاب به خانم محجبه در قم + فیلم (8 نظر) ابتکار جوان خوش ذوق ایرانی و تبدیل ساینا به خانه مجردی فول امکانات! (5 نظر) عاشقانه های مهدی قائدی و همسر زیبایش لب دریا (4 نظر) پولی که آرایشگر از تراشیدن ریش مردم به دست می آورد حرام است + فیلم (4 نظر) آزار وحشتناک دختر ایرانی توسط تتلو در ترکیه + فیلم (4 نظر) ژست پرافاده آرام جوینده با ست لباس ابریشمی و گران قیمتش (3 نظر) (فیلم) صدای خورد شدن گردن مرد گنده ای که کودک درون فعالی داشت/ خدا رحمتش کنه(: (2 نظر) پرورش مار در روستایی خطرناک معروف به روستای مار کبرا+ تصاویر (2 نظر) جشن تجملاتی و خوش گذرانی های اشرافی خانواده پهلوی به بهانه نوروز (2 نظر) دوقلوهای بانمک شبنم قلی خانی (2 نظر) اجرای ناشیانه ربنا توسط سالار عقیلی همراه با موسیقی خبرساز شد + فیلم (2 نظر) آموزش طراحی سایت (2 نظر) فال حافظ با تفسیر امروز دوشنبه 7 فروردین 1402/ توصیه های امروز حافظ به شما (1 نظر) مار کبری جسوری که روی اژدهای کومودو را کم کرد! (1 نظر) پیاده روی بهرام رادان و پریناز ایزدیار دست در دست هم در دشت و دمن (1 نظر)
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/