راهکارهایی برای کاهش استرس و اضطراب در کودکان

  جمعه، 25 مهر 1399   زمان مطالعه 6 دقیقه
راهکارهایی برای کاهش استرس و اضطراب در کودکان
کودکان نیز مانند بزرگسالان نیاز به تعامل و ارتباط با دیگر افراد دارند. زمانی که فرصت‌های تعامل آن‌ها جای خود را به استفاده از موبایل، بازی‌های کامپیوتری و... دهد؛ در واقع کودک بیشتر در دنیای خود فرو رفته و از آموزش مهارت‌های زندگی کودکان باز می‌ماند

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز، شاید از شنیدن عبارت اضطراب کودک تعجب کنید اما واقعا کودکان هم مضطرب می شوند وگاهی شدت این اضطراب آنقدر زیاد است که می تواند به آنها آسیب برساند. متاسفانه بر اساس تحقیقات دانشگاه جان هاپکینز، اغلب بزرگسالان از میزان و تاثیر اضطرابی که کودکانشان با آن دست و پنجه نرم می کنند بی اطلاعند!

اضطراب مزمن می تواند در کودک موجب ابتلا به اختلال خواب، بیماری های پوستی، افزایش احتمال ابتلا به بیماری های عفونی، حتی ابتلا به بیماری های وخیم تری مثل آسم و دیابت و بیش فعالی شود.

یکی از اولین قدم ها برای کاهش اضطراب کودکان، شناسایی علایم و دلایل ایجاد اضطراب است. که مهمترین آنها عبارتند:

  • مشکلات خانوادگی مثل طلاق، نبود یکی از والدین و مشکلات مالی
  • رفتن به مدرسه یا مهدکودک جدید
  • اخبار و حوادث جهانی مثل حملات تروریستی، جنگ و دزدی

هرچه زودتر مهارت های مدیریت اضطراب را به فرزندتان آموزش دهید؛ در درازمدت کودک سالم تری خواهید داشت. این مهارت ها به افزایش هوش هیجانی فرزند شما کمک زیادی می کند.

راهکارهایی برای کاهش اضطراب در کودکان

اگر علائم اضطراب را در فرزند خود مشاهده می کنید؛ علاوه بر روش های درمانی، خود نیز باید با توجه به نکات تربیتی فرزندان، روش هایی را برای کاهش اضطراب کودکان به کار گیرید. در ادامه به 10 روش ساده اما موثر اشاره کرده ایم که می تواند به شما کمک کند.

1- فرزند خود را آرام کنید

سعی کنید از همان ابتدای روز با مهیا کردن برخی شرایط اضطراب زا را از کودکتان دور کنید. صبح های پرهرج و مرج منجر به ادامه ناآرامی به باقی روز می شود. پس هر آن چه که موجب ناراحتی می شود را حذف کنید. آماده نبودن صبحانه، اتاق نامرتب، کثیف بودن وسایل مدرسه یا مهد، ناتوانی در پیدا کردن وسایل مورد نیاز و... از جمله مواردی هستند که سبب افزایش اضطراب در کودکان می شوند. پس با مرتب و آماده کردن احتیاجات کودک می توانید تا حد زیادی به کاهش اضطراب فرزندتان کمک کنید.

2- از او بخواهید بیشتر بخوابد

نداشتن خواب کافی و با کیفیت از جمله عواملی است که سبب ایجاد اضطراب در کودکان و همچنین در بزرگسالان می شود. سعی کنید با بیان فواید و تاثیراتی که خواب کافی در سلامت کودک دارد، او را متقاعد به زود خوابیدن کنید. بهره بردن از روش زور و اجبار نتیجه عکس خواهد داد و شما باید نکات تربیتی لازم را در این خصوص رعایت کنید.

3- کاهش اضطراب کودکان با حرف زدن

همیشه سعی کنید اوقاتی از روز را به صحبت با کودکتان بگذرانید. صحبت های روزانه باعث می شود تا از تمامی اتفاقات روزمره او آگاهی داشته و اقدامات به موقعی صورت دهید. حافظه کودکان و ناتوانی در مهارت های ارتباطی به آن ها اجازه نمی دهد تا مسائل مهم را با شما به اشتراک بگذارند، بنابراین با گفت وگوهایی که در طول روز با او می کنید به بسیاری از مسائل پی خواهید برد. توجه کنید که صحبت هایتان حالت بازجویی به خود نگیرد؛ به طور مثال از او بخواهید که درباره اتفاقاتی که افتاده تعریف نماید. این کار به طور غیر مستقیم به او کمک می کند تا خودش راه حلی برای مشکلاتش پیدا کند.

