ساعدنیوز
ساعدنیوز

نگاه راهبردی به شرق در راستای سه اصل عزت، حکمت و مصلحت است

  یکشنبه، 03 بهمن 1400   زمان مطالعه 9 دقیقه
نگاه راهبردی به شرق در راستای سه اصل عزت، حکمت و مصلحت است
دولت سیزدهم با شعار "دیپلماسی عزتمندانه" با دنیا بر اساس منافع ملی سعی دارد تا اثرات فشار حداکثری را به حداقل برساند. حواشی سفر رئیس جمهور به مسکو و مسائل پیرامون نگاه راهبردی به شرق، مسائلی است که ساعدنیوز در گفتگو با دکتر سید جعفر قنادباشی تحلیلگر ارشد مسائل بین الملل مورد بحث قرار داده است.

با گسترش دامنه روابط، سود حاصله نیز حداکثری می شود چون فرصت های بیشتری در اختیار فرد قرار می گیرد. دولت آقای رئیسی یک اقدام راهبردی در حوزه سیاست خارجی انجام داد و آن، ریل گذاری مجدد و خروج از تک سویگی بود.

ساعدنیوز: یکی از اصلی ترین رویکردهای دولت سیزدهم در عرصه سیاست خارجی تلاش برای استفاده بیشتر از ظرفیت های موجود در رابطه قوی دیپلماتیک و اقتصادی با شرق جهت خنثی سازی فشار حداکثری غرب است. برخی از منتقدین این رویکرد دولت، معتقدند که نوع رابطه کشور ما با چین و روسیه به گونه ای است که استقلال کشور نقض می شود. به نظر حضرتعالی این نگاه راهبردی به شرق با توجه به سه اصل عزت، حکمت و مصلحت مصرَّح در بیانیه گام دوم چگونه قابل تحلیل است؟
دکتر سید جعفر قنادباشی: ما اگر بدون حُب و بُغض و بدون تأثیرپذیری از تبلیغات منفی، منافع ملی خودمان را بشناسیم، و قابلیت های مغفول مانده کشور را در زمینه سیاست خارجی در راستای تأمین منافع ملی مان احصاء کنیم، به این نتیجه می رسیم که متأسفانه در گذشته از این قابلیت های فوق العاده مهم برای تأمین منافع کشور، آنچنان بهره ای برده نشده است. شاید یکی از دلایل اصلی مغفول ماندن این ظرفیت ها، سابقه طولانی مدت دویست ساله استعمار انگلیس در منطقه است. یکی از نشانه های بر جا مانده استعمار بریتانیا در منطقه، غلبه زبان انگلیسی در مراکز دانشگاهی است. این موضوع بسیار مهمی است. شاید ما اگر زبان آلمانی یا چینی یا زبان دیگری جز انگلیسی را در کشور در دانشگاه درس می دادیم، ظرفیت های موجود برای تأمین حداکثری منافع ملی مان را بهتر می شناختیم. سلطه زبان انگلیسی در مراکز دانشگاهی تسلط نگاه غربگرایانه را در محافل آکادمیک به همراه داشته است. متأسفانه این مطلبی است که خیلی به آن، توجه نمی شود.
یکی از شعارهای اصلی انقلاب اسلامی که اتفاقاً زادگاه آن، دانشگاه بود، شعار "استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی" است. این شعار در سراسر کشور طنین انداز می شد. خود این شعار نشان می دهد که در آن زمان، کشور استقلال نداشته است. ما کشور مستقلی نبودیم. ما در آن زمان عضو پیمان سنتو بودیم. سنتو زیرمجموعه پیمان ناتو محسوب می شد. عراق، پاکستان، ایران، ترکیه و بریتانیا عضو سازمان پیمان مرکزی بودند. البته آمریکا نیز در این سازمان به صورت پنهان حضور داشت ولی به دلیل حساسیت شوروی، عضویت آمریکا علنی نبود. نیروی هوایی ما به زبان انگلیسی تعلیم می داد و کل سلاح های مورد استفاده در این نیرو و سایر نیروها نیز غربی بود. بنابراین، ما به لحاظ نظامی کاملاً وابسته به غرب بودیم. با چنین رویکردی طبیعتاً تأمین منافع کشور ممکن نبود.

در محافل آکادمیک، مدیریت در عرصه سیاست خارجی را به هدایت یک قایق بادبانی تشبیه می کنند. قایقی به مقصد می رسد که بتواند از بادهای موافق و مخالفی که در سطح دریا در حال وزیدن است بهترین بهره برداری را بکند.

یک تاجر ماهر می داند که برای رسیدن به سود حداکثری باید با تمام افراد فعال و تأثیرگذار در بازار، رابطه مؤثر داشته باشد. با گسترش دامنه روابط، سود حاصله نیز حداکثری می شود چون فرصت های بیشتری در اختیار فرد قرار می گیرد. دولت آقای رئیسی یک اقدام راهبردی در حوزه سیاست خارجی انجام داد و آن، ریل گذاری مجدد و خروج از تک سویگی بود. طبیعتاً برای حضور عزتمندانه تر در عرصه بین الملل ما نیازمند نگاه حکیمانه و عیب یابی و شناخت نقایص مان هستیم. یک نقص اساسی در دستگاه سیاست خارجی در این سال ها، غفلت از بلوک شرق بوده است. ما باید نگاه یک سویه نگرانه را کنار بگذاریم و به چندسویگی بپردازیم. استفاده از تمام ظرفیتهای موجود در دنیا برای تأمین منافع مان. متأسفانه کسانی که این نگاه راهبردی به شرق را درک نمی کنند کسانی هستند که سابقه مدیریت کلان در یک شرکت را ندارند؛ کسی که مدیر ارشد یک شرکت تجاری است، خوب می داند که برای تأمین منافع باید رابطه سازنده با تمام طرف ها را در دستور کار داشته باشد. ارتباط با طرف های متعدد فعال، یک نوع رقابت بین این طرف ها هم ایجاد می کند و این امر به نوبه خودش باعث میشود که ما دست بالا را در مراوداتمان با این طرف ها داشته باشیم.
در محافل آکادمیک، مدیریت در عرصه سیاست خارجی را به هدایت یک قایق بادبانی تشبیه می کنند. قایقی به مقصد می رسد که بتواند از بادهای موافق و مخالفی که در سطح دریا در حال وزیدن است بهترین بهره برداری را بکند. کسی که این قایق را می راند نمی تواند بگوید که فقط باید باد موافق بوزد؛ یا آب دریا باید شیرین باشد یا حرف های بی ربط دیگری مثل اینها. ما باید دنیای امروز را اول بشناسیم. دنیا امروز در حال گذار است. آمریکا و بلوک غرب به دنبال جهان تک قطبی هستند و برای تحقق این امر برنامه ریزی می کنند. در مقابل کشورهای دیگر، اعم از چین و روسیه حتی ژاپن و آلمان و اقتصادهای قدرتمند دنیا می خواهند جهان چندقطبی شود. هر کدام از این کشورها هم مسیر خاص خودشان را برای تحقق این موضوع می پیمایند. ما باید از این بادهای موافق و مخالف حداکثر استفاده را ببریم.
وزارت خارجه واقعاً هوشمندانه عمل کرد. هفته اول، آقای امیرعبداللهیان به چین رفت و هفته بعد، آقای رئیسی به روسیه رفت. واقعاً این حرکت تحسین برانگیز بود چرا که روی این حرکت، فکر و کار شده بود. از یک طرف، پیام به جامعه مخابره شد که ما در عین این که با غرب برای احیای برجام مذاکره می کنیم، از ظرفیت های دیپلماتیک و اقتصادی دیگر نیز غافل نیستیم. به خود این دو کشور نیز یک پیام ارسال شد که چین بداند تنها گزینه ما نیست همان طور که روسیه هم تنها گزینه ما برای توسعه نیست. بنابراین، با این حرکت هوشمندانه عزت، حکمت و مصلحت به صورت همزمان تأمین شد. ما امروز با سیاست شکست خورده فشار حداکثری مواجهیم، و ارتباط مؤثر اقتصادی و دیپلماتیک با بلوک شرق می تواند از آسیب های فشار حداکثری بکاهد. در عین این که ما در هیچ دوره ای؛ در هیچ دولتی چشم امید به هیچ کشوری نبسته ایم. نه به شرق نه به غرب. چون ما انتظار دوستی از هیچ طرفی نداریم ولی حکمت اقتضاء می کند که در آنجاهایی که همسوئی وجود دارد، برای تأمین منافع ملی تلاش کنیم.

خود آقای پوتین وقتی آمد تهران، بدون هیچ تشریفاتی به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی رفت و دیدار دو ساعته داشت و بعد از این دیدار هم بدون هیچ دیدار رسمی یا استقبالی به روسیه برگشت. این نشان از صمیمیت روابط دو کشور است.

ساعدنیوز: در سفر آقای رئیسی به مسکو فارغ از اهمیت راهبردی این دیدار، هیچ یک از پروتکل های دیپلماتیک اعم از استقبال رسمی از رئیس جمهور، امضای توافقنامه و کنفرانس خبری دو رئیس جمهور برگزار نشد. نظر حضرتعالی در این خصوص چیست؟
دکتر سید جعفر قنادباشی: بزرگنمایی این حواشی کاملاً پیشبینی می شد. انتظار این هجمه ها را داشتیم. بالأخره وقتی قرار است در زمینه سیاست خارجی ریل گذاری مجددی بشود، طبیعتاً منافع برخی به خطر می افتد و به فضاسازی علیه دولت روی می آورند. سیاست فشار حداکثری قرار بود، ایران را به سمت غرب مایل کند. این حرفی است که هنری کیسینجر خیلی وقت پیش گفت، که با فشار حداکثری می توان ایران را به دامان غرب بازگرداند. بنابراین، طبیعی است که چیزهای کوچک را بزرگ کنند. این فضاسازی ها همه ریشه در اهداف حزبی و فردی دارد. حقیقت این است که در کشور عده ای وجود دارند که منتظرند که دولت در حرکت بزرگی که شروع کرده است، به بن بست بخورد. اینها پیاده نظام غرب هستند.
خود آقای پوتین وقتی آمد تهران، بدون هیچ تشریفاتی به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی رفت و دیدار دو ساعته داشت و بعد از این دیدار هم بدون هیچ دیدار رسمی یا استقبالی به روسیه برگشت. این نشان از صمیمیت روابط دو کشور است. این چیزها کاملاً طبیعی است. آقای رفسنجانی رفته بود ترکیه، اعلام کردند که بر سر مزار آتاتورک حاضر نخواهد شد. اردوغان هم آمد تهران، مرقد امام نرفت. اینها مسائل فرعی است. موافقت نامه نیاز به کار دارد چندین هفته نیاز به بحث و بررسی کارشناسان طرفین دارد. بنده خودم دوره آقای ولایتی در چند کشور حضور داشتم. در تونس که بودیم برای طراحی یک تفاهم نامه دو هفته وقت می گذاشتیم. این سفر بسیار اضطراری بود و باید انجام می شد. طبیعتاً وقتی برای طراحی توافقنامه نبود. آقای رئیسی در دومای روسیه سخنرانی کرد و حتی بخشی از این سخنرانی را هم بدون نوشته بود. متأسفانه عدم فهم این مسائل، باعث میشود که چنین فضاسازی رسانه ای شکل بگیرد.
روسیه نیازمند ایران است. کشور روسیه به لحاظ جغرافیایی طوری است که فقط بهار و زمستان دارد. در این کشور، بسیاری از محصولات باغی مانند سیب و انگور وجود ندارد. ما می توانیم از این ظرفیت برای صادرات استفاده کنیم. نزدیکی جغرافیایی روسیه و راه دریایی، هزینه ترانزیت این کالاها را پائین می آورد. این به رونق تولید در کشور کمک می کند. می توانیم با ارتقای کیفیت محصولات مان، بازار روسیه را از آنِ خودمان بسازیم. یک مطلب دیگری هم هست، روی شخص پوتین زوم می کنند. اوباما یک زمانی گفت که دولت همه کاره نیست. دولت یکی از 8 مؤسسه بزرگ در ایالات متحده آمریکا است. ما به لحاظ سیاسی با امارات رابطه ای نداریم ولی به لحاظ اقتصادی مردم مراودات فوق العاده ای دارند.روابط تجاری به شخص پوتین ارتباطی ندارد و مسائلی فراتر از پوتین است. نهادهای مختلفی در روسیه وجود دارد که سیاست های این کشور را تعیین میکنند نباید تحلیل های ساده اندیشانه درباره معادلات قدرت در روسیه به دست دهیم.
