ساعدنیوز
ساعدنیوز

راهکارهایی بی نظیر برای آموزش کار تیمی به کودکان

  جمعه، 21 مرداد 1401   زمان مطالعه 10 دقیقه
راهکارهایی بی نظیر برای آموزش کار تیمی به کودکان
اگر آموزش کار گروهی به بچه ها از سنین کم شروع شود، در بزرگ‌سالی مهارت‌های شناختی و اجتماعی لازم را خواهند داشت و می‌توانند با اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس بیشتری وارد جامعه شوند. در این مقاله، درباره روش‌های ایجاد تعامل و کار گروهی کودکان و اهمیت آن توضیح می‌دهیم.

تعامل و همکاری با همسالان از اوایل زندگی آغاز می شود و کمک شما به کودک در درک ارزش و آموزش کار گروهی با دیگران، کلید تشویق همکاری در فعالیت های گروهی آینده است. مطالعات نشان داده است خانواده هایی که باهم بازی می کنند، همکاری و حمایت بیشتری از هم دارند و مهارت های ارتباطی بهتری با یکدیگر برقرار می کنند. شما می توانید با اختصاص دادن زمانی برای بازی با کودکتان، در مورد اهمیت همکاری به کودک خود آموزش دهید.

چرا آموزش کار گروهی به بچه ها اهمیت دارد؟

کار گروهی مهارت های شناختی، اجتماعی و عاطفی کودکان را تقویت می کند. این مهارت ها در زندگی آینده کودک نقش مهمی دارند و منشأ همه آنها ارتباطات کودک است. یادگیری این مهارت ها در سنین کم، مسیر آینده را برای او هموار می کند. در ادامه مهم ترین علت های اهمیت کار گروهی کودکان را مطرح می کنیم.

کار گروهی مهارت های ضروری اجتماعی را به کودک آموزش می دهد.

کار گروهی مهارت های اساسی ارتباطی و اجتماعی، مانند گوش دادن فعال و صحبت موثر را آموزش می دهد. هنگام کار تیمی، کودکان می آموزند که چگونه برای انجام نقش های فردی خود به رهبران و مربیانشان گوش فرا دهند. کودکان می آموزند چگونه به یكدیگر گوش دهند تا به عنوان یك واحد منسجم عمل كنند. کار گروهی به کودکان می آموزد با احترام و اعتماد به نفس ایده ها و نظرات خود را به طور موثر در یک محیط گروهی بیان کنند. روشی که کودک با اعضای دیگر گروه صحبت می کند، میزان درک و احترام او نسبت به دیگران را نشان می دهد.

کار گروه باعث ایجاد همدلی در کودکان می شود.

همدلی یکی از اصول برقراری ارتباط است. کودکان با کار گروهی همدلی را یاد می گیرند و متوجه می شوند برای موفقیت علاوه بر خودشان باید به هم گروهی هایشان هم توجه داشته باشند. با کار گروهی و تلاش برای یک هدف مشترک، ارتباطاتی عمیق بر پایه حمایت و احترام بین بچه ها ایجاد می شود. این امر نیاز کودک به صمیمت را تأمین می کند.

بچه ها در حال طناب کشی

کار تیمی اعتماد به نفس را بهبود می بخشد.

کار گروهی به کودکان می آموزد تفکر و صدای آنها قابل احترام و ارزش است. دانستن اینکه او شنیده می شود، به اعتماد به نفس کودک کمک می کند و در عین حال مشارکت بیشتر در فعالیت های گروهی را تشویق می کند. این حرکت تبدیل به یک چرخه خودپایدار می شود: مشارکت در فعالیت های تیمی به کودکان می آموزد چگونه ارتباط بهتری داشته باشند، که به نوبه خود به هر یک از اعضای تیم کمک می کند تا احساس ارزش و احترام کنند. در نتیجه، حتی افراد درونگرا و ساکت ترین اعضای تیم می توانند شرکت کننده فعال شوند و یاد بگیرند از فعالیت های تیمی لذت ببرند.

کار گروهی قلدری میان کودکان را کاهش می دهد.

