ماجرای جنگ 300 ساله برای تصاحب 200 تن طلا و جواهرات

  دوشنبه، 04 تیر 1403 ID  کد خبر 394208
ماجرای جنگ 300 ساله برای تصاحب 200 تن طلا و جواهرات
ساعدنیوز: موسسه انسان شناسی و تاریخ کلمبیا از راه اندازی یک پروژه تحقیقاتی علمی و فرهنگی با تمرکز بر این کشتی بادبانی بزرگ یا به اصطلاح گالئون غرق شده «سن خوزه» فارغ از گنج محبوس در آن، در ماه مه 2024 خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی ساعدنیوز به نقل از فرادید،کشتی افسانه‌ای سن‌خوزه با محموله‌ای 200 تنی از طلا و جواهرات در سال 1708 میلادی توسط نیروی دریایی بریتانیا و در نزدیکی ساحل کارتاخنا در کلمبیا غرق شد. اما سوال اینجاست که دارایی حاصل از آن از کجا بود و چرا غرق شد؟

این کشتی افسانه‌ای با گنجی استثنایی که اکنون به محل مناقشه‌ای در میان کشور‌های کلمبیا، اسپانیا، آمریکا و حتی بومیان بولیوی برای تصاحب دارایی وصف نشدنی‌اش تبدیل شده است، در سال 2015 و در اعماق آب‌های سواحل کلمبیا کشف شد.

تخمین زده می‌شود که دارایی این کشتی شامل حداقل 200 تن طلا، نقره، زمرد و جواهرات و سنگ‌های قیمتی به 17 میلیارد دلار برسد، اما تنها وجود این دارایی‌ها نیست که این کشتی را ارزشمند می‌کند.

موسسه انسان شناسی و تاریخ کلمبیا از راه اندازی یک پروژه تحقیقاتی علمی و فرهنگی با تمرکز بر این کشتی بادبانی بزرگ یا به اصطلاح گالئون غرق شده «سن خوزه» فارغ از گنج محبوس در آن، در ماه مه 2024 خبر داد.

شایعاتی مبنی بر امکان بازیابی خود کشتی در سال جاری وجود دارد که منجر به افزایش اختلافات بر سر مالکیت آن می‌شود. گوستاوو پترو، رئیس‌جمهوری کلمبیا، بازیابی کشتی غرق شده را در اولویت قرار داده و با تاکید بر فوریت دولت خود، از وزیر خود خواسته است تا قبل از پایان دوره ریاست‌جمهوری خود در سال 2026، این روند را تسریع بخشد.

سن خوزه یک کشتی سه دکلی به طول 45 متر بود که تحت فرماندهی نیروی دریایی اسپانیا قرار داشت و در حال حاضر یکی از ارزشمندترین کشتی‌های غرق شده تاریخی جهان است که تا به امروز شناسایی شده است.

ثروت کشتی «سن خوزه» از کجا غارت شده بود؟

برای درک چگونگی جمع آوری چنین ثروتی، باید به امپراتوری‌ها و خونریزی‌های قرن هجدهم نگاه کنیم.

زمانی که این کشتی به حرکت درآمد، قدرت‌های اروپایی برای کنترل تجارت جهانی و تسلط بر قاره آمریکا در حال رقابت بودند. از همین روی برای تأمین منابع مالی امپراتوری‌هایشان، مقدار زیادی منابع با ارزش را از آمریکا غارت و به اروپا آورده بودند.

رقابت شدید بر سر اقیانوس اطلس با جنگ جانشینی اسپانیا (1701-1714) شدت گرفت. در این درگیری‌ها، اسپانیای بوربون به همراه فرانسه در مقابل اسپانیای هابسبورگ، امپراتوری مقدس روم، بریتانیای کبیر، جمهوری هلند، پروس و پرتغال قرار گرفتند. این درگیری پیچیده و جهانی گاهی اوقات تحت عنوان «جنگ جهانی اول دوران مدرن» شناخته می‌شود، زیرا شامل مبارزاتی در سراسر جهان از جمله در دریا‌های آزاد بود.

