ساعدنیوز
ساعدنیوز

ماجرای فساد شیر خشک در گمرکات کشور چه بود؟

  پنجشنبه، 21 مرداد 1400   کد خبر 162763
ماجرای فساد شیر خشک در گمرکات کشور چه بود؟
ساعد نیوز: بیش از ۸۵ درصد مواد اولیه شیرخشک نوزاد وارداتی است که متاسفانه طی ۶ ماه گذشته به دلیل تغییر گروه کالا، مواد اولیه از گمرک ترخیص نشده است.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ماجرای کمبود ذخایر شیرخشک کارخانه ها از ماه ها قبل در کشور آغاز شد که این امر نگرانی هایی پیرامون تامین شیرخشک در آینده را به همراه داشته است: چرا که بیش از ۸۵ درصد مواد اولیه شیرخشک نوزاد وارداتی است که متاسفانه طی ۶ ماه گذشته به دلیل تغییر گروه کالا، مواد اولیه از گمرک ترخیص نشده است.

فعالان صنعت تولیدکننده شیرخشک نوزاد بارها خواستار حذف ارز ترجیحی و اعطای کارت الکترونیک به خانوارها شدند و معتقدند که سازمان حمایت تنها به بهانه پایین نگه داشتن قیمت حاضر به حذف ارز مواد اولیه نیست، درحالیکه این موضوع به سبب کندی ترخیص علاوه بر معضلات متعدد همچون دپوی مواد اولیه به ارزش بیش از ۱.۵ میلیون یورو در گمرک، زمینه را برای قاچاق گسترده شیرخشک به کشورهای همسایه فراهم کرده است.

بنابر آمار متوسط قیمت جهانی شیرخشک در دنیا ۲.۲ تا ۲.۵ دلار است، درحالی که در کشور ما قیمت به ۱.۵ دلار می رسد که اختلاف حدود ۲ برابری با کشورهای همسایه منجر به قاچاق شیرخشک به افغانستان و عراق شده است.

این پایان ماجرا نیست چرا که با افزایش قیمت شیر صنعتی، شیرخشک نوزاد سر از بازار محصولات لبنی درآورده است، بر اساس پیش بینی ها با اصرار مسئولان بر قیمت گذاری فعلی و عدم ترخیص مواد اولیه از گمرک در آینده با کمبود مواد اولیه روبه رو خواهیم شد.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین دلایل دپو مواد اولیه شیرخشک و راهکار رفع بحران فعلی با خبر شویم:

دپو ۱.۵ میلیون یورو مواد اولیه در گمرک

هانی تحویل زاده رئیس انجمن شیرخشک نوزاد با اشاره به دپوی مواد اولیه شیرخشک در گمرکات کشور اظهار کرد: گرچه پیشنهاداتی مبنی بر حذف ارز ترجیحی مواد اولیه و توزیع کارت الکترونیک به مسئولان دادیم، اما سازمان حمایت به بهانه پایین نگه داشتن قیمت شیرخشک بر یارانه مواد اولیه اصرار دارد.

او از استمرار قاچاق شیرخشک خبر داد و گفت: با توجه به اختلاف معنادار قیمت شیرخشک داخل با بازارهای اطراف، شاهد قاچاق به بازارهای هدف هستیم.

تحویل زاده ادامه داد: با پیگیری های مکرر، سازمان حمایت ۱۲ درصد اجازه افزایش قیمت را دادند، درحالی که این نرخ واقعی نیست چرا که بخش اعظم مواد اولیه همچون قوطی فلزی و قاشقک با نرخ آزاد محاسبه می شوند.

رئیس انجمن شیرخشک نوزاد ادامه داد: کارخانه های شیرخشک به سبب قیمت های دستوری زیان دِه هستند، درحالی که کاهش قیمت شیرخشک نسبت به کشورهای اطراف منجر به قاچاق این محصول شده است.

او با بیان اینکه مقادیر قابل توجهی مواد اولیه در گمرک مانده است، گفت: در اسفند سال گذشته مواد اولیه شیرخشک از گروه یک کالا به ۲ تغییر پیدا کرد که عدم تغییر کد تعرفه موجب شد تا مواد اولیه بیش از ۶ ماه در گمرک بماند که به رغم پیگیری های مکرر، ۶ ماهی است که این موضوع میان سازمان غذا و دارو و دفتر مقررات صادرات وزارت صمت پاسکاری می شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه بیش از ۱.۵ میلیون یورو مواد اولیه در گمرک در حال از بین رفتن است، گفت: واردکنندگان تمامی مواد اولیه را به صورت اعتباری و بدون تخصیص ارز وارد کردند که اگر هر چه سریع تر از گمرک ترخیص نشوند، سرمایه ملی به هدر می رود.

