ساعدنیوز
ساعدنیوز

راههای تقویت رزومه دکتری

  دوشنبه، 24 شهریور 1399   زمان مطالعه 5 دقیقه
راههای تقویت رزومه دکتری
در این مطلب تصمیم داریم کلیه مواردی که برای تقویت رزومه دکتری احتیاج دارید را به صورت جز به جز و کامل برای شما بیان کنیم. با توجه به اینکه 50 درصد قبولی در آزمون دکتری در گروی داشتن یک رزومه قوی میباشد توصیه مکینیم قبل از روز مصاحبه حتما به فکر تقویت رزومه خود باشید.

رزومه چیست و چه کاربردی دارد؟

شما به عنوان یک دانشجو باید سوابق تحقیقی و پژوهشی داشته باشید و مهارت ها و سوابق علمی خود را برای پذیرش گرفتن از دانشگاهها و ورود به شغل و حرفه خاصی استفاده کنید. اما یقینا که همه دانشجویان نمیتوانند در فرصت کوتاه مصاحبه همه مهارت ها و سوابق پژوهش و تحقیقی خود را برای مصاحبه کننده برشمارند و رزومه یک برگه از اطلاعات شخصی و مهارت ها و سوابق پژوهشی و تحقیقی شما میباشد که میتوانید قبل از روز مصاحبه آنرا به دانشگاه و حوزه مربوطه ارسال فرمایید که مصاحبه کننده بتواند اطلاعات شخصی شما را از رزومه مطالعه کند و در صورت داشتن صلاحیت به مصاحبه دعوت خواهید شد. بنابراین رزومه شما به عنوان یک معرف قبل از شما در جلسه مصاحبه حضور خواهد داشت. معرف یا رزومه شما هر چقدر پربارتر و مفید تر باشد در اولویت خواهید بود. قبل از شرکت در جلسه مصاحبه برای داشتن یک رزومه قوی تلاش کنید و سعی کنید همه مهارت ها و استعداد ها و سوابقی که دارید را در این برگه کاغذ بنویسید و آنرا برای مصاحبه کنندگان ارسال فرمایید.

تصویر

شناخت اینکه مصاحبه کنندگان دقیقا در پی چه مواردی هستند و چه امتیازاتی میتواند شما را در اولویت پذیرش قرار دهد کمک بزرگی به شما خواهد کرد. ساختار رزومه مشخص است و باید طبق ساختار استاندارد آنرا نگارش کنید که ساختار استاندارد آن به ترتیب زیر است:

 • اطلاعات شخصی
 • سوابق تحصیلی و مدارک اخذ شده
 • سابقه شغلی مرتبط
 • سوابق پژوهشی وعلمی
 • افتخارات علمی کسب شده
 • دوره های گذرانده شده
 • مهارت ها و علایق
 • معرف

نحوه امتیاز دهی به رزومه در مصاحبه دکتری

همان طور که می دانید، داوران آزمون، نمرات دانشجویان را در سه بخش فعالیت های آموزشی، فعالیت های پژوهشی و خود جلسه آزمون، مورد ارزیابی قرار می دهند و در مجموع از 100 امتیاز ممکن، امتیاز داوطلبان را صادر می کنند.

فعالیت های آموزشی: 30 امتیاز دارد که داوران بسته به کیفیت دانشگاه و طول دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد داوطلب، به او امتیاز میدهد. در صوتیکه داوطلب، جزء برگزیدگان المپیاد های علمی باشد (تا 5 امتیاز) و یا مدرک معتبر زبان بین المللی داشته باشد (تا 8 امتیاز)، بر نمرات خود اضافه خواهد نمود.

فعالیت های پژوهشی: 40 امتیاز دارد که داوران، نسبت به رزومه پژوهشی هر دانشجو، امتیازات لازم را جمع بندی می کنند. رزومه پژوهشی، به فعالیت های در زمینه ی چاپ کتاب مرتبط با رشته تخصصی، چاپ مقاله مرتبط با رشته در نشریات معتبر و چاپ مقالات کنفرانسی داخلی و خارجی مربوط می شود. چاپ مقاله با داشتن 22 امتیاز پژوهشی بیشترین نقش را در بهبود رزومه داوطبان ایفا می کند.

جلسه آزمون مصاحبه 30 امتیاز دارد. داوران، از لحظه ای که داوطلب وارد جلسه می شود، تا لحظه خروج، کاملا حرکات و رفتار های او را زیر نظر دارند و با توجه به رزومه فرد و اطلاعات علمی و رفتاری او، با مشورت جمعی امتیاز خود را اعلام میکنند.