4- تمرین آرام سازی را یاد بگیرید و آموزش دهید

استفاده از روش های آرام سازی که برای بزرگسالان انجام می شود به کودکان نیز کمک می کند. با استفاده از تکنیک های تنفسی برای کاهش اضطراب می توانید آرامش را به خود و کودکتان بازگردانید. می توانید این تکنیک ها را با زبان ساده تر برای او توضیح دهید. همچنین استفاده از جملات مثبت روزانه به او کمک زیادی می کند. به این صورت روش های آرام سازی و مثبت اندیشی را نیز به کودکتان یاد داده اید.

5- کارهای اضافه را حذف کنید

بسیاری از افراد بر این باورند که "مشغله زیاد برابر است با خوشحالی". مشغول نگه داشتن روش غیر سالمی برای مقابله با چالش های زندگی است. این فلسفه به صورت غیر ارادی به فرزندان نیز انتقال پیدا می کند. فعالیت های (ورزشی، آموزشی و...) بیش از حد، یعنی داشتن زمانی کمتر برای حضور در خانه؛ پس سعی کنید فعالیت های فرزندتان را در حد متعادل نگه دارید و از زمان شام و نهار برای کاهش اضطراب و ارتباط بیشتر خانوادگی بهره ببرید.

6- کاهش اضطراب کودکان با برقراری ارتباط

ارتباط خود را دیگر مراقبان فرزندتان حفظ کنید. شما با استفاده از نظرات و مشاهدات معلمان، مربیان، پرستار و یا حتی اقوام می توانید به برخی از مشکلات فرزندتان که از چشم شما پنهان مانده پی ببرید. این گونه فرزندتان نیز پشتیبانی و حمایت شما را حتی در مکان هایی که حضور ندارید احساس خواهد کرد.

7- سرمشق فرزندتان باشید

اگر خودتان دچار مشکلات اضطراب و یا دیگر اختلالات روانی (مثل افسردگی، اختلال شخصیت و...) باشید، به احتمال زیاد نمی توانید مانع انتقال بسیاری از ناراحتی ها و اضطراب به کودک خود شوید. پس اگر سختی کار، اختلافات با همسر، وضعیت مالی و... باعث می شود که نتوانید آن طور که باید به فرزندتان رسیدگی کنید؛ هر چه زودتر برای رفع مشکلات خود اقدامات جدی انجام دهید چرا که فرصت شما برای شکل دهی شخصیت فرزندتان در دوران کودکی خیلی زود از دست می رود.

8- بدگویی نکنید

بد گویی در فرزند شما نوعی ترس ایجاد می کند، پس هرگز از دیگر افراد حتی اگر با آن ها خصومت و مشکل دارید مقابل فرزندتان بدگویی نکنید. اگر کسی موجب ناراحتی فرزندتان و یا خود شما شده باشد، با بدگویی درباره آن فرد حس عدم امنیت به فرزندتان می دهید چرا که سخنان شما به او این پیغام را می دهد که آن فرد، شخصی خطرناک و غیر قابل اعتماد است.

9- استفاده از فناوری را محدود کنید

کودکان نیز مانند بزرگسالان نیاز به تعامل و ارتباط با دیگر افراد دارند. زمانی که فرصت های تعامل آن ها جای خود را به استفاده از موبایل، بازی های کامپیوتری و... دهد؛ در واقع کودک بیشتر در دنیای خود فرو رفته و از آموزش مهارت های زندگی کودکان باز می ماند (کودکان با سپری کردن زمان در کنار خانواده و مشاهده دیگر افراد بسیاری از مهارت ها را در خود نهادینه می کنند).

10- کاهش اضطراب کودکان با دریافت کمک

اگر اضطراب فرزندتان در حدی است که نمی تواند مانند دیگر هم سن و سالان خود عملکرد مناسبی داشته باشند، حتما باید از کمک تخصصی روانشناسان کودک بهره بگیرید. در این راستا مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با داشتن مشاورانی برجسته در زمینه کودک این امکان را فراهم کرده است که از هر نقطه ای در ایران بتوانید از خدمات این مرکز به صورت تلفنی و اینترنتی برخوردار باشید. همچنین برای دوستانی که در تهران حضور دارند امکان مشاوره حضوری و شرکت در کارگاه های این مرکز وجود دارد.

