ساعدنیوز
ساعدنیوز

پوکه معدنی چیه و چه کاربردی در نگهداری گیاهان داره؟

  یکشنبه، 27 فروردین 1402   زمان مطالعه 6 دقیقه
پوکه معدنی چیه و چه کاربردی در نگهداری گیاهان داره؟
پوکه معدنی یکی از مواد طبیعی و معدنیه که کاربردهای بسیار زیادی داره. از این ماده در صنعت عمران استفاده های زیادی میشه. اما یکی از کاربردهای این ماده نگهداری از گیاهانه. در این مقاله تمام کاربردهای این ماده ارزشمند ولی ارزان قیمت رو معرفی می کنیم. تا شما هم با استفاده از پوکه معدنی بتونید بهتر از گیاهانتون مراقبت کنید.

پوکه معدنی یا mineral pumice یکی از مواد طبیعی و معدنیه که کاربردهای بسیار زیادی داره. از این ماده در صنعت عمران، ساختمان سازی، راه سازی، صنعت نساجی، کشاورزی و باغداری استفاده های زیادی میشه. اما یکی از کاربردهای این ماده نگهداری از گیاهانه. در این مقاله تمام کاربردهای این ماده ارزشمند ولی ارزان قیمت رو معرفی می کنیم. تا شما هم با استفاده از پوکه معدنی بتونید بهتر از گیاهانتون مراقبت کنید.

پوکه معدنی و گلدان

پوکه معدنی چیه؟

پوکه معدنی یکی از موادی است که در صنعت ساختمانی و مهندسی عمران، کشاورزی، نساجی و باغداری بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده برای مصارف مختلفی مانند تولید بلوک‌های سبک، سیمان، آجر سفید و ... به کار می‌رود. پوکه معدنی در اصل از آسیاب کردن سنگ‌های آهکی یا دولومیتی به دست می‌آید و به عنوان یک جایگزین سبک و مقاوم برای مصالح سنگی در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پوکه معدنی یا پوکه قروه یک نوع ماده شناخته شده در صنعت ساختمانی است. این ماده که منشا آتشفشانی دارد، از آسیاب کردن سنگ‌های آهکی یا دولومیتی به دست می‌آید و از نظر شیمیایی شامل اکسید کلسیم، اکسید منیزیم، اکسید آلومینیوم و اکسید آهن است.

پوکه معدنی قروه شامل ذراتی با اندازه متفاوت است که بیشتر آنها به اندازه 5 میلی‌متر کوچکتر هستند. این ماده به عنوان یک جایگزین سبک و مقاوم برای مصالح سنگی در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند به عنوان یک ماده ساختمانی، بهبود قابل توجهی در خصوص وزن و مقاومت مصالح داشته باشد. همچنین، پوکه معدنی در تولید بتن، آجر سفید، سیمان و بلوک‌های سبک به کار می‌رود و به عنوان یک ماده مؤثر و ارزان برای افزایش کیفیت سازه‌های ساختمانی و افزایش عمر مفید آن‌ها شناخته شده است.

پوکه معدنی چیه؟

اما این تنها یکی از کاربردهای متعدد این سنگ ارزشمند است. از آنجا که پوکه معدنی ویژگی ها و خواص منحصر به فردی دارد، در صنایع مختلف از جمله کشاورزی و باغداری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. پوکه معدنی به طور کلی برای خاک و برای گیاهان فواید بسیاری دارد. در ادامه در مورد فواید و کاربردهای پوکه معدنی صحبت می کنیم.

کاربردهای پوکه معدنی در نگهداری از گیاهان

پوکه معدنی به دلیل دارا بودن خصوصیاتی همچون خاصیت جاذبیت آب، پایداری شیمیایی و... به عنوان یک ارگانیک بسیار مناسب برای نگهداری و رشد گیاهان استفاده می‌شود. این ماده حاوی عناصر مغذی ضروری برای گیاهان می باشد. در ادامه به برخی کاربردهای پوکه معدنی در نگهداری گیاهان می پردازیم.