نکته: باید این نکته را بدانید که هرچه رزومه قوی تری داشته باشید، شانس بالاتری برای جلب نظر داوران و قبولی در آزمون مصاحبه خواهید داشت. برای داشتن رزومه قوی، ملاک ارزشیابی، داشتن مقالات پذیرش شده از مجلات معتبر است

جدول نحوه محاسبه امتیازات پژوهشی (حداکثر ۴۰ امتیاز)

ردیف نوع فعالیت حداکثر امتیاز نحوه ارزیابی
۱

۱-۱ مقالات علمی - پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با رشته تحصیلی

۲-۱ گواهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران

۳-۱ برگزیدگان در جشنواره علمی معتبر

۲۲ امتیاز

- هر مقاله تا ۷ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء

- گواهی ثبت اختراع بین المللی تا ۷ و داخلی تا ۵ امتیاز

- برگزیدگی داخلی تا ۳ و خارجی تا ۷ امتیاز

۲ مقالات علمی - ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی ۶ امتیاز هر مقاله تا ۲ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء
۳ مقالات چاپ شده در کنفرانس های معتبر (داخلی یا خارجی) ۴ امتیاز خارجی تا ۲ و داخلی ۱ امتیاز
۴ تالیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته تحصیلی ۴ امتیاز
۵ کیفیت پایان نامه کارشناسی ارشد ۴ امتیاز عالی تا ۴ و بسیار خوب تا ۲ امتیاز
جمع ۴۰ امتیاز

اگر تا زمان مصاحبه دکتری فرصت کمی دارید و میخواهید هر چه سریعتر رزومه خود را تقویت کنید و در مصاحبه شرکت کنید توصیه مکینیم مقالات علمی پژوهشی را در اولویت قرار دهید زیرا امتیاز بیشتری دارند البته روشن است که زمان داوری مقالات علمی پژوهشی طولانی میباشد و نویسنده باید تمام تلاش خود را به کار بگیرد تا هر چه سریعتر بتواند از داوران مجلات پذیرش مقاله را بگیرد. برخی از مجلات زمان داوری طولانی تری دارند و نویسندگانی که فرصتشان محدود است باید مجله ای انتخاب کنند که زمان داوی کوتاه تری داشته باشد.