چرا کشتی غرق شد؟

تاکنون بحث‌های پیش آمده همواره بر سر میزان دارایی و چگونگی استخراج این گنج زیرآبی بوده است، اما دعوای میان بریتانیا و کلمبیا بر سر چه بود که به غرق شدن این کشتی انجامید؟

دکتر آن کوتس، استادیار تاریخ دریانوردی در دانشگاه پورتسموث درباره این جنگ‌ها می‌گوید: «بریتانیا و دیگر متحدانش خواستار کنترل و مقابله با اسپانیا بر اروپا و بر تجارت جهانی بودند. این جنگ آمریکا، اقیانوس اطلس، اروپا، مدیترانه، آفریقا و هند شرقی و به عبارتی دیگر تقریبا تمام دنیا را در بر می‌گرفت.»

وی می‌افزاید: «[از همین‌روی]کشتی‌های حامل محموله‌های گنج، مورد حمله نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا قرار می‌گرفتند. چرا که پول حاصل از آن برای تأمین مالی نیروی دریایی، جنگ و سایر نیاز‌ها بسیار مفید بود.»

در بهار سال 1708 میلادی، هنگامی که سن خوزه به عنوان ناوگانی پرچمدار با محموله‌ای پر از گنج از پاناما در حال حرکت بود با یک ناوگان دریایی بریتانیایی به فرماندهی چارلز ویجر مواجه شد که بی‌صبرانه منتظر رسیدن آن بود چرا که بی‌شک از ثروت موجود در آن آگاه بود. بریتانیایی‌ها با امید به تصاحب این کشتی به این ناوگان پر از غنیمت حمله کردند، اما نقشه آن‌ها با یک انفجار به گونه‌ای دیگر رقم خورد.

بر طبق نظر دکتر کوتس، حمله بریتانیایی‌ها در عرض یک ساعت به منفجر شدن کشتی منجر شد. «این انفجار نتیجه یک حادثه همچون آتش گرفتن مهمات یا برخورد گلوله‌های توپ به انبار مهمات بود.» نتیجه آن شد که «این کشتی نه به آرامی بلکه خیلی سریع به زیر آب رفت.»

به همراه کشتی، انبوه گنج‌های غارت‌شده آن نیز غرق شد. بار ارزشمند این کشتی برای حدود 300 سال از دیدگان پنهان ماند تا اینکه پیشرفت‌های فناوری زیرآبی و اکتشاف کف دریا امکان مشاهده و حتی بازیابی لاشه کشتی را فراهم کرد.

در سال 1982، یک گروه نجات به نام شرکت «گلوکا موررا» ادعا کرد که لاشه کشتی سن خوزه را پیدا کرده است. این شرکت بعد‌ها توسط گروهی از سرمایه‌گذاران آمریکایی به نام «سی سرچ آرمادا» تصاحب شد.

در سال 2015، زمانی که دولت کلمبیا اعلام کرد که کشتی غرق شده را در مکان دیگری پیدا کرده است، ادعا‌ها برای مالکیت این کشتی را پیچیده‌تر کرد.

کشتی یا بار طلا و جواهرات آن، کدامیک ارزشمند‌تر است؟

با این حال اکتشاف خود سن خوزه اهمیت بسیار بیشتری نسبت به ارزش مالی آن دارد. مطالعه و بازیابی موفقیت‌آمیز آن میتواند به مورخان و باستان شناسان بینش عمیقی در مورد این دوره تاریخی و افراد آن دوره بدهد. دکتر آن کوتس غنای واقعی آن را در دانش تاریخی و مصنوعات فرهنگی حفظ شده و نهفته‌اش می‌داند.

پیشتر اکتشاف کشتی مری رز انگلستان که در سال 1545 میلادی غرق شده بود، بینش‌های علمی و تاریخی جدیدی را ارائه داد. مطالعه ژنتیکی و انجام آزمایش دی‌ان‌ای اسکلت‌های غرق شده نشان داد که خدمه کشتی در قرن شانزدهم به طرز شگفت‌آوری متنوع بودند و افرادی از سراسر اروپا و احتمالا حتی آفریقا در آن مشغول به‌کار بودند.