او ادامه داد: علی رغم پیگیری های مکرر، ارز ترجیحی از واردات مواد اولیه به بهانه پایین نگه داشتن قیمت حذف نشده است، درحالی که حذف ارز به معنای واقعی و پرداخت کارت الکترونیک به مردم فشار افزایش قیمت را کنترل می کند.

تحویل زاده قیمت فعلی شیرخشک را ۳۵ تا ۵۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت کنونی شیرخشک در داخل ۱.۵ دلار است، درحالی که قیمت شیرخشک در هیچ کشوری این رقم نیست، بنابراین اختلاف چشمگیر قیمت زمینه را برای خروج غیرقانونی کالا فراهم کرده است.

دبیر انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد ادامه داد: گرچه در شرایط فعلی مردم، تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد را متهم به گران کردن شیرخشک می کنند، اما در حقیقت این موضوع واقعیت ندارد چرا که حذف ارز ترجیحی منجر به دردسر و کندی در واردات می شود، کما اینکه طی ۶ تا ۷ ماه اخیر، ارزی به واردات مواد اولیه اختصاص نیافته و سازمان حمایت همچنان بر قیمت گذاری دستوری اصرار می ورزد.

واردات ۸۵ درصد مواد اولیه شیرخشک از خارج واقعیت ندارد

علی احسان ظفری مدیر عامل اتحادیه تعاونی های لبنی در واکنش به تامین ۸۵ درصد مواد اولیه از طریق واردات اظهار کرد: شیرخشک حاوی پروتئین، لاکتوز و شیر است و تنها درصد کمی از شیرخشک نوزاد وارداتی است که یک درصد مواد اولیه را شامل می شود.

او با اشاره به اینکه ۹۵ تا ۹۶ درصد مواد اولیه را پروتئین، چربی و لاکتوز تشکیل می دهد، افزود: براین اساس شیرخشک های دپو شده در گمرک مربوط به شیرخشک هایی است که بدون عوارض در حال خروج غیرقانونی از کشور بودند.

ظفری واردات ۸۰ تا ۹۰ درصد مواد اولیه شیرخشک را تکذیب کرد و گفت: واردکنندگان به بهانه گرانی شیرخشک و حذف لبنیات از سفره خانوار چنین اظهاراتی را مطرح می کنند.

شیرخشک دپو شده در گمرک مربوط به قاچاق است

مدیر عامل اتحادیه تعاونی های لبنی ادامه داد: بنابر آمار یک تا ۲ درصد مواد اولیه شیرخشک از طریق واردات تامین می شود و تولیدکنندگان شیرخشک تنها به دنبال فضاسازی برای گرانی شیرخشک هستند.

او گرانی های پی در پی را عاملی برای کوچک کردن سفره مردم دانست و گفت: از مسئولان ذی ربط انتظار می رود که هر چه سریع تر با این موج برخورد کنند.

شیر خشک ها هنوز به گمرک ارسال نشده اند

در همین رابطه مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک ایران با اشاره به خبر فاسد شدن بیش از ۱.۵ میلیون یورو مواد اولیه شیرخشک در گمرک اظهار کرد: این کالا هنوز به گمرک ارسال نشده اند. بیش از ۵۰۰ تن مواد اولیه شیرخشک با پیگیری هایی که از سوی صاحب کالا صورت گرفته نشان می دهد که این میزان مواد اولیه از گمرک شهید رجایی بندرعباس وارد شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: بخشی از آن با توجه به درخواست صاحب کالا، به دلیل اینکه شرایط جوی گمرک شهید رجایی بندرعباس برای دپوی مواد اولیه شیرخشک مناسب نبوده است؛ بلافاصله نسبت به گمرک مشهد ترانزیت شده است. صاحب کالا اذعان می کند که کالا در گروه کالایی یکم یعنی مشمول ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی بوده، گروه کالایی آن بلافاصله بعد از رسیدن کالا تغییر پیدا کرده و به گروه ۲۵ ام منتقل شده و اخیرا نیز گروه ۲۷ که اولویت ارزی غیر فعال دارد.

معاون فنی گمرک اظهار کرد: اخیرا مکاتباتی میان وزارت بهداشت و صمت در خصوص تغییر اولویت کالایی و اختصاص ارز ترجیحی برای این کار در نظر گرفته شده، اما مورد پذیرش وزارت صمت واقع نشده است. تا این لحظه ثبت سفارشی برای این کالا صادر نشده و تا زمانی که ثبت سفارش صادر نشود، کالا نمی تواند به گمرک ارسال شود.