تصویر

توجه به چند نکته کلیدی برای تقویت رزومه دکتری

 1. کتابی که برای ترجمه انتخاب میکنید باید جدید النشر باشد و قبل از شما توسط فرد دیگری ترجمه نشده باشد. ترجمه کتاب تنها در صورتی که جدیدالنشر باشد دارای امتیاز پژوهشی میباشد.
 2. مقالات علمی باید در مجلاتی انتشار یابند که دارای اعتبار علمی باشد و قابل تایید وزارت ها و سازمان های مربوطه باشد. از طرفی تا روز مصاحبه باید نامه پذیرش مقاله را دریافت کرده باشید در غیر اینصورت امتیازی نخواهد داشت سابمیت مقاله به مجلات معتبر فاقد اعتبار است و باید نامه پذیرش دریافت نمایید.
 3. تعداد مقالات و کتابهای ترجمه شده مهم نیست و بیشتر کیفیت مهم است برای مثال اگر قادر به انتشار مقاله در مجلات دارای ایمپکت فکتور بالاتر باشید امتیاز بیشتری حاصل خواهد شد.
 4. در رزومه دکتری فقط مواردی را ثبت کنید که واقعا ارزش علمی داشته باشند. انتشار مواردی که فاقد اعتبار هستند و یا حقیقت ندارند به هیچ عنوان جایز نیست. صداقت را در نگارش رزومه به جد رعایت فرمایید.
 5. توصیه میکنیم اگر قبلا رزومه را نوشته اید و چند سالی از نگارش آن گذشته است دوباره آنرا مرور و آپدیت کنید و سعی کنید کیفیت آنرا بهبود ببخشید.
 6. ر رزومه تحصیلی دکتری بیشتر سوابق پژوهشی شما مهم و مد نظر میباشد و سوابق شغلی و کاری تنها در صورتی که متناسب با رشته تحصیلی شما باشند حائز اهمیت میباشند. در غیر انصورت ارزش و اعتباری نخواهند داشت.
 7. لیست مقالات و کتاب هایی که چاپ کرده اید، کلیدی ترین بخش رزومه ی تحصیلی شما است. درباره این بخش اصلاً نیازی به رعایت ترتیب زمانی معکوس و دسته بندی مقالات و کتاب ها نیست بلکه توصیه می شود که بدون توجه به تاریخ انتشار و نوع آن اثر، از مهم ترین و مشهور ترین آن ها شروع کنید و به ترتیب مقالات و کتاب های کم اهمیت تر را به لیست خود اضافه کنید.
 8. قالب استاندارد رزومه نویسی را قبل از روز مصاحبه مطالعه فرمایید و سعی کنید به دقت و براساس استاندارد مشخص آنرا نگارش کنید.
پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
خلاقیت یک مادر ایرانی برای ترک سیگار فرزندش حماسه آفرید/ مامان نیست یه پا سیاستمداره واسه خودش+ عکس (675 نظر) تُرکی صحبت کردن رهبر معظم انقلاب با لهجه ای شیرین و دلنشین+ویدئو/ در خانه با فرزندانتون ترکی صحبت کنین فارسی رو در مدرسه یاد میگیرن (319 نظر) دوچرخه قدیمی در کُنج حیاط دلباز و حوض دار خانه پدری رهبر معظم انقلاب+عکس (232 نظر) کارنامه تحصیلی یک دانش آموز زنجانی برای 91 سال پیش/ چه نمرات درخشانی هم گرفته!+عکس (221 نظر) خلاقیت خنده دار پدر ایرانی برای نشان دادن وضعیت حساب بانکی اش حماسه آفرید+ویدئو/ماشالا به این هنر و استعداد (181 نظر) حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (167 نظر) پاداشی حیرت انگیز برای بازیکنان قطر پس از قهرمانی در جام ملت ها/از کیسه خلیفه بخشیدن واقعیت پیدا کرد (147 نظر) رونمایی از کارت عروسی محمدرضا گلزار و آیسان آقاخانی/ کارتی که دل طرفداران آقای بازیگر را شکست+ عکس (138 نظر) رونمایی از کارت عروسی محمدرضا شریفی نیا و آزیتا حاجیان/ کارتی که فامیل را ناراحت و دل ملت را خوشحال کرد+ فیلم (134 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (132 نظر) سبک دکوراسیون منحصربفرد خانه سید محمد خاتمی با چیدمان خاص+عکس /شیک در عین سادگی... (129 نظر) ابتکار نو عروس خلاق در پختن مرغ حماسه آفرید/ هزار ماشالله به این ذهن خلاقِ مریض🤣+ عکس (118 نظر) خلاقیت منحصربفرد مکانیک قُمی در طراحی ورودی مغازه اش حماسه آفرید/هنر نزد ایرانیان است وبس!!😂+عکس (114 نظر) تالار عروسی خاص و لباس عروس شیک و ساده مرجان سلحشوری، دختر تکواندوکار ایرانی/ ماشالا چه عروسی 😍👌+عکس (105 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی در نصب صندلی چرخ دار روی الاغ حماسه آفرید +عکس/مغزشو باید طلا گرفت! (104 نظر)
دیگران می‌خوانند   