 1. بهبود ویژگی های خاک

 2. کاهش استفاده از کود شیمیایی

 3. کنترل علف های هرز

 4. حفاظت از ریشه گیاهان

بهبود ویژگی‌های خاک

پوکه معدنی به عنوان یک ارگانیک باعث بهبود ویژگی‌های خاک می‌شود. و باعث افزایش تهویه و تخلیه آب خاک می‌شود. همچنین، این ماده با افزایش مقدار مواد آلی در خاک، بهبود قابل توجهی در برداشت محصولات کشاورزی به دنبال دارد.

کاهش استفاده از کود شیمیایی

پوکه معدنی حاوی عناصر مغذی ضروری مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم است که برای رشد و توسعه گیاهان بسیار مهم هستند. با استفاده از پوکه معدنی به عنوان یک منبع غذایی برای گیاهان، نیاز به استفاده از کودهای شیمیایی کاهش می‌یابد و همچنین به ویژگی‌های ساختاری خاک کمک می‌کند.

کنترل علف‌های هرز

پوکه معدنی به عنوان یک لایه پوششی برای خاک، مانع رشد علف‌های هرز می‌شود و در نتیجه کاهش استفاده از سموم و محصولات شیمیایی برای کنترل علف‌های هرز در گیاهان را فراهم می‌کند.

حفاظت از ریشه گیاهان

پوکه معدنی با افزایش جاذبیت آب در خاک می تواند از ریشه گیاهان محافظت ویژه ای به عمل آورد. این مساله برای بسیاری از افرادی که با گیاهان مختلف سر و کار دارند اهمیت بالایی دارد. هرچه ریشه گیاه قوی تر و سالم تر باشد، گیاه ما نیز زیباتر، سالم‌تر و خیره کننده تر خواهد بود.

فواید پوکه معدنی برای گیاهان

فواید پوکه معدنی برای گیاهان چیست؟

پوکه معدنی به عنوان یک ماده طبیعی برای نگهداری و رشد گیاهان اهمیت و ارزش زیادی دارد. برخی از فواید پوکه معدنی برای گیاهان عبارتند از:

 • افزایش تهویه و تخلیه آب خاک

 • افزایش مقاومت گیاهان در برابر آفات

 • کاهش ریسک انبار کردن آب

 • افزایش بازدهی گیاهان

 • یک منبع غذایی مقوی برای گیاهان

 • کمک به حفظ محیط زیست

افزایش تهویه و تخلیه آب خاک

پوکه معدنی به دلیل ساختار باز و جاذبیت آب بالا، به عنوان یک ترکیب آب‌دوست برای خاک شناخته شده است. با استفاده از پوکه معدنی در خاک، تهویه خاک افزایش می‌یابد و این باعث می‌شود که ریشه‌های گیاهان بهتر و سریع‌تر رشد کنند.

افزایش مقاومت گیاهان در برابر آفات

پوکه معدنی حاوی انواعی از میکروب‌های مفید است که به عنوان یک عامل بیولوژیکی می‌تواند مقاومت گیاهان به بیماری‌ها و آفات را افزایش دهد.

کاهش ریسک انبار کردن آب

پوکه قروه یا معدنی دارای ظرفیت نگهداری آب بالاست و به عنوان یک ترکیب جاذب آب در خاک شناخته شده است. این به معنای کاهش ریسک انبار کردن آب در خاک و بهبود شرایط رطوبتی برای گیاهان است.

افزایش بازدهی گیاهان

استفاده از پوکه معدنی به عنوان یک منبع غذایی برای گیاهان، باعث افزایش بازده و عملکرد گیاهان می‌شود. به‌طور کلی، گیاهانی که با پوکه معدنی تغذیه می‌شوند، سالم‌تر و بزرگ‌تر هستند. و همچنین بیشتر میوه و سبزیجات تولید می‌کنند.

یک منبع غذایی مقوی برای گیاهان

پوکه معدنی قروه می‌تواند به عنوان یک منبع کلسیم برای گیاهان عمل کند، که این عنصر برای رشد و سلامت گیاهان بسیار مهم است. همچنین، این ماده می‌تواند به عنوان یک ماده آلی و کود برای گیاهان استفاده شود، که باعث بهبود بافت خاک و افزایش حجم باکتری‌های خاک می‌شود. در نتیجه، گیاهان بیشترین بازدهی را در شرایط بهتری خواهند داشت.