یکی از بزرگترین مزایای کار گروهی، توانایی بالقوه آن در کاهش چشمگیر اثرات قلدری بر کودکان است. وقتی کودکی بداند دیگران برای او ارزش و احترام قائلند، می تواند بالاتر از اعمال یا اظهارنظرهای آزاردهنده یک زورگو قرار گیرد. عضویت در تیمی که به طور واقعی به اعضای خود اهمیت می دهد، یک سیستم پشتیبانی قوی به کودک می دهد. در نهایت، اعضای تیم تمایل دارند خارج از محیط های مشترک (مانند تمرینات ورزشی و باشگاه ها) باهم وقت بگذرانند. و این بدان معناست که آنها می توانند از یکدیگر در شرایط چالش برانگیز حمایت کنند. علاوه بر این، اعتماد به نفس ناشی از فعالیت های تیمی می تواند کودک را قادر به ایستادگی در برابر دیگر افراد زورگو کند.

بچه ها در حال فعالیت تیمی

مهارت کار تیمی کودکان را برای موفقیت آینده آماده می کند.

مزایای کار گروهی تقریباً همیشه به موفقیت تبدیل می شود. در جهان امروز تعداد کمی از مسیرهای شغلی وجود دارد که به صورت انفرادی به موفقیت می رسند. تقریباً به عنوان یک کارمند در هر صنعت، مردم ملزم به همکاری نزدیک با دیگران هستند. به همین دلیل کارفرمایان ترجیح می دهند افرادی را استخدام کنند که توانایی کار خود را به عنوان عضوی از یک تیم نشان داده اند.

چطور کودکان را به انجام کار گروهی تشویق کنیم؟

اولین اصل کار گروهی برقراری ارتباط است و اولین کسانی که کودک با آنها ارتباط برقرار می کند اعضای خانواده هستند. برای اینکه فرزندتان را به فعالیت در گروه ترغیب کنید، باید خودتان الگوی او باشید. بیشتر کودکان ذاتا بازی با هم سن وسال ها یا مشارکت با آنها را دوست دارند. اگر تصور می کنید فرزند شما به اندازه کافی به این فعالیت ها علاقه نشان نمی دهد، می توانید از روش هایی استفاده کنید که در ادامه بیان می کنیم.

 • به کودک احترام بگذارید و زمانی که صحبت می کند به حرف هایش گوش دهید.
 • استعدادها و علاقه هایش را کشف کنید و او را به شرکت در کارهای گروهی مرتبط با همان علاقه ها تشویق کنید.
 • روزهای تعطیل فعالیت های گروهی خانوادگی انجام دهید، مثلا می توانید همراه اعضای خانواده آشپزی کنید یا بازی گروهی انجام دهید.
 • فرزندتان را در مدارس و مهدکودک هایی ثبت نام کنید که مربیان حرفه ای دارند و فعالیت های گروهی را برای بچه ها در نظر می گیرند.
 • رفتارهای درست در گروه را به فرزندتان آموزش بدهید. مثلا او باید بداند زمانی که هم گروهی اش اشتباه می کند، باید به جای سرزنش حمایتش کند و برای جبران کردن اشتباه کنار او باشد.
 • نمونه های مختلفی از فعالیت ها و موفقیت های گروهی را به فرزندتان نشان دهید و رفتارهای مثبت آنها در گروه را بررسی کنید.

روش های مناسب آموزش کار گروهی به کودکان

کار گروهی یک مهارت آرزو شده در محل کار است ، همدلی را آموزش می دهد و توانایی یادگیری را افزایش می دهد. اما بچه های فناوری محور امروزه اغلب به جای همکاری به کارهای فردی خود متمرکز هستند. براساس نظرسنجی مرکز تحقیقات ، کار گروهی یکی از مهمترین مهارتهای کودکان برای پیشرفت در جهان است. در ادامه تکنیک هایی برای آموزش کار گروهی به کودکان بیان شده است.

عضویت در تیم های ورزشی

زمانی که صحبت از کار گروهی می شود، اولین ایده انجام ورزش های گروهی است. ورزش هایی مثل فوتبال و والیبال که تیمی هستند یکی از بهترین روش ها برای آموزش کار گروهی به کودکان محسوب می شوند. اگر فرزند شما به ورزش های گروهی علاقه داشته باشد و در یک تیم عضو شود، رفتارهای حرفه ای تیمی را یاد می گیرد.

