ساعدنیوز
ساعدنیوز

معرفی شهر زیبای مدینه

  دوشنبه، 17 آبان 1400   زمان مطالعه 11 دقیقه
معرفی شهر زیبای مدینه
مدینه یا مدینه النبی، نام شهری است در کشور پادشاهی عربستان سعودی واقع در شبه جزیره عربستان. این شهر در شمال ریاض و در میانه نجد قرار گرفته و آب‌وهوایی خشک و بیابانی با تابستان‌های داغ و زمستان‌های سرد دارد.

مدینه یا مدینةالنبی، (به عربی: المدینة المنورة) نام شهری است در منطقه حجاز واقع در شبه جزیره عربستان. این شهر در غرب ریاض و در میانه نجد قرار گرفته و آب وهوایی خشک و بیابانی با تابستان های داغ و زمستان های سرد دارد. این شهر پیش از هجرت محمد به آن، یثرب نام داشت، که با ورود محمد، آن را مدینة النبی (یعنی: شهر پیامبر) نامیدند.این شهر پس از هجرت محمد، به مدینةالنبی (شهر پیامبر) معروف شد، در اولین شب ربیع الاول سال ۱۴ بعثت، محمد به «یثرب» مهاجرت نمود و سرآغاز تاریخ مسلمانان (تاریخ هجری)، از همان سال می باشد.مسجدالنبی، مسجد قباء و مسجد ذوقبلتین در این شهر قرار دارند. مدینه امروزه از شهرهای مقدس مسلمانان به شمار می آید. مقبره پیامبر اسلام در این شهر و در داخل خانه پیامبر در کنار مسجد النبی قرار دارد و از مهم ترین زیارت گاه های مسلمانان است.

تاریخچه یثرب

یثرب از شهرهای باستانی است که در کتیبه های معینی از آن نام برده شده است. این شهر از جمله محل هایی بود که گروهی از نیروهای معینی در آن اقامت داشتند. پس از آنکه روزگار دولت معینیان سپری گردید، سبائیان حکومت آنجا را در دست گرفتند.معروف است که حکومت های معین و سبا همواره در پی بسط سلطه و نفوذ خود در سرزمین های شمال عربستان بودند. همچنین در جغرافیای بطلمیوس دوبار از این شهر نام برده شده است، یک بار به نام ایاترپه و بار دیگر به نام ایاتریپا. استفان بیزانسی از این شهر به نام ایاتریپاپولیس یاد کرده است.این شهر در نزد راویان اخبار گذشته به نام اثرب و یثرب معروف است. به نوشته آنان یثرب مرکز مدینه است، که از قناه تا جرف و از المال، که بدان برناوی می گویند، تا زباله امتداد میابد.این شهر در نزد راویان اخبار گذشته به نام اثرب و یثرب معروف است. به نوشته آنان یثرب مرکز مدینه است، که از قناه تا جرف و از المال، که بدان برناوی می گویند، تا زباله امتداد میابد. برخی از راویان اخبار گمان برده اند که این شهر به دلیل انتساب به یثرب بن قانیه بن مهلائیل بن ارم بن عبیل بن عوص بن ارم بن سام بن نوح، بدین نام خوانده شده است و او نخستین کسی بود که هنگام پراکنده شدن خاندان نوح در این سرزمین فرود آمد.دیگران گمان کرده اند که نام یثرب ماخوذ از ثرب به معنای فساد یا از تثریب یعنی «مواخذه به علت گناه» است و نوشته اند که پیامبر به دلیل کراهت از تثیرب، از نامیدن این شهر به اسم یثرب نهی کرد و آن را طیبه و طابه نامید.بلاذری می نویسد که یثرب به نام رئیس گروهی از عمالقه نامیده شده است که پس از بیرون راندن بنی عبیل بن عوص بن ارم بن سام، از فرزندام نوح، از آنجا فرود آمدند.نام مدینه که پس از هجرت پیامبر، به یثرب اطلاق شده است ماخوذ از کلمه آرامی مدینتا به معنی قرق و شهر، خلاصه شده مدینه الرسول است.راویان اخبار نوشته اند که یثرب یا مدینه ۲۹ اسم دارد که عبارتند از :طیبه، طابه، مسکینه، عذراء، جابره، محببه، مجبوره، یثرب، ناجیه، موفیه، اکاله البلدان ع محفوفه، مسلمه، مجنه، قدسیه، عاصمه، مرزوقه، شافیه، خیره، محبوبه، مرحومه، جابره، مختاره، محرمه، غلبه، ببره، تندر، حسیبه، دارالبرار، حسنه، دارالخیار، دارالیمان، دارالسنه، دارالهجره، قاصمه، طباطبا

نامیدن به نام پیشین

در قرآن آمده است که منافقین مدینه، شهر را به نام قدیمش (یعنی یثرب) می نامیدند، و نام جدید آن را پذیرا نبودند.آیات ۱۲ و ۱۳ سوره احزاب بیان می دارد که در جنگ احزاب، وقتی منافقان و افراد ضعیف الایمان، احزاب و گروه های مختلف کفار و جمعیت فراوان آن ها را دیدند، گفتند: خدا و رسولش جز وعده های فریبنده دروغین به ما نداده اند؛و برخی از آن ها می گفتند: ای مردم یثرب این میدان جای ماندن شما نیست، پس به خانه های خود بازگردید (و گر نه همگی کشته می شوید) این در حالی بود که -طبق آیه ۲۲ سوره احزاب- وقتی مؤمنان احزاب و سپاهیان دشمن را دیدند، گفتند: این همان است که خدا و رسولش به ما وعده دادند و خدا و رسولش راست گفتند؛ و (دیدن آنها) جز بر ایمان و تسلیم آنان نیفزود.

جاذبه های گردشگری شهر مدینه

مدینه یا مدینه النبی شهری در کشور عربستان سعودی است این منطقه دارای آب و هوای نسبتا خشکی است تابستان های این منطقه بسیار داغ است و در زمستان نیز هوای سردی در این مناطق حاکم می باشد این شهر از دوران هجرت حضرت محمد به شهرت زیادی دست یافته است و بخش های مهمی از رویدادهای تاریخ اسلام را در خود جای داده است. این شهر دارای بناهای تاریخی و مذهبی متعددی است که در ادامه این بخش می توانید با آن ها آشنا شوید و برای اینکه مکان های دیدنی عربستان را بهتر بشناسید بهتر است تا سفری به این شهر نیز داشته باشید.

مداین صالح (Madain Saleh)

مداین صالح (Madain Saleh) که با نام حجر نیز شناخته می شود، محوطه ای باستانی است که در منطقه مدینه قرار گرفته است. بخش اعظم آثار باقی مانده در این محوطه به دوره نبطی ها تعلق دارد. همچنین نشانه هایی از سکونت در دوره های قبل و بعد از نبطی ها در این ناحیه پیدا شده است. خانه های این شهر باستانی در کوه هایی جای گرفته اند که آن ها را اثالث می نامند. در آیات ۸۰ تا ۸۴ سوره حجر نیز به این مکان اشاره شده است. این منطقه به دلیل وجود ویرانه های به جای مانده از دوران باستان متاخر، به خصوص ۱۳۱ گور از دوران نبطی ها، در سال ۲۰۰۸ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

مداین صالح (Madain Saleh)

مسجد النبی

مسجد النبی یا مسجد نَبوی یا مسجد پیغمبر، یکی از سه مسجد مهم مسلمانان است. همچنین چون آرامگاه پیامبر اسلام (ص) در آن واقع شده است به حرم محمد(ص) یا حرم نبوی نیز مشهور است و زیارتگاه های مهم مسلمانان به شمار می رود.مسجد نبوی مسجدی تاریخی در مدینه است که در خاور شهر مدینه بنا شده است. مسجد را پیامبر اسلام (ص) در سال نخست هجری و در نخستین روزهای ورود به مدینه به دست خود و به همراهی مهاجرین و انصار ساخت. آرامگاه پیامبر اسلام (ص) که در منزل او واقع بود، پس از توسعه مسجد در آن قرار گرفت. این مسجد از معروف ترین مسجدهای مسلمانان و از مهم ترین زیارتگاه هایشان به شمار می آید.

مسجد النبی

قبرستان بقیع

قبرستان بقیع یا بهشت بقیع، آرامگاهی در شهر مدینه، عربستان است. عده بسیاری از اهل بیت و صحابه پیامبر اسلام از جمله چهار تن از امامان شیعه در این مکان مدفون هستند. قبرستان بقیع دارای دو درب ورودی بوده که یک درب همیشه بسته و درب دیگر، در ساعاتی از روز بر روی زائران باز بوده است. حرم بقیع حالت هشت ضلعی داشته است.

قبرستان بقیع

مرقد پیامبر اکرم (ص)

مرقد پیامبر اکرم (ص) چسبیده به مسجد النبی و جزو آن مسجد است. براساس اخبار وارده، پیامبر اسلام (ص) فرموده بودند: هر پیامبری که از دنیا می رود در همان مکانی که قبض روح شده مدفون می شود. بنابراین، آن حضرت در یکی از اطاق های منزلش، در شهر مدینه که در همان مکان از دنیا رفتند، به خاک سپرده شدند.‏پس از به حکومت رسیدن وهابیون و آل سعود در عربستان اجازه زیارت از مرقد مطهر حضرت محمد(ص) به زائران و مسلمانان داده نمی شود و تاکنون تصاویر بسیار معدودی از محل دفن ایشان منتشر شده است.

مرقد پیامبر اکرم (ص)

خانه حضرت فاطمه (س)

خانه حضرت فاطمه (س)، در طرف شرق مسجدالنبی (ص)، هم رديف ديگر حجره های رسول الله (ص) و در وسط آن ها قرار دارد. این خانه دو در داشت که یکی به مسجد باز می شد و حضرت علی (ع) هنگام نماز از آن وارد مسجد می شدند و در دیگری هم به بیرون مسجد باز می ­شد که رفت آمد روزمره از آن صورت می گرفت. در دوره های بعدی و در توسعه مسجد النبی این خانه خراب شده است و امروزه در محدوده ضریح پیامبر(ص) قرار دارد.

خانه حضرت فاطمه (س)

مسجد قُبا

مسجد قُبا نخستین مسجد جهان اسلام است که در بیرون شهر مدینه قرار دارد. نخستین سنگ های بنای این مسجد توسط حضرت محمد (ص) پس از مهاجرت ایشان از مکه به مدینه گذاشته شد. قبا نام قریه ای در نزدیکی مدینه بوده است. مسجد در سال اول هجری، توسط پیامبر اسلام (ص) به پیشنهاد عمار یاسر یا به تقاضای ساکنان محل در قبا بنا شد.این مسجد بارها بازسازی شده است. نخستین مرتبه در زمان عثمان و آخرین بار در سال ۱۴۰۵ هجری قمری. در آخرین بازسازی، رواق ها گسترش یافتند، چهار گلدسته به ارتفاع ۴۷ ساخته شد، شش گنبد بزرگ به قطر ۱۲ ساخته شد و در نهایت، مساحت شبستان به ۵۰۳۵ افزایش یافت.

مسجد قُبا

مسجد اجابه

مسجد اجابه، یکی از مساجد کهن و تاریخی در مدینه منوره، که مورد توجه حجاج و زائران است، در سال های اخیر، در محاورات مردم به اشتباه و بدون توجه به پیشینه تاریخی اش، به عنوان «مسجد مباهله» معرفی گردیده است. نامگذاری آن به الاجابه، از این جهت است که طبق نقل محدثان اهل سنت و مضمون بعضی از روایات شیعه، رسول خدا پس از اینکه در این مسجد نماز خواند، سه مطلب را از خداوند خواست و خداوند دعای او را در دو مورد اجابت کرد و در یک مورد رد نمود.مسجد الاجابه، به فاصله ۳۸۵ متر و در سمت شمال بقیع، در خیابان ستین قرار گرفته است و فاصله آن با مسجدالنبی صلی الله علیه و آله پس از توسعه آن، ۵۸۰ متر است.

مسجد اجابه

کوه احد

کوه احد، کوهی سرخ رنگ در منطقه حجاز عربستان، در حدود ۴ کیلومتری شمال مدینه است. شهرت اُحُد به خاطر غزوه احد است که میان یاران پیامبر(ص) و مشرکان مکه در کنار این کوه رخ داد. قبرستان شهدای جنگ احد در کنار همین کوه، قرن ها است که زیارتگاه حج گزاران و زائران، به ویژه شیعیان ایرانی است. امروزه به جهت گسترش شهر مدینه این کوه در داخل شهر قرار گرفته است. فاصله آن با مسجد النبی پنج و نیم کیلومتر است. نام دیگر کوه احد ذو عینین است. احد به صورت رشته کوه است و از قله های فراوان تشکیل شده است.
کوه احد

مسجد جمعه مدینه

مسجد جمعه یکی از مساجد متبرک و تاریخی مدینه است. نامگذاری به مسجد جمعه به این مناسبت است که حضرت رسول(صلی الله علیه وآله) پس از اقامت چند روزه در قبا، زمانی که عازم بخش اصلی یثرب شدند، در اینجا نماز جمعه اقامه کردند. این نخستین نماز جمعه ای است که به امامت رسول خدا(صلی الله علیه وآله) برگزار شد. مسجد جمعه در شمال مسجد قبا، با فاصله ای حدود ششصد تا هشتصد متر قرار دارد و بر خلاف مسجد قبا، تنها در اوقات نماز باز است.

مسجد جمعه مدینه

رستوران عربیکه | Arabesque Restaurant

یکی از لوکس ترین و گران ترین رستوران های شهر مدینه، رستوران عربیکه می باشد. شما در این رستوران می توانید انواع غذاهای مدیترانه ای، آسیایی و یا آسیای شرقی را نوش جان کنید. این رستوران با دکوراسیون بسیار زیبا، برای دور همی های دوستانه و خانوادگی بسیار مناسب است.

رستوران عربیکه | Arabesque Restaurant

رستوران البیک | Al Baik Restaurant

یکی از ارزان ترین رستوران های شهر، رستوران البیک می باشد. غذاهای این رستوران، به صورت بیرون بر بوده و شما می توانید انواع سوخاری های خوشمزه و فست فودها را در کمترین زمان بعد از سفارش تحویل بگیرید. هم چنین این رستوران به دلیل کیفیت بالا و سرویس دهی خوب، در بین افراد بومی و گردشگران معروف می باشد.

رستوران مسیر 66 | Route 66

تجربه متفاوت از غذا خوردن را در رستوران مسیر 66، امتحان کنید. دکوراسیون این رستوران بسیار جالب می باشد و در فضای رستوران از اتومبیل و پلاک و تم مسابقه های ماشین سواری استفاده شده است. در این رستوران جذاب، انواع غذاهای ایتالیایی، آمریکایی و مدیترانه ای برای مشتریان سرو میشود و بسته به نوع سلیقه خود میتوانید غذای مورد علاقه را سفارش دهید.

رستوران مسیر 66 | Route 66

رستوران شهر مدینه | Town Pour

رستوران شهر مدینه، غذاهای خوشمزه ایی را برای مشتریان آماده می کند. این رستوران، در نزدیکی مرکز شهر مدینه واقع شده است. هم چنین این رستوران به دلیل غذاهای ایتالیایی خوشمزه اش بسیار معروف می باشد. شما در این رستوران می توانید انواع پیتزاها و غذاهای اروپایی را سفارش بدهید و از خوردن آنها لذت ببرید. به علاوه غذاهای این رستوران، از قیمت خوبی نیز برخوردار هستند.

کافه استار باکس مدینه | STARBUCKS COFFEE Medina

یکی از کافه های معروف این شهر، کافه استار باکس است که به دلیل سرو انواع کیک ها و شیرینی های داغ، به همراه یک قهوه خوش طعم، مشتریان زیادی را به سمت خود جذب کرده است. این کافه، مکان مناسبی است که خستگی سفر خود را رفع کنید.