کمک به حفظ محیط زیست

پوکه معدنی به عنوان یک ماده طبیعی کم خطر و دوستدار محیط زیست شناخته شده است. با استفاده از پوکه معدنی به عنوان یک منبع غذایی برای گیاهان، می‌توان میزان استفاده از کودهای شیمیایی را کاهش داد و در نتیجه به حفظ محیط زیست کمک کرد.

چگونه از پوکه معدنی در گلدان استفاده کنیم؟

استفاده از پوکه معدنی در گلدان، یک روش ساده و کارآمد برای بهبود خاک گلدان و افزایش رشد گیاهان است. برای استفاده از پوکه معدنی در گلدان، می‌توانید به روش‌های زیر عمل کنید:

 1. قرار دادن لایه‌ای از پوکه معدنی در پایین گلدان: شما می‌توانید قبل از افزودن خاک و گیاه به گلدان، یک لایه از پوکه معدنی را در پایین گلدان قرار دهید. این کار می‌تواند به عنوان یک لایه زیرین برای خاک و گیاه شما عمل کند و باعث دفع آب اضافی و بهبود جریان هوا در خاک شود.

 2. استفاده از پوکه معدنی به عنوان ماده آماده‌کننده خاک: شما می‌توانید پوکه معدنی را با خاک مخلوط کنید و سپس آن را به عنوان خاک گلدان استفاده کنید. این روش باعث بهبود جریان هوا و جذب رطوبت در خاک شده و باعث رشد بهتر گیاهان می‌شود.

 3. استفاده از پوکه معدنی به عنوان لایه پوششی: شما می‌توانید پوکه معدنی را به عنوان لایه پوششی برای خاک گلدان استفاده کنید. این کار می‌تواند باعث حفظ رطوبت در خاک شده و همچنین از تبخیر سریع آب جلوگیری کند.

با توجه به فواید این ماده ارزشمند برای گیاهان، استفاده از آن برای همه افرادی که در خانه خود گل و گیاه نگهداری می کنند واجب است. چرا که استفاده از پوکه معدنی در گلدان، می‌تواند باعث بهبود خاک و رشد بهتر گیاهان شود.