هرچند بعید است مطالعه کشتی غرق شده سن خوزه چنین بینش واضحی را ارائه دهد، چرا که در یک انفجار آتشین نابود شد، با این حال هنوز چیز‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
خلاقیت خنده دار هندونه فروش شیرازی، برای فرار از گرما حماسه آفرید/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (240 نظر) نگاهی به اعلامیه ترحیم مادر جوان حمید گودرزی که دیشب خبر فوتش را آقای بازیگر اعلام کرد +عکس/ روحش شاد (139 نظر) مراسم تشییع پدر حامد بهداد، با حضور چهره های سرشناس و بازیگران +عکس/ روحش شاد و یادش گرامی (70 نظر) رونمایی از همزاد و بدل ایرانی هانده ارچل، بازیگر ترکیه‌ای محبوب ایرانی ها/ ایشون هم بازیگر خیلی معروفیه+عکس (63 نظر) سینه زنی شاهرخ خان، بازیگر معروف هندی در هیئت عزاداری امام حسین (ع) +ویدئو (56 نظر) خلاقیت خنده دار میوه فروش وانتی با عکس رضا گلزار حماسه آفرید/هنر نزد ایرانیان است و بس+ عکس (53 نظر) نگاهی به ماشین مازراتی هوش پران علی دایی که همه آرزوشو دارن/ شهریار فوتبال ایران سوار بر دلبر مشکی😍 (31 نظر) خلاقیت خنده‌دار اوستا بنّا در ساختن توالت کنار روشویی برای راحتیِ صاحبخانه حماسه آفرید+ عکس/ مغز نیست که فسفر خالصه😂 (30 نظر) انتخاب محمدرضا گلزار و بهرام رادان به عنوان خوش‌تیپ‌ترین و خوش قیافه‌ترین بازیگران ایران از منظر الیف ارول بازیگر چشم آبیِ ترکیه‌ای+ ویدیو/ چشم آیسان خانوم و مینا مختاری روشن! (28 نظر) مات و مبهوت موندن مهران مدیری از دیدن همزاد خودش تو دورهمی/ چقدرم که شبیه همدیگه هستن!+عکس (26 نظر) برادر رهبر معظم انقلاب: ایشان در عروسی من با ماشین فولکس‌شان، شب تا ساعت12 برای آنهایی که جهاز آورده بودند دنبال شام بودند+ عکس (21 نظر) درخت خرمای بزرگ حیاط باصفای خونه ویلایی زهرا گونش/ نخل های هم قد والیبالیست مشهور ترکیه ای (19 نظر) خلاقیت منحصر به فرد آرایشگر خوش ذوق در تغییر چهره داماد حماسه ساز شد+ویدئو/سلطان بی چون و چرای گریم در سطح خاورمیانه😂 (19 نظر) نگاهی به ماشین بی ام و هوش پران کریم باقری که همه آرزوشو دارن/ زیدان فوتبال ایران سوار بر هواپیمای رویاهایش😍 (17 نظر) رهبر معظم انقلاب: آرزوی کفش بنددار به دلم بود؛ تا الان هم من کفش بنددار نپوشیده‌ام (16 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
منتخب روز   
(فیلم) سکانس فوق عاشقانه شهاب حسینی و لیلا حاتمی در فیلم "پرسه در ماه" / ما کاملا شبیه همیم طرز نگاهامون دو دو زدن چشامون ...😍 استارت تمرینات سخت علیرضا بیرانوند در تراکتور +فیلم/ آقای دروازه بان آمادگی بدن بالایی دارد! سکانس عاشقانه دل باختن قباد به شهرزاد/ نشود فاش کسی آنچه میان من و توست (فیلم) سکانس فوق العاده احساسی و عاشقانه از شهاب حسینی و معشوقه‌اش در سریال "شهرزاد" / با چراغی همه جا گشتم و گشتم در شهر هیچکس به تو مانند نشد😍 (فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت