ساعدنیوز
ساعدنیوز

معرفی فیلم رژیم طلایی

  شنبه، 17 مهر 1400   زمان مطالعه 8 دقیقه
معرفی فیلم رژیم طلایی
رژیم طلایی فیلمی به کارگردانی رضا سبحانی محصول سال ۱۳۹۱ است.

خلاصه داستان فیلم رژیم طلایی

مهریهٔ یک زن معادل وزن او و شوهرش است. همین امر اتفاق های عجیبی را به وجود می آورد.زن، قصد گرفتن مهریه اش را دارد و خودش وزنش کم و وزن شوهرش زیاد! زن سعی در اضافه کردن وزنش دارد و شوهرش سعی می کند وزنش را کم کند و در این راه هیچ کوتاهی نمی کنند.

نکاتی درباره فیلم رژیم طلایی

«رژیم طلایی» فیلمی متوسط است با سوژه ای جالب که به رغم ایرادات وارد به آن، به خاطر قالب کمیک و استفاده از بازیگران نسبتاً جذاب و حرفه ای، فروش مناسبی را داشته است. رضا سبحانی (کارگردان) معضلات رایج در جامعه، در روابط زن و شوهری را مورد توجه قرار داده و با هجو آن در قالب کمدی، سعی کرده است تا آن ها را مورد انتقاد قرار دهد. در پایان نیز سعی شده است تا با یک پایان خوشِ رمانتیک و البته کلیشه ای جامعه را از گرفتار شدن در آن ها بیم دهد.روایت اختلافات زن و شوهری، مطالبۀ مهریه و نفقه، ادعای عدم تمکین و طلاق زوجین و نیز عشق بین دختر و پسر و ازدواج و البته «تجدید فراش» شوهر یا عشقِ غریبه زن شوهردار موضوعاتی است که با توجه به فرهنگ ایرانی، اگر داستان اصلی فیلم نباشد، در حد داستانی فرعی و یا حتی به عنوان مزه مورد استفاده قرار می گیرد. در «رژیم طلایی» که با نام ابتدایی «خواب های طلایی» مضمونی طنز در فضای اجتماعی دارد، بارداری های ناموفق زن، درخواست شوهر برای تجدید فراش، مطالبۀ مهریه از سوی زن و ادعای عدم تمکین مرد و... همگی مورد توجه کارگردان هستند اما سوژۀ بکر «رضا سبحانی»، مطالبۀ مهریه میلیاردی زن (طلا معادل وزن مجموع خود و شوهرش) و ترفندهای زن و شوهر برای بالا و پایین کردن مهریه به نفع خود است.پری (مریلا زارعی) در هر بار بارداری، بچه ها را مرده به دنیا می آورد. مهدی (مهدی هاشمی) که از نداشتن فرزند ـ به خصوص پسر ـ رنج می برد، به پیشنهاد مادرش، به پری اصرار می کندکه رضایت دهد او«مهدی» مجددا ازدواج کند،تا هم به عشقش وفادار باشد و پری را طلاق ندهد و هم با بچه دار شدن از زن دوم، بر مشکل نازایی پری فائق آیند. در مقابل، پری که در دل موافق تصمیم مهدی نیست، تصمیم می گیرد در ازای دادن رضایت کتبی به همسرش برای گرفتن همسر دوم، مهریه خود را طلب کند؛ مهریه ای که برابر است با طلا معادل وزن خود و همسرش. مهدی که بسیار چاق است و عزم پری را در مطالبه مهریه جزم می بیند، تصمیم می گیرد تا برای کاهش دادن مهریه، وزن خود را۳۰ کیلو کاهش دهد. از اینجا داستان آغاز می شود و کنش و واکنش های این دو کاراکتر تا به انتهای فیلم ادامه پیدا می کند. «رژیم طلایی»، معضلات رایج در جامعه، در روابط زن و شوهری را مورد توجه قرار داده و با هجو آن در قالب کمدی، سعی کرده تا آن ها را مورد انتقاد قرار دهد. در پایان نیز سعی شده است تا با یک پایان خوشِ رمانتیک و البته کلیشه ای جامعه را از گرفتار شدن در آن ها بیم دهد.
۱) تب لاغر ها برای چاق شدن و چاق ها برای لاغر شدن که موجب رشد قارچ گونه و روزافزون مؤسسات تنظیم وزن و سرازیر شدن انواع دارو و وسایل مربوطه به بازار و داروخانه ها شد. در واقع، دیر زمانی است که بازار روش های پزشکی برای چاق شدن لاغر ها و لاغر چاق ها بسیار گرم بوده و توصیه پزشکان و متخصصین در خصوص پرهیز از افراطی گری و به خصوص، عدم استفاده از داروهایی که هورمون ها را تحت تأثیر قرار می دهند، کمتر مؤثر بوده است. انواع داروهای شیمیایی و گیاهی، گن های لاغری و حجم دهنده، عمل های جراحی برای بزرگ و کوچک کردن معده و استفاده از لیزر در بسیاری از موارد، به دلیل عدم به کارگیری اصول علمی، موجب به هم خوردن توازن غدد و هورمون ها و به خطر افتادن سلامتی افراد شده است. به علاوه، اخبار حاکی از آن است که وجود مواد اعتیادآور (شبیه شیشه) در این دارو ها، استفاده کنندگان را گرفتار معضل اعتیاد به نوعی از مواد مخدر کرده است.
در «رژیم طلایی»، وجه اعتیادآور بودن داروهای تنظیم وزن با یک باور قدیمی گره زده شده است که استعمال «مواد مخدر» را در کاهش وزن مؤثر می داند. مهدی در تماس با یکی از مراکز تضمینی کاهش وزن در زمان کم، از شیره کش خانه ای در پایین شهر سر در آورده و به تدریج معتاد می شود؛ تا آنجا که در دادگاه، نزد همسر و هنگام حضور در پزشکی قانونی، دائماً چرت می زند.

۲) «رژیم طلایی» فیلمی در هجو مهریه های سنگین و نامعقول است. موضوعی که اگر چه در قالب هایی چون درام (محکومیت شوهر به پرداخت مهریه و روانه زندان شدن در پی عدم استطاعت مالی یا پیروزی شوهر در جدال قضایی و محرومیت زن از دریافت حق خود) سابقه داشته است اما پرداختن به آن در قالب طنز و با دست مایه قرار دادن مهریه ای خاص که به آن اشاره شد، نو و خلاقانه است. اگر چه می توان از زوایای دینی، جامعه شناسانه و روان شناسی خانواده به موضوع مهریه پرداخت اما به همین اندک بسنده می شود تا از نقد سینمایی اثر دور نیفتیم.
۳) رضا سبحانی، خواسته یا ناخواسته، به تصوّر عرفی و غلط جامعه از مهریه نیز پرداخته است و تلاش عامۀ مردان برای شانه خالی کردن از این حق عند المطالبه زن از شوهر را با زبانی طنز مورد انتقاد قرار داده است. حتی از زبان قاضی دادگاه به مهدی آورده است که (نقل به مضمون:) «برادر من! مهریه حق زن است و جای چونه زدن نداره؛ به جای اینکه با من بحث کنی، برو و از زنت بخواه که بگذره!» یا «اون وقتی که داشتی امضا می کردی، باید فکر همچین روزی رو می کردی!»

۴) از قدیم گفته اند که زن و شوهر جر و بحث می کنند اما دعوای زن و شوهری که حتی به طلاق هم می انجامد، حاصل دامن زدن دیگران به این جر و بحث است. در «رژیم طلایی» به این فرهنگ غلط نیز کنایه زده شده است و مادر مهدی (مادر شوهر) عامل فتنه بین مهدی و پری، معرفی می شود که او را به گرفتن زن دوم و تغییر رفتار در خانه ترغیب می کند بلکه رضایت زن را کسب کند. همچنین خواهرزاده مهدی و کارگر شیرینی فروشی او (سولماز) به مهدی و پری مشاوره هایی می دهند که آتش اختلافشان را شعله ور تر می کند. «رژیم طلایی» سومین ساخته رضا سبحانی پس از خاک سرد (۱۳۸۴) و زیستن (۱۳۸۰) است که این بار مضمونی خانوادگی ـ اجتماعی را دست مایه ساخت فیلم قرار داده است. اما کمدی «موش و گربه» ای با وجود برخی صحنه های جالب، در اواسط به شدت کسل کننده می شود. در واقع، به جز سوژۀ جالبی که طرح آن، برای مخاطب جذاب است، فیلم در ادامه، حرفی برای گفتن ندارد و به کش دادن سوژه دست زده است.از نگاه فنی، فارغ از گریم های اگزجره و نافرم برای چاق کردن مهدی هاشمی و مریلا زارعی، فیلم نامه سطحی و ناپخته و سوژه ای که با ناتوانی تمام، مجبور به جورکشی سایر نقایص فیلم است، حضور نابازیگران ضعیف در کاراکترهای نچسب و بی ربط به شدت توی ذوق می زند. معضلی که به نظر می رسد در سینمای امروز ایران، به خصوص «سینمای بدنه» به اپیدمی تبدیل شده است. در «رژیم طلایی»، به جز بازیگران اصلی و حرفه ای فیلم (مهدی هاشمی، مریلا زارعی و امین حیایی) که به هر تقدیر، از عهدۀ نقش خود برآمده اند، سایرین که بیشتر آنها نابازیگرند، سطح فنی فیلم را بسیار پایین آورده اند. از سوی دیگر، بیننده نقش کاراکترهای غیراصلی فیلم در پیش بردن قصه را درک نمی کند؛ نابازیگرانی که نه چهره سینمایی دارند و نه لحن و بازی!؟ به عبارت دیگر، بود و نبود این بازیگران اثری بر فیلم ندارد و این سؤال را در ذهن بینندۀ نقاد برمی انگیزد که علت حضور چنین افرادی در سینما چیزی جز این است که به کارگردان سفارش یا تحمیل شده اند و یا با پرداخت پول، جلوی دوربین رضا سبحانی حاضر شده اند؟! حتی شباهت نام خانوادگی برخی بازیگران، این شبهه را به ذهن متبادر می سازد که با سازندگان فیلم ارتباط فامیلی دارند.در مجموع، «رژیم طلایی» فیلمی متوسط است با سوژه ای جالب که به رغم ایرادات وارد به آن، به خاطر قالب کمیک و استفاده از بازیگران نسبتاً جذاب و حرفه ای، فروش مناسبی را داشته است.