کافه استار باکس مدینه | STARBUCKS COFFEE Medina

کافی شاپ طعم قهوه | Coffee Taste

اگر به دنبال مکانی آرام و دنج می گردید، کافی شاپ طعم قهوه انتخاب خوبی می باشد. شما در این کافه، می توانید انواع نوشیدنی های خوشمزه و همچنین میان وعده های ایتالیایی، آمریکایی و فرانسوی را در محیطی لوکس و تمیز میل کنید.

و در پایان...

دیدنی های شهر مدینه شامل مکان های تاریخی و مذهبی با اهمیتی است هر یک از این بناها در طول تاریخ از اهمیت زیادی برخوردار هستند و یکی از مهم ترین مکان های مذهبی در دنیا و در طول اسلام به شمار می آید. از مهم ترین مکان های دیدنی این شهر می توان به مسجد النبی اشاره کرد که یکی از مساجد تاریخی و مهم دنیا است.امیدواریم از خواندن این مطالب لذت ببرید با ساعد نیوز همراه باشید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
عاشقانه های جذاب سید احمد خمینی و زیباترین دختر ایران زمین «ایران خانوم»/ الهیی چقدر نازه+عکس (500 نظر) حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (493 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (456 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (430 نظر) مبلی که رهبر معظم انقلاب 20 سال است روی آن می نشینند+عکس/ دکوراسیونی که هیچوقت تغییر نمیکند! (331 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (272 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (229 نظر) خلاقیت خنده دار مسافر کش موتوری برای راحتی مسافرش مرز های انسانیت را جا به جا کرد/ هزارماشالله به این ذهن خلاق+ عکس (205 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (193 نظر) خواستگاری متفاوت و حساب شده همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن (178 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اردبیل برای حمایت از حیوانات+عکس/ واقعا دست مریزاد داره! (161 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (158 نظر) سفری شیرین به گذشته ها، زندگی تو دهه 60 این مدلی بود/ حس زندگی رو آدم قشنگ میگیره + فیلم (140 نظر) (عکس) گریه های تلخ همسر پردیس افکاری در روز تشییع پیکرش/ روحش شاد و یادش گرامی (126 نظر) تفنگی که صدام حسین عاشق آن بود سر از تهران درآورد+عکس/ شروع 8 سال جنگ با شلیک این تفنگ نحس بود (122 نظر)
دیگران می‌خوانند   
خلاقیت مثال زدنی و دلنشین پسر بچه روستایی برای حمل حیواناتش با دوچرخه+ویدئو/ فقط اون اردک که براش جا نیست داره دنبالشون میره اوج خلاقیت خنده دار امیرعلی نبویان برای جمله سازی با سوسیس و مورچه خوار در برنامه مهران مدیری😂+ویدیو خنده دارترین لحظه های قسمت جدید شب آهنگی با حضور آصف آریا/ از شدت خنده غش نکنه خوبه+ویدیو دکوراسیون شیک و باصفا تِراس یکتا ناصر با چیدمان بسیار زیبایی از گل و گیاهان+ عکس کشف مار آناکوندای 10 متری با 330 کیلو وزن در یک ساختمان نیمه کاره+ فیلم (تصاویر) زیباترین ژست های عکاسی در آینه به سبک مینا مختاری، همسر خوش ذوق بهرام رادان/ کلا همه جوره هنرمندن ایشون! فال انبیاء روزانه چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 مرگ وحشتناک دختر 2 ساله با متادون/ مادر کودک فقط می خواست او را ساکت کند فرزادحسنی بازیگرومجری با انتشار این کلیپ از چهلم مادر مرحومش خبرداد/عکس همراه با پدرش+ فیلم رونمایی محمدحسین میثاقی مجری فوتبال از پسرش برای اولین بار/ بهش نمیخوره بچه داشته باشه+ عکس ناصرالدین شاه چگونه کشته شد؟ / ماجرایی عجیب از زبان داماد + تصاویر نمایی از خیابان انقلاب در سال 1330 + عکس ماجرای عجیب عکس ناصرالدین شاه روی استکان نعلبکی + عکس (ویدئو) سلفی عجیب و ترسناک یک زن با سیل (عکس) وحشتناک ترین ودردناکترین تجربه زنان چینی برای زیباتر بودن/ حتی فکر کردن بهش زجرآوره! گلخونه زیبا و دلباز سانیا سالاری ارغوان سریال دلدادگان/ چه گل هایی چه گلدونایی+ عکس بی احترامی و حرمت شکنی مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی در ورودی استادیوم آزادی جنجالی شد+فیلم داغ کودکی لعیا زنگنه، مریم سریال درپناه تو در 5 سالگی/ چقدر ناز و بانمک بوده+عکس تصویری از خانه ابدی مادر الناز حبیبی بازیگر سریال دردسرهای عظیم/ روحش شاد و یادش گرامی (ویدئو) توصیۀ جیمز هالیس به والدین/ مهم نیست فرزندانتان با چه رشته‌ای وارد دانشگاه شوند، مهم این است که... بیوگرافی و زندگینامۀ غلامحسین مصاحب ریاضی‌دان بزرگ ایرانی شوخی حامد آهنگی با قهرمان بوکس ایران/والا با بوکسور شوخی کردن دل و جرات میخواد+ فیلم فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (ویدئو) رفتار بسیار زیبا و انسانی علیرضا جهانبخش با خانم تصویر بردار/ با این کارت ایران و ایرانی رو سربلند کردی فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم شیرین زبونی های دختر کیوت و بامزه سروش رفیعی ستاره پرسپولیس/ قند تو دل آدم آب میشه آخه!+ فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (تصویر) تولد لاکچری مسی برای عشقش آنتونلا غوغا کرد/ حسودی جورجینا معشوقه رونالدو دیدن داره😁 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 صحنه ای از سریال دلنوازان که حرص شاهرخ استخری،بازیگر نقش بهزاد را درآورد +ویدئو خرید ویپ و پاد از فروشگاه ویپ گاد سوختن دختر ملی پوش ایرانی در آتش سوزی هولناک! + عکس خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار حماسه آفرید+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده درجا بهش دکترای افتخاری میدن😂 مبلمان خاص و مدیترانه ایِ خونه دوبلکس عروس شیرازی محمود پاک نیت و نوه خوشگلش با دکوری همرنگ استایل خاص و دلربای بازیکن محبوب تیم پرطرفدار پرسپولیس در روز عروسی اش/چه خوشتیپ شده!+عکس روزی روزگاری دربی: گلهای به یادماندنی استقلال در شهرآورد 59/ هنرنمایی علیمنصور، فکری و پیروز قربانی/ بفرست واسه استقلالیای دوآتیشه💙💙💙 (تصاویر) 23 دیزاین ناخن بهاری که استایل نوروزیتان را تکمیل می کنند 10 مدل مانتو کتی مجلسی ویژه نوروز 1403 برای خانم های شیک پوش+عکس
تیتر امروز   
مرگ وحشتناک دختر 2 ساله با متادون/ مادر کودک فقط می خواست او را ساکت کند ناصرالدین شاه چگونه کشته شد؟ / ماجرایی عجیب از زبان داماد + تصاویر ماجرای عجیب عکس ناصرالدین شاه روی استکان نعلبکی + عکس فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال انبیاء روزانه چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 وعده های غذایی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام قتل شوهر سابق زن تهرانی به دست همسر جدیدش / قاتل با ماشین از روی مرد جوان رد شد کشف اولین رژ لب جهان در ایران + عکس/ زنان این منطقه ایران 3600 سال پیش رژ می‌زده‌اند! طالع بینی و خصوصیات مرد و زن متولدین مرداد زنده زنده سوختن دو کودک در چادر عشایری / مرگ جانسوز در اصلاندوز رخ داد