تکذیب فساد شیر خشک در گمرک

ارونقی تصریح کرد: با توجه به اینکه زمان زیادی از ورود این کالا ها گذشته است، گمرک باید مطابق مقررات این کالا ها را متروکه کرده و در اختیار سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی قرار دهد. با درخواست صاحب کالا به دلیل اینکه این کالا توسط سازمان به فروش نرفته بود، بلافاصله نسبت به اعاده اظهارنامه اقدام شده است. اما متاسفانه منتج به نتیجه نشده و هنوز مجوز ورودی از سوی وزارت صمت صادر نشده است.

او افزود: همچنین مجوز حداقل اسنادی از سوی وزارت بهداشت برای اینکه تشریفات این کالا با حداقل اسناد انجام شود، صادر نشده است؛ بنابراین این موضوع را که این کالا ها در گمرک فاسد شده اند، تکذیب می کنم.

از اوایل خرداد ماجرای کمبود شیرخشک نوزاد در فضای مجازی دست به دست شد که این موضوع واکنش های متعددی را به همراه داشت چرا که تولیدکنندگان محصولات لبنی معتقدند که لاکتوز، پروتئین و شیر مواد اولیه شیرخشک را تشکیل می دهد و تنها یک تا ۲ درصد مواد اولیه شیرخشک نوزاد از طریق واردات تامین می شود، درحالی که مسئولان شیرخشک نوزاد اذعان می کنند که بیش از ۸۵ درصد مواد اولیه وارداتی است و دپو در گمرک و غیرواقعی بودن قیمت منجر به ایجاد معضلات متعدد شده است.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
خودروهای لوکس و گران قیمت نوه امام خمینی/ زندگی لاکچری نعیمه اشراقی حاشیه ساز شد! +عکس (107 نظر) 5 مَردی که یک زن مشترک دارند+عکس تاسف آور (90 نظر) رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (83 نظر) غرفه عجیب تبلیغ نوار بهداشتی یک شرکت خاص در بام لند تهران +تصاویر (66 نظر) ساعت رولکس 12 هزار دلاری نتیجه امام خمینی!+عکس (40 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (11 نظر) زیبایی چشم نواز نوه امام خمینی/ رابطه محبت‌آمیز «نعیمه اشراقی» با همسرش حاشیه ساز شد +عکس (11 نظر) فیلم زیباترین رقص ایرانی وسط خیابان ! / پلیس فقط تماشاکرد ! (10 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (10 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (8 نظر) ذوق عجیب یک راننده اسنپ از دیدن عموپورنگ (8 نظر) ورود یک مرد مست به داخل قفس شیر در هند +فیلم (7 نظر) سایه های عاشقانه عروس سید حسن خمینی و همسرش (6 نظر) بزرگترین سرمایه گذاری خارجی در تاریخ خودروسازی ایران! (5 نظر) گفتگو با بامزه‌ترین سارق تهران! (3 نظر)
تیتر امروز   
کشف 45 کیسه حاوی جسد انسان در عمق دره 40 متری حاج‌قاسم و امام؛ عاشقانه‌ای که از یک عکس شروع شد آگهی بی شرمانه همسریابی پسر بی حیا ! + وقاحت را از حد گذراند ! سبیل بابا کرم روی صورت یک پرنده زیبا +عکس عجیب این بچه عجیب الخلقه در آغوش مادرش از انسان نیست ؟! / بی شرم ترین رفتار یک زن ! + عکس عزل مدیر «تکیه معاون الملک» کرمانشاه/ گردشگران بی حجاب به بیرون هدایت شدند حمله با چاقو به بسیجی آمر به معروف در شهریار لحظه دیده نشده از پاره شدن کفن امام خمینی (ره) +عکس تصاویر دیدنی بازیگرانی که نقش امام خمینی(ره) را بازی کرده‎‌اند سخنرانی رهبر معظم انقلاب در سی‌وچهارمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) نعمیه اشراقی نوه امام: کیفیت نماز دخترم در کانادا بیشتر از ایرانه! دستان قلبی وآتشینِ عاشقانهِ عروس سید حسن خمینی و همسرش! عکس نیمه برهنه دختر نعیمه اشراقی «دردانه امام خمینی» در کانادا سوژه رسانه ها شد! +عکس خز پارتیه خیلی خزِ بازیگران زن ایران!/نبینی از دستت رفته عکسی پربازدید از بازیگر معروف در پشت صحنه سریال رهایم کن