گریه های جانسوز نرگس محمدی، بازیگر نقش ستایش در سالن بیمارستان+عکس (تصاویر) سیر تغییرات ظاهری لیلا حاتمی از 40 سال پیش تاکنون وزیدنِ بی موقع باد و بارش باران باعث دردسر جنجالی برای حسن روحانی شد+عکس (تصاویر) ایده خلاقانه برای گرفتن عکس با فنجان نوشیدنی به سبک مینا مختاری، همسر خوش ذوق بهرام رادان جویندۀ گنج در انگلستان یک «طلسم طلایی» کشف کرد جذاب ترین و خاص ترین مدل های صندلی فانتزی و کیوت که با دیدنشان قلبتان اکلیلی می شود+ عکس بازیگر نقش بانو جانگ بیرون از سریال دونگی+عکس و بیوگرافی در مصرف این ویتامین احتیاط کنید/ ویتامینی که با خطر حمله قلبی همراه است (عکس) رویت سلنا گومز در کنار برج ایفل پاریس (ویدیو) انگلیسی حرف زدن ملیکا شریفی نیا حدیث سریال دلدادگان / آمریکایی ها اینو ببینن خودشونو دار میزنن ویدیویی نوستالژیک و کمتر دیده شده از اجرای احسان علیخانی در کنار مرحوم آزاده نامداری /چقدر علیخانی جوان بوده بچه داری سردار آزمون در فرودگاه/ عاشقانه سردار آزمون و دختر نازش+ عکس سکانس خنده دار از حامد آهنگی در جوکر/ تلفظ منضبط همه رو ترکوند! +فیلم حسن یزدانی با لباس کشور اروپایی ظاهر شد+ عکس پست خاص ساعد سهیلی برای تولد 36 سالگی‌اش+ عکس فال انبیاء روزانه جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه امروز جمعه 4 اسفند 1402 (عکس) لباس عروس همسر و دختران شاهرخ استخری، هاتف "دلدادگان" / اینهمه عروس در یک قاب تبریک تولد متفاوت و رفیق گونه احمدرضا عابدزاده برای کریم باقری+عکس/ چه عکسی هم برا تبریک انتخاب کرده دانلود آهنگ جدید و شاد "یادم رفت" امیر مقاره/ تازگیا تو کوچمون یه قد بلند ابرو کمون...+فیلم فال روزانه امروز جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال شمع جمعه 4 اسفند ماه 1402 تصویری کمتردیده شده از کارت شناسایی استاد مطهری، استادِ دانشگاه تهران ایده خلاقانه و تحسین برانگیز رفتگر شهرداری در تغییر چهره ماشین آشغال به ماشینی که همه نگاهها رو به سمتش جذب میکنه+عکس (عکس) امضای زیبا کریم باقری ستاره فوتبال ایران/ چه هنرمندانه و زیبا از اسمش استفاده کرده فال قهوه با نشان روز جمعه 4 اسفند ماه 1402 درخواست عجیب نیمکت پرسپولیس از علیرضا بیرانوند وسط بازی با تراکتور/ آقا این چه وضعشه اینقدر تابلو هم که نباید باشه🤦‍♀️🤦‍♀️ دورهمی خواهر و برادر باکلاس علیرضا جهانبخش ستاره تیم ملی در ماشین سان روف دار/ چه شبیه هَمَن+ عکس خواستگاری متفاوت و جالب همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن فال حافظ با تفسیر روز جمعه 4 اسفند 1402 + فیلم سکانس غش آور شوخی مجید واشقانی با حامد آهنگی در شب آهنگی: وقتی حامد از ترس جوجه ها رو ویبره میره و میلرزه🤣/چقد ترسوعه +ویدئو درخواست حسین رضازاده از رهبر معظم انقلاب و شوخی جالب ایشان با او+ویدیو عکس دورهمی خانواده پر جمعیت همسر شاهرخ استخری، بهزاد سریال دلنوازان/ چقدر باهمدیگه صمیمی هستن حسین رضازاده در بیمارستان بستری شد (فیلم) قدرت باورنکردنی این مرد در دمای انجماد همه را حیرت زده کرد! استایل خفن و امروزی احمدرضا عابدزاده اسطوره دروازه بانی ایران در 57 سالگی+ عکس رونمایی از لب های بوتاکس شده امیر کاظمی، مازیارِ لیسانسه ها+ویدئو/ خیلی جالب بود، چجوری به ذهنش رسید😂 (عکس) گلی که دایناسور ها به هم تقدیم میکردند!/ کشف قدیمی ترین گل جهان که که قدمت آن به 174 میلیون سال پیش می‌رسد! آیا مصرف الکل و مواد مخدر عملکرد ژن‌ها و مغز را تغییر می‌دهد؟ استفاده از ربات های هوش مصنوعی برای ارتباط عاطفی/ سمت و سوی تاریک ربات‌ شریک عاطفی
تیتر امروز   
بازیگر نقش بانو جانگ بیرون از سریال دونگی+عکس و بیوگرافی در مصرف این ویتامین احتیاط کنید/ ویتامینی که با خطر حمله قلبی همراه است فال انبیاء روزانه جمعه 4 اسفند ماه 1402 دانلود آهنگ جدید و شاد "یادم رفت" امیر مقاره/ تازگیا تو کوچمون یه قد بلند ابرو کمون...+فیلم جویندۀ گنج در انگلستان یک «طلسم طلایی» کشف کرد فال روزانه امروز جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه امروز جمعه 4 اسفند 1402 فال شمع جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز جمعه 4 اسفند 1402 + فیلم حسین رضازاده در بیمارستان بستری شد (فیلم) قدرت باورنکردنی این مرد در دمای انجماد همه را حیرت زده کرد! استفاده از ربات های هوش مصنوعی برای ارتباط عاطفی/ سمت و سوی تاریک ربات‌ شریک عاطفی مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه عاشورا: تلاش سپاه حضور حداکثری مردم در انتخابات است راهکارهای ساده از قالب و قابلمه درآوردن کیک بدون ذره ای چسبندگی! / چیکار کنیم شکل کیکمون خراب نشه؟