علاوه بر این می توانید در کنار مشاوره کودک در زمینه های مختلف روانشناسی اعم از خانواده، ازدواج، اعتیاد، جنسی، مشاوره شغلی، تحصیلی و ... از خدمات مرکز بهره مند شوید. مرکز حامی هنر زندگی با گردهم آوری جمعی از متخصصین توانسته خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه دهد و با سابقه چندین ساله خود کمک شایانی به حل مشکلات و اختلالات کند.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
اختصاصی ساعدنیوز: قهرمان عملیات جستجوی هلی‌کوپتر شهیدان خدمت: پهپاد ترکیه‌ای یا موتورسواران تبریزی؟ (11 نظر) جسد سید محرومان غرق در طلا و مرمر! تحمیق کاربران فضای مجازی به شیوه اینترنشنال (4 نظر) دیدار خصوصی خانواده ابراهیم رئیسی، امیرعبداللهیان، آل هاشم و دیگر شهدای خدمت با رهبر انقلاب+عکس/ چهره غمگین پسران وزیر امورخارجه و امام جمعه شهید (3 نظر) تیپ و چهره ناز لنا دختر نیوشا ضیغمی با عینک جدیدش+عکس / چقدر بهش میاد😍 (2 نظر) سفر به «اندرونی»؛ وقتی عکس‌های عادی کسالت‌آور می‌شدند!+ عکس (1 نظر) چهره محزون و ناراحت وحید شمسایی در مراسم تشییع رئیس جمهور شهید و همراهانش+عکس (1 نظر) دستگیری زن تبهکار معروف به کماندو/ زایمان متهم هنگام بازجویی! (1 نظر) انتشار برای اولین بار ؛ جدیدترین تصاویر ثبت‌شده از آخرین پرواز بالگرد رئیس‌جمهور شهید و همراهانش (1 نظر) فیلمی تاریخی و دیده نشده از شهید جمهور / اینجانب سید ابراهیم رئیسی هستم ... (1 نظر) نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس (1 نظر) لحظه ورود رهبر انقلاب به مراسم بزرگداشت شهدای خدمت+ فیلم (1 نظر) سجده غم انگیز پدر شهید مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی بر مزار پسرش / خدا بهشون آرامش بده... (1 نظر) تعبیر جالب حجت‌الاسلام قرائتی درباره شهادت ابراهیم رئیسی+ویدئو (1 نظر) (عکس) ادای احترام استقلالی ها به رئیس جمهور شهید در تمرین امروز این تیم (1 نظر) حضور رهبر معظم انقلاب در خانه سید ابراهیم رئیسی برای قوت قلب همسر و فرزندانش+عکس/ خانه ایی سراسر فرش ماشینی و بدون تجملات! (1 نظر)
دیگران می‌خوانند   
شبنم مقدمی داور صداتو: بچه ندارم من دختر بزرگ همسرم هستم اونم پسر بزرگ من!+ویدیو فال انبیاء روزانه دوشنبه 7 خرداد 1403 کنده کاری روی خودکار روش جدید یک دانشجو برای تقلب سر جلسه امتحان+عکس/ همین وقتو میذاشتی درسو می‌خوندی دیگه! واکنش شگفت‌انگیز یک عنکبوت به مشاهده تصویر خود در آینه+ فیلم نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس سرگیجه ایران اینترنشنال پس از شهادت سیدابراهیم رئیسی بهترین روش های شستن توت فرنگی و از بین بردن کرم های آن ناگفته‌های شنیدنی از محافظ رئیس جمهور؛ از رفتن به ماموریت با پای شکسته تا مسئول امنیت نهاد ریاست جمهوری+ویدیو عیادت آیت الله آل هاشم از دهقان فداکار در بیمارستانی در تبریز+عکس میز پذیرایی متفاوت وزارت خارجه در دیدارهای دیپلماتیک پس از شهادت امیرعبداللهیان+ عکس نگاهی به کیک تولد مردانه دارا حیایی پسر امین حیایی/ مبارکا باشه خوش تیپ +عکس شوخی رئیس جمهور شهید با الهام علی اف در هنگام