جمع بندی

پوکه معدنی یا پوکه قروه به عنوان یکی از مواد پر کاربرد در صنایع مختلف از جمله ساختمان سازی و عمران، کشاورزی، باغداری و... می باشد. استفاه از این ماده برای بهبود گیاهان آپارتمانی نیز بسیار مفید می باشد. برای تهیه پوکه معدنی برای ساختمان خود می توانید با شماره 09128150655 تماس بگیرید. همچنین برای مطالعه منابع بیشتر حتما به وبسایت پوکه برتر به آدرس pokebartar.ir مراجعه کنید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
مهران رجبی: حضورم در بیمارستان موجب خنده رهبر معظم انقلاب شد (117 نظر) دیدار بازیگران معروف و محبوب ایرانی با رهبر انقلاب/ از شاهرخ استخری تا مصطفی زمانی و عموپورنگ+عکس (111 نظر) چیدمان میز صبحانه مفصل و متنوع آیسان خانوم نو عروس رضا گلزار برای همسرش/ چه کدبانو و با سلیقه+عکس (103 نظر) رونمایی از عبای طلاییِ حسن روحانی در دیدار نوروزی با سیاستمداران+عکس (72 نظر) خلاقیت بی نظیر معلم اصفهانی برای روحیه دهی به دانش آموزان حماسه ساز شد +فیلم/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (62 نظر) خلاقیت بی نظیر یک طراح مبل راحتی با الهام از مدل گل رُز/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس (59 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی در ابداع توالت خیلی عمومی در هوای آزاد/ هنر نزد ایرانیان است و بس😂+عکس (46 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای به سیخ کشیدن کباب حماسه آفرید/ مغز اینو باید طلا گرفت + عکس (38 نظر) جشن خودمونی و کیک تولد متفاوت محمود احمدی نژاد جلوی در خانه شان در نارمک تهران+عکس (37 نظر) چرا رهبر انقلاب در زمان ایراد خطبه نماز عید فطر بغض کردند؟ (36 نظر) سلفی عاشقانه شیرین و سلمان سریال نون خ در پشت صحنه/ به بازیشون از 1 تا 10 چه نمره‌ای میدین؟+عکس (35 نظر) نگاهی به دکوراسیون خانه محمدرضا گلزار و نو عروسش آیسان خانوم/ چه شیک و باکلاس +عکس (33 نظر) حضور بازیگران در منزل اکبر عبدی برای تسلیت بابت فوت مادرشون؛ نسرین مقانلو، مرجانه گلچین، فریبا کوثری و...+عکس (33 نظر) شباهت معنادار مدل عکاسی از همسر اول و دوم به سبک حامد سلطانی+عکس/ ایشالا زندگی جدیدش پایدار باشه (25 نظر) کامنت های خنده دار کاربران ایرانی در واکنش به پاسخ ایران به جنایات اسرائیل/ ژاپن از سطح طنز ما میتونه برق تولید کنه😂 (24 نظر)
دیگران می‌خوانند   
افشاگری جالب و خنده دار حسین رفیعی از دلیل نبردن مهران غفوریان به مراسم ختم+ویدیو/ بیچاره خودش موند چی بگه😂 رونمایی از همسر جوان و کم سن و سال و دختران محجبه و متین وحید شمسایی+عکس/ ماشالله اصلا بهشون نمیاد دخترایی به این بزرگی داشته باشن خلاقیت بی نظیر یک طراح برای طراحی خانه با الهام از ماکارونی/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس رونمایی از چهره زنی که در تام و جرى آرزوى دیدنش را داشتیم/ کیا دلشون میخواست ببیننش؟ ریما رامین فر، همای پایتخت: مادر شوهر و 7 تا خواهرشوهرم خیلی خوبن بخاطر وجود همچین مادری ... +ویدئو خلاقیت بی نظیر راننده مشهدی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا ماجرای عبای گران قیمتی که رهبر معظم انقلاب پس فرستادند/ هدیه جالب ایشان به فرستنده عبا چه بود؟ ماجرای جالب حضور ناشناس همسر رهبر انقلاب در مطب یک پزشک مشهور+ویدیو خلاقیت تحسین برانگیز یک بقال تبریزی برای کودکان حماسه ساز شد/ درک و شعور ایشون ستودنیه+عکس جشن تولد ساده و شیک شادی مختاری دختر موردعلاقه امیرمقاره در سریال جزیره/ ایشالا 120 ساله بشی+عکس رونمایی از شغل جالب و دیگر ژیلا صادقی، مجری پر جُنب و جوش تلویزیون+ویدیو عاشقانه های سروش رفیعی با دختر زیبا و نازش در تمرین جدید پرسپولیس+عکس تغییر چهره باورنکردنی صهبا شرافتی، روناک سریال نون خ خارج از سریال/ به بازیش از 1 تا 10 چه نمره ای میدین؟