بچه های تیم فوتبال

آموزش کار گروهی به بچه ها با بازی

این بازی ها بهتر است زیر نظر مربی و زمانی انجام شوند که بیشتر از ۵ کودک در کنار هم هستند. بازی هایی که در ادامه معرفی می شوند تنها چند نمونه از بازی های مناسب برای آموزش کار گروهی به کودکان هستند. مربیان و پدر و مادرها با خلاقیت می توانند بازی های بیشتری برای سرگرمی و آموزش مهارت های لازم ابداع کنند.

 • از کودکان بخواهید به ترتیب قد، سن یا هر ویژگی دیگری صف ببندند، اما به آنها بگویید که در حین صف بستن نباید با هم حرف بزنند و باید در سکوت همکاری کنند و صف ببندند.
 • در محیط سرنخ های مختلفی قرار دهید که کودکان بتوانند با دنبال کردن آنها به یک جایزه برسند. سپس آنها را به چند گروه تقسیم کنید تا با دنبال کردن نشانه ها جایزه را پیدا کنند. می توانید در این مسیر وظایفی را تعیین کنید که انجامشان نیازمند کار گروهی باشد.
 • در مسیری موانع مختلف بچینید و کودکان را به چند گروه تقسیم کنید. چشم یکی از اعضای گروه را ببندید و او را در مسیر مسابقه قرار دهید. از سایر اعضای گروه بخواهید درباره موانع به او هشدار بدهند و نگذارند با موانع برخورد کند.
 • سبدی از وسایل غیرقابل استفاده مثل ظرف های یک بارمصرف یا وسایل بازیافتی را در اختیار کودکان قرار دهید و از آنها بخواهید در زمان مشخص با همکاری هم یک سازه یا کاردستی درست کنند.
 • از هر کودک بخواهید واقعیتی درباره خودش را روی تکه ای کاغذ بنویسد. سپس به آنها فرصت بدهید با هم صحبت کنند، البته بدون اینکه مستقیم درباره نوشته روی کاغذ چیزی بگویند. بعد از اینکه همه بچه ها با هم صحبت کردند، کاغذها را بین آنها پخش کنید. هر کودک باید با توجه به شنیده هایش حدس بزند کاغذی که در دست دارد نوشته کدام دوستش است.

آموزش کار گروهی به بچه ها با فعالیت های اجتماعی

 • از کودکان بخواهید در حیاط مهدکودک، مدرسه یا حتی خانه یک درخت یا گیاه بکارند و با دوستانشان گروهی از آن مراقبت کنند.
 • در مدرسه یا محله خود برنامه ای خیریه راه بیندازید و از کودکان هم کمک بگیرید. مثلا می توانید پیش از آغاز سال تحصیلی لوازم التحریر بخرید، از فرزندتان و دوستانش بخواهید آنها را بسته بندی کنند و سپس بسته ها را به کودکان بی بضاعت بدهید.
 • در روزهای اول مدرسه که کودکان هنوز با هم آشنا نیستند، می توانید از بچه ها بخواهید درباره علایق و ویژگی هایشان صحبت کنند. وقتی کودکی در این باره صحبت می کند، هر دانش آموز دیگری که با او علایق مشترک داشته باشد می تواند بلند شود و پشت سر او بایستد. این طوری گروه هایی با ویژگی های مشترک تشکیل می شوند که می توانند با هم در فعالیت های مختلف مشارکت داشته باشند.

کار گروهی در فعالیت های علمی پژوهشی

در کشورهای مختلف و حتی در سطح بین المللی مسابقاتی در حوزه های گوناگون مثل رباتیک، ریاضی و موسیقی برگزار می شوند. مسابقات فرصتی عالی برای آموزش کار گروهی به کودکان هستند. اگر فرزند شما به این حوزه ها علاقه مند است، از او حمایت کنید تا در گروهی عضو شود و در مسابقه شرکت کند. اهمیتی ندارد که برنده مسابقه می شود یا نه، مهم این است که هم مهارت هایش در حوزه مدنظر افزایش می یابند و هم کار تیمی را یاد می گیرد.

حتی اگر مسابقه ای در حوزه دلخواه فرزندتان برگزار نمی شود، می توانید فرزندتان را در کلاس های آموزشی ثبت نام کنید. مثلا اگر کودک به تئاتر علاقه مند است، می تواند در دوره های آموزشی شرکت کند تا با افراد فعال در این حوزه آشنا شود. سپس والدین می توانند برای شکوفایی استعدادهای کودک، او را به عضویت در گروه های تئاتر حرفه ای تشویق کنند. هموارکردن مسیر برای کار گروهی کودکان مهم ترین وظیفه ای است که والدین و مربیان در قبال آنها دارند.