کارگردان فیلم رژیم طلایی

رضا سبحانی کارگردان و فیلمنامه نویس ایرانی متولد سال ۱۳۳۴ در اهواز است که فعالیت خود را در اهواز آغاز کرده بود و اولین اثر او مستند کشتار بود که موجب دریافت جایزه بهترین فیلم در سال ۱۳۶۰ در جشنواره سینمایی شد. وی سپس برای کسب تجربیات بیشتر در عالم سینمای حرفه ای˛ چند سالی را به عنوان دستیار کارگردان در فیلمهای کیانوش عیاری و همچنین مهدی صباغ زاده همکاری کرد. او کارگردانی برخی از فیلم و سریال های تلویزیونی را بر عهده داشته است که می توان به رژیم طلایی، به تهران خوش آمدید، آفتاب پشت برف، خاک سرد، زیستن و اژدر اشاره کرد.

رضا سبحانی

بازیگران فیلم رژیم طلایی

سایر عوامل فیلم رژیم طلایی

  • : رضا سبحاني
  • حسين فرح بخش،عبداله عليخاني
  • مدیرفیلم برداری:احمد احمدي
  • تدوین :مستانه مهاجر
  • طراح صحنه و لباس:حجت اشتري
  • طراح چهره پردازي:عبداله اسكندري
  • صدابردار: بابك اخوان

​​​​مشخصات فیلم رژیم طلایی

  • ژانر :خانوادگی، کمدی
  • زبان : فارسی​​​​​​
  • امتیاز IMDb: امتیاز 3.4 از 10
پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) ورود جورجینا به تهران با مانتو و پوشش کامل/ جورجینا همراه رونالدو به ایران آمد (548 نظر) (فیلم) اجرای آهنگ گرشا رضایی به جای مداحی در بهشت زهرای تهران / کنسرته یا مجلس ترحیم؟! (285 نظر) ازدواج جذاب ترین پسر ایرانی با دختری هم سن مادرش +عکس دختر (269 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (266 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (144 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (133 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (118 نظر) هدیه تولد 29 سالگی عجیب برند لوکس به عضو گروه “بی تی اس”! (108 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (99 نظر) زن و شوهری که صاحب شیک‌ترین طلاقِ ایرانی شدند (94 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (79 نظر) (فیلم) واکنش جالب یک نوزاد به اولین بوسه مادر/ مُسکن فقط محبت مادرانه😍 (78 نظر) وقتی نعیمه نظام‌دوست رو صندلی برنامه جا نمیشه+فیلم /صندلی شکست! (72 نظر) (عکس) قابلمه نوازی پسر شاه پهلوی با جهیزیه های فرح در یک کنسرت خانگی (60 نظر) (فیلم) آوازخوانی و تمپو نوازی دختر با استعداد ایرانی با آهنگ سنگ قبر آغاسی / چقدر حیف که تو کودک کار شدی! (40 نظر)
منتخب روز   
(ویدئو) قر کمر و رقص باحال پسر کوچولوی بسکتبالیست بعد از بُرد شیرین (ویدئو) پسر 14 ساله اندونزیایی که تخم می گذارد غوغای رقص ایرانی دو پسر با آهنگ شاد در تالار عروسی! +فیلم (ویدئو) طنز اول مهر برای ابراز تسلیت به معلمان، دانش آموزان، ناظمان، ناظران و اسیران خاک/ بازگشت همه به سوی مدرسه است😂 (ویدئو) همخوانی فریبا نادری و محمد نادری با ترانه خاطره انگیز یار دبستانی من در کنسرت حجت اشرف زاده شاهکار رقص ایرانی داماد و پدر زن با آهنگ شاد خواننده +فیلم شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله آموزش رقص بندری داشجویان با آهنگ شاد+فیلم / دختر بندری... ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک 90 درصد از اقتصاد استان آذربایجان شرقی در دست بخش خصوصی است دفاع جانانه رهبر انقلاب از ملت ایران در مصاحبه با رسانه آمریکایی / ما بزرگترین قربانی تروریسم هستیم‎+ویدئو (فیلم) زایمان طبیعی یک زن نزدیک پادگان نظامی با کمک سربازان/ درود بر شرف و انسانیتتون👏