+عکس تغییر چهره جالب بیتا بادران، دختر موردعلاقه شهاب حسینی در فیلم دلشکسته بعد از 16 سال+عکس جدیدترین عکس منتشر شده از مهران مدیری درکنار دخترش/ شباهت این پدر و دختر مثال زدنیه+عکس فال انبیاء روزانه سه شنبه 28 فروردین ماه 1403 استوری معنادار آشا محرابی که حرف دل خیلی هاست +عکس بزرگترین حسرت زندگی علیرام نورایی +عکس صحنه ای خاص از آخرین فیلم منوچهر هادی و یکتا ناصر +عکس فال شمع روزانه امروز سه شنبه 28 فروردین 1403 دختر جوان قربانی آدم‌ربایی ساختگی/ نقشه خواستگار فریبکار برای دختر پولدار رونمایی مریم امیرجلالی از دُنگ میلیونی اش در رستوران همراه با تیکه معنادار به مخاطب خاصش +عکس عاشقانه های پدر پسری امیر قلعه نویی و پسرش هوتن در آمریکا/ خدا برا همدیگه حفظتون کنه +عکس فال روزانه امروز سه شنبه 28 فروردین ماه 1403 (ویدیو) 10 معما که کسی نتوانسته همزمان با هم آن‌ها را حل کند! فال قهوه با نشان روز سه شنبه 28 فروردین ماه 1403 خطرات استفاده از تیرآهن تقلبی در ساخت و ساز فال حافظ با تفسیر روز سه شنبه 28 فروردین 1403 + فیلم فال ابجد روزانه سه‌شنبه 28 فروردین 1403 نگاهی به خانه پدری حسن روحانی با رونمایی از حیاط سرسبز و باصفا/ ماشالله چه حیاط باصفایی هم دارن +عکس👌 رونمایی از استایل دامادی شیک و جذاب پسر فاطمه گودرزی/ عروس خانوم چه دسته گل زیبایی داره+عکس 7 قلم از مهم ترین لوازم آرایش صورت آزادی قاتل 16نفر پس از 28 سال حبس/ جزییات قتل های سریالی سال 75 چه بود؟ نگاهی به دکوراسیون خانه حسن روحانی سیاستمدار ایرانی و حضور ایشان با لباس خانگی/ چه ساده وتمیز+ عکس جشن تولد ساده و خلوت مادر واقعی صهبا شرافتی، روناک سریال نون خ در خانه/ چقدر شبیه مامانشه+عکس خنده دارترین و جذاب ترین سکانس اُسکار با سوالات چالشی مهران مدیری+ویدیو/ همشون غش کردن و نتونستن جوابها رو بِگن😂 آپارتمان نو ساخت شیک محمدحسین میثاقی، مجری ورزشی/ خونه نو مبارک باشه😍+عکس حلقه شیک و زمردی همسر یونانی کریم انصاری فرد، ستاره خوشتیپ تیم ملی/ آقای فوتبالیست اینجوری دل خانومش رو بُرد+عکس عبای طلایی زیبا و منحصربفرد حامد سلطانی که در برنامه سال تحویل به تن داشت/ چقدرم بهش میاد😍+عکس خلاقیت خنده دار و هوش پران یک پدر ایرانی برای عکاسی از پسر چشم رنگی‌اش/ کل آتلیه های شهر زیر سوال رفت+عکس
تیتر امروز   
ماجرای عبای گران قیمتی که رهبر معظم انقلاب پس فرستادند/ هدیه جالب ایشان به فرستنده عبا چه بود؟ فال شمع روزانه امروز سه شنبه 28 فروردین 1403 دختر جوان قربانی آدم‌ربایی ساختگی/ نقشه خواستگار فریبکار برای دختر پولدار فال روزانه امروز سه شنبه 28 فروردین ماه 1403 فال انبیاء روزانه سه شنبه 28 فروردین ماه 1403 فال قهوه با نشان روز سه شنبه 28 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر روز سه شنبه 28 فروردین 1403 + فیلم فال ابجد روزانه سه‌شنبه 28 فروردین 1403 آزادی قاتل 16نفر پس از 28 سال حبس/ جزییات قتل های سریالی سال 75 چه بود؟ تذکر جدی رهبر انقلاب به عکاسان خبری در کرمانشاه/ با کفش وارد نشوید+عکس تمدید مهلت ثبت‌‌نام در آزمون ورودی مدارس سمپاد و نمونه دولتی کُره جواهرنشان، کره ای با 34 کیلو طلای ناب و جواهرات کمیاب خزانهٔ حکومت قاجار+ عکس عبور موشکهای ایران از بالای مسجدالاقصی و این قاب تاریخی هشت نکته راهبردی درباره عملیات «وعده صادق» ایران علیه اسرائیل آغاز اولین حراج سکه در سال 1403 از ساعت 12 امروز / خریداران به سایت رسمی مرکز مبادله مراجعه کنند