افتتاح سد قیز قلعه سی+ویدیو و آبی که برای ما روشنایی نداشت! مادر شهید موسوی از بیمارستان مرخص شد (تصاویر) عجیب‌ترین خانه 59متری جهان! (ویدئو) شامپانزه‌ای که 3 ماه است نوزاد مرده خود را رها نمی‌کند دورهمی خانوادگی «مادر جومونگ» با «تسو» و نامزدش+عکس تصویری که رئیس‌دفتر شهید رئیسی دقایقی پس از سقوط بالگرد از آن منطقه ثبت کرد +ویدئو پست ویژه پسر عابدزاده برای تولد پدرش +عکس خداوند ابراهیم را دوست داشت+ ویدئو مرد در سایه سیاست ایران به زودی کاندیدا می شود خشک کردن سیر تازه در خانه با ترفندهای ساده شهید رئیسی حکم اعدام این گروه را بی‌سروصدا لغو کرد! +ویدئو فال ابجد روزانه دوشنبه 7 خرداد 1403 روستای ونان قم: معروف به عروس خلجستان +تصاویر جذاب و دیدنی فال روزانه امروز دوشنبه 7 خرداد ماه 1403 فال شمع روزانه امروز دوشنبه 7 خرداد 1403 من در حد و اندازه ای نیستم که کاندیدا شوم / یک نامزد قطعی ریاست جمهوری مشخص شد عکسی از بدرقه سیدابراهیم رئیسی که طی ساعات اخیر وایرال شد عاشقانه های مارال بنی آدم و همسرش در طبیعت سرسبز بهاری+ عکس ادعای عجیب مجری تلویزیون درباره محافظ رئیسی+ویدئو تصاویر تازه از آرایش هلی کوپتر حامل شهید رئیسی قبل برخورد به کوه +ویدئو چرا رئیس‌جمهور بعد از افتتاح سد قیز قلعه‌سی با خودرو به تبریز بازنگشت؟+ویدیو قایق موتوری خاص و هوش پران نیما شاهرخ شاهی/ این قایق نیست جت جنگیه😍+فیلم حال بد نفس بازغی بعد از فوت دوستش آیسان اوجی تصویری از گوشه دنج و معنوی ستاره سادات قطبی/سجاده ای ساده با حال و هوای روحانی +عکس بهترین هتل های آنتالیا برای مجردها قتل هولناک پدر و دختر خردسالش | ردپای دختر بزرگ در جنایت بهترین ردیاب و جی‌ پی‌ اس‌ در بازار شوخی‌های اهالی روستای کلاله با رئیس جمهور شهید+ ویدیو صحبت های اهالی محل حادثه رئیس جمهور برای اولین بار/ صدای هلی کوپتر را شنیدم!+فیلم
منتخب روز   
تولد 5 قلوهای یک مادر 30 ساله تبریزی+عکس حضور شهید مالک رحمتی در مراسم شاخصی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو انتشار فیلم جلسه دفاع شهید رئیسی از رساله دکتری؛ چه کسی در جلسه بود؟ دعای شهادتِ شهید مالک رحمتی استاندار دهه شصتی آذربایجان شرقی+ویدئو/آخرش هم به آرزوی دلت رسیدی قدیمی ترین عقد نامه دستنویس 133 ساله/ این عقد نامه یک سال قبل از ناصرالدین شاه نوشته شده روایت آیت الله آل هاشم از تعداد برادران و فرزندانشان بر سر مزار مادر مرحومش+ ویدیو/ با مدیریت برادرانم در سطح استان مخالفت کردم/صاحب 4 تا نوه هستم وداع تلخ همسر و دختر و خانواده شهید رحمتی با مالک آذربایجان+ویدئو/دنیا به احترام شما ایستاده... صحبت های شنیده نشده شهیدجمهور در لباس رزم در دوران دفاع مقدس/ زمین مال صالحان است+ فیلم رئیس جمهوری که با اسکورت خاص و تشریفات به دیدار مادرش میرفت!/ روایتی از اهالی محل خانه پدری رئیس جمهور شهید+ فیلم ویدئویی سراسر شگفتی از یک ماشین باز خَفَن/فقط اونجا که کلاه میذاره سرش حمله دسته جمعی کلاغ‌ها به شاهین شکاری در انتقام به شکار دوست‌شان+ فیلم لحظه باورنکردنی شکار یک عقاب توسط خرس گرسنه در نوک درخت!+ فیلم