اشخاص نباید ملاک تحلیل ما در روابط بین الملل باشند. این یک اصل است. مردم در سیاست خارجی نقش اساسی دارند. برخی می گویند چرا روسیه با اسرائیل رابطه دارد؟ مگر ما همه روابطمان مقبول روسیه است. طبیعتاً هر کشوری بر اساس منافع ملی اش با یک عده کشورها رابطه دارد. نباید این نگاه های عوامانه اساس تحلیل باشد. عاقلانه ترین و هوشمندانه ترین کار در مقطع فعلی شکستن هژمونی انگلیسی و غربی در منطقه است. این کار هم با فعال کردم چندجانبه گرایی میسر است. ما باید با کشورها بر اساس منافع ملی مان و با نظر به حرکت طرف مقابل تعامل داشته باشیم. خواه این کشور چین باشد یا روسیه یا حتی کشورهای غربی.
پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
عاشقانه های جذاب سید احمد خمینی و زیباترین دختر ایران زمین «ایران خانوم»/ الهیی چقدر نازه+عکس (509 نظر) حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (493 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (456 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (435 نظر) مبلی که رهبر معظم انقلاب 20 سال است روی آن می نشینند+عکس/ دکوراسیونی که هیچوقت تغییر نمیکند! (331 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (273 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (229 نظر) خلاقیت خنده دار مسافر کش موتوری برای راحتی مسافرش مرز های انسانیت را جا به جا کرد/ هزارماشالله به این ذهن خلاق+ عکس (205 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (193 نظر) خواستگاری متفاوت و حساب شده همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن (179 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اردبیل برای حمایت از حیوانات+عکس/ واقعا دست مریزاد داره! (161 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (158 نظر) سفری شیرین به گذشته ها، زندگی تو دهه 60 این مدلی بود/ حس زندگی رو آدم قشنگ میگیره + فیلم (140 نظر) (عکس) گریه های تلخ همسر پردیس افکاری در روز تشییع پیکرش/ روحش شاد و یادش گرامی (126 نظر) تفنگی که صدام حسین عاشق آن بود سر از تهران درآورد+عکس/ شروع 8 سال جنگ با شلیک این تفنگ نحس بود (122 نظر)
دیگران می‌خوانند   
ماجرای تذکر رهبر انقلاب به سید جواد هاشمی چه بود؟+ویدئو خونه دنج و منحصر به فرد نیره فراهانی، مادر سحر قریشی در سریال دلنوازان/ چقدر باصفا و دلبازه+عکس خلاقیت مثال زدنی و دلنشین پسر بچه روستایی برای حمل حیواناتش با دوچرخه+ویدئو/ فقط اون اردک که براش جا نیست داره دنبالشون میره اوج خلاقیت خنده دار امیرعلی نبویان برای جمله سازی با سوسیس و مورچه خوار در برنامه مهران مدیری😂+ویدیو خنده دارترین لحظه های قسمت جدید شب آهنگی با حضور آصف آریا/ از شدت خنده غش نکنه خوبه+ویدیو دکوراسیون شیک و باصفا تِراس یکتا ناصر با چیدمان بسیار زیبایی از گل و گیاهان+ عکس کشف مار آناکوندای 10 متری با 330 کیلو وزن در یک ساختمان نیمه کاره+ فیلم (تصاویر) زیباترین ژست های عکاسی در آینه به سبک مینا مختاری، همسر خوش ذوق بهرام رادان/ کلا همه جوره هنرمندن ایشون! فال انبیاء روزانه چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 مرگ وحشتناک دختر 2 ساله با متادون/ مادر کودک فقط می خواست او را ساکت کند فرزادحسنی بازیگرومجری با انتشار این کلیپ از چهلم مادر مرحومش خبرداد/عکس همراه با پدرش+ فیلم رونمایی محمدحسین میثاقی مجری فوتبال از پسرش برای اولین بار/ بهش نمیخوره بچه داشته باشه+ عکس ناصرالدین شاه چگونه کشته شد؟ / ماجرایی عجیب از زبان داماد + تصاویر نمایی از خیابان انقلاب در سال 1330 + عکس ماجرای عجیب عکس ناصرالدین شاه روی استکان نعلبکی + عکس (ویدئو) سلفی عجیب و ترسناک یک زن با سیل (عکس) وحشتناک ترین ودردناکترین تجربه زنان چینی برای زیباتر بودن/ حتی فکر کردن بهش زجرآوره! گلخونه زیبا و دلباز سانیا سالاری ارغوان سریال دلدادگان/ چه گل هایی چه گلدونایی+ عکس بی احترامی و حرمت شکنی مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی در ورودی استادیوم آزادی جنجالی شد+فیلم داغ کودکی لعیا زنگنه، مریم سریال درپناه تو در 5 سالگی/ چقدر ناز و بانمک بوده+عکس تصویری از خانه ابدی مادر الناز حبیبی بازیگر سریال دردسرهای عظیم/ روحش شاد و یادش گرامی (ویدئو) توصیۀ جیمز هالیس به والدین/ مهم نیست فرزندانتان با چه رشته‌ای وارد دانشگاه شوند، مهم این است که... بیوگرافی و زندگینامۀ غلامحسین مصاحب ریاضی‌دان بزرگ ایرانی شوخی حامد آهنگی با قهرمان بوکس ایران/والا با بوکسور شوخی کردن دل و جرات میخواد+ فیلم فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (ویدئو) رفتار بسیار زیبا و انسانی علیرضا جهانبخش با خانم تصویر بردار/ با این کارت ایران و ایرانی رو سربلند کردی فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم شیرین زبونی های دختر کیوت و بامزه سروش رفیعی ستاره پرسپولیس/ قند تو دل آدم آب میشه آخه!+ فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (تصویر) تولد لاکچری مسی برای عشقش آنتونلا غوغا کرد/ حسودی جورجینا معشوقه رونالدو دیدن داره😁 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 صحنه ای از سریال دلنوازان که حرص شاهرخ استخری،بازیگر نقش بهزاد را درآورد +ویدئو خرید ویپ و پاد از فروشگاه ویپ گاد سوختن دختر ملی پوش ایرانی در آتش سوزی هولناک! + عکس خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار حماسه آفرید+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده درجا بهش دکترای افتخاری میدن😂 مبلمان خاص و مدیترانه ایِ خونه دوبلکس عروس شیرازی محمود پاک نیت و نوه خوشگلش با دکوری همرنگ استایل خاص و دلربای بازیکن محبوب تیم پرطرفدار پرسپولیس در روز عروسی اش/چه خوشتیپ شده!+عکس روزی روزگاری دربی: گلهای به یادماندنی استقلال در شهرآورد 59/ هنرنمایی علیمنصور، فکری و پیروز قربانی/ بفرست واسه استقلالیای دوآتیشه💙💙💙
تیتر امروز   
مرگ وحشتناک دختر 2 ساله با متادون/ مادر کودک فقط می خواست او را ساکت کند ناصرالدین شاه چگونه کشته شد؟ / ماجرایی عجیب از زبان داماد + تصاویر ماجرای عجیب عکس ناصرالدین شاه روی استکان نعلبکی + عکس فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال انبیاء روزانه چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 وعده های غذایی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام قتل شوهر سابق زن تهرانی به دست همسر جدیدش / قاتل با ماشین از روی مرد جوان رد شد کشف اولین رژ لب جهان در ایران + عکس/ زنان این منطقه ایران 3600 سال پیش رژ می‌زده‌اند! طالع بینی و خصوصیات مرد و زن متولدین مرداد زنده زنده سوختن دو کودک در چادر عشایری / مرگ جانسوز در اصلاندوز رخ داد