بچه ها در حال فعالیت علمی

به بچه ها آموزش دهید دیگران را تشویق کنند.

آموزش به کودکان برای نگاه کردن به بیرون از حباب های فردی و توجه به نیازهای دیگران ، باعث ایجاد کار گروهی می شود. فرزندان خود را تشویق کنید تا در مسابقات ورزشی هم تیمی های خود را تشویق کنند، از موفقیتهای تحصیلی همکلاسی هایشان تعریف کنند و از دوستانشان در مورد وقایع مهم زندگی بپرسند.

برای آموزش کار گروهی به کودک، اتحاد در خانه را ارتقا دهید.

والدین می دانند که بهترین تجربیات تدریس در زیر سقف خودشان اتفاق خواهد افتاد ، بنابراین خانواده نیاز به تأکید مثبت بر کار گروهی دارند. به بچه های خود بیاموزید و به آنها نشان دهید که یک خانواده موفق به دلیل همکاری همه شکوفا می شود. به بچه های خود کارهای خانه بدهید ، از آنها بخواهید به خواهر و برادر یا مادربزرگ و پدربزرگشان کمک کنند و لحظاتی را که بچه هایتان تلاش می کنند با دیگران همکاری کنند ستایش کنید.

آموزش کار گروهی به کودکان در مدرسه

مدرسه مکان مناسبی برای رشد مهارت های کار تیمی دانش آموز است. او باید فرصت های زیادی برای توسعه مهارت های شنیداری و گفتاری اش در طول فعالیت های مشترک زندگی و پروژه های گروهی داشته باشد. ورزش های گروهی، بازی در مدرسه و تیم های مناظره و گفتگو نیز تجربیات خوبی برای یادگیری نحوه عضویت در تیم هستند. تأثیری که مربی یا معلم خوب و حرفه ای می تواند در کودک شما از طریق فعالیت های تیمی ایجاد کند را دست کم نگیرید.

سخن پایانی

کار روی یک تیم همیشه آسان نیست. بچه ها اختلاف نظر دارند و شخصیت ها با هم درگیر می شوند. اما در محیط تیمی است که بچه ها مهارت های ارزشمند حل مسئله را یاد می گیرند و ویژگی های

مشخص شخصیت را ایجاد می کنند. برخی از این نکات را با فرزندان خود تمرین کنید تا آنها بتوانند بر کار گروهی مسلط شوند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
دوقلوهای بانمک شبنم قلی خانی (37 نظر) چهره فوق دخترانه هالک ایرانی باز هم آبرویش را برد! (27 نظر) ژست جالب و زیبایی خارق العاده یک دختر جوان در بازی ایران و کنیا خبرساز شد+ عکس (11 نظر) ژست پرافاده آرام جوینده با ست لباس ابریشمی و گران قیمتش (11 نظر) نگاه کردن نبات استخری به تبلت لاکچریش (9 نظر) اجرای ناشیانه ربنا توسط سالار عقیلی همراه با موسیقی خبرساز شد + فیلم (8 نظر) حمله چند دختر بی‌حجاب به خانم محجبه در قم + فیلم (7 نظر) خانه اهدایی شهردار تهران به یک زوج، سر و صدای زیادی بپا کرد (6 نظر) نموداری که نشان می دهد هزینه تحصیل دانش‌آموزان اتباع افغانستانی در ایران از کجا می‌آید؟ (5 نظر) مریم مومن با این مانتوی خاصش چه عکسایی گرفته+فیلم (4 نظر) طمع شاه بی بند و بار به همسر رئیس جمهور فیلیپین/ خیانت و نگاه جنسیتی بارزترین ویژگی محمدرضا شاه (3 نظر) آزار وحشتناک دختر ایرانی توسط تتلو در ترکیه + فیلم (3 نظر) ابتکار جوان خوش ذوق ایرانی و تبدیل ساینا به خانه مجردی فول امکانات! (3 نظر) حجاب خاص بهاره رهنما با کلاه باکت (3 نظر) استایل هیپ هاپ و شل حجابی سحر قریشی در دوبی سوژه شد (3 نظر)
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/